הפטפטת בעניין איראן מקרבת את המלחמה

הדיבורים של ראשי מערכת הביטחון לשעבר נגד תקיפה באיראן מחלישים את עמדתה של מדינת ישראל בעולם ופוגעים ביכולת לסיים את המשבר בלי צורך להפעיל כוח צבאי. דווקא הדיבורים שלהם, הנקלטים היטב באיראן, עלולים בסופו של דבר להוביל לתקיפה באיראן

הפטפטת בעניין איראן מקרבת את המלחמה
  פלאש90

יובל דיסקין, ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר, הצטרף בסוף השבוע למקהלה מוזרה של אנשי ביטחון לשעבר התוקפים את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון ברק בעניין אפשרות תקיפה של מתקני הגרעין באיראן. חברי מקהלת הלשעברים, מתוך חוסר אחריות לאומי ממדרגה ראשונה, מנסים ליצור את הרושם כאילו ראש הממשלה ושר הביטחון, מתוך ששון אלי קרב, סופרים את הדקות ואת השניות כדי להורות על תקיפה ולסכן את חייהם של טייסים, לוחמים, אנשי מוסד ורבים אחרים שייקחו חלק בתקיפה אפשרית באיראן. הם מתעלמים מעובדת חיים בסיסית – מי שאיבד בני משפחה, חברים ופקודים במלחמה יודע את גודל האחריות הנדרשת ממי ששולח חיילים לשדה המערכה.

אחד ההישגים הגדולים ביותר של הדיפלומטיה הישראלית מאז הקמת המדינה הוא שכנוע מדינות רבות בעולם, ובעיקר ארה"ב, אנגליה צרפת וגרמניה, כי הימצאותו של נשק גרעיני בידי האייתוללות מהווה איום על הסדר העולמי כולו. כאשר נתניהו העלה לראש סדר היום את סוגיית הגרעין האיראני, איש בעולם לא התייחס לכך ברצינות. בעבודה קשה ובכישרון לא מבוטל מנהיגי ישראל גייסו תמיכה משמעותית ביותר להתמודדות מול כוחות הרשע החשוכים; תמיכה שהיא אינטרס קיומי ישראלי מובהק.

הצלחתה של הדיפלומטיה הישראלית נשענה, בין היתר, על העובדה שמדינות רבות בעולם הבינו והפנימו כי ישראל לא תהסס לפעול בעצמה נגד מתקני הגרעין, אם ייכשלו סבבי השיחות והניסיונות לקיים משא ומתן. איום סרק של ישראל לא היה מאיץ את המהלכים הבינלאומיים ויוצר את הדחיפות הנדרשת מול מי שמעשיר אורניום כדי לייצר פצצות גרעיניות.

הדיבורים של ראשי מערכת הביטחון לשעבר נגד תקיפה באיראן מחלישים את עמדתה של מדינת ישראל בעולם ופוגעים ביכולת לסיים את המשבר בלי צורך להפעיל כוח צבאי. דווקא הדיבורים שלהם, הנקלטים היטב באיראן, עלולים בסופו של דבר להוביל לתקיפה באיראן. כל דיבור נגד תקיפה המתפרסם בתקשורת מייד עובר בכל העולם, מסכן את הקואליציה העולמית נגד איראן ומחליש את כוח עמידתם של אזרחי ישראל. מול איום ממשי ומסוכן אפשר לצפות למידה גדולה יותר של פטריוטיות מצד בכירי מערכת הביטחון לשעבר. לאותם בכירים יש מספיק ערוצים להעביר לידיעת ראשי המדינה את ביקורתם ואת חששם מפני תקיפה.

בשנת 1981 בכירים במדינת ישראל, שידעו על הכוונה לתקוף את הכור הגרעיני בעיראק, עשו מעשים חמורים מאוד ומסוכנים כדי למנוע את התקיפה. מזלם של אזרחי ישראל ושל האזור כולו היה שראש הממשלה מנחם בגין ז"ל התעלם מהביקורת ושיחרר את העולם מהסכנה הגרעינית המוחשית. מרבי הלהג של היום הם מהדורה חדשה של הבכירים ההם. יש רק לקוות שהנהגת המדינה תממש את אחריותה כלפי האזרחים בלי להתרשם מבעלי עצה רעה.

ד"ר שיין הוא מומחה לפילוסופיה של המשפט ולתורת השפיטה בשערי משפט.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע