הדילמה של ריבלין: על מי ימליץ להקמת הממשלה?

במידה ולאף אחד מהמועמדים לראשות הממשלה מהמפלגות הגדולות- הליכוד בראשות נתניהו או כחול לבן בראשות בני גנץ לא יהיו 61 ממליצים, הנשיא ריבלין יקיים התייעצויות נוספות

הדילמה של ריבלין: על מי ימליץ להקמת הממשלה?
  (צילום: נועם רבקין פנטון/ פלאש 90)

על מי יטיל הנשיא רובי ריבלין את הרכבת הממשלה? נוכח מצב סבוך אפשרי, כאשר לאף אחד מהמועמדים לראשות הממשלה מהמפלגות הגדולות- הליכוד בראשות נתניהו או כחול לבן בראשות בני גנץ לא יהיו 61 ממליצים.

לפי הפרשן הפוליטי של ערוץ 12, עמית סגל, ריבלין יקיים בתחילה סבב התייעצויות ראשון ולאחריו סבב התייעצויות נוסף בו יבקש מכל הסיעות להפריד בין עם מי הן כן או לא מוכנות לשבת ולא רק להמליץ על ראש מפלגה אחד.

במידה אם גם עכשיו לא יקבל 61 ממליצים, מי שיקבל יותר המלצות כלליות, יהיה זה שירכיב את הממשלה.

הדיווח מסתמן בכך שהמפלגות הערביות לא ימליצו על גנץ לראשות הממשלה חרף האזהרות של הליכוד והימין החדש כי השיקול הוא ממשלת ביבי או טיבי, כך לפי מסרי שרי הליכוד שהתראיינו היום בכלי התקשורת.

עם זאת, בגוש הימין עובדים קשה כדי להצליח ולגייס את מספר ההמלצות הדרוש ולפי הסקרים האחרונים הדבר נראה אפשרי בהחלט, כאשר הימין החדש, ש"ס, איחוד מפלגות הימין, יהדות התורה, ישראל ביתנו וכולנו הצהירו על המלצתם בראש הממשלה נתניהו.

חשש דומה  העלה בעבר נתניהו כאשר ביקש לקדם את חוק גדעון סער, מאחר וראש הממשלה חושש מכך שנשיא המדינה ראובן ריבלין לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה, אלא על גדעון סער שזכה במקום החמישי ברשימת הליכוד לכנסת.

חוק יסוד הממשלה קובע כי הנשיא יכול להטיל את הרכבת הממשלה על מי מהמועמדים שהסיעות ממליצות עליו. כמו כן נכתב בחוק שהנשיא "יטיל את התפקיד על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ממשלת ימין עים איתן כבל
א’ זה אזרח. | 03-03-2019 22:36
בעד ממשלת ימין בלבדנעים איתן כבל התימני
2
נשיאנו המתועב כנראה יתיל על טיבי אהובו
כהן | 04-03-2019 4:22
על זועבי
3
תחזית: הנסיא החליט להטיל על גנץ בגלל נטיותיו
רובין הוד | 04-03-2019 8:40
וקצת בגלל הגובה. וקצת בגלל ''בני עמי שבחרו בטרור''. כי המלה ''בני'' מתחרזת יפה עם ''בני גנץ''
4
רובי תתאשת ואם לא ?
ההגיון הבריא | 27-03-2019 17:04
החור טוב ?! איך הצליח להגיע להיות נשיא ?