אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נשים, תתעוררו. אסור שהדיון על צניעות ייעשה רק על ידי גברים

יערה ישורון, סגנית ראש מועצת מזכרת בתיה, מצטרפת לדיון אודות לבישת מכנסיים לנשים וטוענת כי הדיון בנושא צניעות לא יכול להתנהל רק על ידי גברים

צניעות לא נמדדת בכמה ס"מ מתחת לברך\ תגובה

תמיד חשדתי, אבל רק כשמצאתי את עצמי מנסה להתיישב בגן השעשועים על החול או להתרוצץ אחרי תאומים בני שנתיים, הפנמתי באופן סופי שאין בגד פחות מכבד את הגוף מאשר חצאית. רק מי שלבש חצאית במשך חצי שעה לפחות יכול להיכנס לדיון על צניעות או על היכולת להסתובב במרחב עם פיסת בד שלעולם לא תוכל להסתדר באופן נורמלי מבלי לחשוף איזו פיסת רגל או למעלה מכך.

מה שבאמת מדהים בעניין החצאיות מול מכנסיים הוא היחס ההפוך בין המהות להיקף העיסוק בדבר. כמעט מאז שנולדנו החברה מחנכת אותנו ומקפידה איתנו על הלכות צניעות. קצת על תפילה, ברכות פה ושם, אבל עיקר עבודת השם הנשית, ומאוחר יותר המשפחתית – מבוססת על הלכות צניעות, שבינן לבין צניעות המרחק כל כך גדול.

צניעות היא מידה בנפש, לא מספר סנטימטרים מתחת לברך. איך עניין מהותי, אישי ופנימי כל כך הפך לחזות הכל? איך אנחנו, כאנשים דתיים, שתופסים מעצמם מוסריים, ערכיים, פנימיים, מסתכלים רק בקנקן ושוכחים את מה שיש בו? איך יכול להיות שאנחנו עסוקים כל כך ב"אחר" במקום בעצמנו, ועסוקים בעיסוק מרכזי בבדיקת הצניעות הסביבתית? איך הפכנו את הלבוש הנשי – כיסוי הראש, עצמות הצוואר, אורך השרוולים ורוחב החצאית לדתומטר המשפחתי היחיד, זה שמגדיר אם הילד מספיק דוס ויכול להתקבל למוסד המבוקש, או אם מדובר במשפחה שיכולה לעבור ועדת קבלה לישוב.

האם יש עוד מצווה, הדרכה, הנחיה בעולם הדתי שתפסה נתח כל כך משמעותי מהדרך בה אנחנו מקטלגים, מחליטים ואפילו מכריעים אם האדם דתי או לא, הלנו או לצרינו? רוצח יכול להיחשב דתי, אגף שומרי המסורת בבתי הכלא מלא, גברים יכולים למלמל קדיש בכיף אפילו בלי כיפה, להתכבד בהגבהת ספר תורה גם אם אכלו שרצים לפני כן, אבל מטפחת או מכנסיים אצל נשים? זו נקודת ההכרעה. שם יוחלט האם מדובר במשפחה מזרם לייט, רפורמים או חרד"לים, ושם יוכרע איך והאם אפשר להקשיב למה שהאנשים אומרים, אם הם "משלנו" או לא.

בואו נשים את הקלפים על השולחן: חצאית אינה פריט לבוש הלכתי, אלא תיוג תרבותי, כמו שאשה עם מטפחת היא לא אדם פרטי אלא מיצג ציבורי. קודם כל – מסתכלים על איך שהיא נראית. בהפוך על הפוך – אין יותר מחפיץ מלבוש נשי "הלכתי". קודם כל יודעים מי את – ואחר כך אולי גם יקשיבו לך – אם כיסוי הראש מספיק הולם, החצאית מספיק ארוכה, והשרוולים באורך מקובל.

לא מעט בוגרות אולפנה סובלות משריטה בנפש כתוצאה ממדידת הגוף. מעיניים שמכיתה ז' עד יב', בוקר בוקר, יום יום, בחנו את הגוף שלנו לפני שבחנו את הנפש, עברו על הגוף שלנו מהשוק ועד עצמות הבריח. יש אפילו סיכוי סביר שרק בוגרות אולפנה ופוסקי הלכה יודעים מה הן עצמות הבריח. למדנו לכופף כתפיים, להכפיף ראש, להצניע לכת. שלא יראו אותנו, שלא ישמעו את קולנו.

האבסורד צועק לשמים: מילא שהעיסוק בצניעות הפך להיות כל כך דומיננטי – איך יכול להיות שפריט הלבוש הכי חושפני ייחשב לפסגת הצניעות? הרי אין שום אפשרות לשבת עם פריט הלבוש הזה בלי שהוא יעלה, יזוז, יחשוף טפח או טפחיים. אנחנו יודעות, תאמינו לנו, במשך כל שנותינו באולפנה הסבירו לנו המורים שיושבים מולנו שהם לא יכולים להתרכז ככה.

ועכשיו, עשרות שנים אחרי ההרגלים האלה, כשברור שגם נשים מסוגלות ללימוד תורה, שיש לנו רבניות בעלות שיעור קומה וכתפיים רחבות, אסור לו לדיון ההלכתי שייעשה בעיניים גבריות בלבד. הגיע הזמן שנשים הן אלה שתעסוקנה בהלכות צניעות, ובפרופורציה המתאימה לעניין – בצניעות.

=======

יערה ישורון היא סגנית ראש מועצת מזכרת בתיה

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
54 תגובות - 42 דיונים מיין לפי
1
עוד פמיניסטית שהופכת להיות פוסקת הדור
תמר | 30-01-2019 13:39
חלאס. כל גברת חושבת שהא ממציאה את ההלכה. קצת ענווה ביחס לכל נשות ישראל שהקפידו על ההלכה והצניעות כל השנים . לפני שהגיעו הרפורמיות
נכון.היא נמנית על רבניות הרצף
צודק | 31-01-2019 21:19
נאו רפורמית
2
בענייני נשים וצניעות
התמים | 30-01-2019 13:53
אינני כל כך תמים. אבל, כל הכבוד לך יערה. דברים כדרבנות. כן. יהיו הצדקנים הקבועים והרבנים הנפוחים מחשיבות שיתקפו אותך, אבל קולך נשמע ודברייך הנוקבים יעוררו חשיבה נוספת גם אצל פוסקי ההלכה וגם אצל הנשים והאנשים בעלי עמוד השידרה והראש החושב. תודה.
פגיעה בדתיים- נא להסיר אותו
בענייני צניעות | 21-07-2019 21:06
רבנים נפוחים? אתה בעצמך
יהי רצון מלפניך
אביגדור | 30-01-2019 14:45
וואו, איזה תענוג. תגובה מדהימה. יהי רצון, שתזכה להוסיף עוד הנאה וחוכמה, מעוד ועוד קריאת מאמרים מחכימים, שיפתחו בפניך, לראות את העולם אליו אתה שייך, עולמם של בני האלוקים. זהו עם שהוא שונה מכל עם אחר, עם שנדרש להיות שונה, ונמדד באופן שונה, משאר העמים, עם לבדד ישכון, ובגויים לא יתחשב. עם מדהים ונפלא. אשריך שהתחלת לאבד את התמימות...
3
אורך החצאית
מרדכי | 30-01-2019 14:04
אם החצאית מספיק ארוכה ולא בדיוק על הסנטימטר, אז היא לא חושפת כלום. הבעיה שאתן לובשות חצאיות בדיוק על הסנטימטר ואז כל ישיבה, התכופפות וכו'... חושפות את הרגל...
חצאית כ"כ קצרה שאי אפשר שתהיה ארוכה
על הסנטימטר? | 21-07-2019 21:07
תופרים אותה ומוכרים אותה בחטא, כדי שמי שלובשת אותה - באמת עדיף שתלבש מכנסי חצאית מאשר חצאית מיני
4
כמה הערות על הערותייך
אמונה | 30-01-2019 14:05
א. אכן עיקר הצניעות היא מידה בנפש - אמנם הפועל היוצא מזה, שממילא אישה יודעת מה נכון לה מבחינת הלבוש. רוב ככל השאלות מתחילות כשהבנות עצמן מתחילות לשחק עם הסנטימטרים. זה מגיע כתוצאה מהרצון לחשוף ורצון להתלבש כמו האופנה ברחוב. כך, כל הדיונים ששואלים את הפוסקים זה פלסטרים, התרבות פשוט פצועה. ב. חצאיות שמגיעות לפחות עד אמצע השוק אף פעם לא מהוות בעיה של צניעות. את זה גם כל אחת יודעת. רק מי שמנסה כל פעם גזרה אחרת של חצאית קצרה וצמודה מתקשה בקושי בציינת. ג. מכנסיים - זו שאלה גם של לא ילבש, גם של חוקות הגויים ועוד. גם כיסוי ראש, זה לא תיוג חברתי, אולי עושים ממנו כך, אך אישה שמכסה את ראשה כדין, קודם כל מקיימת מצווה חשובה. ד. אכן צריך לכלול כל אחת בקהל ישראל, ללא תלות בלבושה. מה שכן, אם יש מתחים ופערים בינה לבין התורה, מתבקש ולו במעט שלא תשים עצמה כפוסקת הלכה. ה. עם כל הערכה, שימי לב. שום גבר לא יבחר בתמונה כמו שאת בחרת לשים בכתבה, ביחד עם פרסום מאמר שלו. זה קצת אומר איפה מידת הצניעות האמתית. כתבת על זה יפה במשפטייך הראשונים.
חטפתי שוק. אסור לפי כל הפוסקים- רבנית
חצאית עד השוק? | 21-07-2019 21:11
אל תהיי לי פוסקת. את בכוונה מוציאה שערות בצורה בולטת ולובשת חצאיות שאי אפשר ללכת איתן ולכסות את הברך והשוק
תגובה נפלא . מדברת בכוון וקולעת למטרה
ברק | 12-07-2019 11:50
תגובה נפלא . מדברת בכוון וקולעת למטרה
יישר כוחך!
אפי | 05-03-2019 11:25
תגובה מצויינת
5
שתכניס את השערות הכחולות שלה לכיסוי ותפסיק לקשקש
מישהו | 30-01-2019 14:13
עושה הכל כדי להראות הכי בולטת שיש ומדברת על צניעות בתור מידה בנפש. כל מידה בנפש מתחילה ונגמרת במעשים ואי אפשר לנתק בניהם
היא מכסה הרבה כדי למשוך תשומי עם מה שמציץ
מותר להוציא קצת שיער | 21-07-2019 21:10
יותר טוב לכסות פחות מאשר לכסות הכל ולהוציא 2 שניצים מאשה נשואה כדי למשוך גברים
לא צריכה שערות כחולות בשביל שיקשיבו לה
אישה ברמה גבוהה | 31-01-2019 14:53
אני פמיניסטית וצנועה ודווקא בגלל זה מתקוממת.צניעות נמדדת בהתנהגות דבר ראשון עוד לפני הלבוש והכותבת לא ממש דוגמא לכך.מנסה לבלוט ולייחצן עצמה בכל דרך אפשרית.נכון שיש הרבה מכנסיים צנועות בטח יותר מחצאיות ששואפות לברך וזה בעיקר סמל סוציולוגי ולא צניעות.בחצאית ארוכה לא רואים כלום אם לא רוצים.תמיכה ציבורית אפשר להשיג מטיעונים אינטליגנטיים ונכונים חבל שירדת לפופוליזם זול.אישה חילונית ממוצעת יותר צנועה ממך.תפסיקי לעשות מלבוש עניין ולדגמן לכתבות את גורמת להחפצת נשים.אם לאישה(או לגבר) יש מה לומר כי היא בן אדם ברמה היא לא זקוקה למעטפות חיצוניות ושערות סגולות.
6
יערה יקרה נראה שהתבלבלת!
אביטל | 30-01-2019 14:18
אני למדתי באולפנה ואין לי מושג על מה את מדברת? לא מדדו לי את החצאית ולא חפרו לי על אורך השרוולים! לא חיפשו אצלי את עצם הבריח ובטח שלא בררו אותי בגלל הבגדים, את מדברת רק על אולפנות קיצוניות!! וכיום בה אני אמא שהולכת לגני שעשועים עם ילדי כמעט כל יום ומאחר וגם לי לא היה נוח עם חצאיות קצרות כי הן באמת לא צנועות החלטתי לשים חצאיות ארוכות קצת יותר רחבות ומכסות כדי שיהיה לי נוח וגם שיהיה יותר צנוע עבורי ועבור כל באי הגו, אבל אף פעם לא עלתה לי בי מחשבה לשים מכנסיים כי לא נוח לי! גם מכנסיים רחבים לא תמיד צנועים והכל תלוי במי שלובשת אותם ובפנימיות שלה עד כמה באמת אכפת לה להיות צנועה! ולגבי הלבוש, תרצי או לא תמיד הלבוש יהיה הרושם הראשוני שהסביבה תקבל ממך וזה לא דבר שישתנה אם תעבירי את קבלת ההחלטות בענייני צניעות לנשים, אלא להפך זה רק יפגע באלפי נשים שמוסרות נפש עבור צניעות שלהן! הצניעות שלנו היא חוד החנית של עם ישראל, ותפסיקו להתעסק בזה כאילו זה עניין של מה בכך, זה התפקיד שניתן לנו ודרכו אפשר לבנות עולמות ושאף אחת לא תספר לי שבזמן שהיא שמה מכנסיים עם חולצה צמודה וחובשת בקושי כיסוי ראש במקרה הטוב סרט, אז יצא לה איזה בן צדיק וחכם, וגם אם יש דוגמאות כאלה לא ראיתי הרבה. בינתיים אתן האמהות של היום מבלבלות את הילדים עם הפריצות הזו ובגלל זה הילדים שלנו גדלים ולא מוצאים שידוכים כי אין להם הגדרה דתית, ואין להם גבול אשר יראה לכם מהי הדרך האמיתית בעבודת ה' ואיך נכון שבעל ואישה ינהגו בניהם ומה התפקידים של כל אחד מהם! לצערנו הגברים נהיים נשים והנשים הופכות לגברים רוצות לנהל את העולם! ה' ירחם עלינו!
ירבו כמותך בישראל
אישה יקרה | 31-01-2019 11:14
0
7
מהי צניעות
בן משה | 30-01-2019 14:27
בסד במחילה, אבל יש כאן אי הבנה משוועת. נשים הולכות בצניעות כדי למנוע מגברים לצפות בהם ולעבור על לאו דאורייתא של ונשמרת מכל דבר רע, ושל לא תקרבו לגלות ערוה. גם אשה מחוייבת לא לתת סיבה לגברים להתבונן בה. אשה הלובשת מכנסיים (במיוחד צמודות) גורמת בפירוש לאסוציאציות לא טובות אצל גברים רבים. ואשרי האשה ההולכת בחצאית עד הנעל.
חצאיות לא מעוררות כלום אצל גברים?
מצד שני | 30-01-2019 21:52
אחד האבסורדים חצאית נחשב צנוע אבל מכנסיים לא...
8
די כבר
פלוני | 30-01-2019 14:29
יערה אם לא היו לך אינטרסים כלכלים (מנכלית פורום המדרשות ועוד), מזמן כבר היית מורידה את הכיסוי ראש ואת יודעת את זה, בדיוק כמו החברות שלך אמילי עמרוסי ארליך ועוד. באמת די
9
הצניעות הנשית
יעקב | 30-01-2019 15:00
א. ככל שהנפש תהיה מלאה בצניעות פנימית - לא יהיה מתח הלכתי בנידון. הרצון לכסות הגוף יהיה כזה שלא תיווצרנה שאלות הלכתיות. ב. העיסוק הנשי בהופעה החיצונית הוא טבעי, ובעת הזאת שנשים נמצאות יותר ויותר במרחב הציבורי - יש לתת את הדעת להשלכות ביחס גם לגברים הבאים במחיצתן.
10
צניעות
רויטל | 30-01-2019 15:05
מי שיש לה בעיה בגן שעשועים עם החצאית שלה שפשוט תאריך אותה עד למטה ותרחיב אותה בצדדים ויהיה לה נוח מאוד.
11
פוסקי הלכה(כן, זכרים))קובעים את ההלכה!שחצנית!
יערית | 30-01-2019 15:09
.
12
האבסורד כאן מגוחך, והסטיגמה פה כואבת
אנונימית | 30-01-2019 15:32
בתור בת אולפנה אני כל כך מסכימה. האבסורד כאן מגוחך, והסטיגמה פה כואבת. חבל שדנים כל כך לחומרה במקומות שטעם ההלכה לא חמור כמו שמתארים את זה, ואף לא חמור כלל. לעומת זאת על דברים אחרים שיותר קריטיים, פחות שמים דגש. ובתור דתייה, זה צורם לי. אל תנסו להשתיק אותה בטענה שזו אמירה פמיניסטית, זה בעיה שקיימת כבר הרבה שנים בהרבה דברים. אני מכבדת רבנים, אבל זה באמת נשמע כל כך איום שאישה שמבינה בעניין תוכל לומר דעה הלכתית בו? כמו שבעבודה או בצבא לא הייתם שמים מישהו לא מנוסה, כך גם בכל דבר- צריך מישהו שבאמת מכיר את השטח, שיקח את השטח ויתאים אותו לתורה בשביל כלל החברה. כל כך חיכיתי שמישהי כבר תגיב. תודה:)
13
דיון ליראי שמים בלבד
יוסי | 30-01-2019 15:39
צודקת הכותבת. הדיון לא צריך להיעשות רק עי גברים, אבל הוא צריך להיעשות רק עי אנשים ונשים יראי שמים. כאלה שההלכה היהודית היא נר לרגליהם, והתרבות היהודית היא מקור יניקתם. מספיק לראות את התמונה המצורפת של הכותבת, כדי להבין שהיא לא נמצאת בקטגוריה הזו, ולכן אין שום סיבה לצרף את דעתה לדיון החשוב. הכותבת תמשיך לעשות מה שמתחשק לה, ויראי ה' ימשיכו להיות נאמנים למסורת ישראל.
14
בלבולי מוח ותירוצים בשביל ללבוש חצאית קצרה
אורית | 30-01-2019 15:43
וצרה. אז לובשים חצאית ארוכה ורחבה שגם אם את יושבת על החול לא רואים שום דבר. אל תלמדי את ההלכה מזה צניעות...
15
ככה מזלזלים בהלכה. עוד מעט ילכו בנות ישראל
מיטל | 30-01-2019 15:45
חצי ערומות ויגידו צניעות זה בלב...
16
צניעות
ליאת Wach/ואך | 30-01-2019 16:30
מסכימה איתך יערה שחצאית יכולה להיות הכי לא צנועה בעולם סבתא שלי מצאה פתרון מקורי , כי גם היא התמודדה עם ילדים שרצים בגן ובארגז החול היא לבשה מכנסיים , כן מכנסיים , רחבות המכונות שרוול ומעלים שמלה רחבה ולאף גבר לא היה מה להעיר לה ואף לא בעלה שהיה רב היא לא היתה כנועה .. אפילו לא לתרבות המערב ולמודל נשי מיובא ממנו עצמאות זו עצמאות
17
תופעה מעניינת
לוי | 30-01-2019 16:34
מעניין שפתאום כולם יודעים לפסוק הלכה. כולם חכמים וכולם נבונים. אבל, וכאן מגיע האבל הגדול, אף אחת לא תתוכח עם רופא, הרי הוא למד.?אף אחת לא תתווכח עם עוד, הוא האי בעל המקצוע. יש עוד שלל דוגמות לנושא, אך הן מיותרות. חבל שבהלכה כולם מתנגחים. מסורת של אלפי שנים!!! של הסבתות הקדושות שלנו. שלא היו מוכנות להקל על עצמן גם כשיכלו, והכל בשביל קדושת הבית, הצניעות והטהרה. מגיעים עכשיו אנשים, חכמים בעיני עצמם וטוענים שכולם טיפשים. כולל הסבבתות שלהן. ממש כואב הלב. יערה, אני בטוח שכוונותייך טובות(וצריך להיזהר עם כוונות טובות בלבד), מעניין האם עם הרופא שלך גם תתווכחי ותטעני שאת יודעת טוב יותר. לצערי,בדרכך(גם במלחמה שלך נגד מערכת החינוך) את רומסת הכל!!! את אפילו לא עוצרת.להביט מה קורה סביבך.
18
צניעות זה גם וגם
אני | 30-01-2019 16:59
וגם לא לחשוב שהמצאתי את העולם. העולם היה וישאר אנחנו לא נשאר השאלה היא אם בשמיים יסכימו עם המאמר?
19
כל הכבוד לך
חיה | 30-01-2019 17:13
מקווה שהנשים הדתיות יביעו דעתן ויותר חשוב ינהגו בהגיון ובאופן המתאים לתקופה אין קשר בין צניעות ללבישת מכנסיים. הדעות של רבנים יכולות להישמע אבל לא לקבוע
רפורמית
מגוחך | 31-01-2019 23:23
במה שקשור להלכה רבנים קובעים. לא רפורמית כזאת.
20
שוב....תורה בלי בית אב....
יהודה | 30-01-2019 18:03
ככה עשרות כתבות כאלה באתר הזה ודומיו
21
כיסוי ראש כבא לא אישו היום
איציק | 30-01-2019 18:03
כל כך כלכך חכמה יערה ישורון.זה בכלל לא ענין לדיון פומבי-כי זה מאד לא צנוע.זה גם לא ולא ענין של גברים,בטח לא של רבנים-כי זה לא צנוע.והרב סתיו יחד עם בנו כתבו ספר שלם על צניעות של נשים-הם לא מתביישים?לא מרגישים מגוחכים?על החצאית-מה יש לדבר,יערה,שוב צודקת.רין לבוש יותר לא צנוע מחצאית.יש בוקיות והליכה עם מוסכמות טפשיות.מה עם הערימות שיושבות היום על ראש נשים נשואות ומבליטות את נוכחותן בחוסר צניעות משווע?היון שמרבים הנשים נראות בשערן הטבעי השיער הוא כבר לא אישו וכבר לא ערוה-נישאר מזמנים אנכרוניסטים בהם גם גויות כפריות באירופה כיסו ראשן.יערה.צריך לשמוע אותך באתרים ובמות יותר פומביות.השמיעינו את קולך החכם והמושכל.תודה רבה.
22
נכון אבל
גדליה | 30-01-2019 19:47
נכון שקודם כל צניעות היא מידה בנפש , וזה שרבים על אורך החצאית זה ממש לא עוזר לבנות את המידה בנפש , אבל מי שכן מצליחה לקנות את המידה בנפש זה יבוא גם לידי ביטוי בצד החיצוני של חצאית כמה שיותר ארוכה ולא צמודה ולא בצבעים צועקים , כי מי שבאמת עם צניעות וענווה לא תרצה להבליט כלפי חוץ את החיצוניות שלה
23
זו אחת הדרכים למדוד.ויש עוד הרבה ובכולן נכשלת
הה | 30-01-2019 20:41
מהתמונה.. מהחוצפה..מהיחצנות..מהשיער..לא הייתי מעירה על זה אבל במאמר שמדבר על צניעות, איזו צביעות.
24
הדבר הכי לא צנוע בכתבה זה התמונה המצורפת
זו לא צניעות | 30-01-2019 20:56
בנוסף לעוד רמזים ושברי רמזים. וחוץ מזה: בתוך דבריה על מסגרת הדיון הכותבת מנסה להשחיל מתחת לשולחן (ומתחת לחגורה) את דעותיה כאילו הן אמת מוחלטת המוסכמת על כל הנשים
25
צניעות?
מיכל | 30-01-2019 23:37
קודם מסתמכים על קולא דחוקה ללכת עם חצאית מיני ואחכ רוצים להחמיר ללכת עם מכנסיים, ולאט לאט גם המכנסים ירחבות יהפכו לקצרות, ומי יודע היכן זה יגמר..?.ככה התחילו הרפורמים.. יש קריטריון אחד שקובע והוא התורה שבכתב והתורה שבעפ שנתנו שניהם בהר סיני. ולא סברות אנושיות , גם אם זה קשה ולא מתאים לתרבות המערבית
26
מי שלובשת חצאית צנועה נשארת צנועה
אור | 31-01-2019 7:39
גם אני יושבת בגן שעשועים
27
הדיון הוא לא החלטתך אלא הלכות שקיבל משה רבינו
יניב | 31-01-2019 9:26
עה בסיני ונמסרו לרבנים שהעבירו את ההלכות האלו מדור לדור. איך נאמר במדרש אין דרכה של אשה צנועה לגלות שוקה. ה' הוא הקובע והסמיך את חכמי ישראל לכך, וכל מי שמנסה לגעת בזה הוא כופר בתורה ודינו כרשע.
28
יערה את סותרת את עצמך
אפי | 31-01-2019 12:27
