אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אני מוכנה להסתבך

אם אני לא רוצה להסתבך עדיף שלא אתעסק בנושא של שווין בנטל ו"מאהל הפראיירים", עוד יאשימו אותי שאני מתנגדת ללימוד תורה ושאני ניאו-רפורמית. אבל בכל זאת לא אכפת לי, כי אני לגמרי איתם ואני לא לבד.

אני מוכנה להסתבך
  מוכנה להסתבך. אפרת גרבר

"מאהל הפרייארים" מוקם מחדש, שמעתם על זה? אוי נו, שוב רוצים לצעוק – די לאפליה! אם יש חוק שירות חובה, הוא צריך לחול על כולם! והכותרות ינתבו זאת לחרדופוביה שיש לחברה, ויטענו אגב אורחא שבגלל החרדים גם אין כסף לדיור, לחינוך ולבריאות.

נו שוין, סבב נוסף במאבק. יעברו עוד יום-יומיים ונשכח מהסיפור. ואני, אם אני לא רוצה להסתבך עדיף שלא אתעסק בזה, עוד יאשימו אותי שאני מתנגדת ללימוד תורה ושאני ניאו-רפורמית.

כן?

אז זהו, שלא.

ההצעה הנוכחית של ה"פורום לשוויון בנטל", אשר מקים את המאהל ומחדש את מאבקו, אינה באה ללכת ראש בראש נגד החרדים. בכלל, המילה "חרדים" לא מוזכרת בה, על אף שכולנו יודעים שהציבור החרדי עוד לא רץ בהמוניו לבקו"ם.

אדרבא, יש בהצעה לעניות דעתי קריאה זהירה של המציאות תוך מתן כבוד למסורת היהודית ובתוך כך לציבור החרדי. לפני שמייצרים כותרות, לפני שצועקים ונדחפים – כדאי להקדיש כמה דקות לקריאה רצינית של ההצעה ובה תוכלו למצוא כי הם דורשים ש"תוגדר מכסה שנתית של תלמידי ישיבה שילמדו תורה למען חוסנו המוסרי והערכי של עם ישראל כולו". האין זה מתן כבוד והערכה ללימוד תורה? אני מודה שאני אפילו מתרגשת מלקרוא את זה.

אמנם אני סבורה שניתן בהחלט לשלב בין לימוד תורה ושירות צבאי/לאומי, אך העובדה שבניסוח רשמי של הצעת חוק שאינה מגיעה ממקורות דתיים יש משפט כזה מעוררת בי חיוך. בנוסף, יש לשים לב שההצעה אינה מתייחסת רק לבעיית אי הגיוס בציבור החרדי, ולדעתי זאת יש להדגיש – בעיית אי השוויון בנטל קשורה באופן ישיר גם לכך שערבים אינם מתגייסים לשירות.

אני מבינה את הקשיים שכרוכים בכך, אך אני סבורה שיש למצוא לכך פתרון הולם. שירות אזרחי בתוך המגזר הערבי למשל יכול להועיל לכל הצדדים (בלי לבטל את האפשרות שערבים ישרתו גם בתוך המגזר היהודי, אדרבא!). זאת ועוד, ההצעה אינה מתעלמת מהקושי הקיים בגיוס למסגרת כפי שהיא נראית כיום, ומציעה בניה והתאמה של המוסדות לשירות אזרחי וצבאי על מנת להקל את השירות.

אז אני? לא אכפת לי "להסתבך". כי אני לגמרי איתם ואני לא לבד. איתם במאבקם הצודק לכך שכל אזרחי מדינת ישראל יתרמו באופן שווה לחברה; איתם בראיית החשיבות שיש ללימוד תורה כחלק מערכי היסוד של מדינה יהודית; איתם בהבנת המציאות המורכבת הדורשת התאמה ורגישות בשילוב האזרחים שאינם עדיין חלק מהשירות. ואיתם גם בתחושה הקשה – שאי אפשר להמשיך ככה יותר. ואתם?

==

אפרת גרבר היא רכזת תחום צעירים בתנועת נאמני תורה ועבודה, למדה שנתיים בביהמ"ד לנשים במגדל עז, וסגן במילואים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
שטויות!!!!
יאיר קליין | 22-04-2012 13:45
כל מי שנולד לאם יהודיה מחוייב ללכת לפי גדולי תלמידי החכמים שבדור. ככה עם ישראל התנהל כל חייו ולא שמואל שטח ולא הרב שרלו ישנו זאת. כל גדולי הדור (חוץ מהרב ליכטנשטיין) לא תומכים בהסדר למי שמתכנן להישאר בעולם התורה והסיבה פשוטה לכל יצור חושב, גם אם הוא אתיאיסט. לפי התורה מי שמנהל את העולם זה לא אנחנו אלא אלוקים. אם ה' לא ישמור עיר, קבע המשורר, שוא שקד שומר. אם ה' לא יבנה בית, שוא עמלו בוניו בו. אין הכוונה שלא צריך צבא ולא צריך קבלני בנין. צריך ועוד איך. אבל צריך לדעת שזו רק השתדלות (עיינו רמבן סוף פרשת בא שגם הטבע הוא נס ואין לאדם חלק בתורה לפני שהוא מפנים את זה). העזרה של אלוקים תלויה בכמה נקיים מצוות. המצווה הכי חשובה היא לימוד תורה. לכן אדם שלומד תורה תורם לא פחות מאף חייל אחר בצה''ל!!!!! זה מה שאמר החפץ חיים, שכל עם ישראל הולך לפי פסקיו, שבחור ישיבה חוסך חמישים מיטות בבית חולים. זה מה שאומרת הגמרא במכות דף י' ע''א שמי שגרם לרגלינו שיהו עונדות המלחמה זה לא מרכבה 4 או המילה האחרונה של רפא''ל אלא שערי ירושלים שהיו עוסקים בתורה. זו היהדות האמיתית ממילא אין גרם היגיון שאדם שלמד תורה כמה שנים ותרם כבר את חלקו לקהילה יצטרך לעשות גם צבא פעיל. הוא כבר עשה צבא. רק במקום חאקי הוא לובש חולצה מכופתרת. במקום m16 הוא מחזזיק רשב''א. אבל התרומה שלו לא פחותה מאף אחד אחר. אפרת, תצאי מהועה. תפסיקי לקרוא רק את הרב שרלו הרב בני לאו והרב עופרן. תקראי קצת, לא הרבה, מה התפיסה החרדית לפני שאת תוקפת!!!!!!
2
כן כדאי שערפים ישרתו עם דתיות לאומיות ויתחתנו איתם
| 22-04-2012 13:56
3
מטרת הקמפיין הנוכחי היא אך ורק להפיל את ממשלת נתניהו.
| 22-04-2012 15:08
4
אכן נכון אבל לא לגמרי
יאהוד | 22-04-2012 16:02
זה גם היה הסיכום המקורי בימי בן גוריון. משום מה שלטון הליכוד פרץ את הגדר ואפשר לכל בטלן עם מגבת על הכתף להשאר בישיבה לעד. למגיב 1 הנכבד - מעולם זו לא היתה הנורמה בעם ישראל. לא בימי בית ראשון, לא בימי בית שני, לא בגלות ואפילו לא במזרח אירופה לפני השואה. תלמידי חכמים שזה ייעודם בחיים היו תמיד מיעוט אליטיסטי ולא נורמה בחברה. ("אדם אחד מאלף מצאתי") זה לא ייתכן, זה לא מציאותי, וזה אכן לא קורה בפועל (חוץ מבעיני העסקנים שלכם שמשחקים בנדמה לי). לכן אתה רואה אלפי צעירים בטלנים שממשיכים להיות כאילו רשומים בישיבה, ולמעשה עובדים בשחור, או סתם מתבטלים. ולאדון גולדן רן - אכן אתה צודק (לגבי בנים). אבל שיעשו צבא כמו נח"ל ולא יותר (שנה וחצי מסלול ועוד חצי שנה בט"ש עם פרק ישיבה באמצע). ולגבי בנות - יש להכיר בעובדה שיש בעיה הלכתית, והדבר לא מקובל על ציבור גדול, כולל פסק של הרבנות הראשית בנושא (שמחודש פעם בכמה שנים). לכן יש להותיר את המצב הקיים של פטור מטעמי דת.
5
ליאיר
אלי | 22-04-2012 16:05
