אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסטודנטים התנגדו: ההרצאה של יאיר לפיד בוטלה

יאיר לפיד הוזמן על ידי אגודת הסטודנטים במכללה הדתית 'מכון לב' בירושלים להרצאה, אלא שקבוצה של סטודנטים החלו במסע מחאה נגד הבאת הפוליטיקאי ה"אנטי דתי" לדבריהם. בסופו של דבר נכנעה האגודה והודיעה הבוקר על ביטול ההרצאה.

הסטודנטים התנגדו: ההרצאה של יאיר לפיד בוטלה
  קיבל ביטול. יאיר לפיד (פלאש90)

בוטלה הרצאתו של יאיר לפיד בפני קהל סטודנטים של מכון לב.

ההרצאה הייתה אמורה להתקיים במסגרת ערבי שיח עם אישים פוליטיים שמקיימת אגודת הסטודנטים במכון.

במהלך השנה האחרונה, הוזמנו מספר דמויות בפוליטיקה הישראלית, חלקם גם שלא מן המחנה הדתי, כשלשיא הגיעה האגודה בהזמנת יו"ר שלום עכשיו יריב אופנהיימר לעימות מול יו"ר מנהיגות יהודית בליכוד משה פייגלין.

גם אז נשמעו קריאות נגד הבאתו של 'מחריב היישובים' למכללה הדתית, וסטודנטים איימו כי יפוצצו את הערב, אך בסופו של דבר לא נרשמו עימותים ואופנהיימר אפילו זכה למחיאות כפיים מצד הסטודנטים.

אפשר להבין את המוחים

מיד לאחר הפרסומים על הזמנתו של יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד בפני הסטודנטים, החל מסע מחאה מצד מספר סטודנטים שהחלו בפרסומים נגד האגודה על לוחות המודעות.

עיקר הטענות של המוחים הייתה נגד הבאתו של מי שנחשב לדמות אנטי דתית הנלחם בעולם התורה.

אחד הסטודנטים אמר ל'סרוגים' כי "אפשר להבין את המוחים. אתה מתחיל בלהביא את יריב אופנהיימר ואחר כך את יאיר לפיד, לך תדע איך זה יגמר".

"עיקר הטענות היו על כך שהביאו אותו להרצאה ולא לעימות מול אדם אחר שיסתור את הטענות שלו", הוא הוסיף.

ל'סרוגים' נודע, כי למסע הלחצים נגד האגודה התווספו גם דמויות בבית המדרש של המכון, שדרשו לבטל את ההרצאה.

בסופו של דבר, נכנעה האגודה ללחצים והחליטה לבטל את האירוע. בהודעה ששלחה לסטודנטים נכתב בין השאר: "מצאנו לנכון לזמן את יאיר לפיד למכון לב, ולהפגישו עם ציבור המשלב תורה ומדע ומהווה ניגוד מוחלט לחלק מן השקפותיו אודות מעורבות הציבור הדתי  בחברה ובכלכלה הישראלית."

"במהלך הימים האחרונים, נתקלנו בהתנגדות מצד סטודנטים רבים, לקיום הרצאתו של יאיר לפיד בקמפוס המכון. לאחר התייעצות בין בעלי התפקידים באגודה, וכן עם רבני בית המדרש, החלטנו לבטל את השיחה שאמורה היתה להתקיים מחר."

עם זאת, באגודה שיבחו את מארגני המחאה נגדם, על כך שהמודעות שהתפרסמו נגד הבאת יאיר לפיד "נכתבה בצורה עניינית ומכובדת -יישר כח".

ממטה יש עתיד נמסר בתגובה:

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד הוזמן לדבר בפני סטודנטים ממכון לב ונעתר בשמחה, בשל החשיבות הגדולה שהוא מייחס למעורבות של צעירים במערכת הפוליטית. לפיד מקיים מפגשים עם סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות בכל רחבי הארץ, כמו גם בחוגי בית מול קהלים חילוניים ודתיים.

ללפיד אין דבר וחצי דבר נגד הציבור החרדי, אלא ויכוח ערכי ומהותי עם האופן בו פועלים העסקנים החרדים, שמנציח ומגדיל את הפערים והקיטוב, במקום לנהל שיח כן ומשתף.

על אף שאנו תמיד מבקשים לקיים דיאלוג פתוח, לצערנו אתמול נתבשרנו על ביטול האירוע על ידי המארגנים.

