הרב שנוולד: "הרב בני לאו, אני פונה אליך חזור בך"

ראש ישיבת מאיר הראל במודיעין, הרב אליעזר שנוולד, בנם של ניצולי שואה, מבקש מהרב בני לאו לחזור בו: "למענך, למען כבוד התורה, ולמען זכרון השואה, חזור בך!"

הרב שנוולד: "הרב בני לאו, אני פונה אליך חזור בך"
  באדיבות המצולם

הרב בני. אני פונה אליך, בבקשה שלבטח רבים מצטרפים אליה, לחזור בך מדבריך.

אני מתנגד לדעותיה של 'עוצמה יהודית' מכל וכל, ואף התנגדתי בתחילה לייצר איתה חיבור טכני ל'בלוק חוסם'. אולם שיניתי את דעתי בהמשך, בגלל סיבות שלא אוכל לפרט אותן כאן.

אני פונה אליך, כי יש דברים שנאמרים בסערת רגשות. גם אם הם באים מתוך אמונה ותפיסת עולם סדורה. אבל הם קיצוניים ולא נשמעים. ומזיקים לאומר ולמסר שהוא מבקש לעורר. במיוחד כשהם נוגעים באחד הפצעים הפתוחים שלנו – השואה.

הדרך הטובה ביותר היא לחזור מההשוואה. ולעצור את הסאגה הזו באיבה.

כבן לניצולי שואה, אני מבקש ממך לחזור בך

אני פונה אליך במטבע הלשון שבה בחרת בתגובתך. כשמימיני אבי מורי מר משה שנוולד ניצול אושוויץ וגרוסגרדן, איש חינוך כל ימיו. ואימי מורתי מרת נחמה שנוולד ז"ל גם היא ניצולת שואה שבחרה לעסוק בחינוך ילדי ישראל לתורה ואמונה. שניהם לימדו אותנו ואת אלפי תלמידיהם שאין דבר ולא יהיה דבר עלי אדמות שיכול להיות דומה למפלצת הנאצית, ולחוקיה. וכל השוואה, גם לדבר גרוע ומגונה, לשואה היא זילות לשואה, נירמולה כחולשה אנושית שיש דומה לה, והמעטה בחומרת התופת הנאצית.

ולשמאלי מורך ורבך הרב עמיטל ז"ל שלא הייתי בין תלמידיו אבל זכיתי להכירו בכמה הזדמנויות, ואני מסופק אם כניצול שואה היה משתמש בהשוואה שלך לחוקי נירנברג. דווקא הוא אשר הרגיש כיצד מתנהל השיח הציבורי כשאין הסכמה צוטט באומרו (כנראה על עצמו): "אי אפשר לפסול כל דעה שונה וכל מי שאינו חושב כמו כולם." ובוודאי שלא להשתמש לשם כך באנלוגיות מהטירוף הנאצי.

חוקי נירנברג הן התגלמות הטירוף שנבע מתוך שנאה תהומית ליהדות, שלא ידע גבולות, ולאחר שרעננתי את זכרוני בהם, אני מוצא שלא יכולה להיות כל השוואה ביניהם לבין ההתנגדות שלך לתפיסת עולמם של אנשי 'עוצמה יהודית'. וכיוון שהשוואה זו נאמרה מפי רב ידוע ומוכר, היא היא אינה גובלת ב'חילול השם' חלילה?!

ההשוואה תשרת ותספק תחמושת לשונאי ישראל

חוששני שהשוואה זו אם לא תהיה ממנה חזרה, תשרת ותספק תחמושת לארגונים אנטישמיים והכחשת שואה ולארגוני BDS. ציינת שדבריך נאמרים כרב ולא כפוליטיקאי. ובגינם השתמשת בביטויים חריפים כלפי הרב רפי פרץ. וגם דברים אלה מבקשים תיקון.

הרב רפי אינו זקוק למליצי יושר. ודאי לא משכמותי. אולם תוכן הדברים וסגנונם אינם ראויים בשיח של מחלוקת. ואינם עומדים בעקרון בסיסי שטבע הלל הזקן במסכת אבות (ב', ג'): "אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו". מידיעה אישית גם הרב רפי התנגד בהתחלה, בכל תוקף, למהלך הזה ודעתו התשתנתה (לא בגלל שלא עמד בלחץ).

ממאי נפשך, אם כרב הנך שולל מכל וכל בחינה של היבטים פוליטיים, האם המשמעות של ההתייחסות הרבנית לסוגיה בעלת היבטים ערכיים ופוליטיים, משמעה שהרב יתעלם מהיבטים הפוליטיים?! כסוג של 'אנינות טעם'. כיצד הנך מתיימר לשפוט מהלך שמתנהל במגרש הפוליטי?! ואם בכל זאת הנך סובר שניתן לנתק את ההיבט העקרוני והמוסרי מהקשרו הפוליטי, האם 'הגעת למקומו'?!

האם ההיבטים המורכבים של הסוגיה היו מונחים לפניך כפי שהיו לפניו, כשנאלץ לבחון ולהכריע בסוגיה המורכבת הזו ולא כהכרעה דיכוטומית שבין הטוב לרע אלא בהכרעה קשה שבין הרע לגרוע?! בהקשר אחר היו מכנים סוג שכזה כ'הכרעה אמיצה' שכל צד שבה נראה לא טוב. האם הנתונים שהניח לפניו ראש הממשלה לגבי ההשלכות של כל צדדי ההחלטה, בפגישה שארכה יותר מארבע שעות, גם היו בפניך? ואולי בהקשר זה יש לנהוג כפי שצוטט הרב עמיטל ז"ל: "אחת העבודות הקשות ביותר היא לדעת מתי לדבר ומתי לשתוק." בהעדר מידע ו'הגעה למקומו'.

למענך, למען כבוד התורה, ולמען זכרון השואה, חזור בך!

==

הרב אליעזר שנוולד הוא ראש ישיבת 'מאיר הראל' במודיעין

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
הצעה - אולי גם תפנה לרפי פרץ שיחזור בו?
הלאה הכהניזם | 24-02-2019 14:19
רק בני לאו הוציא אותך לתקשורת?! האם ביזוי התורה והעם בהכשרת מחללי שם שמים הנושאים את ברוך גולדשטיין על נס, לא הצליח להוציא אותך משלוותך?!
מה לחזור? הרי בני רשע מגיל אפס?
בניטשקה | 24-02-2019 18:55
בני לא פגע בעו''ד בן גביר. אלא פגע באביו ובסבו. אין לנו אלא לומר ''עפרא לפומיה''
2
שינוולד, לא מדובשך ולא מעוקצך.
א | 24-02-2019 14:24
צריך לקרוא לילד בשמו - בני לאו הוא רשע, רפורמי וכומר נוצרי!!! עוצמה יהודית הם צדיקים עליונים. אם אתה לא מסוגל להגיד את זה בפירוש, אז מי צריך אותך, שינוולד?
3
לרב שנוולד.תתיחס לאיחוד החלקי.
לא להגרר לסימטא. | 24-02-2019 14:28
איפאק וכל התקשורת התאימו עצמם לפוליטיקאים. עוסקים בשנאת עוצמה למיעוטים. ומתעלמים משינאה עוצמתית יותר בתוך היהודים. אולי כי רוב אנשי הציבור.רבנים.תקשורת פחדנים? אף התייחסות שנתניהו ליכוד , בא לשרת את טובת דרעי/אוסלו וטו. עמ להשחיל את עוצמה לבית המילכודי רק כדי ש- : א. ישי/שהוביל 11 חכ נגד ההתנתקות לא ייכלל בחיבור .ב.שישי ירוץ לבד ללא עוצמה. ג. תוצאה: פחות קולות לבית היהודי. ואובדן קולות לגוש ארץ ישראל. ניתבו את כולם לעשוק באיפאק ושמאל שמשחק לידיים של הפוליטיקקים. דממלאים פיהם מים. זו המציאו שהובילה לחירחורי מדון על ארץ ישראל. שבוע טוב
לרב.שנוולד.אין על דחיקת פריפריה בבית המילכודי
אופקימי/עוטף עזה. | 24-02-2019 16:23
מה רוצים לאמר לנו. שכא מועמדים ממקומות 1 עד 8 שווה מנדט? ברור שלא. ישי עם 2-3 היה מקבל 1 והבית היהודי היה מרוויח עוד מנדט או שתיים. היה מסכים כי % ההצבעה גבוה. זה גם קולות רעננים שלא היו בבית שלנו. ומי מנע ?! וטו/אוסלו. שמכחיש.?! וצמרת הסרוגים הרימו בד לבן ל-וטו/אוסלו.
4
מה בין בני לאו לתורה
גל | 24-02-2019 14:40
עם איתמר בן גביר היה הומו בני היה מקבל אותו
5
תגובה קצרה
אריה | 24-02-2019 15:10
חזק
6
האם אתה לא חושב שהעם היהודי הוא העם הנבחר?
מה הבעייה? | 24-02-2019 15:18
האם הגזע הערבי שווה לגזע היהודי? אם אתה חושב שהיהודים הם גזע עליון אז מה בדיוק התלונה? לא צריך להתבייש להיות גזעני וגם לא צריך להתנצל.
האם זו לא ההגדרה המדויקת לגזענות ?
דוד | 28-02-2019 17:44
מה אתה אומר למעשה ?
7
לא הבנתי למה שיחזור בו, טוב מאד שהוא חושף את
חזור בך שינוולד! | 24-02-2019 15:30
עצמו ככה נדע ממי להיזהר,זה לא פליטת פה , זו משנה צרופה רבת ימים, ואני חושד אותך שינוולד כמי שרוצה לסייע בעד הכלב הבוגדני להמשיך ולזהם את ארצנו בדברי כפירתו , בכך שאתה מסית את הדיון מדברי כפירתו לפרטים הטכניים הלא מעניינים שהוא כתב, או תוקיע אותו מכל וכל או שאתה חשוד בהיותך כמותו
8
רק לא כהנא ?
א | 24-02-2019 16:17
יש בציבור הדתי מישהו שרוצה ללמוד יחד עם ערבים? יש מישהו שרוצה עודף חיכוך עם ערבים? מה הציע כהנא? פיצויים לערבים שיהיו מוכנים לעזוב אותנו, מה הבעייה עם זה? עדיף להרוג אחד את השני? עדיף להתבולל איתם? עדיף מלחמת דת? עדיף לגרש יהודים מהבית שלהם? ולהעביר שטחי ארץ ישראל לערבים? יש כאלה שמעדיפים כאן מדינה רב לאומית מרכז הלהטבים העולמי, מרכז הקרן החדשה. כל הדעות ניתנות לשמוע, רוצחים, מחבלים, סוטים מכל הגוונים רק לא כהנא. יש גם דעה שכהנא צדק, וזה לא בושה. בושה זה להשוות יהודי לנאצי.
9
הרב בני לאו הוא גם בן של ניצול שואה
אהרן ה. | 24-02-2019 16:25
מבלי להיכנס לויכוח שקורע את הציונות הדתית לגזרים, אזכיר להרב שנוולד שהרב בני לאו הוא בנו של ניצול שואה, נפתלי לביא, שהציל את אחיו, הרב ישראל לאו שליט״א.
הסבא שלי היה רב, ואני בן לניצולי שואה אז מה??
ידידה | 25-02-2019 9:31
השימוש באזכור בן של ניצול/ת שואה מזכיר לי את השימוש (המבדיל)..סבא שלי היה רב ותח גדול. או (המבדיל) אני אח שכול, משפחה שכולה וכו. מזה רלבנטי?? האם בן של ניצול שואה לא יכול להיות עקום בהבנת המסר היוצא ממנה? האם בן שאביו היה תח לא יכול לומר דברי כפירה, או דברים עקומים במחשבת חזל והמוסר היהודי, והמוסר הכללי בכלל? האם משפחה שכולה לא יכולה לעודד דברים המגבירים את הטרור? כסילים שימושיים לא חדלו מן העולם עד שיגמר בירור הדעות, האמונות והדתות לדעת את ה' בדיבור במחשבה ובמעשה. הרב בני לאו, מחובר כבר שנים בדבריו למוסר כביכול יהודי, אבל עם השפעה מערבית נוצרית כבדה.
הרב שליטא לאו? רבם של הסלבס בת"א?
? | 24-02-2019 17:28
ולא ארחיב מעבר.
10
הרב בני לאו
דנית | 24-02-2019 16:53
כמו ליבוביץ בשעתו. נגרר לפרובוקציות
11
מה יש לצפות משמאלני רפורמי גמור? לאו כומר
אחד | 24-02-2019 17:27
מה יש לצפות מרפורמי שמאלני גמור שתומך בנשות הכותל, נישואי להטבים, נישואים אזרחיים, אח שלו רוקד במועדני חשפנות בארהב מחופש לאשה חרדית? זה לא רב, זה כומר, מה הקשר בינו לתורה וליהדות?
12
היה חכם ולא רק צודק
רפאל ביבי | 24-02-2019 17:57
הרב בני לאו והרב ליכטנשטיין,שני רבנים ראויים וישרים. אתם צודקים אבל לא חכמים! מה תגידו לציבור אחרי הבחירות,אם הבית היהודי לא יעבור את אחוז החסימה? המשימה כרגע לנצח בבחירות! ,גלל ההתקפות שלכם, זה יכול לקרות! עכשיו הזמן לחזק את הבית ולא להחריב! קצת איפוק! זה הזמן של העם הפשוט להשמיע דעתו. מה עוד, שאנשי עצמה יהודית ,לא כל כך גרועים,כפי שאתם מציינים. הם השתנו .קצת צניעות.גם במשפחות הטובות ביותר,יש ילד שהוא קצת שובב וסורר,אבל אנחנו לא מגרשים או שונאים אותו,אלא מחבקים ומכילים.
יש למישהו ספק לאיזה מפלגה מצביע בני לאו?
אוי תמימים שכמותכם | 25-02-2019 12:37
וכי יש פה עדיין תמימים שחושבים שבני לאו ודומיו תומכים במפלגות דתיות? מצביעים למפלגות לאומיות? באמת???? האם לא ברור לכל בר דעת שהוא ודומיו מצביעים למפלגות המומלצות של המכון לדמוקרטיה, קרי: ממימד ומרץ ועד פאתי חדש. יש בכלל ספק שהכל פוליטי? וכי מישהו באמת חושב שמדובר באיזה איש מוסר נעלה?
13
בני לאו - חומץ בן יין - והמבין יבין. אין מה
אוראור | 13-03-2019 17:59
להוסיף פה עוד!!!!!!!!!!!!!!!
14
מי זה בני לאו דווקא הזה - תזכירו
אוראור | 27-07-2019 22:34
לי???????????????????????????????????????..