מיומנה של רווקה: רק אל תקראו לי 'בררנית'

נמאס לכם שקוראים לכם בררנים? יצאתם ליותר מ30 דייטים ואתם באמת חושבים שזה לא "ביג דיל''? המאמנת נירית הושיה בטור שיעזור לכם להתמודד עם התלונות של הנשואים וגם הסוד שיעניק לכם כוח להמשיך לחפש

נשואים? זה מה שאסור לכם להגיד לרווקים
  (צילום: שטארסטוק)

לא צריך הרבה ניסיון בעולם הפנויים -פנויות, כדי לגלות שלא כל הפנויים באמת "פנויים" ולא כל ה"פנויות" באמת "פנויות". הכוונה בעיקר רגשית. כי יש את האלה שתקועים על האקס ומשווים כל קשר חדש אליו, ויש אחרים שלא מצליחים לזמן לעצמם קשר בריא ויש גם את האלה שבוררים על פיפסים הכי קטנים שלא באמת מהותיים להקמת בית.

והאלה האחרונים, המוכרים גם בכינוי "בררנים", לוקחים אותי לפוסט שפורסם בשבוע שעבר בקבוצת הייעוץ שלי בפייס בו בחורה שיצאה לכ-30 דייטים ביקשה מהנשואים שלא ישפטו אותה על כך שהיא בררנית ולא יתנו לה הטפות מוסר. קראתי את הפוסט הזה, בתוך תוכי מאוד הזדהיתי וזה הזכיר לי איזו פעם שחברה נשואה מהתיכון אמרה לי "את לא צריכה ללמד אותי מה זה להיות רווק בגיל הזה, אני יכולה להבין לבד מקרובי המשפחה שלי הרווקים איך זה מרגיש".

אז רציתי להשיב לה : "לא את לא. אל תנסי להתיימר לכך שאת מבינה על בשרך מה זה לחוש את טעם הבדידות בערבי החורף הקרים, כשהכי מתבקש להתעטף בשמיכה עם בן זוג אהוב ושוקו. ואת לא באמת יודעת מה זה לשמור על כללי הצניעות בגילאים כל כך מתקדמים בעודך רווקה.

ושלא נספר לך כמה הצמא לאהבה גדול לעומת כמה צריך להיות חכמים בסינון הזה, רק עכשיו קיבלתי עוד סיפור על מתחזה שמסתובב בשוק".

אני לא בררנית, אני יודעת מה טוב לי (צילום: שטארסטוק)

במיוחד אחרי שיוצאים לכ"כ הרבה דייטים (ויש שיגידו ש-30 זה עוד כלום לעומת מי מאיתנו שיצאו עם פי 10 מזה), אתם כבר מספיק מכירים את עצמכם לדעת עם מה אתם יכולים להתמודד ועם מה לא. אז אנא תתנו לנו הרווקים את האמון שאנו בעלי שיקול הדעת הבריא לזהות מי עשוי להתאים לנו ולמי אנחנו ממש לא נמשכים ואל תשכנעו אותנו לצאת סתם כי כל דייט הוא יקר בעינינו.

במקום לשפוט תמליצו

מצד שני, אל תיקחו את הסירובים והייאוש שלנו יותר מדי ברצינות. לאט לאט, בנחישות וברכות, תלמדו איך להמליץ לנו על עוד אפשרויות פעולה או אולי בנעימות ובאלגנטיות תוכלו לשוחח איתנו שוב, אולי במועד אחר, על הצעה שסגרנו בפניה את הדלת ואולי פספסנו.

כן, גם אנחנו הרווקים, עדיין לא יודעים הכל, גם אנחנו מושפעים מתסמיני עולם השפע וכנראה עדיין צריכים ללמוד עוד דבר או שניים על מה זה להכניס עוד מישהו לחיים שלנו.

גם אנחנו צריכים לפעמים שמישהו יאיר לנו עם זרקור באפלת הרווקות מהי הדרך הנכונה. מי כמוני רואה מסביבי שלא מעט פעמים הבררנות שלנו טעונה בירור. שלפעמים הרווקים באמת מגששים באפילה ונצמדים לכללי סינון נוקשים, יותר על התפאורה ופחות על המהות שבאמת תיטיב עם הנפש שלנו. אז תנו לנו גם מניסיונכם הפרטי, אף אחד לא מת מזה. מצד שני גם כבדו את הפרטיות ושיקול הדעת שלנו. אני יודעת שזה קשה. זה דורש מכם קצת להלך על ביצים ולהיות חכמים, אבל אני סומכת עליכם.

הסוד שנותן כוח להמשיך בחיפושים

זה באמת מעייף למצוא בן זוג. שמעתי שהרב פנגר אמר שההשתדלות שרווקים צריכים לעשות למציאת הזיווג נעוצה בקללת אדם הראשון "בזיעת אפך תאכל לחם". אז לכל אחד יש את מכסת ההשתדלות שנקבעה לו וזה שונה מרווק לרווק.

אז אותה השתדלות שתעשו לאו דווקא היא זו שתביא לכם את הישועה אבל מה שחשוב הוא שהיא נספרת בתקציב ההשתדלויות שנקצב לכם בראש השנה.

אז כשפנה אלי עכשיו בחור שהתעניין בספיידייט והביע קצת ספקטיות ועייפות מכל המסע המתיש בשאלות של "למה כל זה שווה לי", "כבר מיציתי את זה", או "כבר הייתי בארועים כאלה וראיתי מה המצב", קודם כל הקשבתי לו. נתתי לרגשות הללו להיות ולהעלות על פני השטח. לא ביטלתי אותן כי הן כל כך נכונים. לאחר מכן אמרתי לו, "אבל מה שחשוב שאתה צריך רק אחת", גם" אם כל שאר הבנות בערב לא יהיו רלוונטיות בשבילך וגם אם בערב הקודם לא הלך לך".

על דברי התורה נאמר "בכל יום יהיו בעיניך כחדשים" (רש"י, תבוא שלישית, ביתרו י"ג, י'). ההתחדשות והיציאה מהלאות והייאוש הינם חלק חשוב ואינהרנטי במציאות.

אותו דבר גם בשידוכים, מוטלת עלינו החובה לשכוח משרידי חורבן האתמול ולבוא עם לב פתוח מתוך הנחה שלקב"ה יש תכנונים משלו והפתעות מרגשות שמחכות לנו ממש מעבר לפינה.

"יש מצב", אמרתי לו, "שכאשר האהבה תגיע, תשכח מכל העייפות, האכזבות והקשיים שקדמו לה וליבך יפעם שוב מחדש. אינני יודעת אם דווקא מחר תמצא את אהבת חייך, אבל מה שבטוח, שההשתדלות שתעשה נספרת לך. עשה את המוטל עליך וה' יתן את ברכתו כי אין אדם שאין לו שעה".

"לא עליך המלאכה לגמור ואין אתה בן חורין להיבטל ממנה".

=====================

הכותבת נירית הושיה, היא עו"ד ומאמנת רווקה סרוגה ומנהלת את קבוצת השידוכים והייעוץ בפייסבוק לרווקי המגזר הדתי "משנים סטטוס"

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
בקשר לכתבה
מאיה | 13-03-2019 1:35
יפה מאד ! התחברתי. מסכימה שלא צריך לומר לרווקים שהם בררנים. כל אחד יודע מה הכי טוב בשבילו. עם זאת, בגילאים מתקדמים שרואים שדברים לא זזים ייעוץ תמיד יכול לעזור.
2
יש לך טעות בנושא ההשתדלות.
שי | 15-03-2019 17:09
הבחור לא צריך לעשות עוד מאותו דבר שהוא כבר עשה. לעשות עוד מאותו דבר לא נקרא להשתדל בכלל. כשעושים משהו שכבר עשינו המון פעמים זה נעשה האוטומטיות בלי שום השתדלות. השתדלות זה לעשות משהו אחר, חדש, להשתדל במשהו שלא עשינו עד עכשיו... תתפלאי יש הרבה דברים כאלה... כדאי גם לך להתחיל להשתדל באמת!