אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת בחירות/ הרב שלמה אבינר

שמונה ימים לבחירות, הרב שלמה אבינר מפרסם שו"ת על תכונותיו של המנהיג האידיאלי ומסביר: אם נבחר ציבור צריך להיות ירא שמים, למה לא להצביע למפלגות החרדיות?

הרב אבינר מסביר: למה לא להצביע למפלגה חרדית?
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

מי מתאים להיות חבר כנסת?

חבר כנסת הוא מנהיג, ומרן הרב קוק מגדיר בספר 'עין איה' על מסכת ברכות לגבי מינויו של בצלאל שיש שלוש אמות מידה: א. אדם קדוש. ב. תלמיד חכם. ג. קשר עם העם. וזה חייב להיות לפי סדר זה, – לא כנהוג היום, שמעדיפים אדם כריזמטי המבטיח הרים וגבעות.

קשה מאוד בימינו למצוא אדם קדוש?

נכון. לכן יש לבחור אדם ירא שמים. כך הדריך אותנו רבנו הרב צבי יהודה: "חבר אני לכל אשר יראוך" (תהילים קיט סג). כמובן, זה כולל מידות טובות, אדם עם לב טהור. וכך פוסק הרמב"ם בפרק הראשון של הלכות מלכים שמלך צריך להיות ירא שמים. וכן כל המשימות בישראל.

ולא צריך כשרון הנהגה?

ודאי צריך. אך זאת אפשר לדעת רק על יסוד נסיון העבר, מה שנקרא בהלכה חזקה. כלומר, מה שהיה עד כה, יש לקוות שימשיך בעתיד. אבל אדם שלא התנסה כלל בזה בעבר, אין שום ערובה שיצליח בעתיד, ויתכן שהוא סתם מפריח הבטחות.

מה עדיף; אדם ירא שמים עם לב טהור או אדם מוכשר?

ודאי אדם ירא שמים. הרמב"ם פוסק בהלכות מלכים פרק ראשון, שבן יורש מלכות מאביו, אבל זאת בתנאי שממלא מקומו ביראה ובחכמה. אם הוא ממלא מקומו ביראה ולא בחכמה, מצמידים לו עוזר שמלמד אותו חכמת ההנהגה עד שיודע מעצמו. אבל אם אין לו יראת ד', אין ממנים אותו, גם אם הוא חכם מאוד.

סוף סוף, כיצד יצליח אדם ירא שמים, אם חסר לו כשרון?

זה מיסודות אמונתנו שסוף יראת השמים לנצח. הרי אנחנו מדברים על מנהיג. אנשים לא יראי שמים, לא יוכלו להיות מנהיגים כרצון ד', אלא, כמו שמגדיר מרן הרב קוק במאמרו מהלך האידאות, עסקנים נמוגים ודלי מעש הבוסים בטיט חוצות של רעיונות קטנים (אורות קיד).

האם די שראש המפלגה יהיה ירא שמים, או כל חברי המפלגה?

ודאי כל חברי המפלגה. הרי גם הם מכריעים במפלגה, בכנסת, בועדות.

יתכן אדם חילוני שייאבק נאמנה בעד התורה.

יתכן. אך הוא לא ילחם במסירות נפש, כמו שכותב הגרי"ד סולוביצ'יק בחמש דרשות. הוא מביא משל שאמר זקינו ה"בית הלוי". משל לאדם שהפקיד אצל חברו כספת עם המטבעות כסף, אבל הוא התרשל בשמירה, והיא נגנבה, לכן עליו לשלם. אך באמת היו אלה מטבעות זהב. להלכה, הוא רק משלם על מטבעות כסף, כי לו ידע שזה זהב, היה שומר יותר טוב. כך המסביר הגרי"ד, שאדם חילוני אולי ישמור על התורה כמו על כסף, אך לא כמו על זהב.

אם החשוב הוא יראת שמים, אז למה לא להצביע בעד מפלגה חרדית, בה כל חברי הכנתת הם יראי שמים?

זה נכון, אך מפלגות חרדיות דואגות בעיקר לפרט, כלומר ליהודים יראי שמים ,כדי שיוכלו לשמור תורה ומצוות כראוי. אך אינן מתעניינות בכלל. אבל עניינה של תורה, הוא לא רק קדושת הפרט, אלא גם קדושת הכלל, ואעשך לגוי גדול, ממלכת כהנים וגוי קדוש, מדינה יהודית ולא רק מדינה של יהודים. זה נוגע לנושא של הפרדת דת ומדינה, שאינו מטריד כל כך את החרדים, וגם  את חלק מהמועמדים הדתיים, שכך רוצים לרכוש אהבת הציבור. מסירות נפש למען התורה פירושה דאגה למדינה יהודית, בה ענייני התורה מונהגים על פי הרבנות הראשית, כלומר נישואין וגירושין, גיור, שבת, כשרות, חמץ וכולי.  זה נמצא במפלגה המזרחי-המפד"ל-הבית היהודי.

האם תפקיד המדינה להתערב בכל דבר או לתת חופש לאזרחים, ולספק להם כל צרכיהם?

אין זו מדינה אידיאלית יהודית על פי תורה, אלא כמו שמגדיר מרן הרב קוק בספרו אורות: חברת אחריות גדולה, כלומר חברת ביטוח. הפרט מנצל את חברת הביטוח באופן מירבי לטובתו. לא כן, על המדינה לדאוג לסדר חברתי תקין וצודק.

גם בעניינים כלכליים המדינה צריכה להתערב?

ודאי. גם זה חלק מן התורה שלא יהיו עניים. כמובן, לא נקים מדינה סוציאליסטית מחר. אבל כן יש להיאבק על קפיטליזם רווחתי. יש במדינתנו הרבה מאוד עניים. לא בטלנים. שני ההורים עובדים, וכולם חיים בצמצום, אך אין זה מספיק. גם זה חלק מן התורה, עליו יש להיאבק במסירות נפש. גם זה נמצא תמיד במזרחי-מפד"ל-בית היהודי.

ולסיכום?

צריך מפלגה של אנשים יראי שמים. וזרקתי עליכם מים טהורים.  לב טהור ברא לי אלהים ורוח נכון חדש בקרבי.

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
הדברים ברורים. כוונת הרב פה היא נגד זהות
מישהו | 01-04-2019 11:26
רואים שכל שאלה ותשובה מכוונת לזהות גם אם לא מזכיר אותם מפורש
2
במחילה מכבוד הרב
א | 01-04-2019 11:37
איחוד הימין לא נתםס כדואג לכלל ישראל אלא סקטוריאלי של המתנחלים ואינו מדבר כלל על יהדות אלא רק על ביטחון ולאומיות המילה יהודי נמחקה משם המפלגה והוחלפה בלאומי כמו כן ברשימה משולבים חילונים השאלה שעומדת על הפרק בבחירות איננה מי ידאג למתנחלים אל מי יוביל את המדינה: נתניהו עם הדתיים או גנץ עם האנטי דתיים ואיחוד הימין הועד של המתנחלים אינו אלא סרח עודף בקואליציית נתניהו אבל כלל לא בטוח שיהיה בממשלתו כי הוא רק מאתגר את נתניהו ושם לו רגליים
3
בחירות
יעל | 01-04-2019 11:48
בסדר מה שאמרת. אבל להוקיע מי שמשתמט מגיוס לצהל.....החיילים הם הצדיקים האמיתיים.
ממש לא נכון
נועם | 03-04-2019 15:48
הגמרא אומרת מאי דכתיב עומדות היו רגלינו בשערייך ירושלים? מי גרם לרגלינו שיעמדו במלחמה? שערי ירושלים שהיו עוסקים בתורה
4
תודה לרב
ליאת פרידמן | 01-04-2019 12:25
נפלא
5
זה לא פיקוח נפש. בעולם מתים כל יום חמישה מילי
אבי יצחק | 01-04-2019 12:33
אהבתי לקרוא שהרב אבינר כתב בעבר, על הרעבים והעניים. בה זה לא פיקוח נפש. בעולם מתים כל יום חמישה מיליון ילדים מתחת לגיל חמש בגלל סיבות של תזונה. בה, כאן אף אחד לא מת. אבל רעבים
6
מקשקש בשכל
בנט | 01-04-2019 13:18
המפלגה שלכם הלכו עם לפיד ופגעו ביהדות תגיד ברור שהנך מעדיף מזרוחניק מחרדי כי אתה מזרוחניק
ביזיון
יש | 02-04-2019 11:08
ביזיון שככה מדבר על תלמיד חכם
חובת מחאה על ביזוי תלמיד חכם !
מד | 02-04-2019 10:22
!
האחרון שאפשר לומר עליו "מזרחניק" זה הרב אבינר
חגי | 01-04-2019 17:16
אני אמנם חרדי ולא מזדהה עם ההשקפה הזו, אבל אני מעיד עליו שמבחינת קיום מצוות הוא לא פחות ואף יותר מחרדי ! גרתי בבית אל כמה שנים וכיום אני חרדי אבל את הרב אבינר אני זוכר טוב
בך לצערי אין אפילו ריח של תורה
א | 01-04-2019 15:43
ככה לא מדברים לרב
7
שטויות במיץ עגבניות
אבי סויסה | 01-04-2019 14:54
נו באמת רוב חברי הכנסת של הבית היהודי הם לא יראים
8
מוזר. הרב טאו הצביע בעבר ג או שס, רק לא המפדל
מיאר | 01-04-2019 17:11
איך הרב אבינר מסביר זאת?
9
אחרי שבנט ושקד עזבו המפלגה נעשתה יותר דתית
יאיר | 01-04-2019 17:12
בחירות שעברו הרב אבינר תמך ביחד. למעשה הוא דחף את הקמתה והביא הרבה מצביעים. עכשיו אין את יחד, אבל גם בנט שגרם לרב אבינר לעזוב את הבית היהודי אינו נמצא יותר במפלגה הזו, הרב שב לתמוך במפלגה הדתית לאומית.
10
אדם מסוכן לציבור
סכנה להקשיב לו | 02-04-2019 15:57
הרב צבי יהודה אמר עליו פוחד אני מבעלי הכישרון וברור לגמרי למה אחרי הנזק העצום שהוא עשה לעם ישראל עם כשרונו
11
דרך אגב הוא עוזב את תפקידו ונמצא על תקן ממלא
אסף רומנו | 02-04-2019 15:59
הייתי אומר ערב רב
12
שוכנעתי - אצביע זהות. תודה .
חיים | 03-04-2019 8:20
שוכנעתי - אצביע זהות. תודה .
במקומך הייתי הולך לנטורי קרתא
אני | 09-08-2019 16:59
הבנתי שאפשר לתת להם ת.ז, לקבל כמה מאות שקלים בתנאי שלא תצביע כלל. והרי זו אותה תוצאה כמו להצביע לזהות/נעם/עוצמה, לא עדיף לפחות לקבל על זה כסף?
13
ולא עדיף יראי שמים?
דובי | 03-04-2019 15:43
מאשר דתיים לייט שהדת פחות מעניינת אותם?
14
מכתב למערכת.. למה אתם מפרסמים תגובות לא ראויו
שמירת הלשון | 14-04-2019 2:32
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. למה יש הוצאת שם רע, ביזוי תלמידי חכמים?! תגובה לא מתאימה אל תפרסמו..
15
טול קורה
בן דוסא | 03-06-2019 16:55
הרב אבינר! אילו היית אתה עומד בראש מפלגה ואפילו היתה זו מרץ או חדש, הייתי חורג ממנהגי, עובר על דברי חכמים שלא להתחבר לרשות, ומצביע עבורך. דא עקא, שמנהיג המפלגה השניה בגודלה והמועמד לראשות הממשלה, הודה בבעילת אשת איש רל. ולמרות שאין אדם משים עצמו רשע, יש לנו ראיות חיצוניות התומכות בעבירה חמורה זו שדינה סקילה, ולא רק הודאת בעל דין. הלאה. העומד בראש המפלגה (שהקימו מרן זצל הפוסק ובר הסמכא מזה מאתיים שנה, והרב פרץ יבלא), לקח בעוונות הרבים שוחד והיטה משפט ועוד דברים שאין הנייר סובלם. העומד בראש המפלגה החסידית, נתן ונותן ידו להגנה ומחסה על אישה שעשתה מעשים שאינם עולים על הדעת. אז היכן כאן יראת השמים? הלואי והיו יראי שמים של אמת עומדים בראש המפלגות בישראל. לצערינו ולדאבון הלב, ככתוב במקרא אין יראת אלוקים במקום הזה. המסקנא: גם אליבא דדבריך. במצב הנוכחי אסור לבחור.
16
אם אכן
משה | 24-07-2019 11:53
א. לכאורה יש פירכה מיניה וביה. אם הרב טוען שהם אכן יראי שמים וזה הפקטור המרכזי לוודא שהם עושים מה שצריך. אז כנראה הם דואגים למה שצריך. ב. לגופם של דברים אם הנציגים החרדים לא היו לבד במערכה על הדברים שחשובים לציבור החרדי הם היו עושים כל מה שביכולתם לדאוג לציבור הכללי. כמו שהם באמת עושים.