משתגעים מהודעות התעמולה? "הסר" לא יעזור

השימוש בסמסים לתעמולת בחירות הולך וגובר, למורת רוחם של המשתמשים. הודעות רבות מאפשרות למשתמשים להשיב "הסר" כדי להוציא את עצמם מרשימת התפוצה- אך לא בטוח שזה יעזור. כך תחסמו את התופעה המטרידה

משתגעים מהודעות התעמולה? "הסר" לא יעזור
  (צילום: שאטרסטוק)

בשנים האחרונות הודעות סמס הפכו לפופולאריות במיוחד, בזכות העלייה של אפליקציות המסרים השונות. היכולת לשלוח במקביל את אותה הודעה לעשרות אנשים, במקום לבזבז את הזמן בשיחות פרטניות, גם הפכה את הסמסים לכלי פשוט להפצת מסרים- שלא פסח גם על הפוליטיקאים: בשבועות האחרונים נראה כי השימוש בסמסים כדי לשלוח מסרי תעמולה וקריאות להצבעה לאלפי משתמשים רק הולך וגדל, ונראה כי הטרנד רק ילך ויחמיר ככל שנתקרב יותר ליום הבחירות.

השימוש בסמסים מהווה אמצעי תעמולה פשוט- אך גם מעצבן במיוחד ושנוא על אנשים רבים. החוק אמנם אוסר על משלוח של הודעות "ספאם" כאלו, כשכל הודעה שנשלחת ללא אישור המשתמש יכולה לגרור תביעה של עד 1,000 שקלים- אך מסרים פוליטיים אינם נחשבים כעבירה על החוק, כשרק הודעות שמעודדות קנייה או שימוש בכסף מהוות עבירה הניתנת לתביעה.

ההודעות גם מציעות אפשרות למשתמשים להשיב "הסר" כדי להוציא את עצמם מרשימת התפוצה, אך מי שמצפה כי שליחת "הסר" תפסיק את הטרדות התעמולה צפוי להתאכזב: ברוב המקרים, אפשרות ההסרה רק נועדה לעודד משתמשים להגיב- ובכך לספק לשולחים הוכחה כי המספר אכן פעיל ושהמשתמש קורא את ההודעות. למעשה, מי שמבקש להסיר את עצמו מהתפוצה- עלול למצוא את עצמו מקבל יותר הודעות תעמולה כתוצאה. במקרים רבים הסמסים מבקשים גם תגובה מאלו שמקבלים את ההודעות- למשל, שליחת תגובה על המפלגה שהמשתמשים מתכננים להצביע לה, או הבעת תמיכה או התנגדות לנושא מסוים- כדי למקד את ההודעות הנשלחות בהתאם לדעותיהם.

תופעה מעצבנת במיוחד. דוגמא להודעת סמס תעמולתית (צילום מסך)

איך חוסמים את ההודעות?

אז מה כן אפשר לעשות כדי לחסום את ההודעות המטרידות? מסתבר שלמשתמשי האנדרואיד יש פתרון פשוט: אפשרות סינון המסרונים. כדי להפעיל את הסינון, פתחו את אפליקציית ההודעות במכשירכם והיכנסו לתפריט ההגדרות. משם בוחרים את האפשרות "Spam Filter" או "הגדרות הספאם", ולחצו על הכפתור "Add to Spam Phrases" – "הוסף ביטויים לסינון" או "מילות הספאם". כעת אתם יכולים לבחור אילו מילים או ביטויים אתם רוצים לחסום, ומאותו רגע כל הודעה שכוללת את אותם המילים- תיחסם אוטומטית ולא תגיע אליכם. מספר מילים בסיסיות להתחלת הרשימה: "ממשלה", "בחירות", "סקר", "הצביעו", "קלפי", "ימין", "שמאל", "נתניהו", "גנץ", "לפיד" ועוד.

אין הגבלה על מספר המילים שאפשר לסנן, אך שימו לב שככל שיהיו לכם יותר מילים ברשימה- כך גדל הסיכוי שהודעות אמיתיות שנשלחות אליכם ייחסמו ולא יגיעו ליעדם. מצד שני- סביר להניח שההודעות החשובות לכם באמת ייתקבלו בוואטסאפ ולא בסמס רגיל. כמו כן, חשוב לציין כי המדריך הזה מתייחס לאפליקציית המסרים הבסיסית של גוגל הכלולה במכשירי האנדרואיד. ברוב המכשירים האפליקציה של גוגל מגיעה כברירת המחדל, אך יש יצרניות שמחליפות את האפליקציה הבסיסית באפליקציית הודעות נפרדת משלהם- שם ייתכן ודרכי ההגעה לסינון ההודעות מעט שונה.

ומה לגבי משתמשי האייפון? למרבה האכזבה, המכשירים של אפל לא כוללים סינון לפי מילים, והדרך היחידה לחסום הודעות מציקות היא על ידי חסימת מספר הטלפון שממנו הם נשלחו. כדי לעשות זאת, נכנסים להודעה ולוחצים על כפתור ה"פרטים" בפינה הימנית העליונה. בתפריט שנפתח לוחצים על כפתור המידע (המציג את האות i), גוללים בתפריט ולוחצים על האפשרות "חסום את המספר הזה". במידה וזה לא מספיק לכם, יש מספר אפליקציות חיצוניות המאפשרות לחסום הודעות לפי מילים- אך רובן דורשות תשלום חודשי בתמורה להסרה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע