אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנים צריכים למנוע את הנטיות האובדניות של הימין הישראלי

הרב אליהו זייני קורא לרבנים הסרוגים לדחות בשאט נפש את ההצהרות לפיהן איזה שהוא גוף רבני שהעמיד את עצמו כסמכות עליונה ומתוקף זה שולל התאחדות עם קבוצות מסויימות מפאת הבדלים אידיאולוגים מסויימים. בשעת חירום זו חובה עלינו להתאחד

הרבנים צריכים למנוע את הנטיות האובדניות של הימין הישראלי

השר בנט זרק פצצה בזירה הפוליטית בעוזבו את הצבור שהעלה אותו למקום בו הוא נמצא כיום.

הוא יוכל כמובן תמיד להצטדק ולומר שהוא נכנס לקלחת הזו בשעה שהציונות הדתית הייתה על סף מחיקה, ולא רק תקציבית, אלא בעיקר פוליטית, וזה נכון, אך אין זה מעניק לו כל זכות להציג את עצמו כשייך למחנה מסויים ולנטוש אותו מתוך אינטרס, יהיה זה אינטרס לאומי. אבל כבר דברים אלה הם ההיפך הגמור ממה שהייתי רוצה להביא אליו כל קורא, ואבהיר.

צעדו של בנט, מקובל או לא, מוצדק או לא, יצר אנדרלמוסיה פוליטית, לא רק בבית היהודי אלא בכל הימין כולו המשופע כיום בזרם אדיר של חצאי ורסיסי מפלגות העלולים להיבלע כלא היו בפי הארץ מהר יותר מעדת קורח ח"ו.

הימין לא הצליח מעולם להוכיח שהוא מסוגל לשלוט ולהנהיג ברוחו הוא. בזמן בגין הוא ויתר על כל סיני, בזמן הקדנסיה הראשונה של מר נתניהו הוא ויתר על חברון, הוא תמך בהסכם על ירדן שעלה לנו בויתור על אדמת מולדת, על מקורות מים ועוד מרעין בישין רבים. ויש עוד דבר שבו המצטיין תמיד, והוא איך לאבד את השלטון לטובת שמאל העויין לזהות יהודית ולערכים יהודיים, העויין ללאומיות, ועויין לכל מה שאפיין את עם ישראל לאורך כל דורותיו כמעט. על רבים מהם אפשר ללמד זכות, הם הוטעו על ידי חינוך הזר לעמנו, וזה כבר כמה דורות.

אנו זקוקים לאיחוד כוחות

דבר אחד ברור: הזהות היהודית לא נשמרה ולא תישמר אלא על יד אנשים הקשורים לתורה במלא נימי נפשם, או לכל הפחות הקשורים ללאומיות ישראל בכל נימי נפשם. בדורנו האכול על יד הרקבון הפוסט-מודרני האוכל בכל פה כל חלקה טובה שבעמנו, אנו זקוקים לאיחוד כל הכוחות המוכנים לתרום אפילו חלק מהזהות היהודית, יהיה זה חלק רוחני בלבד או חלק לאומי בלבד, וכל שכן אלו שגם מזה וגם מזה לא מניחים את ידם.

לאור זה, חובה לא רק קדושה, אלא חובה מוסרית מינימלית לאחד את כל שברי ורסיסי מפלגות (בית יהודי, איחוד לאומי, עוצמה לישראל, זהות ועוד) אלה תחת קורת גג אחת או באמצעות כל תכסיס פוליטי אחר אפשרי, יהיו ההבדלים ביניהם אשר יהיו, ועמוקים ככל שיהיו, הם חייבים לשבת יחדיו ולהגן על עתיד עמנו בכל כוחם. ימים לא קלים והתמודדיות לא פשוטות עלולות לחכות לעמנו בפינה, ורק האחדות בין קרובים תציל אותנו ועתידנו מאיומיהם אף של ידידים (תכנית טראמפ ועוד).