לא חינם אמרו חז"ל דרך ארץ קדמה לתורה. אני אשמח אם תסביר לא איך הסתדרו החשמונאים כשהם חירפו את נפשם על קידוש השם כדי שחרר את המדינה מידי היוונים כדי שלנו תהיה אוטונומיה שבה נוכל לשמור על יהודותינו ללא חשש. הרי בזכות אותם תלמידי חכמים שהחליטו להלחם למען עמם ותורתם הושבה לנו השליטה במקדש והפולחן היהודי הושב על כנו ביהודה. לצערינו הרב אנשים מעדיפים כיום "למות" באוהלה של תורה מאשר לפעול בדרכי נועם כדי להביא לאחדות בעם. אם נותנים לכם מסגרת שבה גם אתם יכולים לשרת (כדי להגן עליכם) בה אפשר לשלב את לימוד התורה בשירות - מהי בדיוק הבעיה? ממה אתם בדיוק חוששים?
6
ל-1 כתבת נכון !
| 22-04-2012 16:08
נורא ואיום ההגררות אחרי החברה החילונית והשקפות פסולות נותנת את אותותיה . אין ספק שהכותבת לא מבינה לעמוק את חשיבות לימוד התורה ומהו היה בשביל עם ישראל כל השנים . שיהיה ברור שאם אנחנו שורדים זה רק בזכות לימוד התורה .. היא תגיע רחוק מאוד עם השקפות פסולות כאלה .. זו רק ההתחלה .. עצוב עצוב ממש .. הבורות ..
7
ממש לא מפתיע צרות האופקים של נאמני
פוסקת הדור | 22-04-2012 17:15
בשילוב עם היתממות,בכל מקרה אם ינסו ללכת בכפיה עם החרדים זה לא יוביל לכלום (חוץ מפריקת עצבים),אלא רק יחמיר את המצב,גם אם יש בעיה צריך לדעת איך לפתור בלי להרוס. ניסיון לדון עם חרדים מה התורה אומרת לא יוביל לכלום (כי יש להם על מי לסמוך) ובטח שלריב לא יעזור.
8
רק בור ועם הארץ קורא לשירות לאומי קומבינה
משה | 22-04-2012 17:55
ודרך אגב גם אני וגם אישתי עשינו צבא. אבל להיות חובשת במדא חשוב לא פחות מלהיות פקידה בקריה
9
משהוא יודע אם בנות חרדיות עושות שירות לאומי?
מתעניין | 22-04-2012 17:59
10
חחח... את לא מסתבכת
אבי | 22-04-2012 18:26
חחחחחחח.... את כלל לא מסתבכת כי את פשוט לא מעניינת את אף אחד. את עוד אחת שבאה להחניף וללקק לפוליטיקאים החילוניים מתוך נחיתות או פשוט רצון לחשיפה, אצל הילדים קוראים לזה ''צומי'' אז את יכולה לכתוב ולומר את כל אשר עולה לך על הלשון או על כדור העט ואם ייצא לנו לקרוא או לשמוע נחייך לעצמנו בביטול. לגופם של דברים: אין וממש אין שוויון בנטל, את עיקר הנטל נוטלים על שכמם היהודים שביהודים הטובים שבטובים העילית שבעילית הלוא המה החרדים הלומדים את התורה ומקיימים מצוותיה ובזה מגנים ומצילים על עם ישראל ומביאים שפע פרנסה וכלכלה ברכה והצלחה. וכל אותם אלו שלא לומדים תורה בקדושה ולא מקיימים כל מצוותיה אולי רק מה שלא מתנגש להם בחופש המיני או האחר שלהם והם מתגייסים לצבא בגלל כורח החוק או כדי שלא לפגוע לעצמם בתכניות עתידיות בחיים או מתוך שאיפות אגואיסטיות אחרות לעשות קריירה בתוך הצבא או מחוצה לו הרי שהם תורמים מחד ומאידך מזיקים באלף אלפי מונים יותר לעם ישראל בכללו ולעם היושב בציון בפרט. ומציות בידי הוכחות חותכות למכביר בעניין וראיות מוצקות כברזל בטון ופלדה גם יחד שכל מי שהתמודד מולן נסכר פיו ונאלמה לשונו ויצא חסר מענה. יש לי עוד המון מה להוסיף אך אין כאן המקום להאריך.
11
שרות לאומי?
אאא | 22-04-2012 19:01
שלום, אינני מבינה גדולה בכל הויכוחים. לדעתי רק הליכה בדרך של גישור, שלום ודרכי נעם תביא לפתרון המיוחל. אך רציתי להאיר נקודה נוספת. נתקלתי בבנות שישבו במשרד ממשלתי, ביצעו עבודה פשוטה ביותר,בחדר ממוזג, הקלדה במחשב - וזהו השרות הלאומי שלהן (ערביות ויהודיות). לאחר שנה כזו - יצאו לאוניברסיטה. מילא אם היו בעלות מגבלה כלשהי והיו קולטים אותן לשרות לאומי כזה - מעולה. אך בת מוכשרת ללימודים גבוהים, בריאה בגופה ובנפשה יכולה לתרום במקום בו זקוקים לה יותר. למשל, בשכונות מצוקה, בשעות אחר הצהרים ובחופשים כאשר הילדים מסתובבים חסרי מעש והדרך להתדרדרות - קצרה. ולא חסרים מקומות בהם ניתן לעזור: לבעלי מוגבלויות ועוד. ישיבה במשרד ממוזג ונח במרכז העיר , לא יכולה להחשב 'שרות לאומי'. כמו כן שמעתי שיחה שאב מסביר לבתו, כי בת שרות הממלאה תפקיד של מזכירה רפואית, בסה"כ תופסת מקום פרנסה של מי שלמדה את המקצוע ... נקודה למחשבה. האמת והשלום אהבו.
12
כמה הקרן החדשה משלמת לך על כל מאמר?
רואי | 22-04-2012 19:02
חצופה קטנה שמטיפה לנו
13
חכי - עוד יחרימו אותך יחד עם סרוגים ומוצ"ש
| 22-04-2012 19:52
ואז לפחות תדעי שאת באמת בחברה טובה
14
הרב עמיטל אמר פעם..
ליאיר | 22-04-2012 19:58
שהוא נתן יותר משישה עשר חודשים לנאצים, והוא עדיין יצא גדול בתורה.. לימוד התורה אינו סותר את השירות הצבאי, להפך. אדם שבאמת הוא תלמיד חכם עצום- אולי יש מקום לדון על פטור בשבילו, אך כל ה70-80% האחרים צריכים להישלך על ידיך לצבא. זה בדיוק מה שאפרת קוראת לו במאמר. זה שיש ציבור שלם שלא לוקח חלק בשוק העבודה ואינו נושא בנטל המעשי של הקיום שלנו כעם ישראל בארץ ישראל, זו בעיה. אין כל סתירה בין שירות צבאי של שישה עשר חודשים או שלוש שנים לבין לימוד תורה. אדם שבוערת בו התורה ימשיך ללמוד גם בתוך שירותו הצבאי. הטענה שלך, שהק לימוד התורה הוא מה שמחזיק את עם ישראל, פשוט לא נכונה. אנו צריכים גם הת לימוד התורה שהוא חלק מהותי מהייחוד של עם ישראל, וגם את הצבא, שהוא החלק הפרקטי שלנו כעם. אני יכול להבטיח לך, שאם היית סוגר את צה"ל- לא היית יושב מול המחשב בנוחות ובביטחון, אלא היית נלחם יום יום במחבלים. שים לב שיש דגש מרכזי אצל אפרת על המכסה שתשמר את עולם התורה, ואין דרישות בשמיים שיגרמו לאנשים לזרוק את עולם התורה מאחוריהם. יש כאן דרישה צודקת לשאת בנטל. אני מאמין כי גם כאן צריך להשכיל למצוא את הדרך לשלב בין שני הערכים המרכזיים האלו- לימוד התורה ושירות צבאי. המצב כמו שהוא כיום- הרסני. רפאל
15
לצטט את הרב עמיטל אחרי שהוא יצר את אוסלו ובגללו קרה הכל
צחי | 23-04-2012 8:26
זה גם טיפשות אבל גם רישעות. מי שלומדים ממנו צריכים להתביש
16
הקרן החדשה מרוצה מאפרת גרבר! מה זה אומר עלינו?
כסף כסף בוא | 23-04-2012 8:27
שלא כדאי להקשיב לה
17
ל-4 ו-5
יאיר קליין | 23-04-2012 11:22
4- נראה לי שלא קראת את התגובה שלי. כתבתי שצריך השתדלות אבל יחד עם זאת צריך להכיר בעובדה שצריך זכויות כדי שהקב''ה יעזור לנו. והזכויות נוצרות על ידי לימוד תורה. בזמן החשמונאים לא היה מישהו אחר שיילחם לכן הם היו זקוקים להלחם. היום יש הרבה שלא לומדים ולכן הם עושים צבא בדרך של לחימה. ואלו שלומדים עושים בדיוק אותו צבא רק בישיבה. מה מסובך כל כך להבין שלאדם מאמין התרומה של בחור ישיבה להגנה על עם ישראל לא פחותה מאף גולנצ'יק? ל-5 א. לא הבנתי מה הקשר לדרך ארץ. בגלל שאמרתי לה שתלך ללמוד מה החרדים חושבים? בגלל שביקשתי שהיא לא תקרא רק הרב שרלו והרב לאו? או בגלל שכתבתי 'שטויות'? ב. לגבי החשמונאים עיין מה שכתבתי ל4 ג. מה הקשר 'ממה אתם מפחדים' אני דיברתי על כך שמי שלומד כבר עושה צבא והוא לא צריך לעשות גם בחאקי. מה הקשר למסגרות נפרדות? ואגב, זו באמת סיבה טובה למה לא להתגייס (עד עכשיו. בלי מסגרות). את האמת, כמה אנשים אתה מכיר/שמעת שירדו מבחינה רוחנית בצבא? ביישוב שלי שיש בו 150 משפחות צעירות יש למעלה מעשרה כאלו. מצוות הגנה על עם ישראל לא דוחה את כל התורה!!! ל15 הרב עמיטל היה צדיק ירא שמים אוהב תורה ואוהב עם ישראל (אם כי אני לא הולך בדרכו כלל) שככל הנראה טעה באוסלו אבל ודאי שהוא לא עשה זאת בכוונה לכן אין מה להתבייש ללמוד ממנו ויש הרבה מה ללמוד ממנו בעיקר בתחום של מידות שהוא היה מדהים בתחום הזה ממש אישיות נעלית עיין בספר לעבדך באמת ובספר באמונתו של רייכנר
18
כל דבר נגד התורה ונגד רבנים, נאמני תורה ועבודה מובילים
איש קריות | 23-04-2012 13:33
מובילים בראש. ובעידוד הקרן החדשה שמתה עליהם הם עושים לה את העבודה מפנים, כמו שהמנהלת של הקרן אמרה בוידאו. מחריד שנותנים במה לגיס השלישי הזה
19
מטרתם של נאמני תו"ע
| 23-04-2012 20:04
היא חנופה לשמאל, וזה זכותם הלגיטימית. רק צריך שיהיה ברור שאין להם שום קשר לתורה,הלכה, קדושה או עבודת ה", הם חילוניים לגמרי, וכמו שהם ודומיהם אוהבים לומר שזה שיש לאדם כיפה(בתור מובן סימבולי-מה שיכול להתחלף עם כל מצווה לכאורה אחרת) לא אומר כלום.
20
תמימה
אני | 24-04-2012 7:35
רחמים על התמימות שלך חמודה.... מנסחים את החוק הזה ככה כדי שישמע ל"חרדים" כמוך נחמד פלצני או לא פלצני? בחירה שלכם.. כמו שלא כל אחד נועד לאותו תפקיד, הרי את לא תמצאי את כל מדינת ישראל עובדת בתחום החינוך או תחום הטכנולוגייה נכון כל אחד עוסק במה שהוא יודע אז איך אתם רוצים לשלוח ילד בן 18 שכל חייו רק ראה ספרים מול הפרצוף להילחם בערבי?? קודם כל בצבא הוא לא יועיל שום דבר, אם הוא ישב בישיבה כן אבל זה נתון לחילוקי דעות. ודבר שני בואו נראה את הצבא מתמודד עם גיוסם של עשרות אלפים מכל הארץ בבת אחת כשאין להם צל של מושג מה זה צבא הממשלה עוד תעיף אותם החוצה באמצע ותגיד לכו לכו ללמוד את התורה שלכם לא צריכים אותכם פה
21
אפרת, סחתיין
שי | 24-04-2012 8:05
22
בעצם לא יחרימו אותך - כי את אישה ובכל מקרה
| 24-04-2012 11:38
לא מקשיבים לך.
23
החרדם יתגייסו
שמואל | 02-05-2012 21:55
בימות המשיח כרגע הצבא לא מתאים מבחינה רוחנית וכל מי שהיה בצבא יודע את זה
24
הכנסו
מישו | 08-05-2012 15:21
רואים שאת ילדה קטנה שלא מבינה כלום על חשיבות לימוד התורה(סליחה על ההתבטאות).את חושבת באמת ש1000 לומדי תורה שרוצים להשאיר יספיקו?מה,לא למדת במדרשה שבזכות לומדי התורה העולם שורד ועומד על תילו.כל השפע יורד דרך תלמידי החכמים האלו וכמה שיש יותר-הרי זה משובח.לא אשמתך שאת לא מבינה את חשיבות התורה,אתכם הדתיים-לאומים הסלוגן של תורה ועבודה חירפן לכם את המוח,אצלכם התורה היא שולית והעבודה היא העיקר.