בנט הכריז: זהו חתן פרס ישראל בגיאוגרפיה

שר החינוך הודיע כי פרופ' אמנון בן-תור נבחר כחתן פרס ישראל לשנת תשע״ט בתחום חקר הגיאוגרפיה והארכיאולוגיה. לדבריו, "פרופ׳ בן תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל, ועשייתו הפכה לנכס צאן ברזל"

בנט הכריז: זהו חתן פרס ישראל בגיאוגרפיה
  (צילום: פלאש 90)

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע כי פרופ' אמנון בן-תור נבחר כחתן פרס ישראל לשנת תשע״ט בתחום חקר הגיאוגרפיה והארכיאולוגיה

בהודעה שפרסם השר בחשבון הטוויטר שלו כתב כי "בישרתי כעת לפרופ׳ אמנון בן-תור על זכייתו בפרס ישראל לחקר הארכיאולוגיה, ידע ארץ ישראל וחקר הגיאוגרפיה. ‫פרופ׳ בן תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל, ועשייתו הפכה לנכס צאן ברזל.‬ ‫הוא מחבר בין עבר להווה, מנציח תרבות מפוארת ומביא כבוד רב למדינת ישראל בעולם.‬ ‫מזל טוב אמנון".

אמנון בן-תור מתמחה בארכאולוגיה של המזרח הקדום וארכאולוגיה מקראית. משנת 1990 הוא מתמקד בחקר של תל חצור ומנהל את החפירות באתר, כשבין השאר היה שותפו של יגאל ידין בחפירות בתל חצור ובמצדה.

פעילותו הציבורית של פרופ' בן תור כוללת שורה של תפקידים שמילא וביניהם כהונתו רבת השנים במועצה הארכאולוגית ובוועד המנהל של החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה, וכן בהנהלה המדעית של מוזיאון ארצות המקרא.

פרופ' בן תור ידוע כמרצה רהוט, ישר-דרך וקפדן, שאיננו מסתיר את דעתו בכל הנושאים שעל הפרק. הרצאותיו, שבהן שילב ידע רב עם חוש הומור משובח, היו תמיד בהירות ומעניינות. מאז צאתו לגמלאות דומה שאמנון אף הגביר את פעילותו, ולא רק שהמשיך במאמציו להשלים את פרסום חפירות חצור ופרסם מאמרים רבי עניין בכתבי עת מדעיים, אלא שעדיין הוא יוצא מדי שנה בשנה לחפירה בחצור ומתנהל בשטח לצד תלמידיו ותלמידי תלמידיו המסייעים לו במלאכה.

בנימוקיה ציינה הועדה כי: "פרופסור אמנון בן-תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל, בעל מעמד בולט ומוניטין בינלאומיים ונמנה על החוקרים המובילים את המחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל. שמו הולך לפניו בזכות חפירותיו הרבות והמגוונות ופרסומיו המדעיים, שרבים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל לחוקרים בארץ ובעולם".

"במשך כחמישה עשורים, הוא עסק במחקר, בניהול חפירות ארכאולוגיות, במיוחד מפעל החפירות היוקרתי בחצור, בפרסומן בהרבצת תורת הארכיאולוגיה לדורות של תלמידים ובהכשרת הדור הבא של חוקרים. חפירותיו נוגעות בפרקים שונים בתרבותה החומרית של ארץ ישראל למן האלף השלישי לפנה"ס ועד לראשית האלף הראשון לפני הספירה".

אמש נחשף כי האדריכל דן איתן נבחר כחתן פרס ישראל בתחום אדריכלות ועיצוב. "דן איתן הוא אינטלקטואל של התרבות האדריכלית, שעבודותיו מאפשרות להבין את התהוות הישראליות משנות ה-50 ואילך" אמר בנט. "הוא לימד כ-60 שנה, נשא בתפקידים ציבוריים מובילים, והוביל מאבקים ציבוריים מרכזיים. ‏מזל טוב דן״.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו