אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא רק ש"ס: הבית היהודי צריכה להחזיר עטרה ליושנה

עזיבתם של שקד ובנט מזמנת למפלגת הבית היהודי הזדמנות לחזור לפוקוס, לחזור לכל אותם ערכים ולהתחבר מחדש לכלל האוכלוסייה. ראשי המפלגה הפורשים נשאו עיניהם אל תיק הביטחון וזלזלו בתפקיד "משגיח הכשרות" של מדינת ישראל

לא רק ש"ס: הבית היהודי צריכה להחזיר עטרה ליושנה
  (צילום: דוד וויל)

לפני כשש שנים נפתלי בנט כבש את הציונות הדתית בסערה. בנט, אז דמות אלמונית ולא מוכרת, הצליח לדחוק הצידה את הפוליטיקאים הממולחים והוותיקים של המפד"ל ולכבוש את "הכיפה".

לעומת אותם עסקנים טובים אך אפרוריים, בנט שידר רעננות, מסרים מחודדים והבנה בעולם התקשורת. ה"סחבקיות" והרוח הצעירה הצליחה לסחוף אחריה רבים, שפתאום הרגישו שבאמת משהו חדש מתחיל. בנט ושותפתו לדרך איילת שקד הבינו שבמצבם באותם ימים לא יוכלו לממש את חלומם על ליכוד ב' כדמויות אנונימיות לרוב הציבור וכי עליהם להשתמש בפלטפורמה של הבית היהודי והציונית הדתית בדרך לחלום הגדול. הם זיהו את הכמיהה של הציבור הדתי-לאומי למשהו חדש ורכבו עליה.

אך האמת צריכה להיאמר: המירוץ להנהגה של נפתלי בנט צמצם את החזון של הציונות הדתית למאבקי כיפופי ידיים עם ראש הממשלה וזנח את ערכי הציונות הדתית הכל כך נצרכים בשעה זו במדינת ישראל, והשאיר בצידי הדרך תומכים רבים שלא מצאו את עצמם במפלגה. אתן דוגמא; אני גדלתי בבת ים בבית מסורתי. בבית היינו עושים "קידוש מהסרטים" – קידוש עם הסרט הערבי של ערב שבת. ובחגים נוסעים ברכב לבית כנסת הטריפוליטאי של סבא ביפו. לימים הוריי שלחו אותי ללמוד בבית ספר ממ"ד 'תחכמוני' בעיר. כמוני היו עוד רבים מבתים מסורתיים, שהלכו לממ"ד. 70% לפחות מתלמידי החינוך הדתי-לאומי בבת ים היו ילדים ממשפחות מסורתיות. לימים הצטרפתי לבני עקיבא ומשם הדרך אל העולם הציוני דתי הייתה סלולה.

אימי ז"ל, שהייתה אישה מסורתית, לימדה אותי שלא משנה מה קורה במדינה, ביום הבחירות היא תלך לקלפי ותשים ב' – מפד"ל. למה? כי צריכים נשמה למדינה, מסורת וערכים יהודים.

בשנים האחרונות הרגשתי כי הפוקוס של מפלגת הבית היהודי השתנה. המפלגה התנתקה מהציבור המסורתי, שהוא ציבור ציוני ומאמין, הרימה דגלים מסויימים בלבד והורידה דגלים אחרים. הציבור שבטבעיות שלו הצביע ב' בחר לו שדות אחרים כמו ש"ס והליכוד, ועזב את ביתו הטבעי. המפלגה שנסחפה אחרי הרצון להנהגה של בנט, הזניחה את תפקידה ההיסטורי שלה ולא עסקה בסוגיות הקשורות בדמותה היהודית של המדינה. אפילו בנושא ארץ ישראל שהפך למוקד עשייתה של המפלגה, השיח הפך לבטחוני ולא לערכי.

עזיבתם של שקד ובנט מזמנת למפלגת הבית היהודי הזדמנות לחזור לפוקוס, לחזור לכל אותם ערכים ולהתחבר מחדש לכלל האוכלוסייה. ראשי המפלגה הפורשים נשאו עיניהם אל תיק הביטחון וזלזלו בתפקיד "משגיח הכשרות" של מדינת ישראל וכך הפקירו את נושא זהותה היהודית של המדינה לאחרים שעשו בו כשלהם ומ"דרכיה דרכי נועם" המצב הפך ל"דרכיה דרכי נוהם".

נושאים קריטיים לעתידה של מדינת ישראל, שמאז ומתמיד היו בתחום ההשפעה של הציונות הדתית כמו מי יהיו הרבנים הראשיים לישראל ומי יהיו רבני הערים וסוגיות אקוטיות לצביונה היהודי של המדינה נזנחו לצד דגלים חשובים, אבל יותר פופוליסטיים. המורכבות של הציונות הדתית הייתה זרה לבנט ולכן לא היה יכול להבין למה הוא צריך לבזבז את זמנו בסוגיות של דת ומדינה, שיכולות רק למנוע ממנו להנהיג את המדינה בעתיד. גם את תיק החינוך שבעבר היה פאר התיקים וההשפעה של המפד"ל על המדינה, "נאלץ" בנט לקחת כמי שכפאו שד ובכל רגע נתון פזל אל תיק הביטחון. לדאוג לזהותה היהודית של המדינה, זה לא להיות משגיחי כשרות, זה להיות מנתח לב פתוח, כי זהו ליבה ועתידה של מדינת ישראל והתנועה הציונית ושם מפלגת הבית היהודי צריכה להיות ולהוביל כפי שהייתה התנועה בראשית דרכה.

יש לנו תורה גדולה שרוצה לחבר את כל עם ישראל. אנחנו לא למדנו על כלל ישראל באוהל בצבא, ולא תחת האלונקה, אלא ינקנו את הערך הזה במערכות החינוך שלנו ובתנועות הנוער המפוארות שלנו, המחנכות לחיבור לכלל ישראל.

זאת שעה גדולה והזדמנות גדולה לצאת ולחבר קהלים גדולים חזרה, את אותו ציבור מסורתי שכה טבעי שיהיה חלק מאיתנו ובמקום זאת במהלך השנים מצא את דרכו לש"ס ולליכוד. לחבר מחדש את הנוער שלנו והצעירים שהגמגום והניסיון להיראות כמו ליכוד ב' דחף אותם לזרועות הליכוד. זאת העת להכריז בקול וגאון שזו זכות להיות חלק מהתנועה הדתית לאומית ויש לנו אחריות מוגברת על המדינה, על דמותה היהודית, על המצב החברתי, על הפערים הכלכליים והתרבותיים, על מצב העלייה והעולים, על אחינו יושבי התפוצות. זו השעה "להחזיר עטרה ליושנה".

=======

צחי מגנאג'י מתמודד לרשימת הבית היהודי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
החזרת עטרה ליושנה!
יהודה לוינגר | 27-01-2019 18:36
צחי קורא נכון, מבין נכון, ומנתח נכון. האיש הנכון בעת הזו יחד עם חברים החושבים כמוהו להנהיג את הציונות הדתית המתחדשת! פנים חדשות ומרעננות עם חשיבה מעמיקה ונכונה.
2
ישר כח. מחדשים עטרה ליושנה
יאיר בהט | 27-01-2019 19:01
צריך בחורים כמוך בחזית. הצלחה
3
עידן הנבואה
עידן הנבואה | 27-01-2019 19:28
הגמרא פשטה רגל בוץ אלילי מדורדר כמו ההוויה החילונית. האליטות מלאות אופל כמו בהוויה החילונית. הכל מוצה בוץ ענק אלילי. עם אכותי כמו שלנו. למה השמאל היצליח נורא באלילות הפגנית שלו שחדרה לכל חור סופה ענקית שכולם אימצו. כי אין היתחדשות. אנחנו העם של אלוהים הוא הכי חשוב בעולם. לא אותו לא מרמים לא עושים שום מניפולציות זו אדמה שלו. וכי מה הוא לא יודע. כל האליטות בארץ מוצו פנו עורף לבשורה ליעוד. אלפיים שנה סבלנו כל כך עם שיא מזוויע מחריד השואתי. מה בשביל חגוג על מאות מיליונים. העולם מדורדר נוראות. אבל לנו גורל מישלנו ליכתוב את הספר האחרון בתנך. הוא עדיין לא ניכתב. הוא הכי ניפלא מיכל. כל הפנטזיה האדירה שרמוזה בתנך צריכה לשוב במלוא יופיה המרהיב הנהדר. זו סיבת שיבתנו. לחקות את הנכיים מאברהם והנבואה. לא לחקות את אמריקה המדורדרת לא להנציח את גלות הגמרא החוסמת ומונעת אלא להשלים את התנך ולעלות למדרגת הנבואה. החלפת הכהונה החילונית והדתית בנבואה.
4
כח הכבוד צחי
קבצי | 27-01-2019 19:50
אנשים כמוך צחי אנחנו צריכים בכנסת
5
אצל בנט יצביעו כל הלייטים והחילונים-לבריאות
לצחי | 27-01-2019 19:57
ואצלנו בה יצביעו כל הדתיים האמיתיים ולא הלייטים וכל המתחזים. בהצלחה לסמוטריץ שיעלה ויצליח ונשמח בו כולנו !!
6
מדוע לא מצויים כי זאת כתבה ממומנת?
גילוי נאות | 30-01-2019 20:17
כתבה בתשלום שהיא פרסומת למועמד חייבת בגילוי נאות לפי כללי האתיקה. כלומר אם האתר מתיימר להיות אתר עיתונאי...
7
כל הכבוד צחי! בת-ימים לכנסת!!!! בהצלחה!!
הדס ניצן אלדד | 01-02-2019 14:35
.
8
חי בסרט
פתטי | 04-02-2019 20:03
צחי יכול לעשות אולי סמינריון בבני עקיבא.. הבנאדם עף רחוק וחבל..