רבנים מטעם עצמם לא ימנעו את האחדות

כידוע אינני חשוד על התפשרות לא בדעות ולא בענייני עקרונות אמונה ומוסר, ודרכי זו אף מזכה אותי כמעט בכל מאמר, בחירופים ובגידופים, אבל גידופים אלה באים מהנימנים על דלת העם, בורים ועמי הארץ שאינם מבינים שעמידה על עקרונות רוחניים הינה מאבק רעיוני בבית המדרש או אף בצבור לעיתים, אך בשום פנים ואופן אין פירושו של דבר סירוב להתחבר ולאחד כוחות בעולם המעשה כל פעם שהדבר נדרש!

בירור האמת התורנית והאנושית הינו דיון פנימי בתוך עמנו, ובינינו, ובין אחים שבמשפחה אחת והיא בית ישראל, אך בחירת מנהיגות פוליטית היא הגנה על כל עמנו על כל חלקיו (ימין, מרכז וגם שמאל) נגד אוייבים וסכנות הבאים מן החוץ, לכן שם האחדות היא יסוד קיומנו! וכדברי חז"ל בספרי (סי' שמו) 'ויהי בישורון מלך, כשישראל שוים בעצה אחת מלמטה שמו הגדול משתבח מלמעלה שנאמר ויהי בישורון מלך, אימתי בהתאסף ראשי עם ואין אסיפה אלא ראשי עם. .. יחד שבטי ישראל, כשהם עשוים אגודה אחת ולא כשהם עשוים אגודות אגודות, וכן הוא אומר (עמוס ט) הבונה בשמים מעלותיו ואגודתו על ארץ יסדה'.

לכן, עלינו רבני ישראל המבינים את גודל השעה לקרא לכולם להתאחד, ולדחות בשאט נפש הצהרות המועברות באמצעי התקשורת לפיהן איזה שהוא גוף רבני שהעמיד את עצמו כסמכות עליונה ומתוקף זה שולל התאחדות עם קבוצות מסויימות מפאת הבדלים אידיאולוגים מסויימים, במיוחד שאנו יודעים שרבנים אלו נבחרו מטעם ועל דעת עצמם בלבד. אם לא נעשה זאת, כל כשלון ירבץ עלינו ח"ו, וכל תוצאה ההופכת את השלטון הנוכחי עלול להיות הרה אסון לעמנו ולא נוכל לומר נקיים אנחנו.

ואני מרשה לעצמי לקרא לכל עמיתיי יצ"ו, ובפרט לכל חסידי ואבירי הפלורליזם והסובלנות לקרוא לאחדות בשעת חירום זו, ורק ברכה תבוא עליהם ועל כל עמנו בע"ה.

