אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו, מדינה חזקה בלבד לא תבטיח את קיומנו כעם

בעקבות ביקורו של ראש הממשלה ברוסיה, והתגברותם של פשעי השנאה על רקע אנטישמי, אומר רבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, כי מדינת ישראל חזקה בלבד אינה ערובה להמשיך קיומו של העם היהודי: "סיבת קיומנו היא להיות גוי גדול אשר אלוקים קרובים אליו"

נתניהו, מדינה חזקה בלבד לא תבטיח את קיומנו כעם
  (צילום: אנה בושיצקיה - הקונגרס היהודי הרוסי)

ביום רביעי, בעת ביקורו של נתניהו במוסקבה נפגשתי עימו ועם מנהיגי הקהילה.

השיחה נסובה, ואיך אפשר שלא, על גל האנטישמיות השוטף את העולם כולו. מצרפת ועד ארגנטינה ומאנגליה עד ארצות הברית.

נתניהו ציטט אחד מראשי הציונות שאמר, שכשתקום מדינה יהודית לא ישנאו אותנו פחות, אבל נהיה חזקים בכדי להתגונן על עצמינו.

חשבתי רבות על מילים אלה. אכן ההבדל הגדול בין מצב היהודים לפני מאה שנה והיום, הוא, שהיום הכלים העומדים לרשותינו להתגונן בפני האויבים שלנו חזקים מתמיד.

אבל כוחי ועוצם ידי, או עוצמה יהודית, אינה מספקת בכדי להבטיח את הקיום הפיזי היהודי.

מספיק לקרוא את הנאומים האחרונים של משה רבינו לאומה היהודית לפני מותו, בספר דברים, בכדי להיזכר שעוצמה פיזית ללא מוסר וללא צדק, אין לה זכות קיום לאורך זמן. דבריו של משה רבינו נשנו על ידי גדולי הנביאים, ירמיהו וישעיהו בהוכיחם את מלכי ישראל על סופה של המדינה היהודית אשר איבדה את דרכה.

יתכן שבמשך שנותינו בניכר וללא מדינה, תוכחתו המדינית של משה לעם אשר עומד להקים מדינה נשאה אופי פחות אקטואלי מאשר תרי״ג המצוות הכתובים בתורה, אבל כיום יש צורך וחובה לחזור ולשנן כל מילה הכתובה שם.

"לא מרובכם מכל העמים חשק ה׳ בכם כי אתם המעט מכל העמים". הריבוי שמביאה איתה את העוצמה הפיזית, איננה הסיבה לקיומינו. סיבת קיומנו היא להיות גוי גדול אשר אלוקים קרובים אליו ואשר לו חוקים ומשפטים צדיקים.

המצב של המוסריות והצדק בחברה בישראל או חסרונה, נמצאת תחת בדיקת מיקרוסקופ יום יומית על ידי אומות העולם אשר מאז מעמד הר סיני משמשים כאופוזיציה לעם היהודי. כל מעידה וטעות תופסת כותרות בעמודים הראשונים של עיתוני העולם ללא פרופורציה למספר היהודים בארצות תבל.

הזליגה של יהודים שומרי תורה ומצוות לעבר מפלגות אשר מהווים המקבילים של מפלגות הימין הקיצוני באירופה אשר יסודם על ידי קלגסי הס.ס. חסידיהם ועוזריהם, אומרת דרשני.

אל לישראלים לשכוח שהם גם יהודים. הקריאה הזאת לא מופנית רק לאלה שהמירו את המורשת הרוחנית שלנו בת ארבעת אלפי שנה ב"כנעניות" זרה או בתורת קרל מרקס, אלא בעיקר לחברי הכנסת אשר דגלם התורה והמסורה. אנחנו היהודים נרדפנו כמיעוט שנוי ומבוזה במשך שנות אלפיים של הגלות, בארצות הנצרות והאיסלאם ועל ידי הדתות החילוניות של המאה העשרים הנאציזם והקומוניזם. כשביקשנו מקלט נסגרו השערים כשביקשנו רחמים נסתמו הלבבות.

