איראן: "נגיב בתקיפות אם ישראל תמנע ייצוא נפט"

שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי איים כי במידה וישראל תפעל כדי למנוע מאיראן לייצא נפט- המדינה תגיב בתקיפות: "האויב יתחרט על כל עימות". הדברים נאמרו בתגובה לטענה של נתניהו כי איראן פועלת לעקוף את הסנקציות

איראן: "נגיב בתקיפות אם ישראל תמנע ייצוא נפט"
  שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי (צילום: מתוך טוויטר)

שר ההגנה האיראני, אמיר חתאמי, הזהיר היום (רביעי) את ישראל שלא לפעול נגד פעילותה לייצוא נפט, ואיים כי איראן תגיב בתקיפות לכל פעילות של ישראל נגדה.

"לצבא האיראני יש את היכולות להגן על נתיבי השייט של המדינה בדרך הטובה ביותר נגד כל איום אפשרי" אמר לסוכנות הידיעות הממלכתית "IRNA". לדבריו, איראן תחשיב פעולות מסוג זה כ"פעילות פיראטית, וציין כי "טהרן לא תהסס להגיב בתקיפות לפגיעות של חיל הים הישראלי בעסקאות נפט". במקביל, מפקד בכיר במשמרות המהפכה איים גם הוא היום כי "האויב יתחרט על כל עימות עם טהרן".

הדברים נאמרו בתגובה לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר, במסגרתו האשים את איראן בניסיון לעקוף את הסנקציות באמצעות ייצוא נפט דרך הים- זאת למרות הסנקציות שהוטלו על ידי ארה"ב בעקבות הפרישה מהסכם הגרעין בשנה שעברה. "איראן מנסה לעקוף את הסנקציות, עם ניסיונות להבריח נפט בנתיבים ימיים סמויים" טען. "ככל שהם יתרבו, יהיה לחיל הים תפקיד חשוב בניסיון לעצור את זה. אני קורא לעולם לעצור בכל דרך את הניסיון האיראני לעקוף את הסנקציות".

בעבר בכירים איראנים רבים איימו לחסום את מיצרי הורמוז, המהווים נתיב אספקת נפט מרכזי במפרץ הפרסי, במידה ויוטלו סנקצות נגד ייצוא הנפט של המדינה. באוגוסט האחרון כוחות משמרות המהפכה ערכו תרגיל ימי גדול במפרץ הפרסי, בו השתתפו מעל 100 ספינות של חיל הים האיראני ומאות חיילים רגליים, במטרה להמחיש את יכולתם לחסום את הנתיבים במידת הצורך.

בישראל גם הביעו חשש מכך שאיראן תחסום גם את מיצרי באב אל-מנדב בים סוף, זאת לאחר שכוחות המורדים החות'ים- הנתמכים על ידי איראן- תקפו כלי שיט סעודים שעברו באזור. לדברי נתניהו, "אם איראן תנסה לחסום את מצרי באב אל-מנדב, היא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית הנחושה למנוע ממנה זאת. קואליציה זאת תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
יש לנו צוללות וצוללות יכולות להטביע ספינות
לעסק, סרג'יו | 13-03-2019 13:09
לעסק, לעסק