אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בחירות 2019: אור לגויים או המחששה של העולם?

הרבה מאוד פעמים זה מתחיל בעישון חברתי וממשיך במקומות אחרים ומשם מגיע להתמכרויות למיניהן. ועוד מוקדם מאד לדעת מה יהיו ההשלכות של אישור הקנאביס והפיכתו למותר לחלוטין

בחירות 2019: אור לגויים או המחששה של העולם?
  (צילום: פלאש90)

מאמר לא פופולרי. אל תרוצו לקחת לריאות ומה לא עושים בשביל ארץ ישראל?

במערכת הבחירות הזאת אני לחלוטין לא מעורב. נדמה לי שמגיל 16 לא הייתי כל כך מנותק כמו בסיבוב הנוכחי. אני בתקופה מטורפת של נסיעות ובחודש מרץ כמעט ולא יוצא לי לישון 3 לילות ברצף באותו מקום. אני קורא ורואה חדשות פעם ביום במקרה הטוב ולפעמים גם זה לא. (ובמפתיע ממש טוב לי עם זה).

לפני שבועיים- שלושה חשבתי שמערכת הבחירות היא על שמאל ימין, אחר כך על ענייני כלכלה או על דת ומדינה. ואתמול כשראיתי אתרי חדשות באינטרנט אחרי זמן של ניתוק הבנתי שהכול לא רלוונטי ובעצם אנו עוסקים בקנאביס. קראתי את ראש הממשלה וחלק משריו ושרותיו מסבירים שצריך לקדם או לפחות לבחון לקדם לגליזציה של קנאביס.

אני עוקב אחרי הבורסה. כסף רב מושקע בחברות קנאביס והבועה בתחום זה הולכת ומתנפחת. במקום להשקיע בתחומים מקדמי עולם כמכשור רפואי תרופות והייטק. כל הכסף הולך להשקעות בקנאביס רפואי. ומחצית מהחברות האלו, רשמו לפניכם, יתפוצצו ויורידו לטמיון כסף רב של משקיעים לא מתוחכמים. (חלק קטן מאד גם ירוויח מיליארדים) .

ועכשיו הלגליזציה? הופתעתי. יש מעט מאוד מקומות בעולם שזה תהליך שכבר קרה ומאוד מוקדם לומר האם הניסוי הזה הצליח. לאן אנחנו רצים? האם זו החירות הכי חשובה שאנו זקוקים לה? אני חסיד גדול של חירות הפרט אבל יש לי כמה רעיונות לדברים יותר דחופים וחשובים מזה. אני רוצה חירות בנושאי דת, מדינה, מגדר ובעיקר בכלכלה. אנו זקוקים לחרויות חשובות אלו הרבה יותר בעיניי מאשר הקנאביס. הבחירה להתחיל את נושא חירות הפרט מהקנאביס פסול בעיניי. לא בטוח אם זכות האדם לפגוע בעצמו היא הזכות הראשונה שעל המדינה לקדש.

אז אני רוצה להשמיע עמדה לא פופולארית אני נגד לגליזציה של קנבאיס. באופן כללי אני לא מעשן (פה ושם גונב סיגריה רגילה מחבר במילואים או חברים בחו"ל) אבל אני בהחלט יכול להבין את ההנאה שבכך וגם נהנה מכך בעצמי פעם בהרבה זמן. אבל גם יכול להבין את הסכנה הבריאותית שבכך וגרוע מכך את הסיכון שבכך לסביבה. ואלו סיגריות רגילות. התרה של קנאביס זה סיפור אחר לחלוטין. אני חושש מזליגה חזקה לבני נוער. ובשלב הבא לילדים. אני מכיר את נושא הנוער דרך המתנסים. אני רוצה לכתוב לכולכם. שאף אחד לא יספר לעצמו שזה לא רלוונטי אליו. זה רלוונטי ביהודה ושומרון. זה רלוונטי בתל אביב. בביתר ובירושלים. זה רלוונטי לכולכם.

כאשר סיפרה לי ביתי בת ה- 16 שהייתה בשמחת תורה בבית כנסת בתל אביב (לא בית כנסת שלנו) והתקשתה לנשום שם כי בחוץ היה ריח מאוד חזק של כל היושבים בחוץ שמעשנים שם גראס- אבל הם בעיקר צעקו על הבנות שאסור להם לרקוד עם ספר תורה חלילה. אז תאמינו לי זה נוגע לכולכם ואם עוד כמה שנים תראו בפורים ילדים חרדים עם גראס תזכרו מאיפה זה התחיל.

הרבה מאוד פעמים זה מתחיל בעישון חברתי וממשיך במקומות אחרים ומשם מגיע להתמכרויות למיניהן. ועוד מוקדם מאד לדעת מה יהיו ההשלכות של אישור הקנאביס והפיכתו למותר לחלוטין. אבל אני חושש שזה יוביל לתיירות של בני נוער צעירים ממקומות שבהם זה לא מותר לישראל כי ישראל מקום מגניב ותל אביב היא העיר הכי כיפית בעולם ואם לא צריך ויזה ואפשר לעשן קנאביס חופשי אז למה לא?

האם אנו רוצים להיות אור לגויים וסטארט אפ ניישן או להיות המחששה של העולם? בתוך עמי אני יושב. וכתושב בתל אביב כשאני רץ בערב אני יכול להריח את הריח המתוק מכל מקום. וגם במקומות העבודה שאני מסתובב שם מריחים פעמים רבות בסוף היום את הריח הטוב בפינת העישון.

כמו רבים מכם גם אני נמצא באירועים שזה כמעט סטנדרטי לעשן ולעיתים אלו גם אירועים דתיים. ועדיין התרה רשמית של הקנאביס תוביל להתרחבות עצומה וזליגה חזקה מטה לגילאי הנוער והצעירים. ואני חושש שתוביל למקומות רעים נוספים של ניכור וריחוק. מה יש לי לומר לנער בן 17 במתנ"ס כאשר ראש הממשלה מסביר שצריך לשקול את זה? האם עישון קנאביס יוביל לשירות משמעותי? ללימוד מעמיק? לעשיה חברתית גדולה? או שמא זה יוביל להתרחקות, בריחה, אשליה.

האם אנו רוצים שהמודלים שלנו יהיו אנשים שפתחו חברות משמעותיות לעולם כמו 'מוביליאיי' וכמו 'מלאנוקס' 'נקסר' 'וינוורד' ואחרות או שהמודל יהיה חברות קנאביס? לשם נשאף? אני צופה בפליאה באנשים שמרנים מאד ובהם אנשים דתיים מאד שתמיד מבקרים אותי על עודף פתיחות הכלה ושיוויון רצים להיות מהראשונים בעולם לתמוך בלגליזציה כמעט בלי בדיקה. מה בוער? מאיפה נולדה הדחיפות בסוגיה זו? זה קיומי? אי אפשר בלי זה? זה חלק מזהות אישית של משהו או סתם אופנה?

פעם אמר מר יצחק שמיר ראש הממשלה שמותר לשקר למען ארץ ישראל. אחר כך הבהירו לנו במפלגת העבודה שלמען השלום אפשר לעשות הכל גם ללבוש שטריימל. עכשיו זה באופנה להסביר שלמען ארץ ישראל מותר להיות נהנתן ויש אומרים שגם מותר לקחת מתנות אפילו שוחד. או לפחות לתמוך בזה או להעלים עין. אז היום למדתי דבר חדש. למען ארץ ישראל מותר לקחת לריאות שלנו ובמיוחד של הדור הצעיר. והפוליטיקאים? חוץ מאחד או שניים אמיצים (כל הכבוד לחבר כנסת סמוטריץ' שגילה אומץ), שמים את האצבע בחוץ מרגישים את הרוח נושבת ולא מעזים לדבר נגד הרוח הזמנית הנושבת. את המחיר כנראה ישלמו ילדינו.

=======

אביעד פרידמן הוא איש עסקים ויו"ר חברת המתנסים לשעבר

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
מאמר חשוב.
אבי | 13-03-2019 20:14
כל הכבוד לסרוגים. שאתם נותנים במה חשובה לדעות שונות. מאמר מעניין מאוד
ביס
קנ | 13-03-2019 21:43
יפה מאוד קול שפוי
2
צריך להחליף את העם. שלא מוקיר הישגי ביבי
עידו 2 | 13-03-2019 20:29
אם העם בהמות שיאכלו קש ויעשנו קאנביס וכל מרעין בישין
אמירה נהדרת
שלום | 14-03-2019 9:46
שמראה כמה אתה יהיר ומנותק.
3
מתוכן הכתוב רואים שאינך מבין בתחום
איש נורמטיבי | 13-03-2019 20:59
קנאביס הופך לחוקי מכיון שאין בו סיכון לבריאות.
שאביא לך עשרות מחקרים על פגיעת מריחואינה בIQ?
שי | 14-03-2019 3:52
או שתגגל בעצמך?
4
תכלס? לא אמרת כלום
חושב | 13-03-2019 21:14
מסכים שזה לא החירות הכי חשובה שאותה הייתי מניף בראש התורן, אך גם היא חירות חשובה. לא הבאת פה דעה של סציולוג או רופא או כלכלן שמסביר את הנזק, בעיקר אמרת שיש בחיינו מטרות גדולות והצבת שאלה האם זה מביא לשם. כשתשאל את אותה שאלה על פורטנייט או אפילו צפייה במכבי תל אביב( שאני צופה בה באדיקות) נוכל לעבור גם לזה. אתה מערבב בין דעתך שקנאביס הוא דבר שלילי לבין דעתם של לוחמי החופש שדורשים להתיר לציבור, גם פייגלין בעצמו לא מעשן ואני בטוח שמחנך את ילדיו לחיים עם משמעות ולא חיים של ריק( וקנאביס ממש לא בהכרח מוביל לדברים שלילים, מנסיון). לגבי האמרות על החרדליים והשמרנים, מראה עד כמה כתיבתך אינה עיניינית. הם סוברים שיש בעיה הלכתית בנושאים מסויימים כמו שחשבו בעבר, אך זה לא מחייב אותם שכל תפיסותיהם יהיו מה שחשבו בעבר, אתה רואה בעיה הלכתית בקנאביס? לך ותאיר את עיני השמרנים
5
זה אור לגויים
שלום | 13-03-2019 21:53
חירות הפרט כולל לגליזציה. כן כי בלי זה אנשים מתים, ובמדינת ישראל קנאביס רפואי בלי לגליזציה זה קרטל אחד גדול. הרוח נושבת בכיוון הקנאביס כי היה מי שהפעיל את המאוורר. קוראים לו משה פייגלין.
6
קנאביס יותר מסוכן מעישון
בן ציון | 13-03-2019 22:20
לא מוצדקת ליגליזתציה של קנאבית ללא מקרים של צורך רפואי. מה, עישון קנאביס לא מזיק לבריאות? ומה עם נהיגה תחת השפאתו? הוא גורם להתרחפות (וחוסר ריכוז) הרבה יותר מאלכוהול! לאיש ששואף ליושר כמוך משה, לא ראוי לאמץ רצון פופוליסטי לגרוף קולות. ליגליזציה מתאימה רק לשם רפואה.
7
חרתא
בלי שם | 13-03-2019 22:38
לא בטוח אם זכות האדם לפגוע בעצמו היא הזכות הראשונה שעל המדינה לקדש. - אהבתי. מכירה מקרוב מקרה שהקנביס כמעט חיסל בן אדם. ואל תגידו לי שיש רגישים לזה ויש שאינם רגישים. איך ידע האדם לאיזו קבוצה הוא שייך? ובכלל, ההיתר הזה יתקיים רק במדינה של חוטאים.
בבקשה
תעשו לי טובה | 14-03-2019 1:05
זלזול באינטלגנציה של אנשים אדם שיכול להחליט מי הוא מעדיף שינהל את הכלכלה הביטחון התשתיות והחברה כנראה מספיק בוגר כדי להחליט אם לעשן ג׳וינט או לא אולי כדאי גם לאסור את האלכוהול וסיגריות ואולי גם מאכלים משמינים ונסיעה במכונית כי הציבור מטומטם ולא יודע לבחור נכון
8
בעיניי פייגלין הוא
יוספה רחמן | 13-03-2019 22:39
כ מעט המן הרשע.
עיניך?
שילה | 14-03-2019 13:13
תשים משקפיים.
9
אתה עונה לעצמך
ליבנה | 14-03-2019 0:08
זה גם ככה קיים. להשאיר את זה אסור זה התערבות לא חוקית של המדינה בחיי הפרט, ועוד יותר - תמיכה בסוחרי סמים(קשים) ובין השאר בחמאס, שמתפרנסים ממכירת סמים קשים. זה עוד בלי לדבר על התהליך הארוך שעוברים חולי סרטן עד שהם מקבלים אישור לקחת שמן קנאביס. וזה בכלל לא קשור למה אנשים עושים מחוץ לעישון קנאביס. גם אלכוהול וסיגריות זה ממכר וזה לא בריא, אז בגלל זה נאסור אלכוהול וסיגריות?
10
די לבורות
נו באמת | 14-03-2019 0:42
אנשים הגיע הזמן שתתחילו לבדוק דברים במקום לצעוק את מה שדחפו לכם מגיל 0. מי מכל אלה שמדברים נגד יכול להביא ראיות שאנשים מתו מגראס? אני יכול להביא ראיות לאנשים שמתו מאלכוהול ובכל זאת אף אחד פה לא רוצה להוציא אותו מחוץ לחוק. משהו פה מסריח וכל העניין מריח אינטרסים ושחיתות תפתחו את העיניים אנשים!
11
הדור הישן והשמרן מתחלף לאט לאט
אביחי | 14-03-2019 3:32
ובמקומו מגיע דור חכם יותר שבודק דברים לפני שהוא כותב כתבה שלמה של שטויות פופוליסטיות
12
סיגריות רגילות
אהרן | 14-03-2019 6:49
אתה טוען שאתה מעשן מידי פעם סיגריות רגילות(טיעון מבחיל) רק שהקנאביס הוא הרגיל ולא הסיגריות. הקנאביס ניתן לצריכה גם כשמן והוא לא רעיל בעליל. (בעישון הוא רעיל פי 10 פחות מסיגריות) לעומת 4000 חומרים רעילים בסיגריות המדינה נותנת יד לרצח עם עם 8000 איש מידי שנה שנרצחים בגלל הסיגריות הממכרות. והמאבק ללגליזציה הוא בסוף בעיקר בשביל החולים לא יתכן שמתוך 1000 בקשות לאישור קנאביס מאשרים 90% מהבקשות בתוך ה1000 האלו מאות חולי סרטן, חולי טרשת נפוצה, אפילפסיה, אוטיזם, פיברומיאלגיה, כאב ועוד. חולים אלו שבאמת זקוקים לצמח המרפה יכולים לחכות כשנה וחצי עד לקבלת אישור. בינתיים מאות מהם מתים בייסורים אז כן זה קיומי. אי אפשר בלי זה. זה צורך חירותי של כל אחד ואחד מאיתנו לבחורה איזה תרופה להכניס לגופו. #מצביע_זהות
13
'לשם נשאף?' אהבתי. ...
יצחק | 14-03-2019 9:59
אכן השאיפות שלנו, כולנו , אחרות לחלוטין
14
במחיר 1גרם מהרעל קונים 20 ק"ג פירות וירקות.
מיכאל | 14-03-2019 10:30
אחכ מתלוננים על יוקר מחיה. אבל לפחות הטמבל שותה יותר קולות מה0מול כי ידוע שה0מולנים נוטים להיות מסוממים.
15
#מצביע_זהות
יואל | 14-03-2019 13:15
חבל שהאדון הנכבד לא באמת מבין את המשמעות של לגליזציה. אין בעיה שתגיד מה שאתה חושב, אבל חשוב שתציין שלא בדקת את הדברים.
16
נו, באמת!
מישהו שמכיר את זהות | 14-03-2019 15:54
קנאביס זה ממש לא הכל. יש 344 עמ' של חירות, ותוכניות רציניות.
17
קנאביס לא מסוכן יותר מסיגריות ואלכוהול
אורי | 19-03-2019 0:26
במצב הקיים כיום מי שרוצה יכול להשיג קנאביס, כך שבמקום שהמדינה תרוויח כספי מעמ ארגוני פשע מרוויחים. הסיבה האמיתית לזה שאין לגליזצייה היא אינטרסים של חברות התרופות (השוק השני בגודלו בעולם). לפי מחקרים קנאביס מייתר שליש מארון התרופות כך שמדובר בהמון כסף.