אשר על כן, כאשר מדובר על שיתוף פעולה וידידות עמוקה עם נציגי הימין הקיצוני באירופה על ידי נציגי הדת בכנסת, או כאשר נעשה עוול למיעוט לא יהודי בתוך המדינה היהודית ונציגי המפלגות הדתיות והחרדיות נאלמים דום, הרי הם מתכחשים להיסטוריה ולמורשת הרוחנית שלנו.

נציגי הציבור שומרי המצוות צריכים לתת את דעתם לא רק לצרכים הגשמיים של הציבור אשר הם מייצגים אבל גם להשמיע את קולם, את קולו של משה רבינו בספר דברים ואת חזונם של נביאי ישראל בתנ"ך.

אני נזכרתי בסיפור שנכתב על ידי השגריר מר יהודה אבנר ז"ל כותב הנאומים של חמש ראשי ממשלות בישראל, שכאשר נבחר מנחם בגין לכהן כראש ממשלה הוא קרא לראש לשכתו ואמר לו שדבר ראשון הוא יעשה "משהו יהודי", הוא יתן מקלט לקבוצה של פליטים מהמזרח הרחוק שהגיעו לישראל.

כשאני מדבר בתקשורת העולמית על התגברות האנטישמיות באירופה ושנאת היהודים והיהדות, על ידי הימין הקיצוני, אני מיד נשאל איך ראש הממשלה "שלכם" מר נתניהו יושב ומתחבק איתם. אני בדרך כלל מנסה שלא להביע ביקורת על המדינה היהודית ועל מנהיגיה בכלי התקשורת הכלליים, אבל שאלה זו במקומה עומדת ומנסרת בחלל העולם.

אני מסכים עם מר נתניהו שהעם היהודי זקוק למדינת ישראל חזקה. אבל מדינת ישראל חזקה אמיתית היא מדינה אשר היא תהיה אור לגויים אשר יאמרו במקום לא עמי אתם, כי אם בני א-ל חי.

=======

הרב פנחס גולדשמידט הוא רבה הראשי של מוסקבה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
נתניהו אתאיסט גמור
כבוד למיגזר | 01-03-2019 12:00
אבל מכיוון שהוא שועל לא קטן, הוא יודע מה רוצה המחנה לשמוע ומספק לו את הסחורה.
2
מה זה זה? אתה משווה את בן גביר לקלגס ס.ס.?
מה???? | 01-03-2019 12:17
מי פרסם את המאמר הזה? ומדוע נתניהו נפגש עם איש שאומר דברי בלע כאלה?
3
הזדעזעתי לקרוא בדבריך השואה בין מפלגה יהודית
מד | 02-03-2019 21:38
בישראל, למפלגת ימין קיצוני באירופה מיסודם של משמידי עמנו. וגם מהשואה בין המיעוט הערבי בישראל, למיעוט היהודי הנרדף באירופה. האם היהודים באירופה רצחו גרמנים ברחובות ברלין? פולנים ברחובות וורשה? רוסים ברחובות מוסקבה?
4
גלות
א.א | 03-03-2019 11:30
יהודים שחיים בגלות,מטיפים מוסר לעם היושב בציון. ברור שהם מפחדים שם. במקום לעלות לארץ חיים בנער. יתנו את הדין על כך.
5
תעלו את כל היהודים שלכם ארצה!!!
יהודי פשוט | 03-03-2019 17:59
ותפסיקו לתת מוסר. תצילו אותם משמד רוחני התבוללותי! גם לפני 100 שנה דיברו כך באירופה ונתנו מוסר להנהגה הציונית בארץ שהיא לא בשיא ההידור, ואנו זוכרים מה היה בסוף! לא כל העתים שוות (ר' יוסף קארו לתלמידיו) - יהיה זמן שלא תוכלו לעלות!