הרב לאו: "כניסת תורת הגזע לכנסת היא חורבן הבית"

הרב בני לאו מתייחס לסערה שעורר לאחר שאמר כי "תורת כהנא היא כמו חוקי נירנברג" ומטיל את האשמה על כתפיו של הרב רפי פרץ: "אני זועק על אובדן דרך ועל עלבונה של תורת ישראל"

הרב לאו: "כניסת תורת הגזע לכנסת היא חורבן הבית"

הרב בני לאו פרסם לפנות בוקר (ראשון) פוסט בעמוד הפייסבוק שלו והסביר מה עומד מאחורי דבריו לפיהם תורת כהנא היא כמו חוקי נירנברג.

בפתח דבריו סיפר הרב לאו כי בשעות שאחרי צאת השבת הוא קיבל שיחות רביות מעיתונאים ומכלי תקשורת, אך לכולם בחר שלא לענות. הרב לאו הסביר כי הפוסט שהוא מפרסם מיועד בראש ובראשונה "לציבור המאמין בערכי תורה ומדינה, המרגיש שותף לחזון שיבת ציון ומהלך הגאולה של התנועה הציונית". הרב לאו סיפר כי "זה הבית שבתוכו גדלתי וזה הבית שבתוכו אני פועל מאז לידתי ועד היום. אין לי בית אינטימי אחר ואיני מחפש כזה. זה בית שלא מוכן לוותר על התורה במלוא האחריות ושלא מוכן לוותר על שותפות מלאה במימוש החזון הציוני".

"זעקת מי לה' אליי בוערת בתוכי"

אחרי ההסבר למי מיועדים דבריו, כתב הרב לאו: "בשבת בבוקר עמדתי לדרשה לפני הקהילה שלי (בית כנסת הרמב"ן בירושלים). בדבריי ביקשתי לעמוד על התפקיד של רב בישראל שבדרך כלל צריך להיות "מתלמידיו של אהרן – אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". אבל יש רגעים בחיי אדם בכלל ומנהיג רוחני בפרט שבהם הוא מוכרח לצאת מעמדת אהרן ולעמוד כמשה בפרץ. העמידה הזו שנושאת בתוכה את זעקת "מי לה' אלי" בוערת בתוכי בימים האחרונים מאז שמפלגת הציונות הדתית החליטה לסייע למפלגת עוצמה לישראל (המגדירים עצמם תלמידי הרב מאיר כהנא) להיכנס לכנסת ב"בלוק טכני"".

הרב לאו המשיך ותיאר את שאירע באותו שיעור: "עמדו איתי בדרשה שניים, מימיני ומשמאלי: אבי מורי נפתלי לאו – לביא ורבי ומורי הרב יהודה עמיטל. שניהם ז"ל. שניהם העניקו לי את הכוח לקיים את מצוות 'לא תגורו מפני איש'. שניהם גידלו אותי על תורה שבמרכזה עומדת התודעה היסודית ש'בצלם אלוהים עשה את האדם'. שניהם חינכו אותי לסולם ערכים שבהם הפוליטיקה אינה מעל הכול. יש ערכים שעבורם אתה מוכן להפסיד הרבה ובלבד שלא תבגוד בהם".

מאיזו דלת נכנסים?

רב קהילת הרמב"ן בירושלים המשיך וכתב: "בית המשפט העליון הכשיר את מפלגת 'עוצמה יהודית' והתיר לה להיכנס לכנסת. איני מתווכח על הסעיף הזה בחוק. השאלה היא מאיזו דלת היא תיכנס או לא תיכנס היא שאלה נכבדה. מפלגת 'עוצמה יהודית' היא גלגול חדש של מפלגת 'כך'. יש ניסיונות לרכך את דמותה של 'כך' ולהכשיר בכך את כניסתה של 'עוצמה יהודית' דרך הדלת של מפד"ל ההיסטורית (מצביעי'ב') אבל אני ביקשתי בדרשה להרים את מסך העמימות הזו ולהצביע במלוא החריפות על מטרותיה של המפלגה המקורית, מפלגת האם, שתלמידיה הם המועמדים להיכנס לבית המחוקקים הישראלי".

"'כך' הייתה תנועת ימין קיצוני גזענית, בעלת סממנים פשיסטיים. היא קראה לגירוש האזרחים הערבים משטח ישראל, ובחקיקה גזענית נגדם, וכן דגלה בהפיכת ישראל למדינת הלכה ולסיפוח כל חלקי ארץ ישראל. חבר כנסת מטעם הליכוד ערך בעבר השוואה בין החקיקות שביקש כהנא לחוקק לבין חוקי נירנברג (שהיו אקורד הפתיחה לנאציזם בגרמניה). שתי מערכות החוקים עוסקות במעמד היהודים/לא יהודים, הגבלות מגורים, איסור על נישואי תערובת, יחסים מחוץ לנישואים, הפרדת תלמידים, מניעת מפגשים בין בני נוער, הפרדה בחופי רחצה".

"הנושא הזה של 'תורת הגזע' היהודית מעסיק אותי במשך שנים ואיננו קל לי. יש מקורות רבים שכאילו מאפשרים לגזענות להרים ראש בשם 'תורת ישראל' ואפילו בשם תורת הרב קוק. אבל כל מי שרואה עצמו שותף לחלום הגדול של 'התקווה', של שיבת ציון, של קיבוץ גלויות ושל מדינה ריבונית של העם היהודי – יודע שאנחנו מצווים על פרשנות התורה שתעלה בקנה אחד ומלא עם ערך השוויון של בני האדם ובעיקר אחריות של נתינת זכויות שוות לכל יושבי הארץ מצדו של הריבון".

"גאולה כהן (שאינה חשודה על היותה "שמאלנית") התייחסה לחוקי כהנא: "באחד מימי נובמבר 1984 ביקרה בבית ספר בנהריה ואחד התלמידים שאל אותה מה דעתה על כהנא. עוד בטרם פתחה את פיה לתשובה פרצו מחיאות כפיים סוערות. אחר כך קראה ח"כ כהן את ההשוואה (שהבאתי כאן) שערך ח"כ איתן בין הצעות החוק של כהנא לחקיקה הנאצית. נשתררה תדהמה מוחלטת בכיתה".

ביקשתי לעורר תדהמה

"בחזרה לדרשה שלי: את התדהמה הזו של תלמידי התיכון בנהריה ביקשתי לעורר בבית הכנסת. לא לעשות לעצמנו שום הנחה ש'זה לא כל כך נורא'. זה נורא, זו תורה שספוגה בגזענות ואנחנו, בני המשפחה של אותם נרצחים בשם חוקי נירנברג, חייבים לשמור את מדינתנו האחת והחד פעמית מכל משמר הרחק מחוץ לאקלים הגזעני הזה".

הרב לאו ביקש לדייק את דבריו ואמר: "לא אמרתי בדרשה שהמפלגה היא נאצית. כן אמרתי שהיא גזענית וחוקיה דומים לחוקי נירנברג של התנועה הנאצית. ביקשתי ועודני מבקש להרעיד את ידי חבריי לציונות הדתית שבהצבעה עבור מפלגת הבית היהודי יהיו הם המכניסים את תורת הגזע לשערי בית המחוקקים".

הרב רפי פרץ נושא באחריות לכתם הרע הזה

בסוף דבריו כתב הרב לאו: "אינני איש פוליטי. איני עושה שיקולים מתמטיים של מפלגות ושל אחוזי חסימה. כאיש שעוסק בתורה ובחינוך אני עומד וקורא ובוכה וזועק על אובדן דרך ועל עלבונה של תורת ישראל שמתפרשת שוב ושוב כתורת גזע. הרב רפי פרץ לא צריך את ה'הסכמה' שלי לגדלותו ולאנושיותו אבל הוא, כראש הבית היהודי, ישא באחריות לכתם הרע הזה לכל משמעויותיו".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 28 דיונים מיין לפי
1
אובדן דרך
צבי מנור | 24-02-2019 8:25
מיסטר לאו, זה שאיבד את הדרך זה אתה ! לצערינו אתה תגרור אתך את הגרופיס שלך !!!
בני לאו בדוק את התגובות ותבין מי אתה אפיקורס!
בניטשקה חונטשקה | 24-02-2019 12:54
אתה בני לאו מלמד נ''ך בשיטת מבקרי המקרא ולהאוזן לואיס המנוול. מה לך בני וליהדות הטהורה הצרופה. לא לחינם הלך אחיך הזרזיר אצל מיניו הרפורמים באמריקה
כשהרב לאו צודק, עלינו לומר לו את האמת. אתה צו
יום א' בוקר טוב. | 24-02-2019 10:42
הוא כיוון לאמת.
הרב לאו.מה עם שינאת יהודים/יהודים במומ ?!
נושא ה-וטו נידחק. | 24-02-2019 8:38
הדחיקה היא וטו של ראש מפלגה שלא אוהדת בכלל את (כס) הסרוגים. עוסקים חד צדדי ודוחקים את הדחיקה. שבוע טוב.
2
גם את זה אתה מזהה תהליכים??
מלכים א יא, פס טו טז | 24-02-2019 8:34
אחרי שתסביר לי את זה, ולמה זה לגיטימי בעיניך כאשר מדובר בכיבוש אדום, אהיה מוכן לקבל את טיעוניך לגבי סגנונם של בן גביר ושות' במאבק על לב ארץ ישראל ההיסטורית.
3
כבוד הרב לא ידעתי שכדי לעורר משתמשים בלשון הר
ג'אן | 24-02-2019 8:35
תמיד שמעתי אותך בהתלהבות אבל הרסת את הכל בלשון הרע חוקי גזע נינברג נאציזם אני מציע שתבקש סליחה הכהניסתים לא רוצים להשמיד עם הם רוצים הפרדה בין העמים בגירוש אני לא מסכים עם זה אבל בין זה להשמדת עם המרחק גדול לא שמעתי אותך יוצא נגד השמאל שמהלל ומעריץ ערבים רוצחי ילדים נשים וזקנים בכל ימים שאני עוקב אחרי מאמרך והפרסומים בתקשורת מימי אסון אוסלו ועד היום
4
הרב בני לאו ירד מהפסים!!
פשוט הזוי | 24-02-2019 8:38
5
טרנד חדש
עקיבא | 24-02-2019 8:39
קראתי את המצע של עצמה יהודית ולא מצאתי דבר שהרב לאו מאשים אותם אלא אם כן האס א מצדד בנשואי תערובת. מצער לראות שהאשמה בנאציזם ולקרוא היטלר זה נהיה טרנד שם הרב לאו נדבק בו
6
מי שפוגע בתורה הוא לא רב
בני | 24-02-2019 8:40
בני לאו אתה לא רב לא ראוי להיקרא רב לא שיש לך ולא שהיו לך תלמידים בהשוואה לרב כהנא היד שאתה עפר לרגליו. אתה זה שנותן כוח לאוייבים האמיתיים שלנו. מקווה מאוד שאלה שכן חשבו שהוא רב כבר יראו לו את הדרך החוצה ומהר!!!
7
הרב לאו
יוסף חיים | 24-02-2019 8:43
איך אתה מנסה לפגוע בשליחים של הקבה ,כנראה הרבה זמן לא ביקרתי בשומרון בבנימין או בחברון כל מילה שלך יכולה להרוס את עולם ההתיישבות מי אתה בכלל ?רק בגלל ששם משפחתך הוא לאו לא נותן לך שום פריבילגיה לומר את דעתך.עזוב אותנו לנפשו לציבור הדתי לאומי נמאס כבר להיות כינור שני ולהסכים תמיד עלינו להיות בחזית ,לחזק את ההתיישבות ,את צה''ל ואת מדינת ישראל בפרט החלת הריבונות על יוש
8
הכתמה של כ מאה אלף אזרחי מדינה
אלכס | 24-02-2019 9:31
התבטאות אומללה. ראשית מי כמוך לפחות כהיסטוריון יהודי יודע שאמירות חייבות להיות מיוחסות לתקופות בהן הם נאמרו. שנית, כאחד שמגיע מבית מדרשו של הרב עמיטל זצל, אינו חלק מהבית היהודי, ונחשב בעיני רבים כמרכז שמאל, לפחות. שלישית, אין להתעלם מכמות משוערת של כמאה אלף איש ברובם צדיקים אוהבי תורת ישראל, התומכים בדרכם. גם הם מקבלים את חוקי נירנברג? מציע לך להתנצל ולהדיר את לשונך מכל פוליטיקה. עסוק במה שאתה טוב בו.
נו
התמים | 24-02-2019 10:23
הרב עמיטל רשע מרושע ? ומי שמוגדר מרכז שמאל מה דינו - אסור לו להתבטא ? ומה הקשר לכך שעוצמה יהודית היא מפלגה גזענית , חשוכה ואנטי ממלכתית - מי שימיני לא מצווה להתנגד למפלגה כזו, רק משום שראשיה חובשי כיפות ותומכים בהתנחלויות ? האם אנשי ימין מעצם הגדרתם הם גזענים, אנטי דמוקרטים ושונאים את מוסדות המדינה ?
למה החתמה? יש לפחות מאה אלף גזעניים
חושם | 24-02-2019 9:45
למעשה יש הרבה יותר. מי שגזען, שיבדוק את עצמו.
9
"רב" פלגן וסכסכן!!
הרב לאו מסית ומדיח | 24-02-2019 9:33
אתה רק רוצה לזרוע שנאת חינם אבל אנשי הציונות הדתית יותר חכמים ומבינים : עוצמה אינם גזענים. עוצמה נגד הרב ערבים חפים מפשע . עוצמה בעד לנצח את האוייבים שלנו והרג מחבלים רוצחים. ממש גורם לי להחליט שבטוח אצביע לבית היהודי- עוצמה. רב שמתחנף לשמאל ורק רוצה עוד סיקור חיובי של השמאל- אינך רב ואתה משקר ומוציא דיבה על אנשים טובים!!!
הוא הלאו בני שט מוסת ומודח ע'י עשירי השמאל
בניטשקה חונטשקה | 24-02-2019 12:58
תמיד יש לנו הסרוגים, כמה כאלו עם סרוגה שהולכים בדרך שהתווה שפינוזה ושבתי צבי שר''י
10
זה עוד מבולבל אחד שהולך בדרכו של אברום בורג
רון | 24-02-2019 9:39
חבל שמתייחסים אליו בכלל
11
לעודד בזוג חד מינית זה תורת ישראל?
ראו | 24-02-2019 9:52
נו באמת... מה בנו לבן הרב דב ליאור?
12
כל הכבוד. אומר מה שרבים מרגישים בלבם הרבה זמן
תודה | 24-02-2019 10:16
ומפחדים להגיד.
13
פנייה
התמים | 24-02-2019 10:18
למערכת של סרוגים : לכל הכתבות שהתייחסו לנושא של עוצמה יהודית התפרסמו תגובות רבות. רוב התגובות שהתפרסמו תמכו בעוצמה לישראל ומיעוט קטן הסתייג ממפלגה זו. ועתה ממה נפשך : או שהמערכת, משיקולים פוליטיים שאינם ראויים ככל שמדובר בכלי תקשורת, מצנזרת תגובות התוקפות את עוצמה יהודית ואת החיבור שלה לבית היהודי ומעמידה במה לתומכי עוצמה יהודית, או שבציבור הסרוג אכן קיים רוב התומך במפלגה גזענית וחשוכה שהייתה בעבר מוקצה מחמת מיאוס. איני יודע מה גרוע יותר.
14
מקוה לתביעה של מליונים זה הריסת שם של מפלגה
רמי | 24-02-2019 10:27
נזקים עצומים
15
אני לא מביהנה איזה
מירי | 24-02-2019 10:29
ענין יש לכם לתת להזיה הזו בימה כל כך נכבדה כל כך הרבה זמן. אתם בכח רוצים לפגוע בבית היהודי? תעשו חשבון נפש.
16
מטומטם עם קבלות, איכס הוא מגעיל
נתי גרוסמן הפלץ | 24-02-2019 10:36
מטומטם עם קבלות, איכס הוא מגעיל, רב מחמד של השמאל הקיצוני
17
בני לאו מזכיר לי מסיונרים
ישי | 24-02-2019 11:06
כותבים על החולצות ואהבת לרעך כמוך עמך עמי ואלוקייך אלוקי. בקיצור- מצטטים פסוקים בלי קשר למציאות אבל בני לאו ידוע בהשמצות שלו גם על גדולי ישראל מהתנך עד למשנה והגמרא. איש זול נמוך ורדוד ובעיקר- רשע
18
שנאת חינם
עד מתי? | 24-02-2019 12:51
אביך עליו השלום ומוריך מתהפכים בקברם מה שאתה , כבוד הרב עשית זה ההפך ממה שעשה אהרון הכהן , ברוב חוצפתך אתה מרשה לעצמך לחרחר ריב בין אחים תתבייש לך אתה צריך להסתגר כמו מצורע 7 שנים על הדברים הללו תתבייש לך . בתורה זה נקרא נבל ברשות התורה .
19
לאו
מאיר | 24-02-2019 18:57
למר ממרור בני לאו שרי נכנסת לגדר מסית ומדיח ! וזקן ממרא ! קח בחשבון שנכדך בדור שלישי יצאו מעם ישראל לנצרות !
20
עלוב נפש
זיו צברי | 24-02-2019 18:57
חצוף מתנשא תתביש כל הציווים של התורה לגרש את יושבי הארץ והיה אשר תותירו מהם והיו לשיכים בעינכם וצנינים בצידיכם וצררו אותכם על הארץ....בעינך כל התורה גזענית חנפן לקקן אתה לא מתקרב לקרסוליו של הרב כהנא היד לא בגאונות ולא במעשי החסד ואהבת ישראל שלו אפס יהודון עלוב
21
הרב ? רפורמי אולי !
Meir | 24-02-2019 19:00
לא בטוח שאפשר לצרף אותך למניין ! ואם תהיה בבית כנסת יצטרך הציבור להרחיק ממך ד׳ אמות כדין צואה !
22
מסכנים האשכנזים האלה. למרות השואה לא למדו
כלום. | 25-02-2019 11:19
מקבלים סתירה ועדיין נותנים את הלחי השניה. בואו ונפזר לכם את הערפל: השנאה ליהודים בשואה היתה שינאת חינם - יודופוביה. השנאה שלנו כלפי הערבים היא שינאת אויב והכי הגיונית שבעולם! קפיש...? (או איך שאתם אומרים את זה...) ולראיה נביא דבר תורה: הקבה אומר למשה צרור את המידיינים ורשי אומר עליכם לאייב אותם יעני לשנוא אותם. וההיגיון פשוט אם לא תשנא את האויב שלך לא תנצח אותו! קפיש...? (או איך שאתם האשכנזים אומרים את זה....)
23
בורות
ג | 26-02-2019 16:14
מדהים עד כמה בורות מגלים אלה התומכים בכניסת עוצמה יהודית לכנסת, בורות היסטורית, בורות ביהדות, ובורות בהשלכותיה של תורת הגזע. אפשר כמובן להתנגד לדברי הרב לאו, אך במהות דבריו - הוא צודק ב100%.
24
מי זה בכלל הלאו דווקא הזה בעצם?
אוראור | 12-03-2019 17:10
מי זה בכלל הלאו דווקא הזה בעצם?
25
מי זה הערב רב לאוו דווקא - תזכירו
אוראור | 20-06-2019 21:07
לי??????????????????????????????????..
26
איבדת את הדרך
שיר | 05-08-2019 16:49
אתה מגעיל אותי
27
בין ישראל לעמים
שמעון טל רז | 06-08-2019 20:02
בין ישראל לעמים: מתוך אורות להראיה קוק ההבדל שבין הנשמה הישראלית, עצמיותה, מאווייה הפנימיים, שאיפתה,תכונתה ועמדתה, ובין נשמת הגויים כולם, לכל דרגותיהם, הוא יותר גדול ויותר עמוק מההבדל שבין נפש האדם ונפש הבהמה, שבין האחרונים רק הבדל כמותי נמצא, אבל בין הראשונים שורר הבדל עצמי איכותי. ובמידות הראיה מוסיף: אי אפשר כלל לבוא לידי רום הרוח של הודו לה' קראו בשמו הודיעו בעמים עלילותיו בלא אהבה פנימית, מעמקי לב ונפש, להיטיב לעמים כולם, לשפר את קנייניהם, לאשר את חייהם. תכונה זו היא שמסגלת את רוחא דמלכא משיחא לחול על ישראל. עלינו לדעת כי נקודת חיים, אור וקודש, תמיד לא זזה מהצלם האלהי שנחנן בו האדם בכללו, וחוננו בו כל עם ולשון, כל אחד לפי ערכו, וגרעין קודש זה ירומם את הכל. ומתוך נקודת חיים זו אנו חפצים את העילוי הגמור שיחול בעולם, את אור הצדק והמישרים, המתאחד עם ההוד והתפארת, עם הגבורה והנצח, והשלמת היצור כולו,והאדם וכל אגפיו בתחילה. ובכתבי רבי נחמן מביא: ה'ודו ל'ה' ק'ראו ב'שמו ראשי תיבות קבלה-יחודא עילאה. ה'ריעו ל'ה' כ'ל ה'ארץ ראשי תיבות הלכה- יחודא תתאה. ובספר התניא כותב: פסוק שמע ישראל הוא יחודא עילאה. ופסוק ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד הוא יחודא תתאה.
28
לעניות דעתי הרב בני לאו טועה!
אליעזר | 09-08-2019 13:06
נראה שיותר ויותר הרב בני לאו מנסה,משום מה , להתרחק ממקור חצבתו .ולתקוף את כל מי שהיה פעם שותף לדרך. עם ישראל , גם אם לפעמים ,יש כאלו שעושים מעשים קיצוניים, עדיין רחוקים שנות אור מהמעשים של המחבלים ושל הנאצים. חייב לציין שבופן אישי , אני עובד כדי להסיר שנאה מליבי במיוחד בתקופה תלתא דפורענותא. נראה שזה הדבר הנכון לעשות כלפי כולם . כולל כלפי הרב בני לאו. ואני מקווה שגם הוא יסיר השנאה מליבו . וה' ירחם על כולנו וכל עם ישראל!