אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפתרון שיאפשר ללהקת 'שלוה' להופיע בשבת?

מארגני תחרות 'הכוכב הבא לאירויזיון' פנו לאחרונה למכון צומת העוסק בחיבור שבין ההלכה והטכנולוגיה בבקשה לבחון שימוש בתחרות ברמקול שבת ולמכור מערכת כזו לשימוש להקת 'שלוה'

הפתרון שיאפשר ללהקת 'שלוה' להופיע בשבת?
  (צילום: מתוך הכוכב הבא/ קשת 12)

הצלחת להקת שלווה שבה מופיעים בעלי מוגבלויות שומרי מצוות, בתחרות 'הכוכב הבא לאירוויזיון' והעובדה כי החזרה הגנרלית לארוע המדובר תיערך בשבת, הביאה את מארגני המופע לבחון האם ניתן למצוא פתרון טכנולוגי לחילול השבת.

מארגני התחרות פנו לאחרונה למכון צומת העוסק בחיבור שבין ההלכה והטכנולוגיה בבקשה לבחון שימוש בתחרות ברמקול שבת ולמכור מערכת כזו לשימוש הלהקה.

הרב מנחם פרל ראש מכון צומת הבהיר בתשובה בנושא כי ה"שבת קול" שהותר בידי הרב שאול ישראלי והרב חיים דוד הלוי מיועד אך ורק לצורך מצווה וכי חילול השבת ההמוני הצפוי להיות במרכז הירידים בת"א באירוויזיון ובחזרה הגנרלית בליל שבת הקודם לו, ודאי אינו 'צורך מצוה', ולהיפך. על כן כתב "סירבנו לתת לו יד וסיוע (אף שעשוי היה להקטין את חילול השבת של חברי הלהקה) משום שהדבר עלול להתפרש כמתן לגיטימציה לענין".

בתשובתו הבהיר הרב פרל כי במערכת ה'שבתקול' שפיתח מכון צומת קיימת מערכת הגברה, המבוססת על מצבר חשמלי, מארז סגור ונעול (מפתח ביד המשגיח בלבד) שעון שבת להפעלה וניתוק, ללא כל יכולת שינוי ונגיעה בחיבורי המערכת וכפתוריה בשבת.

המיקרופון שבו ניתן לעשות שימוש אינו המיקרופון הדינאמי שמייצר אותות חשמליים בהתאם לעוצמתם ולגובהם של גלי הקול, והוא אסור בשימוש בשבת, אלא המיקרופון הקיבולי שאינו מייצר אותות חשמליים אלא רק משנה את התנגדות המוליכים של זרם חשמלי קיים בהתאם לעוצמת הצלילים ולגובהם והשימוש בו אינו כרוך באיסור כלשהו. מיקרופון כזה נמצא גם במכשירי השמיעה (לכבדי שמיעה) המאושרים לשימוש ע"י מכון צומת.

מערכת ההגברה בשבת קול מתבססת על 'מוליכים למחצה', שכאשר המעגל החשמלי כבר פעיל אין בהשפעה על עוצמתו ע"י הדיבור כל איסור.

במערכת אסורים כמובן כל הדלקה וכיבוי – שכן סגירת מעגל חשמלי ('הדלקה') ופתיחתו ('כיבוי') אסורים בשבת לחלוטין. המערכת נעולה מפני מגע יד אדם שלא ינהג כהרגלו בחול, לכבות או להדליק.

הרב פרל ציין כי יש מי שמתנגדים לשימוש במערכת משום שהרמ"א אוסר לעשות רעש של מלאכה בשבת, ולדעתו פעולה זו מזלזלת בשבת, וכן בשל העובדה כי הרפורמים פעלו להכנסת רמקולים לבתי הכנסת שלהם, המתירים מצביעים על כך, שבכל דבר שברור לכל כי לא הופעל בשבת (מערכת שונה, שלט ברור המורה כי מדובר במערכת שבת וכד') לא חל האיסור, בדיוק כמו שעון שבת וכי הגברת קול דרשה, איננה רעש של מלאכה כלל.

על כן הסביר הרב פרל, במכון צומת בודקים היטב שהמערכת תשמש לצורך מצווה, באופן מותר ובהסכמת הרב המקומי, ורק אז מתאימים ומייצרים מערכת למבקש.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
למה אתם מטעים בכותרת
ש.ק | 01-02-2019 10:54
2
יפה מאוד.השבת יקרה מאוד לחיים טובים.
יפה יוסף | 01-02-2019 12:40
3
יישר כוח!
לוי | 01-02-2019 13:32
כל הכבוד שמכון צומת לא נכנע לכל מיני גחמות שונות.
4
תשכנעו אותי שזאת הדת השורשית שנמסרה בהר סיני
יהודה | 01-02-2019 15:28
פחחח