ניתוח: מי הם מצביעי 'זהות' בציבור הדתי לאומי?

השפה של הציבור הסרוג בעיקר אצל הדור הצעיר היא השפה של זהות. הרעיונות הללו חלחלו עמוק לתוך הנוער והדור הצעיר של המגזר הסרוג. אז למה הציונות הדתית לא נוהרת אחרי משה פייגלין?

ניתוח: מי הם מצביעי 'זהות' בציבור הדתי לאומי?
  (צילום: פלאש90)

"תראה"- חזרתי לעצמי- "אתה רוצה בעצם להשליך עלי את בעיית הזהות היהודית של המדינה. אתה לא רוצה להתמודד איתה בעצמך. וטוב לך שאני אטפל בה עבורך. ובכן תשכח מזה. אני לא מוכן לכללים האלו. רוצה זהות יהודית למדינה? זה חשוב לך? בוא נעשה את זה ביחד. בוא נבין שיש לנו פה אינטרס משותף- אינטרס קיומי. לא קונפליקט. "זהו"- סיימתי- "השאירו לנו פה משימה לא פשוטה. עד היום כל צד זרק מעליו את האחריות, ונשאר עם מה שנוח לו. כך קרטעה לה העגלה- הולכת ומתפרקת, הולכת ונפרדת. אנחנו נצטרך לבנות ביחד הכל מחדש, או שנשאר בלי כלום"

ירון נבהל קצת מהמשימה שהפלתי פתאום על כתפיו. מרחוק התחיל להפציע קו החוף של ארץ ישראל.

=======

קטע זה שבו מסתיים ספרו של משה פייגלין 'במקום שאין אנשים' מציג תפיסת עומק ביחס לחברה הישראלית.

אסביר: אנו שואלים את עצמנו- למה הגענו לארץ ישראל מכל קצוות העולם? האם רק כדי להתקיים? האם רק כדי שיהיה לנו מקלט בטוח?

התשובה שאנו נותנים לעצמנו- ברור שלא. אין מצב. רק כדי להתקיים הגענו לארץ ישראל? רק כדי לשרוד הקמנו מדינה? מה פתאום? יש לנו ייעוד, יש קומות חדשות שצריכות להיווצר. באנו לכאן כדי שמציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים.

אך מה אמור להיווצר כאן? ואיך? את התשובה לכך איננו יודעים בדיוק, ואיני מכיר משהו שיודע לתת לשאלה גדולה זו תשובה מפורטת. קווים כלליים אולי כן. תשובה מפורטת לא.

אך גם אם אינני יודע מה התוכן המדויק של מה שצריך להיווצר כאן. נראה לי שיש לי כיוון מהיכן יצמח מה שאמור להיווצר כאן. מהיכן יצמח היהודי החדש.

עם ישראל הגיע לארץ קהילות קהילות, עדות עדות, ציבורים ציבורים. כל קהילה, עדה וציבור אוחזת בחתיכת אמת, חתיכת זהות שיש רק לה. כל קבוצה מחזיקה בידיים שלה מפתח קטן או גדול (תלוי מאיזו קבוצה אתה, כל קבוצה סבורה שאצלה נמצא המפתח הגדול או המפתח היחיד) שרק בשילובם ההדרגתי ביחד תיווצר דמות היהודי החדש. דמות היהודי הגאולי, דמות היהודי ש"תרבות הבית השלישי" (מושג מהמהפכה האמונית של מוטי קרפל) כבר אינה זרה לו, הוא כבר נוגע בה בעומק אישיותו.

אם כן: התפיסה "האנטי מגזרית" של 'זהות' אינה מגיעה מהמקום של רצון לפרק את האיכות המיוחדת של כל מגזר, היא מגיעה מהמקום של הרצון לאפשר לכל מגזר לשתף את האיכות שלו עם שאר המגזרים. "זהות" רוצה ליצור מגרש משותף בו כל מגזר וכל אדם יוכל להביא לאחרים את האיכות המיוחדת שבו, 'זהות' רוצה להוריד את הפחד והשנאה שיש היום בין המגזרים, ואכן השנאה קיימת להבנתי בעיקר במישור הציבורי והפוליטי ולא במישור האישי והיום יומי, להיפך במישור היום יומי האישי יש המון חיבורים, והמישור הציבורי והפוליטי מעיב על כך ופוגע.

'זהות' רוצה גם למנוע מצב שבו "מגזר" אחד זורק אחריות על "מגזר" אחר. אתם תהיו אחראים על "זהות היהודית של המדינה" ואנחנו נהיה אחראים על "הצלחתה המדינית הכלכלית". לא. נגמר הסיפור הזה. האחריות על הזהות היהודית היא של כולנו, האחריות על עתידה הכלכלי המדיני הוא גם האחריות של כולנו.

מוטי קרפל סבור (בפוסט שפרסם בפייסבוק) ששינוי חייב להתרחש באופן כזה שיש מנהיג שמחובר עם ציבור ספציפי. והציבור הספציפי הוא לדעתו "הציבור האמוני". 'זהות' סבורה שהציבור הוא עם ישראל כולו. 'זהות' סבורה שהציבור הוא כל מי שמוכן לקחת אחריות על העתיד שלנו כאן מתוך נאמנות לכך שאנחנו "יהודים", מתוך נאמנות להכרזה: שבנו לארץ ישראל מתוך היותנו "יהודים", שבנו לארץ ישראל וזו לא רק "מדינת היהודים" כי אם זוהי "מדינה יהודית", יש לנו מחויבות לחלום הדורות "לבנות את בית המקדש" יש לנו מחויבות לזהותנו היהודית גם אם איננו יודעים מה תוכנה המדויק.

האם ציבור הכיפות הסרוגות בשל לכך?

רבים כן. השפה של הציבור הסרוג בעיקר אצל הדור הצעיר היא השפה של זהות. הרעיונות הללו חלחלו עמוק לתוך הנוער והדור הצעיר של המגזר הסרוג. להבנתי גל העומק הזה בדיוק, הוא זה שעליו רכבה ההתלהבות המדהימה בציבור הסרוג מנפתלי בנט. אך האכזבה לא איחרה לבא, שכן נפתלי בנט לא הביא איתו עומק תפיסתי ונאמנות אמיתית.

אז מדוע הציבור הסרוג לא נוהר בהמוניו לזהות?

א) שמרנות. שהיא עוגן דתי חזק. וגם חשוב מאוד. 'זהות' היא פריצת דרך. היא מביאה לידי ביטוי תפיסה של ביטחון באדם בעומק והעוצמה של הזהות היהודית שמונחת אצל כל אחד בעם ישראל. זה דורש אומץ.

ב) הציבור הסרוג לא נוהר בהמוניו לזהות. אך גם אם לא בהמוניו עדיין צעירים (ברוחם) מתוך המגזר, צעירים דעתניים, צעירים שקו האופי המרכזי אצלם הוא אומץ אינטלקטואלי, צעירים אלו מהווים את אחד היסודות המרכזיים הן בתוך מנגנון המפלגה (מייסדים, מתפקדים, מועמדים), והן את כוחה האלקטורלי שבעז"ה יבוא לידי ביטוי בקלפי.

=======

יאיר צפלביץ' הוא מנכ"ל 'מרכז הארץ' מרכז העוסק בחינוך לאהבת הארץ, שדאות וסיירות. סטודנט להוראה במכללת הרצוג

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
בגלל שזהות היא לא המפלגה שלי
מרדכי | 19-03-2019 9:17
אני אצביע בע''ה לימין החדש.
בורות
בנימין אלבוים | 19-03-2019 22:12
מסופקני אם עידו2 קרא את כתבי שבתאי צבי. מוזמנים לבדוק מניין לי הספק המבוסס. יתכן שעידו2 קרא אודות שבתאי צבי, אולי אצל גרשום שלום. אם קרא שם הוא אמור להבין שאין שום דמיון, לא ברקע, לא באידאולוגיה ולא במבנה האישיות. אגב, מותר לא לתמוך בזהות. אני, כאחד שקרא דבר או שניים בחיים, דווקא החלטתי להצביע זהות.
לצערי, האשמה חמורה ונכונה. רבים סבורים כמוני
עידו 2 | 19-03-2019 17:44
עלי לגלות לציבור את האמת. ואוכל לומר אח''כ: ''ידי לא שפך את הדם הזה''
שבתאי צבי
האשמה חמורה | 19-03-2019 10:28
פייגלין אינו טוען שהוא משיח הוא מביא שיטה שונה הקיימת בעולם במדינות רבות מי שמאשים את פייגלין במשיחות שקר מדבר לשון הרע ומוציא דיבה לשווא הישמרו נסו לקבל שיש דעות שונות משלכם והן לגיטימיות
פייגלין הוא שבתי צבי של דורנו
עידו 2 | 19-03-2019 9:33
לאחר מחקר על הברנש הזה פייגלין. הגעתי למסקנה. כי הוא קרא בעיון עמוק את כתבי ''שבתי צבי'' שר''י. ואת כל הנאמר על ש''צ. ופשוט מאוד. הוא התאהב בש''צ ומנסה לצעוד בעקבותיו
2
מי שהולך נגד מוסדות הדת בשם החופש שלא יצפה
משה | 19-03-2019 9:20
בושה
אני
דוד | 19-03-2019 15:26
מי שהלך עם מוסדות הדת הביא עלנו את הגרוש הגדול ביותר של יהודים מאז קום המדינה
אמת!, זה עניין של טוב ואושר, שלא נמצא
כע | 19-03-2019 13:32
בערכים של פייגלין לטעמם, וזה זכותם לחשוב כך.
3
שאלה מוזרה
יאיר | 19-03-2019 9:22
למה שאנשים דתיים יתמכו במפלגה שתומכת בהפרדת דת ממדינה, ובביטול כל החוקים הדתיים שמבטאים את זהותה היהודית של מדינת ישראל?
באמת תמוה, אבל
הדס | 19-03-2019 14:13
אבל התשובה לכך היא פשוט שמפלגת זהות *לא בעד* לבטל כל חוק דתי שמבטא את יהדותה של מדינת ישראל. המזומנים ונהמטבחים במוסדות המדינה (כנסת, צבא) ישארו כשרים. יום המנוחה ישאר השבת. אבל היא בהחלט בעד לאפשר לאדם הפרטי להחליט בעצמו איך ובאיזה אופן הוא רוצה לחיות את חייו. כי לא בכל עניין יש מצווה לכפות את האדם עד שיאמר 'רוצה אני'..
כי אנחנו אנשים בוגרים וחפשיים.
. | 19-03-2019 13:59
השאלה שלך מוזרה. למה שארצה להשתמש בכח ולכפות על אנשים את אמונתי הפרטית?
4
יש המון סתירות במסרים
דן | 19-03-2019 9:23
בעיקר בין המטרה הסופית, ובין כל מיני מסרים שבדרך. רוב המצטרפים החדשים לא מזדהים עם המטרות העיקריות. יכול להיות שזה תרגיל שיווק, יכול להיות טעות, ויכול להיות הונאה מכוונת שנועדה למשוך אנשים שבשום מצב אחר לא היו מתקרבים
5
פייגלין חוזר ליהודנות של הגלות
נח | 19-03-2019 9:47
במקום מדינה יהודית שמוסדותיה יהודיים הוא אומר בואו ניזור לגלות. ובעצם יהפוך אותנו למדינת כל אזרחיה
לא הבנת כלום
מנשה | 19-03-2019 19:17
עפ המצע של פייגלין מוסדות המדינה יהיו יהודיים ועוד איך , כל הפרדת הדת מהמדינה נוגעת לאזרח הפרטי הקטן , ובאמת למה להתערב לו ? זה רק משניא את הדת על הציבור ורואים את זה כיום טוב מאד בשטח...
6
פייגלין אמר שהוא לא תומך במגילת העצמאות
ת | 19-03-2019 10:17
מפני שלשיטתו כל מה שרשום בה לא נכון, וכדוגמה הוא אמר שהעם היהודי לא קם בארץ ישראל מפני שאברהם בא מארם נהריים. למה פייגלין רומז? האם הוא תומך בהקמת מדינה יהודית בסוריה או בטורקיה במקום בישראל?
נו באמת
הדס | 19-03-2019 14:16
