לאחר 35 יום: הסתיימה השבתת הממשל בארה"ב

הבית הלבן הודיע על הפסקה זמנית של השבתת הממשל, זאת לאחר 35 ימים שבהם הממשל היה סגור. הנשיא הגיע להסכמות עם מנהיגי הדמוקרטים על העברת תקציב למדינה שאינו כולל תקצוב לחומה- וידון עמם על הנושא עד ה-15 בפברואר

לאחר 35 יום: הסתיימה השבתת הממשל בארה"ב
  (צילום: שאטרסטוק)

הסוף להשבתה: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע היום (שבת) כי הושג הסכם שיביא לסיום השבתת הממשל, זאת לאחר 35 ימים שבהם הממשל האמריקני היה סגור עקב חוסר הסכם על תקציב המדינה.

בהודעתו טראמפ אמר כי הצליח להגיע להסכם עם מנהיגי הדמוקרטים להעברת תקציב זמני לשלושה שבועות. עם זאת, התקציב הזמני אינו מתייחס לתקצוב להקמת החומה בגבול ארה"ב ומקסיקו- המרכיב המרכזי שהוביל להשבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריית ארה"ב. הצדדים ימשיכו במשא ומתן על הנושא בשבועות הקרובים.

לפי הצו, שאושר פה אחד בסנאט, ההפסקה הזמנית בהשבתת הממשל תימשך עד ל-15 בפברואר- כשהצדדים מקווים עד אז להגיע להסכם על התקציב השנתי המלא. "אחרי חמישה שבועות, שמעתי מדמוקרטים ורפובליקנים שהם מוכנים לשים את המחלוקות בצד- ולשים את ביטחון העם האמריקני תחילה" אמר טראמפ. "אני אוודא שכל העובדים יקבלו תשלום בהקדם האפשרי ואבקש שהצעת חוק ברוח זו תונח באופן מידי".

עוד אמר טראמפ כי ועדה דו-מפלגתית תדון בנושא מימון החומה, כשלדבריו, "ארה"ב לא זקוקה לחומה באורך של יותר מ-3,000 ק"מ כדי לשמור על ביטחונה". עם זאת, הנשיא הבהיר כי "אם לא נקבל הצעה הוגנת עד ה-15 בפברואר, יש 2 אפשרויות: או שההשבתה תחזור, או שנכריז על מצב חירום כדי לבנות את החומה".

בכירים בממשל טראמפ אמרו כי כל עסקה עתידית חייבת לכלול את מימון החומה כדי לקבל אישור, אך העריכו שסכום המימון לא חייב להיות 5.7 מיליארד דולר כפי שטראמפ דרש בהתחלה.

כזכור, ההשבתה של ממשל ארה"ב התחילה לאחר שחברי בית הנבחרים סירבו לקבל את הדרישה של טראמפ ולהקצות 5.7 מיליארד דולר לבניית חומה בגבול מקסיקו. כתוצאה, המושב התפזר מבלי להצביע על אישור התקציב לשנת 2019. בהמשך טראמפ הסכים להוריד את הדרישה ל-4 מיליארד דולר, אך במפלגה הדמוקרטית הודיעו כי יסרבו לכל הצעה שכוללת מעל 1.3 מיליארד דולר לפעילות נגד הגירה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו