אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למנוע חילול שבת: הרבנות הראשית דחתה את יום ירושלים

על פי החלטת הרבנות אירועי היום ידחו ממוצאי שבת מחשש חילול שבת. בהחלטה קובעת הרבנות כי גם ל"ג בעומר שחל במוצאי שבת יידחה וחופשת התלמידים בבתי הספר תחול בל"ד בעומר בהתאמה.

למנוע חילול שבת: הרבנות הראשית דחתה את יום ירושלים
  פלאש90

הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר פרסם היום (ב')  את החלטת מועצת הרבנות הראשית בנוגע לל"ג בעומר ויום ירושלים שחלים במוצאי שבת.

על פי ההחלטה "כל אירועי יום ירושלים דהשתא יידחו ליום ראשון בערב וזאת כדי למנוע חילולי שבת". עם זאת התפילות החגיגיות בבתי הכנסת יתקיימו כרגיל במוצאי שבת וביום ראשון בבוקר.

בנוסף לכך קובעת הרבנות הראשית כי בכל שנה בה יחול ל"ג בעומר במוצאי שבת תדחה ההדלקה במירון והמדורות בארץ ליום ל"ד בעומר מאותה סיבה. בשנים אלו תתקיים חופשת הלימודים של בתי הספר בי"ט באייר כדי להתאים אותה למדורות בתאריך החדש.

יצוין כי עמדה זו הושמעה על ידי הרבנות הראשית כבר בשנה שעברה בעת של"ג בעומר חל במוצאי שבת. גם הרב עובדיה יוסף הצטרף אז לעמדת הרבנות וקבע כי יש לדחות את ההדלקה כיון ש"בדורות האחרונים רבים אינם מקפידים על קיום תורה ומצוות ויש חששות כבדים שיבואו לידי חילול שבת כשל"ג בעומר חל במוצאי שבת".

מנגד הרב ישראל רוזן ראש מכון צומת הביע התנגדות תקיפה לשינוי ואמר כי לא נהוג בעם ישראל לשנות מועדי חגים מהחשש שמא יתקיים בהם חילול שבת. הרב רוזן אף קבע כי ההזזה בימי השואה, הזיכרון, העצמאות וירושלים היא תחילת ביטולם של ימים אלו.

לדבריו "ליום ל"ג בעומר נפקות הלכתית ומנהגית חשובה גם בנושאי נישואין, תספורת (וחלאקה!), שמחה בימי העומר ועוד…ברי שבלתי אפשרי להסיט את מנהגי ל"ג בעומר והלכותיו ליום המחרת 'מפני שוטין שקלקלו', והפרדה בין ציון היום בביהכ"נ ובמנהגי הלכה, לבין ה'רחוב', 'מוסדות החינוך' ואבוקת מירון, אף היא בלתי אפשרית.

"עמדתי היא שיש להשיב לאחור את ימי השואה, הזיכרון ויום העצמאות לתאריכם ההיסטורי. מעבר לאמונה בסגולת 'עיצומו של יום' זו גם הערובה היחידה שהם יונצחו לדורות! והרי תחילת נפילה – תזוזה".

על עמדתו של הרב רוזן חלק הרב דוד סתיו ראש ארגון רבני 'צהר' שאמר כי "הדלקת מדורה זו לא הלכה, זה אפילו לא מנהג, זו תרבות יהודית. הפולקלור הזה גורם לאלפי שוטרים ולמאות אלפי יהודים שמדליקים מדורות לחלל שבת. ברור שהתנא רבי שמעון בר יוחאי שההילולה נעשית לכבודו, ודאי ישמח יותר לדעת שהיא נעשית בלי חילול שבת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו