אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נערים נאזקו שלא כחוק במהלך פינוי מאחז ויפוצו

הנערים שנעצרו במהלך פינוי מאחז מגני ארץ בסמוך ליישוב ברכה יפוצו על ידי המשטרה לאחר שנאזקו ונעצרו שלא כחוק. עורך דינם: "מצפים שהלקחים ילמדו וזכויות העצורים ישמרו גם כשמדובר בעצורים שנאבקו על ארץ ישראל"

נערים נאזקו שלא כחוק במהלך פינוי מאחז ויפוצו
  אזיקים. צילום: Yossi Zamir/Flash90

הסכם פשרה בין משטרת ישראל לארגון חוננו הגיע לאחר שהנערים נאזקו בצורה לא חוקית במקומות ציבוריים, ואחד מהם שהה המעצר באותו חדר עם בגירים: "מקוים שהפיצוי יש בו כדי לפצות במעט על העוול".

לפני מספר חודשים הגיש עו"ד בלייכר לבית משפט השלום בירושלים תביעה על סך 30 אלף ש"ח נגד משטרת ישראל בגין עגמת נפש, השפלה ופגיעה בכבודם של הקטינים ובזכויותיהם בעקבות איזוק בפומבי, וכן פגיעה בתחושת הביטחון של אחד הקטינים בזמן ששהה עם עצורים בגירים.

לטענת אחד הנערים שנעצר בעקבות צילום הרס בית במאחז בזמן שהמקום היה תחת צו שטח צבאי סגור, הוא נלקח בידי השוטרים כשהוא אזוק מאחורי גבו במשך דקות ארוכות ורק כשהועלה לניידת המשטרה העבירו את ידיו למצב איזוק קדמי. בנוסף, הוא הוכנס לחקירה כשהוא אזוק בידיו למרות שמדובר בעבירה על חוק נוער, ושהה במשך חמש שעות יחד עם ארבע בגירים בני מיעוטים.

לפי פרטי ההסכם, המשטרה תפצה את הנערים בסכום של 4,500 ש"ח שיחולקו בין הנערים ובין עורך דינם מטעם ארגון חוננו, עו"ד חיים בלייכר.

מהמשטרה נמסר כי מדובר באירוע בו נעצרו, כדין, שני נערים שהפרו צו של המפקד הצבאי, עת נכנסו לשטח שהוכרז כשטח סגור. כנגד הנערים הוגש כתב אישום ע"י התביעה המשטרתית ומתנהל נגדם הליך פלילי. התביעה האזרחית מתייחסת, בין היתר, לשלב בו הנערים הובאו לדיון בבית המשפט כחלק מהליך המעצר, תוך שהם אזוקים. כחלק מניהול התביעה, ולפנים משורת הדין הוחלט להגיע להסדר לסיום ההליכים עם התובעים, ולפצות את הנערים בסכום סמלי.יובהר כי אין בהסדר סיום ההליכים האזרחיים, כדי לפגוע בהליך הפלילי שמתנהל כנגד הנערים ובטענות התביעה המשטרתית שם.

תפנה למח״ש ותגיד שלבן שלך יש אזיקים

אביו של אחד הנערים, הקליט את השוטר באולם בית המשפט לאחר שהנערים המתינו אזוקים באולם בית המשפט לזמן ארוך בניגוד לחוק האוסר על איזוק בפומבי. לשאלת אביו של הנער מדוע בנו אזוק בניגוד לחוק, ענה השוטר: "אני לא חייב לך הסברים. אם אתה חושב שזה לא בסדר, יש את מח"ש בירושלים – תפנו למח"ש ותגיד שלבן שלך יש אזיקים".

קרדיט הקלטה:  יעקב סביר

שופט ארז מלמד החליט לשחרר את הנער ממעצר במהלך הדיון על הארכת מעצרו, וקבע בפסק הדין כי המשטרה לא מילאה אחר הוראות חוק הנוער: "מצופה מהיחידה החוקרת שתקפיד למלא אחר הוראות החוק ובכלל זה, לא לאפשר שהותו של קטין ביחד עם בגירים אחרים ולא לחקור קטינים כשהם עם אזיקים על ידיהם".

לאחר מו"מ, הושג הסכם בין המשטרה לתובעים והצדדים פנו לבית המשפט על מנת שיקבל לפנים משורת הדין את הסכם הפשרה ביניהם. על פי ההסכם אין בחתימה עליו שום הודאה בצדקתו של אחד הצדדים או בטענות שנטענו במכתב התביעה. כמו כן מתחייבים התובעים שלא לתבוע את המשטרה, או כל גורם אחר שקשור לאירוע, פעם נוספת בכל עניין שקשור למקרה זה.

עו"ד חיים בלייכר: "מדובר שוב במקרה של פגיעה בזכויות עצירים והשפלתם על ידי איזוק במרחב הציבורי. כל זאת חרף כך שאביו של אחד התובעים פנה מספר פעמים לשוטרים על כך שמעשיהם אינם חוקיים וקיבל מענה מזלזל. אנו מקוים שהפיצוי יש בו כדי לפצות במעט על העוול, אך יותר מכך אנו מצפים שהלקחים ילמדו וזכויות העצורים ישמרו גם כשמדובר בעצורים שנאבקו על ארץ ישראל".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
עוד נקמה מתוקה בשב''כ האינקווזיציוני.
עידו | 31-01-2019 10:53
ידידינו עוה''ד א. כרמל כותב עתה ספר על ''מעללי הרשע של השב''כ''. הספר יהיה רב מכר. מתכוננים להדפיס מיליון עותקים.