טראמפ הכיר בגולן, נתניהו: "העם האמריקאי עם הגולן"

במסגרת פגישתו עם נתניהו, הנשיא טראמפ חתם על צו נשיאותי המאשר סופית כי ארה"ב מכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן. בישראל בירכו: "תגובה עוצמתית לאיראן וחיזבאללה"

טראמפ הכיר בגולן, נתניהו: "העם האמריקאי עם הגולן"
  צילום מסך

הכרה היסטורית: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע היום (שני) כי ארה"ב מכירה באופן רשמי בריבונות ישראל על רמת הגולן- זאת בפתח פגישתו של טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ראש הממשלה נתניהו הרעיף שבחים על נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, והודה לו: "ישראל התברכה בהרבה חברים בעבר, אבל לא היה חבר יותר טוב ממך. הראית את זה מספר פעמים, גם עם ביטול ההסכם עם איראן, וגם בהכרה שלך בירושלים כבירת ישראל, וגם היום בהכרה הרשמית שלך ברמת הגולן".

על רמת הגולן, אמר נתניהו כי יש שיר בישראל שנקרא "העם עם הגולן" (רה"מ אמר זאת בעברית), והודות לנשיא ארה"ב יש היום שני עמים עם הגולן: העם הישראלי והעם האמריקאי.

נתניהו השווה את טראמפ לגדול חברי ישראל בהיסטוריה בשורה אחת עם לורד בלפור ונשיא ארה"ב טרומן.

בסיום הפגישה, טראמפ העניק את העט איתו חתם על ואמר לביבי: "תעניק זאת לתושבי ישראל".

משטחים כבושים לשטח בשליטת ישראל

ההחלטה התקבעה באופן רשמי לאחר שהנשיא חתם על צו נשיאותי המאשר סופית את שינוי המדיניות יחד עם נתניהו. בכך הושלם המהלך האמריקני שהחל בשבוע שעבר, כשמחלקת המדינה האמריקנית הסירה הביטוי "שטחים כבושים" ביחס לרמת הגולן ועברה לכנות את האזור כ"שטח בשליטת ישראל". במקביל הודיעו בארה"ב כי יסירו את הביטוי "שטחים כבושים" ביחס לשטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה.

קודם לכן, אמר סגן נשיא ארה"ב מייק פנס שהשתתף בוועידה השנתית של השדולה הישראלית אמריקנית איפא"ק כי "היום, בפעם הראשונה מזה 52 שנים, הנשיא האמריקני יכיר באופן רשמי בריבונות הישראלית על רמת הגולן", זאת  בנאום שנשא בפני 20 אלף משתתפים.

‏עוד במהלך נאומו התייחס סגן הנשיא לשיגור הטיל לעבר השרון: "המתקפה שהתרחשה היום מוכיחה כי חמאס אינו שותף לשלום, אלא ארגון טרור שמבקש להשמיד את ישראל. ארה"ב לעולם לא תנהל משא ומתן עם חמאס".

בישראל בירכו על המהלך וההכרה ההיסטורית. "אני מודה לטראמפ על ההצהרה האחרונה שלו – הכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן, החלטה שהתקבלה על ידי ראש הממשלה המנוח מנחם בגין לפני כמעט 40 שנה" אמר שר החוץ ישראל כ"ץ. "הצעד הזה הוא תגובה עוצמתית לאיראן ולחיזבאללה, שמנסות לתקוף את ישראל מסוריה, ולאסד שנותן להן מחסה".

כזכור, ביום חמישי האחרון הנשיא טראמפ צייץ בטוויטר על הצורך להכיר בריבונות הישראלית. לדבריו, "אחרי 52 שנים, הגיע הזמן שארה"ב תכיר באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן, שיש לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית למדינת ישראל וליציבות האזור". בתגובה כתב נתניהו: "תודה לך הנשיא טראמפ שהכרת באומץ בריבונות ישראל על הגולן"‎.

נתניהו היה אמור לנאום מחר בוועידת אייפא"ק בוושינגטון, אך החליט על קיצור ביקורו בעקבות נפילת הטיל במושב משמרת בשרון ויחזור כבר הערב לישראל. "הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה" התחייב מוקדם יותר היום. "לאור האירועים הביטחוניים, החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בתום הפגישה עם הנשיא טראמפ אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
תגובה של צפגש נתניהו אצל טראמפ
רות | 25-03-2019 18:15
כל הכבוד לטרטמפ על נכונות ריבונות ישראל לרמת הגולן חזק ואמץ מר טראמפ וכמוהן כבוד גדול מאד לראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו תראו עם נכבד תצביעו בנימין נתניהו וכל הצוות שלו להצביע להצביע להצביע הייתר חלשים גם בדיבורים וגם במעשים חזק ואמץ ביבי הגדול מלך העולם
2
טראמפ לא חבר של ישראל.אלא חבר של השכל הישר וה
יפה יוסף | 25-03-2019 20:30
טראמפ נשיא גדול לכל העולם.
3
הכרה בריבונות בגולן יפה ומקדם לטובת הגנת ישרא
שיר | 26-03-2019 2:07
צעד מבורך. יפתח מסחר וחקלאות רבים יותר ליצוא
4
אוכל ושתייה
נועם | 06-08-2019 18:55
אוכל ושתייה