לשמחתנו קיבלנו לא מעט פניות מסטודנטים שהיו אמורים להשתתף במפגש שהביעו את אכזבתם מביטולו והם יוזמנו למפגשים פתוחים אחרים עם לפיד שם יוכלו לקיים איתו דיאלוג פתוח.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
מי שלא יודע להקשיב, לא יקשיבו לו.
פאנטים | 21-05-2012 17:38
2
לתפארת פילוג העם, הכוחניות והמריבות
אפרים | 21-05-2012 20:53
3
שפנים!!!
שיודע לשאול | 21-05-2012 21:27
במקום שהמרצים במכון לב יכשירו את הסטונדטים איך מתמודדים אם טיפוסים כמו יאיר לפיד, החליטו לבטל את ההתמודדות. הרי יום יבוא והסטודנט המאותרג יצא לחיים, ושם יפגוש הרבה "יאיר לפידים". מה אז יעשה? איך יסתור את עמדותיו? אלו כלים יהיו לו להשיב על טענותיו? מה שווה בית המדרש של מכון לב אם בעת פקודה הוא מתקפל, ומקפל את תלמידיו? זו התנהגות של שפנים. ועל השפן נאמר במקרותינו: "ואת השפן - כי מעלה גרה הוא - ופרסה לא יפריס. טמא הוא לכם." - הוא מעלה גרה בבית המדרש (עושה פלפולים עם הבוהן) , אבל כאשר צריך לבעוט עם הפרסה - ופרסה לא יפריס (אפילו בעתיד) לא בבית המדרש ואף לא מחוצה לה. חבל.
4
ההרצאה בוטלה בגלל רב אחד ספציפי במכון, אין לזה קשר
עודד בכרך | 21-05-2012 22:32
למודעות של עודד בכרך
5
'כתבה מטעם' - ההודעות שנתלו ממש לא היו ענייניות וכך גם
יוני | 21-05-2012 22:38
השבח שכביכול הגיע מאגודת הסטודנטים, כנראה מאדם אחד באגודה שמלכתחילה היה נגד ההרצאה. איפה הסטנדרטיים האתיים של העיתונות?
6
לא הבנתי
ניר | 22-05-2012 0:32
האם הוא בא להרצות או לקיים מפגש? לפי מה שהבנתי מהנאמר בכתבה הבעייה שחלק מהתלמידים הציגו הייתה בעיקר עם הרצאה (בה אין דיון וכד' לעומת מפגש שלפחות לפי שמו מהווה במה לדיון וכד'). מה שכן, בכתבה מובא ציטוט של אחד התלמידים שאומר: "אפשר להבין את המוחים. אתה מתחיל בלהביא את יריב אופנהיימר ואחר כך את יאיר לפיד, לך תדע איך זה יגמר", הוא אומר "לך תדע איך זה יגמר" אבל זו טענה דמגוגית, לא נראה לי שבהמשך יביאו גם את בריטני ספירס לדבר על דרך החיים שלה בעולם, בסך הכל מדובר באנשים דעתנים שפועלים במדינת ישראל ואני חושב שחשוב שתלמידים שמיועדים להיות בחזית ההתפתחות העתידית של מדינת ישראל ישמעו אותם ולא יסגרו בבועה שלהם. ישר כח לאגודה שמארגנת מפגשים כאלה!
7
למגיבים פה - אתם באמת חושבים שיש ערך ביאיר לפיד?
| 22-05-2012 7:03
הוא ריק! מה הוא נתן לעולם? איך הוא נכנס לתקשורת? האם זה האתגר הגדול שתלמידים יתמודדו איתו בעולם הגדול? אם הם לא יוכלו להתמודד איתו לבד אז לא יעזור כל הכנה שבעולם. לעומת זאת להביא אותו למכון לב זה אומר לתת תוקף ולגיטימציה לאדם שאין בו כלום, נפילה ברשת החילונית הריקינית (בניגוד לחילונית האפיקורסית שהיא דווקא מלאה ידע ותוכן ואיתה באמת כדאי ללמוד להתמודד - להם יש לי כבוד, אבל פה מדובר על עם הארץ גמור!!)
8
ל-7 - מי אתה שתקבע שהוא עם הארץ גמור?
אריאל | 22-05-2012 13:09
9
הוא בא לתת הרצאה..
| 22-05-2012 13:48
ואז שאלות מהסטודנטים והוא ממש לא אדם ריק.. בכללי אני לא חושב שיש אנשים ריקים בכלל
10
7, כי בניגוד לשלי חימוביץ' ואורי אורבך,
בנימין | 22-05-2012 15:59
יאיר לפיד לא נתן כלום לעולם. ואשרינו שזכינו שאנו גדלים בדור של עם הארץ ולא בדור של אפיקורסים. בהגדה אנו לומדים שמי שאינו יודע לשאול "את פתח לו." היחס האמביוולנטי ליהדות של יאיר לפיד (ובכך הוא משקף כ60% מהאוכלוסייה היהודית) הוא בדיוק הדבר שייחלנו לו. אדם שאנו יכולים להשפיע עליו, אדם שבאמת לא שונא את הדת. ובמקום 'לפתוח לו' אתה ושכמותך מעדיפים ללגלג עליו. לצטט חצאי משפטים ולזלזל בדעה של רוב העם. אני לא מבין ממה אתה כל כך מפחד.
11
במקום לקרב אותו הם הרחיקו ויצרו אנטי. לא חכם במיוחד
דוסית | 23-05-2012 12:06
12
שקול לסתימת פיות.
שולמית | 19-06-2012 22:56
זו התנהגות שאינה יהודית ואינה מכובדת.