אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

על מה באמת מתעקשים במו"מ בבית היהודי / דעה

מאז בחירתו של הרב רפי פרץ כיו"ר הבית היהודי, במפלגת תקומה פועלים במטרה "להשתלט" על המערכת המאוחדת של שתי המפלגות. למרות זאת, הרב פרץ מסרב לשחק משחק מלוכלך של פוליטיקאים- ובכך מציג פוליטיקה אחרת ועולם ערכי גדול

על מה באמת מתעקשים במו"מ בבית היהודי / דעה
  (צילום: סרוגים)

מאז בחירתו של הרב רפי פרץ לתפקיד יו"ר הבית היהודי, מפלגת תקומה והעומד בראשה התחילו בבליץ תקשורתי מגזרי על מנת לקבל תפקידים בכירים במפלגה המאוחדת שתקום, ומציירים את זה במתק שפתיים של הנהגה משותפת.

הגדיל לעשות עיתון בשבע, שהחל במסע מתוזמר, החל מהעורך (שהיה בסוד עזיבתם של בנט ושקד את מפלגת הבית היהודי, עיתונאות?!) ועד לאחרון הכותבים בעיתון.  לטענתם, סמוטריץ' עדיף כי הוא פרלמנטר מצוין ויש לו ניסיון. מעניין שכשהשר אורי אריאל עתיר הניסיון היה מועמד לראשות המפלגה מול ח"כ סמוטריץ', פתאום הניסיון שלו כבר לא שימש פקטור ובשבע תמכו בח"כ סמוטריץ'. זאת ועוד הגדילו לעשות קבוצת בשבע כשהחליטו לבטל את השתתפותו של הרב רפי פרץ בכנס שלהם על מנת "לחנך" אותו להתיישר לדרכם!

הטלטלה שעברה על מפלגת הבית היהודי, עם עזיבתם של בנט ושקד, והבלאגן שנוצר היווה קרקע נוחה לכל מיני ספינים ומהלכים תקשורתיים לתקוף את המפלגה ולכל מיני קבוצות כח בציונות הדתית להרים ראש. 

מפלגת תקומה והעומד בראשה ,שאין ספק שהינו בן אדם מוכשר, ומהחכי"ם הבולטים בכנסת, זיהו את החולשה והחליטו שהגיע זמנם "להשתלט" על המערכת המאוחדת של שתי המפלגות, ולשם כך גויסו כל נאמניהם התקשורתיים השייכים לצד מאוד צר של הציונות הדתית.

לתוך הקלחת התקשורתית והצגת מצגות השווא התקשורתיים מצטרפת דמותו ואישיותו של יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ, איש אמת וחזון שמסרב לשחק משחק מלוכלך של פוליטיקאים מחפשי שררה, ולכן הוא לא רץ לספר בחוץ מה קורה בחדרי המו"מ, לא מלכלך על מי שיושב מולו "כביכול" להציל את הציונות הדתית, יש מי שיאמר שיש פה נאיביות, אבל אפשר להסתכל על זה גם כעל פוליטיקה אחרת שמביאה עולם ערכי גדול אל השיח.

כפי שכתבתי לעיל ח"כ סמוטריץ' הוא מוכשר חד ונחרץ, אבל צריך לזכור כמה דברים חשובים:

נישה מול גיוון

מפלגת תקומה שבראשה עומד ח"כ סמוטריץ' הינה מפלגת נישה ימנית דתית, שקמה ע"י מי שחשב בזמנו שהמפד"ל לא ימנית מספיק ולא דתית מספיק. זה היה הדגל אותו נשאה בגאון במשך שנים, אבל מה לעשות- מעולם לא היו לה קליינטים רבים לרעיון, לפחות לא לעבור את אחוז החסימה, גם כשהוא עמד של 2 מנדטים. כך בכל מערכה פוליטית הם הסתפחו לאחת ממפלגות הנישה הימניות האחרות על מנת להיות נוכחים בכנסת. כך הוקם האיחוד הלאומי בזמנו, שכיום אף אחת מהמפלגות שהיו חברות בו כבר לא  נוטלים בו חלק חוץ מתקומה.

בשנים האחרונות, בחיפושה אחרי מפלגה שתעביר אותה את אחוז החסימה, חברה תקומה למפלגת הבית היהודי, לכאורה חיבור טבעי של הציונות הדתית- אך תקומה מסיבותיה שלה לא הסכימה להיטמע במפלגת הבית היהודי ולהיות חלק מהפריימריס של מתפקדי הציונות הדתית, ולא להצטרף למרכז המפלגה המייצג זהויות שונות ומגוונות של הציבור הדתי לאומי. בבחירות הקודמות קמה מפלגת "יחד", כביכול יותר דתית ויותר ימנית, והנדוניה הצנועה של תקומה נהייתה קטנה עוד יותר. הציבור המכונה חרדל"י לא הצביע עבורה והיא לא ספקה את הסחורה לאיחוד בין המפלגות.

לעומת תקומה, מפלגת הבית היהודי היא מפלגה הבאה לייצג את כל גווני הציונות הדתית, מפלגה העוסקת בארץ ישראל ובנשואים לאומיים אך גם בעלת אחריות רחבה על הציונות הדתית על מוסדותיה ומערכות החינוך שלה, אחריות ודאגה לכל הזרמים בציונות הדתית לא משנה גודל והיקף הכיפה. מי שמגיע ממפלגת נישה לא יכול לדאוג לזה. 

ניסיון בעשייה העירונית

אחת הסיבות שבחרו ברב רפי פרץ לעמוד בראש המפלגה היא המורכבות שלו. לכאורה רב המגיע מהאגף החרדל"י -אבל יחד עם זאת איש צבא, טייס מוערך, מחנך לאלפי תלמידים המגיעים מכל הקשת הרחבה של הציונות הדתית. יודע לדבר בשפת בית המדרש מחד, אבל גם בשפת "אזור חיוג 03" מאידך, בשפת הפריפריה ובשפה הצבאית הכלל ישראלית.

לעומת תקומה, מפלגת הבית היהודי היא בעלת סניפים ברחבי הארץ ונבחרי ציבור המכהנים כסגני ראשי ערים וחברי מועצה בכל הארץ שנושאים את דבר הציונות הדתית ברחבי הארץ. רק לשם השוואה, מפלגת תקומה בניסיונות למצוא נציג שייצגם בירושלים נאלצו למנות את מר יהודה (גורי) פרוידיגר- אמנם איש עשייה משכמו ומעלה, אבל בעצם הינו חבר מרכז מפלגת הבית היהודי. סגני ראשי ערים וחברי מועצה העסוקים בעסקי הציבור הציוני דתי, צריכים גם בממשלה ובכנסת. האם את זה ח"כ בצלאל סמוטריץ' יוכל לתת להם?

האיחוד הוא הכרחי

בעת הזאת מנהיג המפלגה צריך להיות איש חזון, ממלכתי, שיכול להכיל ציבורים וקהלים שונים ולא רק את אנשי גב ההר, שיש לו שיח עם האגפים הפוליטיים והם מלאי הערכה כלפיו, שיש לו מחויבות ואחריות לכל אגפי הציונות הדתית. האיחוד הוא הכרחי ולא רק כדי שהימין יישאר בשלטון, הוא הכרחי כי לציבור הדתי לאומי יש אמירה והיא חשובה, והאמירה הזאת שייכת לבית יהודי גדול וחזק – בית שיש בו מקום לתקומה, לחרדלי"ם, למזרוחניקים, ללייטים, לדתלש"ים למסורתיים ולכל אנשי הרצף. 

אם יתאחדו ואם כל אחד יכיר את מקומו הציבור יבוא ויתחבר חזרה הביתה- כי בית יש רק אחד.

=======

צחי מגנאג'י הוא חבר מרכז הבית היהודי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
30 תגובות - 25 דיונים מיין לפי
1
התנהלות ערוץ 7 שערורייתית
א | 11-02-2019 14:07
כנראה האיחוד הלאומי הוא המפלגה הפרטית של בעלי ערוץ 7 (הון-שילטון) לא אצביע ואחזק את המאפיה הזאת לכאורה גם אם ישימו את הרב פרץ במקום 1 צר לי אבל הדרך היחידה להחליש את שיגעון הגדלות של ערוץ 7 ושל נפתלי בנט (שר ביטחון???) היא להצביע לבני גנץ
ערוץ 7 אלימים כוחניים
אלי | 11-02-2019 15:22
נמאס מהעריצות החרדלית
2
עזוב אותך חזון.. מי תכלס' יותר יצליח פוליטית?
שימי. רעננה | 11-02-2019 14:07
גם אם לא ממש הסגנון של כולנו, ברור לגמרי שסמוטריץ כרגע הדמות המשופשפת והיעילה יותר ליצג אותנו פוליטית
3
יש לך את זה ביותר מתנשא?
יוני | 11-02-2019 14:15
בכנסת יושבים בסוף פרלמנטרים שצריכים להביא השגים. הרכבת רשימה בינונית שבסקרים בממוצע שווה לאיחוד הלאומי. הילת העבר וקיום סניפיי מפלגה שלא מעניינים אף אחד חוץ ממי שמסתובב בהם, עולים לכם לראש. אבל אין להם משמעות לציבור. הציבור רוצה עשייה ותוצאות
לגמרי
סניפי מפלגה ועסקונה? | 13-02-2019 0:09
להקיא
4
הרב רפי הוא טירון
גדעון | 11-02-2019 14:21
הוא גם טירון וגם לא יודע לדבר בשפת ה03 כפי שהגדרת, הוא רק מגלגל עיניים
5
הכותב מנותק מכל קשר עם המציאות
ציונות דתית | 11-02-2019 14:32
הבית היהודי איבדה את הכוח שלה , וואי שעומד בראשה מי שמוכן לשבת בממשלת שמאל של גנץ לא יספר לנו על חזון חדש . בחזון הממלכתיות מאסנו והציבור רוצה אדם כמו סמוטריץ בראש!
6
מצג טעות
משה לוי | 11-02-2019 14:34
כמה טעיות אפשר לכתוב במאמר אחד... כמה סילוף של המציאות בחיאאת
7
בקושי מניין, לא מסוגלים לקחת בחירות בבית אל
תקומה? | 11-02-2019 14:48
כסףףףףףףףףףףףףףףףף
8
הכותב טועה ומטעה
צור | 11-02-2019 14:57
לידיעת כותב המאמר אנחנו בשנת תשעט ולא בשנת תשמח כי כנראה הכותב שכח כמה עובדות או שמא זכרונו בוגד בו כבר מזמן שהבית היהודי-מפדל היא לא בדיוק מה שאתה חושב בטח ובטח שרפי פרץ לא מדבר לא לאנשי הפריפריה ואפילו לא לגבעת שמואל אנא תתעורר
9
שכחת נקודה חשובה
שמואל | 11-02-2019 15:20
הבית היהודי מכיל כנראה כמות נכבדה של אנשי בנט עם כל המשתמע מכך.
10
חחח מתעקשים על כיסאות וכבוד!!!!
אלי | 11-02-2019 15:21
הכל אגו וגלגול עניים , עלק ענווה
11
הבית היהודי? מתרסק בקצב משתנה
חבל | 11-02-2019 15:25
עם כל הכבוד לרב רפי, הוא לא הוסיף קולות לבית היהודי. הבית היהודי במצבה כיום לא שווה יותר מ3 מנדטים( וזה הגזמה כלפי מעלה). ועם מינויו של הר רפי, דתיים רבים עברו לימין החדש. הרשימה של הבית היהודי פשוט לא מגוונת ונראית כמו האיחוד הלאומי. חבל על כך.
12
הכותב הוא מועמד שנכשל ועכשיו מתחנף לבוס החדש!
א | 11-02-2019 15:34
במשך שבועיים שילם כסף לפרסומות שידחפו את הפרצוף שלו לכל מקום כדי שיבחרו בו. עכשיו צריך להודות שזכה במקום ה-10 (? אין לי מושג). אבל גם רפי ימצא את עצמו בחוץ כמו צחי, אם לא יכירו את מקומם. כמעט כל המפלגה עזבו עם בנט, נשארו רק העסקנים והמשופמים הזקנים. רדו מהעץ, תקומה ועוצמה בראש, אתם גלגל חמישי !!!
למה לא לכבד את הרב רפי?
תקומה ועצמה סבבה | 11-02-2019 21:42
ראש מכינה. תלמיד חכם. הרב הצבאי הראשי אבל אצלכם אנשי תקומה ועצמה מי שלא מתפלל בבית מדרשכם הופך ישר ל...רפי. והוי מתחמם כנגד אורן של חכמים, והוי זהיר בגחלתן שלא תכוה, שנשיכתן נשיכת שועל, ועקיצתן עקיצת עקרב, ולחישתן לחישת שרף, וכל דבריהם כגחלי אש.
13
סוף סוף מישהו נורמלי
אחד שאכפת | 11-02-2019 15:55
נמאס מערוץ 7 וסרוגים שמוטים כל כך לטובת סמוטריץ' הקיוצוני ולא מאמינים ברב רפי שהוא הכי תותח בציבור
14
והרב רפי זה לא נישה??
בחייאת | 11-02-2019 15:58
הרג רפי וחבריו כנראה הצביעו בבחירות הקודמות יחד. אז בוא, ביום אחד הרב רפי ומוטי יוגב לא הפכו לאיזה מותג שמייצג את מגוון הציונות הדתית. הם עוד יותר נישה מבצלאל. תתעורר, אולי תבין שרבני הר המור עושים עליך סיבוב.
15
אידיאולוג ופרמטיסט
דוד מודיעין | 11-02-2019 16:16
עם כל הכבוד, סמוטריץ הוא גם אידיאולוג וגם כריזמטי ולכן הוא היחידי שיכול להצליח בנקודת זמן. הרב רפי האו רק אידיאולוג ולכן הוא טייס (חושב להצטרף לממשלה של גנץ) מקווה שלא יתברר שהוא אסטרונאוט.
16
כמה שטויות
ימני | 11-02-2019 16:27
האיחוד הלאומי קיבל יותר מהרשקוביץ. אזור חיוג 03 מצביע בנט ולא מפדל. אתם גווייה פוליטית מהלכת ובדרך להיות מפזל. תכירו במציאות.
17
הכל טוב ויפה
בני | 11-02-2019 16:27
אז מה הבעיה שהרב רפי יהיה המנהיג המאחד והכולל, מספר 1, ובצלאל השר הבכיר? מה גם שהציעו לכם 50-50, ולא הסכמתם. זה לא נסיון השתלטות, זו הגינות שמגובה בסקרי דעת קהל ביחס לפופולריות של שתי המפלגות. אגב, להזכיר, המפדל הגדולה והמפוארת של לפני בנט היתה 3 מנדטים, האיחוד הלאומי היה 4 אז. לא תזיק לכם ענווה, והכרה אמיתית מה אתם שווים באמת.
זה לא מדויק
לצערי | 11-02-2019 23:25
הם קיבלו 4 כי היו עם בן ארי. מה שכן, כנראה היום הפופלאריות של סמוטריץ' עולה על זו של הבית היהודי.
18
הרב פרץ מייצג ציבור קטן מאוד
יעקב | 11-02-2019 16:50
לפי הסקרים, מאז שהרב פרץ בראש הבית היהודי, ציבור איזור חיוג 03 פנו למחוזות אחרים (ליכוד, בית יהודי), היחידים שעדיין מצביעים מפדל זה כמה זקנים שעדיין לא עודכנו. הציבור מחפש אמירות ברורות ולא משפטים על ענווה וצניעות, או בניה בחולות חלוצה. הציבור מחפש מישהו שמחובר להתיישבות ביהודה ושומרון, שאכפת לו כשרשויות החוק מתנכלות לציבור המתיישבים. רק עוצמה יהודית עמדה ועומדת לטובת ההתיישבות בלי פלפולי סרק, רק עוצמה יהודית תהווה מאזן אימה מול ראש הממשלה. השאלה הגדולה של הבחירות היא, כמה כוח היא תקבל.
19
הבית היהודי אינו עובר את אחוז החסימה
אהרן | 11-02-2019 17:27
איפה האחריות
20
רברבן
שמעון | 11-02-2019 17:53
אם אתה בטוח כל כך בעצמך אז תואיל בבקשה ורוץ לבד הבית שהיה אולי יהודי כבר כמעט לא רלוונטי רוב הדתיים יצביעו איחוד ואם לא אז הימין החדש
21
פושעים שמשחקים באש בגלל אגו
ראול | 12-02-2019 3:35
הגרוש ואוסלו ב' על ידיכם בית יהודי ותקומה דתיים מתנשאים שחיים בבועה תתביישו לכם
22
מה שנכון לגבי הבית היהודי נכון לגבי תקומה.
אהרון | 12-02-2019 7:51
כל מה שנאמר על תקומה נכון אבל כל מה שנכון בקשר לתקומה נכון באותה מידה כלפיי הבית היהודי. הנה הקריטריונים השווים. 1. מפלגת נישה . כל מפלגה בפני עצמה לא עוברת את אחוז החסימה וכל מפלגה בפני עצמה חלשה אלקטורלית אפילו מעוצמה לישראל . 2. התחברות ופתיחת השורות. בבית היהודי הגבילו את בנט ושקד ולכן הם עזבו (צירוף של ברקת למשל לא יכול היה לבוא בחשבון בבית היהודי ). באיחוד הלאומי כמו בבית היהודי לא מוכנים לצירוף עוצמה לישראל למשל . 3. דמוקרטיה .גם בסעיף זה הבית היהודי שאחרי עידן בנט בבעיה . בסופו של יום איך שלא תסתכלו על זה א. הפריימיריז בוטלו (בתירוץ בעייתי ומקומם). ב. אפילו במרכז לא בחרו את היור ובסופו של יום המרכז בחר מקום ראלי אחד בודד . באיחוד הלאומי אף פעם לא היו דמוקרטים אבל פרדוקסלית אפילו בסעיף זה הם מקדימים את האחות . באיחוד סמוטריץ נבחר בידי 128 איש . בעוד הרב פרץ נבחר בידי 17 איש . בשורה התחתונה אין צדיקים בסיפור הזה אין בשורה בסיפור הזה . יש רק תקווה שאולי בסוף 2 מפלגות הנישה הללו יתחברו לעוד מפלגות שהם לא בדיוק כוס התה שלהם מתוך הכרת המציאות .
אהרון, חסכת לי הקלדה. מסכים לכל מילה
דודי | 13-02-2019 18:53
.
23
צחי היקר - דבריך לא מתכתבים עם המציאות
אהרן | 12-02-2019 22:19
לרב רפי פרץ היקר והאהוב אין כל ניסיון בשום צורה שהיא בפוליטיקה או בחקיקה. במקום לגלות רפיסות פוליטית בתחילת דרכו היה עליו להראות כי הוא מעוניין באיחוד ולא בפזילה לליכוד. מעבר לכך חשוב לציין שמצב הבית היהודי הוא ירוד ביותר לפי כל קנה מידה ולכן בעת כזו עליו לקבל כל הצעה ולא להתחכם. ואת זה אני כותב בתור חבר הבית היהודי שמצביע למפלגה שנים. והפעם - אם לא יהיה איחוד לראשונה בחיי אצביע למפלגה אחרת. לא אשלח את הקול שלי לפח האשפה.
24
בתחרות בחירות לוקחים סוס מנצח ומהיר ולא סוס י
אבי | 13-02-2019 7:51
סוס יפה, וערכי מספיק עם השטויות של ערכים,מקומות ותפקידים, בסוף תפספסו את הרכבת,ציבור הבוחרים גם סולד מאוד מהמריבות האלו גם אם הן מאוד ערכיות, יש אלטרנטיבות אחרות בסוף תשארו בלי בוחרים
25
רפי פרץ
מוטי מנדל | 13-02-2019 14:42
איש יקר