טראמפ מאשר: "עובדים קשה על תכנית השלום בין ישראל לפלסטינים"

לאחר שלא נחתם הסכם עם צפון קוריאה, הנשיא התייחס לעסקת המאה המתוכננת: "עובדים קשה על התכנית בין ישראל לפלסטינים". עוד התייחס לחקירות נתניהו: "הוא קשוח ויסתדר"

טראמפ: "עובדים על תכנית שלום עם הפלסטינים"
  (צילום: שאטרסטוק)

רגע לאחר שהפסגה עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און הסתיים ללא הסכם, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס הבוקר (חמישי) ל"עסקת המאה" המתוכננת של הממשל האמריקני בין ישראל לפלסטינים, וציין כי הממשל עדיין עובד על התכנית לשלום במזרח התיכון.

"אנחנו עובדים קשה על תוכנית השלום, יש סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים" טען במהלך מסיבת העיתונאים בווייטנאם. "כל חיי אני שומע על הרבה הסכמים שקשה להגיע אליהם, אבך העסקה הכי קשה זה המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אני הייתי שמח לייצר הסכם כזה,  למרות שאומרים לי שזה בלתי אפשרי".

עוד התייחס לחקירות המתנהלות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת רגע לפני הפרסום הצפוי של החלטות היועץ המשפטי לממשלה בעניין התיקים נגדו. לדבריו של טראמפ, "נתניהו הוא ראש ממשלה מצוין, שעושה עבודה נהדרת בתפקידו. הוא קשוח, ואני יודע שהוא יסתדר".

כזכור, הבוקר דווח העיתון הפלסטיני "אל קודס" כי טראמפ יציע בתכניתו אוטונומיה פלסטינית בעזה – שתהיה מקושרת כלכלית ומדינית לגדה המערבית. לפי התכנית, המחסומים הצבאיים הישראליים יוסרו ברוב המקומות בגדה המערבית, ולפלסטינים תינתן תנועה חופשית בה. עם זאת, האחריות הביטחונית באזור תישאר בידי ישראל. בנוסף, במסגרת התכנית מציע טראמפ לחזק את השותפות בין ישראל, הפלסטינים וירדן בכל הנוגע לניהול הר הבית. גושי ההתנחלויות לא יפונו, אולם גם ייאסר להרחיב אותם מעבר למצב הקיים כיום.

תכנית טראמפ גם מציעה במקביל להשקיע 25 מיליארד דולר בגדה המערבית ובעזה, כאשר עשרות מיליארדי דולרים נוספים יועברו למדינות השכנות – מצרים, ירדן ולבנון – בכדי להבטיח את מימוש מטרות טראמפ ולהביא לשיתוף פעולה שלהן עם התכנית. העיתון דיווח כי ההצעה לא כוללת בשלב זה הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, אך מבקשת לגרום לפתיחה במשא ומתן בין ישראל והפלסטינים לגבי עתידם של שטחי C.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הארץ אמורה לבעור מתוכנית של ויתור על שטחים.
זה וויתור על שטחים | 28-02-2019 14:44
נראה לי הנושא הזה קצת יותר מעניין, מהבחירות טראמפ חושב בראש של ילד קטן, הפיתרון כאן הוא לא להתחלק, כיוון שאי אפשר לוותר, זה לא שאנחנו מוכנים לוותר, אלא גם אנחנו וגם הערבים רוצים מאידיאל את כל הארץ, אין לנו ולערבים רצון לוותר עליה, גם לא תמורת שלום.
הארץ תבער
דני | 30-06-2019 9:17
לא להחזיר והיא לא תבער
2
בהצלחה! הגיע הזמן לשלום
בהצלחה | 04-03-2019 7:58
קצת יכאב, אבל לתווך ארוך עדיף שלום.
שלום
דני | 30-06-2019 9:20
שלום עם מי כל זמן שיש שמאל לא יהיה שלום כי ברגע שיהיה שלום יפסיקו להגיע תרומות מכל מיני קרנות
3
שלום עם ערבים
דני | 30-06-2019 9:13
הערבים יעשו אתנו שלום כשאנחנו לא נהיה פה במיוחד שאנחנו מוחזקים כציונים כופרים הם פעמיים קיבלו הכל ביד ואנחנו לא מבינים למה לא רצו הם פשוט אמרו. איתכם לעשות שלום? עם ציונים? עם כופרים אולי עם מזרחים היו עושים שלום עם כופרים לא