הרב שרלו: מתנצל אם מישהו נפגע- אינה התנצלות

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' ברעננה, מתייחס למצעד ההתנצלויות הצפוי במערכת הבחירות, ואומר כי ישנם ניסוחים שאינם מועילים באמת כהתנצלות ומשיגים את האפקט ההפוך

הרב שרלו: מתנצל אם מישהו נפגע- אינה התנצלות
  (צילום: צהר)

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' ברעננה, מתייחס למצעד ההתנצלויות הצפוי במערכת הבחירות, ואומר כי ישנם ניסוחים שאינם מועילים באמת כהתנצלות ומשיגים את האפקט ההפוך.

בקבוצת 'זיקים', בה הוא מפרסם מדי ערב מאמר קצר בנושאים אקטואלים, כתב הרב שרלו: "'לא התכוונתי לפגוע, אבל אם מישהו נפגע – אני מתנצל'- אינה התנצלות. למעשה משפט זה הוא המשך התקיפה. למעשה משפט זה הוא העצמת העלבון".

הרב שרלו מבקש לעמוד על משעות המשפט ואומר: "הבה ננתח את המשפט. הבה ננתח את מה שבעצם המשתמש בו אומר: הדבר החשוב ביותר, אני צדיק. אני בכלל לא התכוונתי לפגוע. אני ה'בסדר' בסיפור הזה. אלא מאי? מישהו נפגע. לא ברור למה. אולי סתם. אולי זה באשמתו, שהרי אני בעצם לא התכוונתי לפגוע. אז אם קרה הדבר המטופש הזה, כמו שמישהו נפגע, אני מתנצל. לא שאני באמת צריך להתנצל. לא שעשיתי משהו לא טוב ולא נכון, משהו פוגעני.אני רק צדיק שרוצה שמישהו לא ייפגע גם אם אני כלל לא קשור לכך שהלוא לא התכוונתי, ולכן אני מתנצל אפילו שאני לא צריך להתנצל. זו לא התנצלות, זה המשך הפגיעה".

בסוף דבריו כותב הרב שרלו: "'עד שיירצה את חברו'- זו המשימה המוטלת על האדם הפוגע. הפוגע צריך להכיר בעובדות, להכיר בפגיעה, להכיר באחריותו. ואז מ̣תְרָצ̣ים האחד לשני".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
לע"ד אפשר לנתח אחרת
שמואל | 26-02-2019 20:01
אני מבין שלא הייתי רגיש לנושא מסוים או שלא הבהרתי מספיק את דברי ולכן משהו נפגע, ועל כך אני מצטער. זא שעכשו הייתי נזהר ומתנסח קצת אחרת.
2
לע"ד זה מאוד תלוי כיצד זה נאמר.
מלכי | 26-02-2019 20:21
ניתן להבחין בטון הדיבור וגם אולי בדברי הבהרה המצורפים. לעיתים אדם באמת מבין שלא היה רגיש מספיק לנושא מסויים, או לא ביאר את דבריו מספיק ולכן משהו נפגע - לעכ הוא באמת מתנצל.
3
מה הוא אומר על המצטער אם נפגעו של הרב דרוקמן?
תוהה | 27-02-2019 0:00
אומץ לב זה לצאת כנגד דמויות מקובלות ולא לזרוק אמירות סתמיות
4
בסדר. אז יאמר "אם פגעתי במישהו - זו ממש לא
אלי | 27-02-2019 0:12
היתה הכוונה, לכן אני מתנצל כי עדיין אני עומד מאחורי מה שאמרתי, ואינני צריך לחזור בי מחמת שהדברים פוגעים במאן דהו
5
הרב שרלו, אם יאמר לך אדם, שמדבריך כאן נפגע
אלי | 27-02-2019 0:51
הרב שרלו, אם יאמר לך אדם, שמדבריך כאן הוא נפגע. כיצד תתנצל?
6
כל הכבוד הרב כתב יפה מאוד
אני | 27-02-2019 10:39
.