אוף נו באמת, כל מי שלמד על תולדות מדינתנו במסגרת אקדמית מנתח את מגילת העצמאות ומודה שעם ישראל לא קם בארץ ישראל אלא במצרים, שהרי פרעה היה הראשון שכינה אותנו 'עם'.. אין צורך בספקולציות.. פייגלין הוא איש של אמת ולכן לא מפתיע לשמוע אותו אומר דבר כזה
7
זהות!
בנימין | 19-03-2019 10:44
#מצביע_זהות
8
כתבת פרסומת (מממונת?) למסוממים. בדיחה
אחד | 19-03-2019 10:49
שמרנות עלק. להטבים, נישואים עם גויים, ביטול ברית מילה, חילול שבת וסמים = המצע של פייגלין שהועתק מנוצרים.
נראה שקראת ממש בעיון את המצע שלו
מראה. מוזמן להסתכל | 19-03-2019 14:02
הפוסל במומו פוסל.. הפחד הקמאי מאיבוד השלוטה על הדת היא תכונה נוצרית מובהקת.
9
נניח שאתה צודק
אלי | 19-03-2019 11:34
ראשית הצעירים הולכית אחרי זהות כי כל העתיד לפניהם והוא דור חכם שמאמין שהגיע הזמן לחיות כעם אחד ולא כסקטה, למה אני לא מסכים איתך? כי פייגלין בכהונתו הקצרה הביא לליכוד עשרות אלפי מתפקדים מאותו המגזר שאתה מנתק אותו. למרות שפייגלין עדיין מדבר את אותה השפה ודבק לעקרונות שלו ביחס לשאר חברי הכנסת. אז אחרי הבחירות כל הכתבים החכמולוגים יתחילו לשנות את השפה שלהם, נחייה ונראה.
10
תתכונן.
מצביע זהות | 19-03-2019 13:12
הכתבה תוצף בתגובות של שמרנים אחוזי אימה מהאפשרות שבאמת יכול להיות פה טוב,וזה לא רק בזכות הציונות הדתית.
11
סוף סוף משהו טוב
רונן | 19-03-2019 13:40
זהות עושה לראשונה מה ששום מפלגה לפניה לא עשתה בטח לא בבחירות הללו והוא הגישור על השסעים בין השקפות עולם. חילוניים ודתיים, ימניים ושמאלנים ולא יוצאת מנקודת הנחה של הגדרה, אלא של תפיסת עולם פלורליסטית של חיה ותן לחיות. שינוי מרענן בעולם הדעות הקדומות בו אנו חיים. ממש עושה לי חשק לבחור בה.
כל כל נכון
מרי | 20-03-2019 1:08
מצביעה זהות!!
12
לזהות יש תוכנית מדהימה להביא לשינוי אמיתי
חייבים לתת לזה סיכוי | 19-03-2019 15:29
פייגלין הוכיח את עצמו כאיש אמת ונאמן לארץ יותר מכל פיליטיקאי אחר. יש לו תוכנית מדהימה שלא מתמוקדת בתחום ספציפי, אלה מתיחסת לכל הבעיות שלנו, וכמובן זהות. הוא ממביא חזון ובשורה. חייבים לתת לזה הזדמנות
13
עת גיבורים
אמיץ | 19-03-2019 17:06
חבל שלציבור הדתי לאומי חסר האומץ לאמץ את גישתו של פייגלין וזהות. ההתעקשות להצמד לדת הגלותית רק מעכבת את המשך התהליך. אולי פייגלין לא צודק בהכל אבל לפחות הוא מנסה.
14
רק זהות!
רפאל חבשוש | 19-03-2019 21:11
רק הם יביאו שינוי פה שנוכל לקנות דירה, רכב וכו'!
15
כתבה מצויינת
שלום | 19-03-2019 21:28
תמיד הדתיים האחרונים להבין ולהפתח. כך היה גם לגבי הציונות, וכך גם לגבי פייגלין לצערי.
16
זהות מפלגה אמיצה
רונן | 20-03-2019 3:47
כל משפחתי וכל חברי בוחרים בה. הפחדנות והשמרנות בציבור הדתי לאומי מפתיעה. הנה מפלגה שעלתה על דרך המלך ומצליחה למשוך אנשים מכל המגזרים לבחור בה בעודה מייצגת הרבה מהשאיפות של הציונות הדתית עצמה. אבל טוב שהצעירים מבינים מה שהמבוגרים לא. מרגישים גם שיש המון קנאה כלפי פייגלין.
17
"ואתה בן אדם אל תירא מהם
אסתר | 20-03-2019 12:09
ומדבריהם אל תירא, כי סרבים וסלונים אותך, ואל עקרבים, אתה יושב... (יחזקאל). רק זהות היא דרכי.
18
תתכוננו..
יואל | 22-03-2019 8:33
הציונות הדתית מתחדשת. גם עם לחלק ממכם זה קשה..
19
מצביעים זהות
מנור כהן | 22-03-2019 12:04
וואלה קנו אותי בפתרונות שלהם אני אצביע להם
20
כי זהות רוצה להרוס את הדת והמדינה
משה כהן | 27-05-2019 12:44
להוסיף עוד מאות גוים עם תעודה שהם יהודים. גיור עושים כהלכה!!