הקול הסרוג: כנס יהדות שמאלנית של העבודה

במפלגת העבודה מכוונים לקולות הסרוגים, דרך חברת הכנסת רויטל סוויד, ובעיקר דרך המעומד החדש יאיא פינק, בכנס שפונה ליהדות השמאלנית: "לחדש את הברית ההיסטורית עם הציונות הדתית"

הקול הסרוג: כנס יהדות שמאלנית של העבודה
  צילום מסך

המאבק על הציונות הדתית. אם התרגלנו שמפלגות הימין מתחרות ביניהן על הקול הסרוג, מפלגת העבודה תערוך לראשונה כנס יהדות שמאלנית במטרה לחדש את הברית ההיסטורית בין תנועת העובדה למזרחי.

הכנס שיתקיים במוצאי שבת הקרובה, יכלול בתוכו את אנשי הציונות הדתית: ח"כ רויטל סויד ויאיא פינק, הרב הרפורמי גלעד קריב, והחרדית מיכל צ'רנוביצקי. יו"ר המפלגה אבי גבאי יגיע הוא עצמו לכנס כמו גם הרבנית דבורה עברון מנאמני תורה ועבודה וד"ר אריאל פיקאר – מנהל מרכז המחקר מכון שלום הרטמן.

נכון, בעבר נעשה ניסיון כזה, בתקופתה של שלי יחימוביץ', שנעדרת הפעם מרשימת המוזמנים, כאשר יצרה  בעבר חיבור עם חילי טרופר שפונה לציונות הדתית. הפעם מנסים במפלגת העבודה לעלות שלב ולפנות לכלל הזרמים מהציונות הדתית המתונה ועד זרמים יותר רחוקים.

המועמד הסרוג של מפלגת העבודה, מס' 12 ברשימה יאיא פינק, חורש את הארץ בתקופה האחרונה כדי להגיע לקהל דתי שעזב את המפלגה: "הייתי בחודש האחרון בעשרות מפגשים עם בני ובנות הציונות הדתית", אומר פינק לסרוגים, "בערים, בקיבוצים, במושבים, בישיבות ובמכינות. יש על מה לבנות אבל זה אתגר מאוד קשה. הציונות הדתית בחלקה מאוד לא אוהב את מה שקורה עם ממשיכי דרכו של כהנא, והבית היהודי, וההקצנה, ומחפשת בית של יהדות מתונה".

הכנס יתקיים במוצאי שבת הקרובה, 16.3, בבית הופמן בירושלים (רחוב אליעזר הגדול 4) בשעה 20:30. בכנס, כאמור, גם ישתתף גם אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה: "אבי שמח לא רק מאוד שמח לשתף פעולה אלא גם תומך, והוא בעצמו גם מגיע. מאז שהוא נבחר הוא מגיע גם למקומות של הציונות הדתית".

אז האם בימינו יש מקום גם לשמאל בציונות הדתית? "היהדות לא שייכת לימין", אומר פינק, "למפלגת העבודה הייתה ברית היסטורית עם הציונות הדתית במשך 30 שנה מקום המדינה. זה לא משהו שהמצאנו עכשיו. גם לפני עשור מימ"ד הייתה חלק מהמפלגה. הקשר הזה בין הציונות הדתית המתונה והזרמים השונים ביהדות לעבודה – הוא קשר מאוד נכון ומאוד טבעי".

"שאתה קורה במקורות בתורה אתה רואה ערכים של תנועת העבודה, ערכים סוציאליים כמו שמיטה, מעשר, דאגה לחלש וליתום ולאלמנה, יחס לגרים ואיך להתייחס דווקא למי שהוא לא כמוך גם ללא יהודי. ישנם גם ערכים על בקש שלום ורדפהו, ואני חושב שתנועת העבודה וערכי היהדות ממש הולכים ביחד".

המועמד הסרוג של העבודה, יאיא פינק. צילום: Gili Yaari/Flash90

ובכל זאת, בכנס ישתתפו גם רפורמים כמו הרב קריב שלהבדיל מחילונים וחרדים כן מהווים קו אדום? "אני לא רפורמי, ואני חושב שהדבר הנכון זה להיות אורתודוקס, וזה אורח חיי. אבל היהדות לא שייכת בסנטימטר יותר לי מאשר מי שתופס את יהדותו בדרך אחרת. לתנועה הרפורמית יש גם יתרונות בקירוב אנשים ליהדות. הרפורמים אוהבים את היהדות, מקרבים, ולפעמים חילוני שמתעניין ביהדות יכול לעשות זאת דרך בתי מדרש לחילונים או ללכת לבית כנס עם נשים וגברים ביחד. הגישה שלי היא פלורליסטית ומכילה, וזו הדרך לקרב אנשים ליהדות ולא לברוח ממנה. אני לא חושב שהרב קריב הוא פחות יהודי מאשר ליצמן".

ישנן דמויות כמו חילי טרופר במפלגת כחול לבן, במה הם שונים מהעבודה? "חילי היה חבר מפלגת עבודה, אבל אנחנו לא מטשטשים את העמדות שלנו. במפלגת כחול לבן אי אפשר לנסות להבין משהו אחד, אתה פשוט לא מצליח. ישבתי עם נציגים מהרשימה שלהם בעשרות פאנלים, יש אצלם כאלו שמאלה ממרצ ויש ימינה מישראל ביתנו והליכוד, יש כאלה שבעד חוק הלאום וכאלה שנגד, כאלה שנגד ההסתדרות ומצד שני ברשימה נמצא יו"ר ההסתדרות".

אפשר להתחבר למצע החברתי, אבל המצע המדיני בדרך כלל מכריע: "פוליטיקה אמורה להיות כלי למימוש השקפת עולם ואני חושב שהיהדות לא סותרת את השקפת העולם של השמאל והעבודה. אותי לימדו בבית המדרש שערך קידוש החיים גובר על קידוש האדמה, וגם רבנים גדולים כמו הרב עובדיה יוסף והרב עמיטל ואחרים פסקו כך. אם יש עם מי לעשות שלום אז צריך ללכת בדרך הזו, שלום היא מילה יהודית וגם ערך יהודי וזו לא סתם המילה שנאמרת הכי הרבה בתפילה, ואמירת דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום רגע לפני הכנסת ספר התורה לארון הקודש".

"במצע המדיני ישנם שיקולים נוספים ביטחוניים, ומפלגת העבודה מאוד ציונות וביטחונית. מס' 2 שלנו האלוף טל רוסו פרסם יחד עם אחרים תכנית להיפרדות. אנחנו, כמפלגה, שמאמינה בישראל כמדינה יהודית ודקמורטית, לא רוצים רוב פלסטיני בארץ ישראל ובירושלים, לכן תכנית היפרדות שלנו היא לא אוטופית אלא ביטחוניסטית שבאה להבטיח את המשך קיומנו".

במפלגת העבודה יתחילו לפנות לקהל הסרוג, והכנס שייערך במוצאי שבת הוא כנראה רק יריית הפתיחה לקמפיין לציונות הדתית: "לקראת הבחירות הקרובות אני מתכוון לנסות ולחזק ולבנות מחדש את הברית ההיסטורית הזאת", מסכם פינק.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד!
הרטמניסט | 14-03-2019 22:01
עלו והצליחו!
2
הציונות הדתית ברובה מתעבת את מפלגת העבודה!
בני בן יוסף | 14-03-2019 22:51
יגיעו מימדניקים הסויים בודדים! רוב אנשי הציונות הדתית מתעבים את מפלגת העבודה ודתיי מחמד דמגוגים כיאיא פינק .
3
המקובלים: מפלגת 'העבודה' = 'אבודה'
עידו 2 | 14-03-2019 23:56
אין שום סיכוי שהמפלגה תחזור לכנסת. כי כל חבריה רשעים גמורים, בין לגבי התורה. בין לגבי הציונות.
4
שמאל גלוי עדיף על פני בן גביר המתחזה לימין.
השרון בבית המילכודי | 15-03-2019 11:17
בן גביר אינו חושף מי מימן פעילותיו שבהאישו את ריח הימין וחובשי הכיפות משרתי צהל ושומרי המצוות.
5
מצוין! אני חרדי ועומד להצביע א.מ.ת וגבאי!!
יהורם | 15-03-2019 22:17
הבחירה הנכונה