האם מותר לערוך סקרים?/ הרב שלמה אבינר

פעמים רבות, מבצע הסקר הוא בעצמו שייך ליחצנות הפוליטית או למטה הבחירות של המפלגה, או שהסקר מוזמן על ידי מפלגה מסויימת, אז הוא לא אמין. הרב שלמה אבינר על תופעת הסקרים

הרב אבינר: אל תאמינו למה שמוצג בסקרים
  (צילום: שאטרסטוק; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

לקראת הבחירות מתרבים הסקרים, כמעט אחד ליום.  ידועה האמירה של השר ר' יוסף בורג: מדבר סקר תרחק. אכן, קרה פעמים רבות שסקר ניבא תוצאות מוטעות. זאת ועוד, הסקר משפיע על הבוחרים. למשל אם הוא מפרסם שמפלגה גובלת באחוז החסימה, זה בעצמו ירחיק ממנה בוחרים.  לאור זאת, האם סקרים מותרים או שיש בהם הונאת הציבור?

נכון. זה שייך לירידת רמת העיתונות, שהגיעה לשפל מדאיג. הם עושים לעצמם עבודה קלה של סקרים זולים, מהירים ושטחיים ,ויחד עם זה מתסיסים את הקוראים.

וכי אנו מצפים מהעיתונות שתהיה עמוקה?!

כן. אם היא רדודה, אין בה תועלת. כמובן, אין היא מיועדת להיות שיעור עמוק במחשבה, אבל כן לרומם את הציבור כמה שאפשר.

אני מקבל שסקר הוא מזון רדוד, ללא הנמקה וללא העמקה. אבל האם הוא גם שקרי בהכרח?

נגיד שהוא אינו מדוייק כלל, באופן מובנה. זאת הסיבה שפעמים רבות תחזיותיו מתבדות. הוא אינו אמין מכמה סיבות. קודם כל, הרי לא שואלים את כל האומה, אלא מדגם מייצג, אבל האם הוא באמת מייצג את כל שכבות האומה? גם את החיילים מצד אחד וגם את החרדים מצד שני? האם יש בו אותו אחוז המכונה Quota שבאוכלוסיה.

נכון. יש פעמים רבות הפתעות עם קלפיות החיילים. וגם אצל החרדים יש שינויים בלתי צפויים של הרגע האחרון.

אגב, כאשר תחזית הסקר יוצאת מוטעית, יש להם תירוץ קבוע: "זה היה המצב בזמן הסקר, אחר כך המציאות השתנתה". אבל זה לא נכון, כי קורה פעמים רבות, שבאותו יום מתבצעים סקרים שונים המגיעים לתוצאות הפוכות. אלו אומרים שלראובן יש רוב להיבחר ראש ממשלה ואלו אומרים שלשמעון יש רוב.

איך זה יתכן? הרי מדובר במספרים?

זה תלוי איך מנסחים את השאלה, מה שנקרא מסגור Framing, שגורם לתהליך סלקטיבי בלתי מודע. למשל, אתה אוכל גזר, אתה אוהב גזר, אתה אוכל יותר גזר, אתה חושב שאיכות הגזר משתפרת? גם השתלשלות השאלות משפיעה על התשובה, מה שנקרא הטרמה, Priming, הגורם לאסוסיאציות.

ברור.  הניסוח הוא סוג של מניפולציה.

כן. הטייה קוגניטיבית, Bias. ויש עוד בעיה: חלק גדול של הנשאלים אינם עונים: כיצד לספור אותם? מתוך אלף אנשים, מאתים הם בעד ראובן ומאתים נגדו. אפשר לנסח: רק 20% הם בעדו או רק 20% הם נגדו. הכל תלוי בכותרת. וכן הרבה משיבים: איני יודע. איך סופרים אותם?

הסוקרים עושים כל זאת בכוונה או שהם מטעים גם את עצמם?

יש ויש. פעמים רבות, מבצע הסקר הוא בעצמו שייך ליחצנות הפוליטית או למטה הבחירות של המפלגה, או שהסקר מוזמן על ידי מפלגה מסויימת, אז הוא לא אמין.  כמובן, על פי רוב אין לסוקר ידע בסיסי בסטטיסטיקה, שהיא מדע רציני. אמנם היא לא מתמטיקה, ויש מה שנקרא טעות דגימה שיכולה להגיע עד 5%, מה שעלולה לשבש את כל הסקר, כאשר ההבדלים בין האופציות הן מזעריות.

אפשר לקבל דוגמא של טעות בתחזית?

כן. שפרס ייבחר ובסוף נבחר נתניהו. או להבדיל, שקלינטון תיבחר ובסוף נבחר טראמפ.

אני מבין שמלבד מידע לא אמין, יש בעיה קשה יותר שהוא משפיע על הבוחר. למשל, אם הוא רואה שלמפלגתו אין סיכוי להיות גדולה, הוא לא ירצה לבזבז קול, ויבחר במפלגה גדולה.

יתר על כן, הוא מושפע באופן מודע או לא מודע על ידי מה שהרוב חושבים: כל כך הרבה אנשים ודאי לא טועים, מה שנקרא אפקט עגלת המנצח, Bandwagon Effect.  אבל חייבים להודות שיש גם הטייה הפוכה, חשק לעזור לחלש, מה שנקרא אפקט המפסידן Underdog Effect.

אז זה מתקזז.

אולי.

אז למה אין פיקוח ממשלתי על עושי הסקרים, שיהיו חייבים להיות מקצועיים ואמינים?

ת: יש ארצות שזה קיים. אמנם גם אצלנו יש חוק, שכל סקר חייב להיות מלווה בפרטים: מי שהזמין אותו, כמה אנשים נשאלו, כמה ענו, מה הסיכוי של טעות סטטיסטית, מה היה נוסח השאלות, סדר השאלות וכולי. אך בפועל, לא מקיימים חוק זה.

אם יש כזאת אנדלומוסיה, אז כל הסקרים הם שקריים

לא כולם. רק צריך להיות מאוד זהיר וביקורתי מול סקרים ,ולא להאמין להם כאילו הם תורה מסיני.

ובמה כן אפשר להאמין?

בתורה מסיני.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לכל אוהבי ארץ ישראל ושונאיי התקשורת העויינת :
דוד | 23-02-2019 18:43
כשפונים אליכם בסקר, תאמרו שאתם מהשמאל שאתם מצביעי גנץ לפיד . כך תעשו כשיהיו קלפיות מדגם של ערוצי הטלביזיה תשלשלו פתק של גנץ (בקלפי האמיתית תצביעו ביבי או הימין) ולא רק. תיידעו ותפרסמו ברשתות החברתיות איפה יש קלפיות מדגם ואני רוצה מאוד כשיפרסמו את המדגם, השמאל יחשוב שניצח ואז בספירת אמת התוצאות יהיו אחרות כמובן. אני רוצה שהתקשורת תאכל את הכובע
חחח צוחקים עליכם כל הדרך אין שום סקרים !!
בניטשקה חונטשקה | 24-02-2019 6:24
כמה חברה מהשמאל ''עורכים את הסקרים'' בתוך משרד קטן. בשעה 10 בבוקר הם מחליטים להעניק לגנץ-שוונץ. 35 מנדטים ולביבי 28. וכדי שהציבור יישאר מטומטם הוא מעניק לביבי בשעה 13.00 30 מנדטים. ובלילה לפני השינה הם שוב מעניקים לגנץ-שוונץ 37 מנדטים. כך מחדירים לציבור המטומטם כי הימין מחוסל. ואין ברירה אלא לבחור בגנץ-שוונץ. ופתאום תוחב לו את אפו בני לאו עפ'ל
2
אני מאמין לסקרים
דן | 23-02-2019 19:24
לפעמים הם תועים אך בדרך כלל הם מנבאים את התוצאה הנכונה .