לראשונה: ארה"ב מכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי תסיר את הביטוי "שטחים כבושים" לרמת הגולן, יהודה ושומרון ועזה, ומעתה תכנה אותו כ"שטח בשליטת ישראל". בישראל בירכו: "הכרה היסטורית"

ארה"ב הסירה את הביטוי "שטח כבוש" מהגולן ויו"ש
  (צילום: אבי אוחיון/ לע"מ)

שינוי דרמטי במדיניות של ארה"ב: מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה היום (רביעי) כי תסיר את הביטוי "שטחים כבושים" ביחס לרמת הגולן, ומעתה תכנה אותו כ"שטח בשליטת ישראל". עוד אמרה כי תסיר את הביטוי "שטחים כבושים" ביחס לשטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה.

בדו"ח השנתי של מחלקת המדינה האמריקנית נכתב כי רמת הגולן מוגדרת כעת כשטח תחת "שליטה ישראלית". בכך שונתה ההתייחסות המסורתית של ארה"ב באשר לשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים, כשארה"ב מכירה לראשונה בריבונות הישראלית על רמת הגולן. עם זאת, בארה"ב הבהירו כי אין כל שינוי במדיניות האמריקנית כלפי שטחי יהודה ושומרון.

בישראל בירכו על המהלך ההיסטורי, אך בימין הבהירו כי המדיניות החדשה של ארה"ב לא תשנה את עמדת ישראל בנוגע ל"עסקת המאה" המתגבשת לתכנית שלום.

"אנו מברכים את הנשיא טראמפ על ההכרה היסטורית בריבונותה של מדינת ישראל ברמת הגולן לצד האמירה הברורה שאין עם כובש בארצו בשטחי יהודה ושומרון. עם זאת, אסור שהאמירה הזו תסנוור את עינינו" אמרו באיחוד מפלגות הימין. "כשתונח תכנית המאה של טראמפ על השולחן, רק חברי איחוד מפלגות הימין יהיו היחידים שמחוייבים באמת לדאוג לומר לא לוויתור על שטחי מולדת, ולא לעקירת ישובים ואלפי משפחות מביתם".

המהלך הנוכחי מגיע בתום מאמץ נרחב של ישראל להביא לשינוי המדיניות האמריקנית בנוגע לשטחים הללו. בתחילת השבוע הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם ביקר עם נתניהו ברמת הגולן, והצהיר כי "אשוב לסנאט ואעבוד עם הסנאטור טד קרוז להתניע מהלך להכרה בגולן כחלק ממדינת ישראל עכשיו ולתמיד".

"מה שטוב עבור ארה"ב זה ישראל בטוחה, מוגנת ומשגשגת, בגלל הערכים המשותפים, האויבים המשותפים, ומנקודת מבט צבאית – המדינה הטובה ביותר שיכולה להיות לארצות הברית באזור בעייתי היא ישראל" הוסיף. "ישראל שלטה בטריטוריה הזאת במלחמה על קיומה. האזור הזה נלקח בכוח צבאי משום שהוא שימש כמקום שיגור להתקיף את מדינת ישראל. יש באזור הזה היסטוריה יהודית עשירה. אני עומד על אחד המקומות החשובים ביותר במדינת ישראל מבחינה אסטרטגית".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
חכו לתשלום על זה בתוכנית המאה של טראמפ
יאיר | 13-03-2019 17:41
אין מתנות חינם את תשמחו יותר מדי. זה יעלה ביוקר
2
נו
התמים | 13-03-2019 17:48
בדרך למדינה דו לאומית שבסופה לא תתקיים מדינת ישראל. ניצחון פירוס.
3
נתניהו אנחנו אוהבים! מחל! מחל! מחל!
בני | 13-03-2019 18:02
מחל! מחל! מחל!
4
היינו כחולמים
שהחיינו וקיימנו | 13-03-2019 18:23
איזה מרגש !!! סוף סוף אחרי 52 שנה !!! בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים. ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.
5
להוציא את השמאל
רפאל בבג'נוב | 13-03-2019 21:18
עכשיו הגיע הזמן להוציא את השמאל המתועב מחוץ לחוק כי אם הגויים בעד המדינה אז מה נשאר לנו היהודים.
6
תפסיקו להפחיד מחברנו היקר הנשיא טראמפ
עידן אוהב ציון | 13-03-2019 23:27
לינדזי גראהם והנשיא טראמפ הם ידידי אמת של העם היהודי היושב בציון. תפסיקו להפחיד מתכנית ה-100 של טראמפ, כי כבר הובהר שארהב תחת הנהגתו של טראמפ לא תכריח את ישראל לעשות משהו בניגוד לרצונה וזאת כמובן בניגוד לצורר אובאמה שחיפש את רעתנו והמפלגה הדמוקרטית שנכבשת אט אט על ידי אנטישמים מהשמאל הקיצוני הפרוגרסיבי והרדיקלי . חברים כמו טראמפ ואנשיו יש לחבק ולא לדחוק..
7
יעבדוך לאומים
אסתר | 14-03-2019 18:52
טוב שלטראמפ יש את האומץ לעשות מה שהיינו אנחנו צריכים לעשות מזממממממן