צוקרברג מודה: "פייסבוק מאבדת פופולריות כיום"

מנכ"ל ומייסד פייסבוק הודה כי הרשת החברתית שלו חווה ירידה בפופולריות, כשהמגמה צפוייה להתגבר בשנים הקרובות. לטענתו, הגולשים כיום מעדיפים שלא לשתף מידע אישי באופן פומבי, ומתמקדים בקשרים פרטיים יותר

צוקרברג מודה: "פייסבוק מאבדת פופולריות כיום"
  מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג (צילום: שאטרסטוק)

האם עידן הפייסבוק לקראת סיום? מנכ"ל הרשת החברתית מארק צוקרברג הודה בראיון לאתר "Wired" כי פייסבוק חווה כיום ירידה בפופולריות, כשהמגמה צפוייה להתגבר בשנים הקרובות.

לטענתו של צוקרברג, הירידה בפופולריות נובעת מכך שהגולשים החלו לשמור על יותר פרטיות ברשת. אם בעבר אנשים לא היססו לשתף מידע אישי באופן פומבי בפייסבוק, היום הם מתמקדים בקשרים פרטיים יותר. "בשנים האחרונות ההודעות הפרטיות, ה'סטוריז' שנעלמים אחרי פרק זמן מוגדר, והקבוצות הסגורות הפכו למאפיינים הפופולריים יותר בתחום התקשורת האינטרנטית" אמר. "יש הרבה סיבות לכך- אנשים מעדיפים את האינטימיות של שיחות אחד על אחד או עם קבוצת חברים קטנה, והם חוששים יותר מתיעוד קבוע של הדברים שהם שיתפו".

"כשאני חושב על העתיד של האינטרנט, אני מאמין שפלטפורמות תקשורת שמתמקדות בפרטיות יהפכו לחשובות יותר מאשר הפלטפורמות הפתוחות של היום" הוסיף. "אנשים רוצים להיות בטוחים שמה שהם אומרים אחד לשני נשאר בטוח ולא מועבר לשום מקום אחר, ושההודעות והתוכן שלהם לא יישארו לנצח". המייסד הוסיף וטען כי "פייסבוק משמשת יותר ככיכר העיר הוירטואלית- אך כיום אנשים מעדיפים לדבר בסלון שלהם ולא בכיכר".

פייסבוק מתכננת שינוי במדיניות

בעקבות שינוי ההעדפות של הגולשים, צוקרברג חשף כי הוא מתכנן שינוי במדיניות האתר, כשפייסבוק צפוייה לעבור מהפלטפורמה המוכרת של שיתוף ציבורי למודל שמתמקד יותר בשיחות פרטיות ומוצפנות- כפי שנעשה בוואטסאפ ומסנג'ר. בדבריו הציג שישה עקרונות שינחו את פייסבוק במעבר לפורמט החדש: שמירה על פרטיות, הצפנה מקצה לקצה, השארת התוכן באוויר לזמן מוגבל, בטיחות, שיתוף בין אפליקציות ואחסון מאובטח. "בשנים הקרובות אנחנו מתכננים לבנות מחדש את השירותים שלנו סביב הרעיונות האלה" טען.

צוקרברג הוסיף והודה כי הוא מודע לכך שרבים צפויים להטיל ספק בפרטיות התכנים שלהם בפייסבוק, זאת בעקבות הסערות הרבות שנרשמו סביב הדלפת פרטים אישיים- אך הוא מקווה כי הציבור יוכל להחזיר את האמון בעת המעבר למודל החדש. "אני מבין שאנשים רבים לא חושב שפייסבוק יכולה או בכלל רוצה לבנות פלטפורמה שמבוססת על פרטיות, בגלל שאין לנו מוניטין טוב כרגע בכל הנוגע לבניית שירותים השומרים על פרטיות, ובעבר התמקדנו בכלים לשיתוף פומבי" אמר. "אבל הראנו שוב ושוב שאנחנו יכולים להתפתח ולבנות שירותים שאנשים באמת רוצים, כולל שירותי הודעות פרטיות וסטורי".

על פי ההערכות, מרכיב מרכזי של השינוי יהיה האיחוד המתוכנן של אפלקציות המסרים וואטסאפפייסבוק מסנג׳רואינסטגרם לשירות משותף המאפשר שימוש בכל האפליקציות באותו החשבון. האיחוד יתבצע ברמת התשתיות והשרתים בחברה, ויאפשר שימוש בכל אחד מהשירותים באמצעות חשבון משתמש אחד. כך משתמשים בוואטסאפ יוכלו בין השאר לשלוח הודעות גם לאנשי קשר שנמצאים רק במסנג'ר, וכן יוכלו לשתף בקלות פוסטים מאינסטגרם באמצעות הודעות בוואטסאפ.

עוד נטען כי כל שלוש האפליקציות יכללו הצפנה מקצה לקצה- כך שההודעות המועברות בין האפליקציות יהיו נגישות רק למשתתפי השיחה. ככל הנראה, השירות החדש צפוי להתחיל לפעול במהלך שנת 2020.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע