אימא או אשת קריירה? העומס וההשתקה

בעולם הפוסטמודרני האימהות ממשיכה להיות נטל אך הפעם לא רק על הנשים, אלא גם על הספירה הציבורית שמנסה לפתור את הבעיה מבלי לקחת בחשבון את הקול האימהי

אימא או אשת קריירה? העומס וההשתקה
  (Photo by Deborah Sinai/FLASH90)

המתח בין מימוש עצמי לבין אימהות הוא נחלתן של מיליוני נשים בארץ וברחבי העולם. האישה הפוסטמודרנית מבקשת לממש את עצמה בספירה הציבורית ובספירה הפרטית. מימוש בו זמני של שני פנים אלו גורם להתנגשות בין שתי שאיפות חזקות באותה המידה, שמתחדדות בעצם ההתנגשות ביניהן.

האימהות דורשת מהאישה הקרבה עצמית וויתורים רבים. אישה שהיא גם אם המבקשת להתפתח בכל תחום שתבחר, נדרשת לבחור בין האני הנשי שלה, מימוש שאיפותיה, לבין ילד/יה. מאז המהפכה הפמיניסטית ושחרור האישה מהספירה הפרטית לספירה הציבורית נעשו ניסיונות רבים ושונים מצד נשים למצוא איזון בין האימהות למימוש העצמי. נשים יצאו לעבוד ונאלצו לתמרן בין הטיפול בילדים ובבית לבין המימוש העצמי – לימודים או קריירה.

למצוא את האיזון

בגלל העומס הרגשי והפיזי הגדול, נעשה ניסיון מצד נשים לעבוד מתוך הבית כדי למצוא את האיזון הנכון בין האני הנשי לבין האני האימהי. במילים אחרות, נשים בחרו לחזור לספירה הפרטית תוך כדי הרחבת הגבולות, ומשם הן פעלו ומימשו את עצמן בספירה הציבורית.

ניסיון זה היווה פתרון לחלק מהן אך לא לכולן. אולם העומס והמתח בין המימוש העצמי לאימהות הצטמצמו אך במעט, ונשים ברחבי העולם החלו לזעוק את זעקת האימהות המנסות לתמרן בין כמה זירות תובעניות, לרבות קריירה או לימודים, ילדים ובית. אך לשווא.

המצב היום אף מחמיר וזאת בגלל השאיפה לשוויון הזדמנויות מלא של נשים בספירה הציבורית, שאיפה שהפכה את השיח על העומס והקושי בשילוב אימהות וקריירה, לשיח כמעט לא לגיטימי ולא רלוונטי. התוצאה היא השתקת הקול הנשי בחוויית השילוב בין אימהות וקריירה. השתקה זו שהיא דרישה מהחברה ובעיקר מנשים שהצליחו לשלב בין אימהות וקריירה.

הספירה הציבורית והמודל הגברי

לצד הקושי וההשתקה, מסגרות חינוך הציעו פתרונות לאימהות עובדות וחברו למאמציהן להשתלב בספירה הציבורית. בחלק מהערים, בהן קיימת דרישה לפתרונות יעילים לטובת האימהות, יום הלימודים נמתח לשעות הערב, ובחופשות המוסדות החינוכיים פותחים את שעריהם. כך הספירה הציבורית מנגישה לאם העובדת את ההשתלבות בה לפי המודל הגברי, שאינו לוקח בחשבון את האימהוּת כחלק אינטגרלי מהווייתו.

בשנים האחרונות, נעשים גם ניסיונות להציע חופשות לידה לגברים וזאת על מנת לשחרר מהר יותר את האם העובדת בחזרה לספירה הציבורית. אולם, חופשת הלידה לגברים באה לשרת את הספירה הציבורית אך לא את האם העובדת המבקשת להישאר עם תינוקה.

להגחיך את הפן האימהי

בעולם הפוסטמודרני האימהות ממשיכה להיות נטל אך הפעם לא רק על הנשים, אלא גם על הספירה הציבורית שמנסה לפתור את הבעיה מבלי לקחת בחשבון את הקול האימהי. לנוכח הפתרונות הפרקטיים שהספירה הציבורית מציעה כביכול לטובת האם העובדת, השיח הנכפה על הנשים המבקשות לממש את עצמן גם באימהוּת הוא שיח של השתקה המבקש לייתר את הקשיים שנשים חוות בשילוב של אימהות וקריירה ולהגחיך את הפן האימהי.

לכן הגיע הזמן להפסיק להתעלם מהאני הנשי ולאפשר דיוק נשי, הנובע מבחירה אישית ולא מברירת מחדל. בחברה המקדשת את התוצר נדרשים פתרונות יצירתיים במקומות העבודה. ומערך אסטרטגי הלוקח בחשבון גם את הפן האימהי של האישה העובדת, כמו למשל שילוב עבודה מהבית כשזה מתאפשר, פתיחת מעונות יום ושירותי שמרטפות במקומות העבודה.

אך לפני הכל, כצעד התחלתי, נדרשת התייחסות מכבדת ומכילה לאם המבקשת להאריך את חופשת הלידה שלה בכמה חודשים. צעד זה יהווה התחלה של שינוי שייטיב עם החברה הישראלית. כך עושים שינוי.

הכותבת היא המזכירה האקדמית וראש תכנית לימודי הסבה והשלמה במכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום, ומחברת הספר בהוצאת מכון מופת "בין הנקה לבחינה, בין אני נשי ואני אימהי בסיפורי חיים של סטודנטיות דתיות"

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
חזקו ואמצו
גבר המשתתף בצער | 07-03-2019 11:42
הנושא כאוב, הלגיטימיות של הנשים להיות הן עצמן ולא לחיות את חלומותיה של פמיניסטית כלשהי או שוביניסט כלשהו חשובה מאוד.
2
אמהות וקריירה
שרה תאומים | 08-03-2019 14:29
יישר כח לדר ליליאן שטיינר על התובנות לגבי עבודתן של נשים וגידול ילדיהן. הסוגיה בהחלט יוצרת דילמות וקונפליקטים והיא מנתחלקן של נשים רבות. המודעות לעינין כה חשוב תביא לשינוי לטובת האשה האם והתפתחותה המקצועית.
3
הבחירה לצמצם עצמך לילד
גרושה | 26-03-2019 23:18
כי הוא זקוק לך לדעתך היא לא אופציה!!! עבדת שעות ושעות כסף לא יצא מזה רצית להיות אמא נוכחת יצאת אמא קרחת