מצד אחד את מבקשת לא להתעסק באורך החצאית, וכמה שורות לאחר מכן את מפרטת כמה בעיות יש בחצאית, בעיות שנפתרות אם החצאית לא קצרה ועל הקשקש. כבר ענה פעם הרב עובדיה זצל למנהל תיכון שאמר שאצלו המצב היה בחירה היא בין חצאית לא מספיק ארוכה למכנסיים והרב ענה לו שעדיף מכנסיים. לצערי בעשור האחרון הנורמה היא חצאיות קצרות יותר ויותר, והלוואי שרוב הדתיות שלובשות היום חצאית קצרה ילבשו במקום זה מכנסיים
29
כנראה צניעות זה לצבוע שיער בכחול
נו באמת | 31-01-2019 12:51
זו המסקנה.
30
הגברת מיתממת
רותם | 31-01-2019 13:46
לא ילבש גבר שמלת אשה, וכן להיפך. אם בתקופתנו אנו חצאית היא לבוש נשי ומכנסיים הם פריט לבוש גברי, מי את שתהפכי את היוצרות? חוץ מזה, בהחלט יש קשר הדוק בין כיסוי ראש מלא וחצאית ארוכה לבין מידת יראת השמיים, ואת בעצמך ממחישה זאת.
31
נאו רפורמית
ליברל | 31-01-2019 21:20
זרם נאו רפורמי
32
צניעות היא הסתרה
נווה | 01-02-2019 10:03
גם אשה שהולכת עם בקיני היא מצניעה משהוא אבל כמה שאדם מצניה יותר הוא יותר צנועה זה לא ענין דבקה לגברים אלא לכבוד האדם איש ואשה שהולכים צנועה הם מראים שיש להם בושה מבורא עולם כמו אדם וחוה היתחבאו מבושה ולבשו עלי תאנה מפחד בורא עולם
33
בול
נעמה | 01-02-2019 11:41
כתבת מדוייק מאודדדדד בה שאצלי מזמןןן לא מחזיקה כלום לגבי לבוש. לא משנה שיש לי ככ אנטי שאני לגמרי בצד השני. מבחינתי כמה שפחות לבוש עליי יותר משוחרר לי. שורטס גופיות ומשפחתם... ושילכו לחפש כל מי שמפריע לו. ובמיוחד כל המורות שלי מהאולפנה. ביי.
34
עיקר וטפל
דוד | 03-02-2019 10:57
את מערבבת ביניהם. יש דברים שאפשר לחיות איתם ויש דברים כגון עריות שאי אפשר פשוט אי אפשר לעבור לסדר היום. מה לעשות שטבע האדם שהגבר נמשך לאשה כן גם בעלך הסתכל עלייך לפני שהחליט. כך עובד העולם. ולכן בעניין צניעות נשים נמדדת מידת הדיות שלנו.
35
לא שייך דיון, שייכת ההלכה.
שולחן ערוך | 05-03-2019 12:55
ולא מצאנו נשים מורות הלכה
36
יש הלכה!!!
כל כך הרבה שטויות... | 14-07-2019 15:06
ההלכה מדריכה אותנו כיצד להתלבש. נסי חצאית ארוכה ותראי , יערה, שגם בגן משחקים, תוכלי להתנהל בלי לחשוף את הגוף. עם מיני כמובן לא תצליחי. וזה בכלל לא קשור שלצניעות יש כמובן רבדים אחרים פנימיים. גם על זה לא מוותרים וזה בגדר תיקון המידות לו אנו נדרשיות כל ימי חיינו.
37
הגיע הזמן לסגור את הפורום
עוד רבנית בפורום | 21-07-2019 21:02
לפני שפוסקות הדור תוכלנה לענות על שותים כאן
38
תפסיקי כבר עם זה
את פוגעת ברגשותי | 21-07-2019 21:03
די
39
30שנה -אין מושג איך שרדתי בחצאית ארוכה ורחבה
איזה אשה חכמה | 21-07-2019 21:04
עד שבאה הרודנית החדשה ופסקה לנו
40
עם חצאית ג'ינס צמודה לא פלא שאת לא זזה
באמת? | 21-07-2019 21:05
ממש נפלא
41
איפה החצאית שדיברת עליה?
יערה יערה | 21-07-2019 21:08
למה הצטלמת רק פרופיל?
42
ניתנו לך בשביל שתחפשי את הברכיים?
תודה על התאומים | 21-07-2019 21:12
בטח שלא