אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הניתוח הצליח: הסכם ביניים מעניק ניצחון ראשון לעובדי "מעייני הישועה" במאבק על תנאי העסקתם

זו הייתה דרישה פשוטה יחסית והגיונית. עובדי בית החולים החרדי "מעייני הישועה", ביקשו להפסיק את האפליה לרעה בינם לבין עובדי בתי החולים הממשלתיים. אבל בפועל בשנתיים האחרונות הם ניהלו מאבק קשה, עד לניצחון הראשון שנחלו בשבוע שעבר. הסכם ביניים ל-8 חודשים שאמור להוביל אותם להסכם קיבוצי למען מי שנלחמו בשביל המטופלים, אבל גילו שאיש לא נלחם עבורם, עד שהתאגדו בהסתדרות

הניתוח הצליח: הסכם ביניים מעניק ניצחון ראשון לעובדי "מעייני הישועה"
  אילוסטרציה ( שאטרסטוק)

אהוד בר תור, סניטר בחדרי הניתוח של בית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק, לא ישכח לעולם את היום שבו ילד שהגיע לניתוח מורכב בבית החולים, נתקף בחרדה רגע לפני תחילת התהליך, וסרב לשתף פעולה עם הצוות הרפואי. "קבעו לו תור בבוקר והוא הגיע מוקדם יחד עם המשפחה, אבל רגע לפני שהוא היה צריך לעלות למיטה ולהתחיל את הניתוח, הוא נתקף בפחד והתנגד שנטפל בו".

הוריו של הילד ניסו לדבר על ליבו, להבטיח הבטחות ולשכנע, אבל שום דבר לא עזר. הצוות הרפואי הכניס בינתיים מטופלים אחרים שהמתינו בתור לחדרי הניתוח, ואהוד החליט לדבר עם הילד. "ראיתי את המצב הקשה והחלטתי לנסות בדרכי. סיפרתי לו שלפני מספר שנים הבן שלי חלה מאוד והיה זקוק לטיפולים מורכבים, שיתפתי אותו בקושי ובפחדים שעברנו. אמרתי לו שמה שחיזק אותנו באותם רגעים, הייתה העובדה שידענו שהטיפול הוא חלק מהמסע להחלמה. דיברתי איתו בגובה העיניים והראתי לו שאני מכיר את הפחדים שלו ממקום אישי, 'תחשוב אם שווה לך לעבור משהו שאתה מפחד ממנו כדי לשפר לעצמך את החיים'. אחרי כמה דקות של שיחה, הילד ביקש שילבישו אותו לניתוח, ותוך זמן קצר צוות הרופאים ביצע בו את הטיפול הרפואי הנדרש, בהצלחה. אני מודה שבאותו יום הרגשתי שאני מקבל תמורה לעבודה שלי שהיא יותר מכסף".

בר תור, בן 42, נשוי + 3 גדל ברחובות, תלמיד ישיבת "הדרום" ברחובות וישיבת "יד בנימין". הוא למד במכינה קדם צבאית וישיבת ההסדר בנווה דקלים ששכנה בגוש קטיף בראשותו של הרב מלכיאלי. ב-4 השנים האחרונות הוא עובד כסניטר בבית החולים החרדי "מעייני הישועה" בבני ברק. לפני כשנתיים, בעקבות שורה ארוכה של ליקויים ופגיעה בזכויות העסקתם, החליטו עובדי בית החולים להתאגד בהסתדרות ופתחו בתהליך מו"מ עם הנהלת בית החולים, שהיה מורכב ומלווה בקשיים לא מעטים. בשבוע שעבר סימנו בר-טוב וחבריו ניצחון גדול במאבק, כאשר נחתם הסכם ביניים לתקופה של 8 חודשים במהלכם יתקיים מו"מ להסכם קיבוצי, שמטרתו לשים סוף לאפליה לרעה של עובדי בית החולים "מעייני הישועה" לעומת תנאי השכר של העובדים בבתי החולים הממשלתיים.

לבר תור וחבריו העובדים גאוות יחידה מיוחדת. "כולם יודעים שבית החולים הזה חרט על דגלו לתת את הלב והנשמה לכל מטופל, ולא סתם זכינו במקום הראשון בארץ במדד משרד הבריאות בשביעות הרצון של המטופלים. על הרקע הזה היה קשה לנו כל הזמן לראות שבעוד אנחנו מצידנו עושים את המקסימום ויותר בשביל כל מטופל, שוב ושוב הזכויות שלנו נפגעות ואנחנו לא זוכים למה שמקבלים עובדים מקבילים לנו, בבתי חולים אחרים".

כאמור, בהסדר הביניים סוכם בין היתר כי ההנהלה תגדיל ל-7.5% את ההפרשות לקרן השתלמות לעובדים המקבלים כיום 5%, תשווה את דמי ההבראה לעובדים המקבלים פחות מהנהוג בשירות המדינה, תגדיל את התגמולים לפנסיה בחצי אחוז ותשלם תמריץ שנתי לעובדי כוח עזר שאינם מקבלים אותו כיום. עוד סוכם על מכסת ימי הצהרה, הגדלת מספר ימי הבחירה, קצובת ביגוד ומתן ימי השתלמות בתשלום לעובדים במקצועות הפרא-רפואיים.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר עם חתימת ההסכם, "קיימת חשיבות גדולה בשיפור תנאי ההעסקה של עובדים מהסקטור החרדי. מדובר בציבור מוחלש אשר עושה עבודה חשובה וראוי לתגמול הולם, ועל כן אני מברך על חתימת ההסכם שעושה צעד גדול עבורו".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו