אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בקרוב אצלנו: הקרבת קרבן פסח אצל העדה השומרונית

ביום שישי יום לפני 'פסח שני' היהודי, חגגו בשומרון את טקס הקרבת קרבן הפסח של העדה השומרונית. בני העדה המתגוררים בסמוך להר ברכה ובחולון התכנסו בהר גריזים כדי להקריב את קרבן הפסח לפי אמונתם. אנשי העדה מרוצים מהקשר עם ישראל. צפו בתיעוד של ההקרבה. בקרוב אצלנו?

בקרוב אצלנו: הקרבת קרבן פסח אצל העדה השומרונית
  מתכוננים לשחיטה (ועד מתיישבי שומרון)

ביום שישי התקיים טקס זבח הפסח של בני העדה השומרונית בהר גריזים.

העדה השומרונית הינה עדה ייחודית המונה כ-800 איש, מחציתם בהר גריזים, בסמוך לישוב הר ברכה, ומחציתם בחולון.

מקור השם "שומרונים" הוא חדש, בימי חז"ל הם נקראו כותים, על שם ארץ מוצאם, כותא. עם כיבוש מלכות ישראל על ידי סנחריב, הוא העביר את אנשי כותא לשומרון ויישב אותם באזור סבסטיה, שומרון המקראית.

בתחילת דרכם בארץ, נתקפו הכותים על ידי אריות, שכמעט גרמו לכילוים. בעקבות הפחד, שאלו השומרונים את חכמי ישראל כיצד להנצל ממכת הערוב, והפתרון שנמצא להם הוא גיור וקיום המצוות. בשלבים הראשונים שמרו הכותים על התורה והמצוות, אך בשלב מסויים נפרדה דרכם מהיהדות, והם המשיכו בקיום התורה שבכתב, על פי פרשנותם.

הריחוק מהיהדות הביא לכך שלשומרונים יש לוח משלהם, כשחג הפסח אצלם נחגג כחודש לאחר חג הפסח היהודי.

בעבר היו השומרונים עויינים לישראל, אך עם כיבוש יהודה ושומרון, נראה כי חלה התקרבות בין בני העדה לבין היהודים, וכעת ישנם יחסים טובים בין השומרונים לבין הישראלים. ניתן לשמוע איך בני העדה שמחים בקשר עם ישראל.

המקום המקודש לשומרונים הוא הר גריזים בשומרון, שם הם גם מקריבים את קרבן פסח. בטקס המסורתי שחטו כוהני העדה את הקרבן וצלו אותו על פי המסורת השומרונית ואכלו אותו בליל שבת.

טקס הקרבת קרבן הפסח התקיים במעמד ראשי העדה השומרונית, נציגי המועצה האזורית שומרון וקצינים בכירים בצה"ל, כשהיהודים נאלצים לעזוב את הטקס באמצע בגלל כניסת השבת.

השומרונים צולים את קרבן הפסח (ועד מתיישבי שומרון).

הכהן הגדול השומרוני (ועד מתיישבי שומרון)

צפו בטקס הקרבת קרבן הפסח השומרוני בהר גריזים בשנה שעברה (באדיבות ועד מתיישבי שומרון):

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
הייתי אצל הכה"ג בבית והוא כופר בעיקר ומהת' חייב מיתה !
פינחס | 06-05-2012 15:06
2
חח כמה שטויות בכתבה אחת...
אחד יודע... | 13-05-2012 17:16
לכו תלמדו קצת היסטוריה... לפני כן, לכו תחליפו ימים של חגים כדי שלא ייפלו לכם בטעות בשבת/שישי(בניגוד לנאמר בתורה) לכו תמציאו משהו שנקרא ליל הסדר(בניגוד לנאמר בתורה) ולכו תחגגו את כיפור בראש השנה(בניגוד לנאמר בתורה) אה, גם תמשיכו לגעת אחד בשני אחרי שנגעתם במתים(בניגוד לנאמר בתורה) ולקינוח - תמשיכו להאמין שירושלים מוזכרת בתורה(שוב, בניגוד לכתוב בתורה) אלמלא השואה הארורה אתם ואבותיכם ואבות אבותיכם עדיין הייתם גרים במזרח אירופה ואולי מקימים לכם שם מדינה. עאלק סרוגים...אולי בורים מתאים לכם יותר.
3
השומרונים נפרדו מהיהדות כשהתושב"ע רק החלה להיווצר
יהודי גאה | 11-07-2012 20:56
השומרונים נפרדו מהיהדות עוד בזמן שמה שמכונה התושב"ע הייתה רק בחיתוליה (במאה השנייה לפנה"ס) והייתה ידועה בזמנו רק כ"מסורות האבות" שפחות מששת אלפי יהודים בארץ (מתוך 2.5 מיליון!) קיימו אותה, כפי שכתב ההיסטוריון יוסף בן מתתיה.
4
השומרונים
לירז יהושע | 23-04-2015 17:22
לא הבנתי לפי מה המציאו ששומרונים סתם חוגגים חודש אחרי ...יש שנים שהם מעוברות יותר מהיהדות לפי לוח שנה שנעשה בידי הכהנים לפי חישוב מולד הירח וליקוי החמה..בנושא זבח הפסח זה נעשה לפי מה שכתוב בתורה ללא קשר לשום בית מקדש..וללא קשר לשום מסורת שומרונים....הם העם היחידי שנוהג לפי מה שכתוב בדיוק בתורה.....נא ללמוד היטב את הנושא לפני שיוצאים סתם בהצהרות דביליות
5
מידע נוסף
שומרוני | 15-06-2015 23:20
כתבה מעניינת- כדאי להרחיב בקריאה על חג הפסח השומרוני בכתובת: http://www.shomronim.co.il/14