התחדשות בישיבת הגולן: מיצג מהקמתה ועד היום

סיפורה של ישיבת הגולן מימי הקמתה ועד ימינו יועבר במיצג נוסטלגי שיתקיים בספריית הישיבה שעברה התחדשות. ההיסטוריה של הישיבה כולה: כיבוש על ידי הסורים, פיגוע בישיבה, והמאבק על הגולן

התחדשות בישיבת הגולן: מיצג מהקמתה ועד היום
  צילום: יובל פריד

ישיבת הגולן תציג הערב (חמישי) מיצג שיוקדש להיסטוריה של הישיבה מהקמתה ועד היום והמאבק על הגולן, בצירוף מקרים שאי אפשר להתעלם ממנו לאחר שארה"ב הכריזה כי היא מכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן.

אירוע השקת המיצג, הנקרא "אור בארץ הבזלת" מגולל את סיפורה של ישיבת הגולן מהקמתה, ומביא זכר וכבוד לבוניה ומייסדיה.

במהלך הערב תיחנך ספריית הישיבה שחודשה ושודרגה, ויוצג בפני בוגרי הישיבה ותלמידיה המיצג הנוסטלגי והמרגש.

המיצג הנמצא בספריה המחודשת, מציג את סיפורה של הישיבה שעברה תהפוכות בלתי רגילות: מכיבוש הישיבה על ידי הסורים, הפיגוע הרצחני בישיבה, ובכלל כלל הסיפור על המאבק בריבונות על הגולן ויישובו והפיכתו למקום תורה.

הישיבה שנכבשה על ידי הסורים

גם סיפור הקמתה של ישיבת הגולן לפני 47 שנה הוא בלתי רגיל. הישיבה קמה לאחר אחד הפיגועים שהיה ברמת מגשימים. בעבר היה ניתן מהמדינה מעין צ'ופר ליישוב בו התקיים פיגוע כדי לנחם במעט את תושביו, וכאשר שר הביטחון הגיע לרמת מגשימים הוא הציע להם מה שירצו: רפת, לול, מחסן וכדומה, ודווקא ברמת מגשימים על ידי מושיק גורליק אמרו שהם רוצים ישיבת הסדר.

ככה קמה לה ישיבה בשנת 1973 ברמת מגשימים בשטח מחנה צבאי סורי נטוש שהיה ביישוב. בתחילת הקמתה עברה על הישיבה תקופה לא פשוטה, לאחר שבמלחמת יום כיפור הישיבה נכבשה על ידי הסורים. לאחר שנתיים חדרו מחבלים מסוריה לישיבה ורצחו שלושה תלמידים – תלמיד הישיבה מיכאל הנדלר, ועוד שני אורחים שהיו בישיבה: בן ציון ליבוביץ' ונחום פניגשטיין.

לבסוף, בשנת 1976 עברה הישיבה ליישוב חיספין על מנת לחזקו, וזהו מקומה עד ימינו.

ברכה מיוחדת של הרב עובדיה יוסף: הישיבה תהיה בגולן לעד

ראש הישיבה, הרב יואל מנוביץ', אומר לסרוגים על האירוע הערב וחניכת הספרייה המחודשת: "כל התקדמות וכל בנייה של מקום תורה, ובוודאי בגולן, יש לו חשיבות  תמיד".

הרב מנוביץ' מספר על החיבור ההיסטורי בגולן בין ימי התנאים בו היו מצויים בתי כנסת ובתי מדרש ועד ימינו. דבר זה בא לידי ביטוי בפרוכת בבית המדרש של הישיבה: תלמים של שדה חרוש ומעליו הכתובת היחידה שנמצאה מתקופת התנאים על בית מדרש: זה בית מדרשו של רבי אליעזר הקפר.

באירוע הערב יהיו כמה דוקומנטים כחלק מההיסטוריה של הישיבה: ספרים עם חורים של קליעים, ספרים שהלכו לשבי וחזרו, וגם ספר "חזון עובדיה" של הרב עובדיה יוסף עם הקדשה מיוחדת: "זה היה אחד המקומות הראשונים בו דיבר הרב עובדיה כרב ראשי", מספר הרב מנוביץ', "ובהקדשה שלו הוא כותב 'מזכרת נצח' לישיבה –  מברך שנמשיך ונחזיק בחבל הארץ בגולן. שהיו מאבקים על הגולן הגיעו חברי כנסת מש"ס והראינו להם את ההקדשה שהרב עובדיה בירך שהישיבה תהיה במקום לעד".

"כל התצוגה והתערוכה, שמאוד יפה, מספרת את סיפור הישיבה מהקמתה וכיבושה על ידי הסורים והקמתה מחדש, זו הישיבה היחידה שעברה כיבוש וגם פיגוע, וגם כל סיפור המאבקים על הגולן שהישיבה הייתה דומיננטית במאבק. הכל מוצג בצורה ויזואלית יפה".

האירוע עצמו מתקיים בספריה הממוקמת בבניין הישיבה, והאירוע יפתח בשיעור של הרב ירוחם סמוטריץ', מוותיקי הרמי"ם בישיבה. לאחר מכן בוגרי הישיבה יוזמנו להדרכה במיצג: "שחזור נוסטלגי ומרגש".

צפו בגלריה ראשונית מן המיצג. צילום: יובל פריד

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מושיק גורליק ומשה דיין
א.ג | 14-03-2019 13:35
כשמשה דיין שמע את הבקשה, ענה למתיישבים שהממשלה והוא כשר בטחון סבורים שיש מספיק ישיבות הסדר וההחלטה היא שלא להקים עוד אחת. מושיק גורליק זל ענה לו: לא באנו לגולן רק כדי לעשות חקלאות, איפה שיש יהודים חייב להיות גם מקום תורה, כך שישיבה בגולן בטוח תקום. ביום ראשון הקרוב יש דיון על זה בממשלה, אתה תבחר אם להיזכר בהסטוריה כמי שעזר או כמי שהתנגד. ההחלטה להקים את הישיבה בגולן עברה בממשלה על חודו של קול, דיין לא התנגד...
2
למה לא מזכירים את הרב שוגרמן שהיה ראש הישיבה
זאביק | 14-03-2019 16:43
והעמיד תלמידים הרבה.
טלפון
avi0231 | 31-07-2019 7:59
תחזור אלי 0527389585