אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גורל הציונות הדתית והימין על כתפיו של הרב רפי פרץ

לאלו מבנינו, קלי המקלדת וחמי הזעם, החושבים כי ההחלטה 'פשוטה' אומר כי הם טועים טעות ומרה יש פה החלטה כבדת משקל של אחריות ובגרות, הן ביחס למפד"ל והן ביחס לשמירה על רוב ימני

גורל הציונות הדתית והימין על כתפיו של הרב רפי פרץ

לילה בלי שינה עבר עלי בניסיון לקבל עם עצמי את ההחלטה מה הדבר הנכון ביותר לבית היהודי המאוחד לעשות, בכדי לתת את המלצתי ליו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, בשאלה האם להכניס את מפלגת 'עוצמה לישראל' לרשימה כגוש טכני בבחירות.

לאלו מבנינו, קלי המקלדת וחמי הזעם, החושבים כי ההחלטה 'פשוטה' אומר כי הם טועים טעות ומרה וכי אין פה הכרעה בן נכון ללא נכון או בין צודק לטועה, אלא יש פה החלטה כבדת משקל של אחריות ובגרות, הן ביחס למפלגת המפד"ל ההיסטורית ערכיה ותפיסותיה, והן ביחס לשיקולים הקולקטיבים של שמירה על רוב ימני שיאפשר הקמת ממשלת ימין.

אך בטרם אומר את דעתי, שכאמור מגיעה לאחר התלבטויות אין סופיות ועם חשש כבד ולב דואב, אני מרגיש שלא ניתן שלא לומר את הדברים הבאים, שחייבים ליפול על אוזניהם של המצדדים באיחוד או המתנגדים לו כאחד.

אינטרסים זרים

בראשית דברי אני מבקש לדחות בשאט נפש את הקמפיינים המכוערים, המתוזמנים והמתוזמרים שהופעלו כנגד הבית היהודי המאוחד, הן מאת הליכוד והעומד בראשו בנימין נתניהו ראש הממשלה והן מצד אנשי עוצמה יהודית.

אסור בתכלית האיסור כי כל החלטה שתתקבל תהיה בגלל האינטרסים הזרים שלהם. הליכוד, על אף כל ההכחשות וההצהרות שלו בימים האחרונים, 'יתנגח' בבית היהודי על 'קיצוניותו' ואלי על תמיכתו ב'להבה', גם אם לא נלך עם עוצמה כגוש טכני וודאי אם נלך איתם. תמונות של כהנא וטענות על כהניסטים משיחיים בוא יבואו, ועם זאת, אל לנו לקבל את החלטה רק בשל איומים או חששות אלו.

אני גם מתעב ודוחה את הניסניות הציניים והמכוערים של גורמים שונים מכל קצוות הקשת הפוליטית להתערב לבית היהודי בשיקוליו ובהחלטותיו, ולהעביר אליו את 'האחריות הבלעדית' לאי איחוד הימין אשר עשוי לגרום לעליית השמאל לשלטון.

האחריות לכך היא קודם כל על ראש הממשלה שהקדים את הבחירות ולא פחות מכך, על נפתלי בנט שנהג בחוסר אחריות לאומית, שעה שברח באישון לילה והקים מפלגה חדשה, המזנבת בימים אלו דווקא באנשי ציונות הדתית, ממנה שתה ועל גבה צמח בשבע שנים האחרונות, וזאת בניגוד להצהרותיו עם עזיבתו את המפלגה.

אוי לי מיוצר ואוי לי מיצרי

בימים האחרונים קיימתי מאות שיחות טלפון עם פעילים, ראשי סניפים, ומצביעים של הבית היהודי ושל האיחוד הלאומי, ושמעתי מהם באופן די חד וברור הן את החשש מפני הצטרפותה של עוצמה לישראל לרשימה, אפילו אם זה רק גוש טכני, וחשש כי הדבר 'יכתים' את הציונות הדתית כולה בכהניזם, משל היה זה המחזה-  'דירה להשכיר', אך מאידך שמעתי קול צולו וברור אחר הקורא למרות הכל לאחדות המחנה, ולו רק בשל הצורך לחזק את גוש הימין ולא להביא עלינו ממשלת שמאל.

בד בבד שמעתי משני הקווצות, איומים של אלו המצהירים שאם נלך לאיחוד טכני לא יצביעו לנו, אל מול אלו, בעיקר מאנשי האיחוד הלאומי, אבל לא רק, המצהירים כי לא יתמכו בבית היהודי המאוחד ויעבירו את קולם דווקא לעוצמה יהודית, אם לא נלך ברשימה אחת כגוש טכני. "אוי לי מיוצר ואוי לי מיצרי". את האיומים של אלו, כמו את האיומים שלו אני מבקש לדחות ולהניח בצד, כי את ההחלטות שלנו, לא נקבל באיומים והפחדות.

על מנת להעמיד דברים על דיוקים, אבהיר כי אני חשבתי מלכתחילה כי לא נכון לצרף את עוצמה יהודית לרשימה, וכי נכון יותר היה כי עוצמה יהודית תתחבר דווקא עם רשימתו של ח"כ אורן חזן, אשר החיבור שם טבעי ונכון יותר, או עם כל רשימה קטנה אחרת, ובכך אף נרוויח ששתי הרשימות יכנסו, ונחזק יותר את הכוח הימני, אלא שאם הדבר לא מסתייע, נשארים אנו בשאלת האיחוד הטכני לרשימה אחת עם עוצמה יהודית.

בלוק טכני

הסקר של מינה צמח שהתפרסם אמש, בה סיעת הבית היהודי המאוחדת מקבל ארבעה מנדים, ובמקביל עוצמה יהודית לבדה מקבלת ארבעה מנדטים, ועל אף כי נתון זה עומד על גבול הטעות הסטטיסטית, חייב לעמוד לנגד עיניו של הרב רפי פרץ, מנהיג הציונות הדתית, שעה שעליו להכריע האם לצרף את עוצמה יהודית כגוש טכני אם לאו.

אחרי כל השיקולים האלו, ועוד רבים אחרים וחשובים, אשר מקוצר היריעה איני לא כול פה למנותם, אך גם להם משקל רב בקבלת ההחלטה, אני קורא באופן ברור וצלול ליו"ר הבית היהודי ולמנהיג הציונות הדתית הנוכחית, הרב רפי פרץ, להסכים לצירופם של עוצמה יהודית לרשימה, תוך הדגשה וההבהרה כי מדובר בגוש טכני בלבד, שאינו שונה מהגוש הטכני של ליברמן ונתניהו או של המפלגות החרדיות, ולהבדיל של המפלגות הערביות, שידעו 'להתאחד' בשעת הצורך, גם אם מדובר באיחוד טכני, כדי לנצח את הבחירות, ואחר כך להיפרד איש איש לדרכו.

אנו בימים של חודש אדר, ולא נותר לי אלא לסיים בקריאת המגילה ובדבריו החדים והברורים של מרדכי היהודי לאסתר המלכה, שיפים בשעה זו לא פחות מימי המגילה, בקריאתם אל הרב רפי פרץ: "לך כנסו את כל היהודים" וכן-  "כִּי אִם הַחֲרֵשׁ תַּחֲרִישִׁי בָּעֵת הַזֹּאת רֶוַח וְהַצָּלָה יַעֲמוֹד לַיְּהוּדִים מִמָּקוֹם אַחֵר וְאַתְּ וּבֵית אָבִיךְ תֹּאבֵדוּ וּמִי יוֹדֵעַ אִם לְעֵת כָּזֹאת הִגַּעַתְּ לַמַּלְכוּת".

 

עו"ד אבינעם גואלמן, יו"ר הבית היהודי סניף בנימין

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יישר כח גדול אבינועם
אפי שרון | 20-02-2019 10:00
לצערי גם אני בתחושה ששום דבר לא מושלם אבל יש צו-שעה. וזה אומר שמי שלא יתאחד לא יקבל את הקול. כרגע התחושה שבעוצמה עושים מאמץ יותר גדול להצטרף מאשר הרצון באיחוד לצרפם ולכן ייתכן שהרבה ייתמכו בהם דוקא. כדאי לראות את התגובות המאוד לא מפרגנות נגד סמוטריץ' בעמוד הפייסבוק של סמוטריץ' לנושא הזה.
2
האיחוד מוציא קולות רבים מהבית. שטות אסטרטגית.
יואב | 20-02-2019 10:31
ביבי ובנט מרוצים. הם המרוויחים העיקריים מהאיחוד עם עוצמה יהודית.
תחמן
חלי | 20-02-2019 15:52
יואב כנראה שאתה שמאלן, שמת מפחד מהתחזקות המחנה הלאומי הימני. לכן היו יהיה איחוד, זה צו השעה, אחדות היהודים יכולה להוליד רק תוצאות חיוביות. אנו נעשה את ההשתדלות וה' ישלח את ברכתו. אמן.
3
תפסיקו ללכלך על עוצמה
בית האגו | 20-02-2019 11:30
אתם מצרפים אותה כדי שתעברו את אחוז החסימה. בלי עוצמה אין בית יהודי וכולם יודעים את זה. השיקול היחידי של פרץ זה הפחד מאחוז החסימה.
4
ולא לשכוח לצרף את הצדיק ברוך גולדשטיין.אין
סוקר | 20-02-2019 11:52
ספק שהוא יביא עוד שני מנדטים מנערי הגבעות ומטורפי המערות בשומרון.