==

הרב ד"ר אליהו זייני הוא ראש ישיבת ההסדר אור וישועה בחיפה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
שכחת לציין שתמכתם גם בקומבינת גבעת האולפנה
זלמן | 30-01-2019 21:36
שם רב הקהילה דיבר על למסור את הנפש אך לקח את הכסף...
הרב זייני100%צודק.אין זמן לאגו
לחבר:עם כח אמתי מוכח | 31-01-2019 9:46
מפדל הוותיקה עם הבית היהודי המתחדש עם : 126,000 של יחד/ישי. +תקומה/א' לאומי. עוצמה.פייגלין.עמשלם.++
2
הרב זיני
א. | 30-01-2019 21:40
הרב זיני הוא הסייסמוגרף המדויק ביותר למצבו האמתי של עם ישראל בארצו. ראוי שלפחות ראשי העם ופרנסיו יקחו את דבריו ודאגותיו ברצינות. השעה אכן קשה וגורלית.
3
חה חה חה שרבנים ציונים התאחדו...
מוסא | 30-01-2019 22:24
לפני כמה שנים אחד מרבני הציונות הדתית שידוע כפלגן ואפילו בתוך היישוב שלו הוא הצליח לפלג את התושבים לאלה שאיתו ולאלה שלא איתו ארגן למראית עין כמובן כנס אחדות כדי לכסות על הפלגנות שלו אבל אחדות לא יצא מזה אפילו הוא עצמו לא הצליח להתאחד עם אף אחד מלבד אליה שכפופים לו אחדות בציונות הדתית זה רק סיסמא גם סמוטריץ מדבר על אחדות רק כדי לשרוד פוליטית אחרת לא היה חושב על זה לרגע
4
כמה זה נכון...
יצחק לוי | 30-01-2019 22:47
איזה הא יש לא להסכים לאיחוד של המפלגות הימין ועשות מפץ טכני?! העם דורש איחוד!
5
הרב זייני להנהגת המדינה!
יהודי | 31-01-2019 0:14
כבוד הרב חזק וברוך כל מילה בסלע
6
אמת
100 | 31-01-2019 2:20
קדוש קדוש קדוש.
7
ישר כח לרב!
אני | 31-01-2019 8:15
איני מבין מדוע הרב כלל את 'זהות' שהיא מפלגה ליברלית קיצונית שמתנגדת באופן מוצהר (במצע שלה) לכל הקשור לתורה במובן הציבורי שלה, יחד עם שאר המפלגות, שלפחות בהצהרתן, הם נאמנות לתורה?
בדיוק רציתי להגיב: הכל טוב יחד חוץ מ-זהות
ל אני הצודק- | 14-03-2019 22:31
פייגלין הזה בקושי דתי ובעד תחבורה צבורית בשבת - ובעד השארת המסתננים, אז מה קורה הרב זיני לא יודע שזהות בכלל לא מפלגה דתית אעפי שפייגלין חובש כיפה (עדיין לא אומר שהוא דתי) .
פייגלין בעד 2 מדינות
לפאני הצודק | 06-02-2019 18:12
ונגד גרוש המסתננים מארצנו - מה יש להצביע לו. בקושי דתי .
פייגלין
משה | 31-01-2019 21:45
כי רוב מצביעי זהות דתיים ימניים (למרות שהפייגליניסטים מתעקשים להתכחש לכך בכל הזדמנות)
8
ישר כוח
מישהו | 31-01-2019 8:28
הלוואי ויקשיבו לך כל הנפוחים והגאוותנים שלא מוכנים להתפשר למען עתידנו
הרבנים דואגים רק לכסף למוסדות
שלומי | 31-01-2019 9:37
כל השאר לא מעניין אותם אפילו ארץ ישראל לא מעניינת אותם שזה מגיע לכסף למוסדות שלהם תזכרו איך היה המאבק בגבעת האולפנה בבית אל נאבקו רק למראית עין כדי להגדיל את ההטבות למוסדות הישיבה ואחרי כל זה הרב שלח את פקודיו לסלק באלימות את הנוער שבא למחות תשאלו את מי שהיה שם
9
פלגנות ואובדן קולות תורה/עם/א"י תזכר לדראון
לפעול באחריות. | 31-01-2019 9:48
אפשר חיבור טכני.
הרבנים דואגים רק לכספים לישיבות שלהם?
ידידיה | 03-02-2019 11:38
המוסדות שהרבנים דואגים להם הם המבצרים האחרונים שנותרו לציונות נורמלית באמת ללא גלות וחיבור כל העולמות בדרך של קדושה: מדע, אמנות, כלכלה, טכנולוגיה ומעל הכל דאגה לחלש בסדר עדיפות נורמלי..יהודים קודמים אפילו לגויים אזרחים נאמנים. וגויים אזרחים נאמנים קודמים לשונאי הלאום היהודי שאינם יהודים. הדאגה לקיומן בפועל של ישיבות וגרעינים תורניים אלה, יסודם בדאגה לכלל ישראל, לצבא יהודי מוסרי וחזק (כולם מתגייסים לצבא ולמילואים), להצלת ערים מעורבות מהשתלטות עויינת של לא יהודים, והעלאת הערך הנדלני שלהן (עכו, לוד, נצרת ועוד). ההחזר הכלכלי שלא לדבר החינוכי והמוסרי, גדול לעין ערוך מההשקעה!!
10
דברי אמת
יהודית | 31-01-2019 10:45
ניכרים
11
למה לא הזכרת גם את יחד של אלי ישי??
יחד | 31-01-2019 16:46
רוממות האחדות בגרונו ורוממות שמירת הימין בגרונו וחרב השנאה לחרדים בידיו.
הוא כתב 'ועוד'. אל תהיה קטנוני. העקרון ברור.
נו באמת | 31-01-2019 23:51
לא צריך לחפש בעיות. יש מספיק.
12
אין על הרב זיני בעולם!
יהודי | 31-01-2019 22:48
כמה נכון! פירוש נכון של המציאות, בזכות כוח התורה של הרב היקר