תובנות משיחה על אורי אנסבכר עם בני בן השש

החיים מגלגלים אותך לפעמים לשיחות שהיית מעדיף שלא יתקיימו, על רצח נורא שהיית מעדיף שלא יתקיים, אבל כמו בסיפור המלך הוא ערום, לילד תובנות משלו ויש הרבה מה ללמוד מהם

תובנות משיחה על אורי אנסבכר עם בני בן השש
  אורי אנסבכר ז"ל (תמונה, באדיבות המשפחה)

בגן של בני בן השש, ביישוב תקוע, החליטו לשוחח עם הילדים על בת היישוב אורי אנסבכר ז"ל, כמה ימים אחר הרצח המזעזע.

הרציונל החינוכי היה שהילדים חשופים לשמועות, לאמירות וללחישות של הסביבה, מבוגרים ואחיהם הגדולים, לכן כדאי שהצוות החינוכי יתווך להם את המסר.

הם שמעו אותו מפי הגורמים המוסמכים, פסיכולוג, הגננת ושאר צוות הגן אשר ישבו איתם יחד והעבירו מסר מעודן. בעיקר הם התמקדו באורי ותחביביה וציורו לה למשפחה ציורים ולאחר מכן נפגשו עם אבא שלה שהתרגש מציורי הילדים.

זו לא שאלה בכלל שהרגו אותו

אבל לא על העבודה היפה בגן הילדים רציתי לספר, אלא על התגובה של בני בן השש, לאחר שמישהו מבני המשפחה הגיב לסיפור בגן ואמר ש"איש רע עשה לה את זה", הילד נעצר, חשב ואמר: "זו לא שאלה בכלל שהרגו אותו" בצורה הכי טבעית בעולם והמשיך במשחקיו.

המבט בעיני הילד שלו כשאמר את זה עצר לי את הלב.

הוודאות הזאת שרוע כזה לא יכול להתקיים ושברור שהרגו אותו מנקודת מבטו הייתה ודאות חזקה ואמתית. כל מי שנתקל בפרצופו של המחבל השפל והנאלח הזה הרגיש את ההתכווצות הזאת בבטן, מול רוע אין סופי כזה. וכולם ידעו שהוא בן מוות.

אבל בעולם האמיתי מסתבר שזו כן שאלה, מערכת המשפט המערבית לא מצליחה להתמודד בצורה אפקטיבית עם כזה רוע. אצלנו כל אדם זכאי להליך משפטי הוגן, גם אם הוא ביצע מעשה נפשע שכזה.

אלאור אזריה

הקונפליקט הערכי הזה התפוצץ במלוא עוזו בפרשת אלאור אזריה. שווידא הריגה במחבל 11 דקות לאחר תום האירוע. ולמרות שכבר לא היה בסכנת חיים ולמרות שהאירוע כבר הסתיים. ציבור גדול מאוד בישראל הרגיש שנעשה עוול לאזריה בגלל שמדובר במחבל בן מוות.

נכון, אצל ילד יש שחור ולבן טוב ורע, אבל גם מערכת שהיא מורכבת מידי ואינה מצליחה להבדיל בין אויב לאוהב יש התקוממות של האזרחים כשהצדק אינו נעשה. בגל הטרור הנוראי שהיה אז, כל נער עם סכין יכול היה ללכת ברחוב ולרצוח בהניף סכין מטבח או מספריים יהודי או יהודיה חפים מפשע.

הציפייה הייתה מנער בן 18 שישאיר למערכת החוק לטפל במחבל לאחר שנוטרל וכבר לא הווה סכנה. אבל בתוך תוכם הרגישו רבים שמשהו כאן לא עובד. שהמערכת לא מציירת לא צדק ולא ביטחון.

מוות למחבלים

מכאן מגיעה הקריאה עונש מוות למחבלים, אותה דרישה שגם הפכה לחלק מהמשחק הפוליטי בקדנציה האחרונה (בחוק הישראלי יש עונש מוות שהופעל עד עתה רק על אייכמן ופוליטיקאים משתמשים בזה בעיקר כדי לקצור פירות פוליטיים).

מאותה נקודה גם הזעם על התנאים שיש לאסירים ביטחוניים- או בשמם המלא- מחבלים, בכלא. כאלה שניסו, או שלצערנו הרב הצליחו, לגדוע נשמות, לקטוף נפשות ולמוטט משפחות- יושבים ונהנים מכל טוב הארץ על חשבון המיסים של כולנו. ומחבל כזה שנפצע בפיגוע מקבל לפני כן טיפול רפואי מצוין.

האם היינו רוצים שבדך חוקית יוציאו כאן מחבלים להורג? אין לי באמת תשובה, גיליוטינה שמונפת דרך החוק עלולה גם לצאת משליטה. אבל אמירה של ילד, בסבך העולם המורכב ומרוב מורכבות מתרחק מאמיתות בסיסיות היא חשובה. כמו אותו ילד בסיפור שרק הוא יכול היה לצעוק המלך הוא עירום.

 

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
נקמה לאומית זה חלק מהמבנה הבריא של היהדות
יאיא | 10-03-2019 20:42
ומצווה,נא ללמוד יהושוע,שופטים ובמיוחד שמואל.. הנה דינו של הרוצח הנאלח בבית דין שפוי ובסיסי: לקשור אותו לעץ ליד מקום הרצח,להוריד לו באותה סכין את ... ולהשאירו מדמם למוות. מידה כנגד מידה. משפחתו לסוריה,לא יהיה למי לשלם..
2
אמת לאמיתה
שלום | 12-03-2019 9:41
עונש מוות למחבלים. כל כך פשוט, צודק, מוסרי ויוצר הרתעה.