אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

על רבנים מושלמים ושופטים מושלמים

אנחנו צריכים להיזהר כשאנו מתייחסים למערכת הרבנית וכשלהבדיל אנחנו מתייחסים למערכת המשפטית. אסור לנו להפוך אותן למערכות מושלמות. כל הרבנים הינם בני אדם עם חסרונות ולהבדיל גם כל השופטים (גם אלו שבבית המשפט העליון) הינם בני אדם עם חסרונות

על רבנים מושלמים ושופטים מושלמים
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

ארבעה מתו בעטיו של נחש", קובעת הגמרא (ב"ב יז.). ארבעה אנשים לא חטאו כלל כל ימי חייהם, והסיבה היחידה לכך שמתו הוא חטא הנחש ועץ הדעת.

הגר"א התייחס לגמרא זאת וקבע שישנם רק ארבעה אנשים כאלו, לא יהיו יותר אנשים שלא חטאו. כל בן אנוש חוטא. אין אנשים מושלמים. גם אין רבנים מושלמים. את ההערכה האדירה ואת ההתבטלות שלנו בפני אבות האומה המופיעים בתנ"ך ובפני גדולי הרבנים המופיעים בגמרא, לא ינקנו מסיפורים על שלמותם ועל דמויותיהם חסרות הדופי, אלא דווקא מסיפורים על חסרונותיהם ועל ההתמודדות שלהם עם החולשות שלהם. מתוך חולשותיהם למדנו על גדולתם. אנחנו מעריכים ומעריצים את דמויות המופת שלנו דווקא בגלל שהם בני אדם עם חולשות שהצליחו להתרומם לדרגות גבוהות.

הגישה הנוצרית נמצאת בדיוק בקצה השני. הדת הנוצרית הפכה את אבות הכנסייה ומנהיגיה לאנשים מושלמים על סף האלוהות. בעוד שרבי יהודה הנשיא הקדיש מסכת שלמה למקרים שבהם בית דין טעה (מסכת הוריות), הנצרות יצאה חוצץ נגד עצם האפשרות שהאפיפיור או מישהו מבכירי הכנסייה יכולים לטעות.

לכאורה,הגישה הנוצרית מובנת. כשרוצים לייצר אמון ציבורי בגוף מסוים, טבעי ואף מתבקש לנסות ולצייר אותו כגוף מושלם. זו גישה מובנת אך מסוכנת. הניסיון להציג מערכת אנושית כמושלמת סופה להתגלות ולהמיט חרפה על אותה מערכת.

אנחנו צריכים להיזהר כשאנו מתייחסים למערכת הרבנית וכשלהבדיל אנחנו מתייחסים למערכת המשפטית. אסור לנו להפוך אותן למערכות מושלמות. כל הרבנים הינם בני אדם עם חסרונות ולהבדיל גם כל השופטים (גם אלו שבבית המשפט העליון) הינם בני אדם עם חסרונות. המערכת הרבנית אינה מושלמת וגם מערכת המשפט אינה מושלמת. כוחה של מערכת לא נובע מהצגתה כנקייה וטהורה מכל סיג ולכלוך, אלא דווקא מהנכונות לא להתבייש להודות בחסרונות ולפעול לתיקונם.

=======

המאמר יתפרסם השבת בעלון 'שבת בשבתו'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
עם כל הכבוד, להבדיל.
אביגדור | 24-01-2019 9:07
להבדיל אלף אלפי מיליוני הבדלות. איך אתה מסוגל להשוות, בין בבת עיניו של הקבה, רבנים ותלמידי חכמים, לאנשים מקצועיים, שכל תוארם הוא, שהם נושאי מקצועות חופשיים חילוניים, רופאים מהנדסים, עורכי דין, אדריכלים, ושופטים (עם מערכת ערכים חילונית). כל המהרהר אחרי תלמיד חכם, אין תרופה למכתו. עצם ההשוואה, ממש ממש לא במקום.
חי בסרט. מדומיין לחלוטין
משה | 21-04-2019 18:22
רופא שעושה עבודתו נאמנה , הוא לא צדיק גדול? מהנדס הבונה בתים בארץ ישראל , זה חול בעיניך? ומנגד רבנים הלוקחים כסף בשביל עצמם . הם קודש? זו טומאה בהתגלמותה.ובפרט בדורנו. ברור שיש רבנים צדיקים . אבל יש גם לא . ובעוהב לא שואלים 'היית רב'? ... אלא נשאת ונתת באמונה?. אל תהיה חסיד שוטה ותעיין קצת בדברי רבי נחמן על רבנים ומפורסמים של שקר.
בדיוק על אנשים כמוך נכתב המאמר
לאביגדור | 24-01-2019 10:21
אתה מגיב כך כי אתה עמוק בתוך הגישה הנוצרית.
הוא כתב להבדיל
הוא כתב להבדיל | 24-01-2019 9:39
הוא כתב לחברה דתית והחילונית. החילונים מתייחסים לשופטים כבני הא-לוהים והדתיים מתייחסים לרבנים כבני הא-לוהים. לא אלו ולהבדיל גם לא אלו מושלמים.
2
חבל שבגבעת האולפנה העדיפו את הגישה הנוצרית
צודק | 24-01-2019 9:51
על אף הנגיעה בדבר של רב הקהילה
3
הרבנות מול שופטים?
חיים | 24-01-2019 9:57
בדיחה. הרבנים הם פוליטיקאים בתחפושת שנכשלו בתפיסת הנהגה במפלגות ולכן מנסים להיראות כנותני טון. הכל הבל- כולם אותו דבר,בני אדם הם בני אנוש, גם רעים וחטאים. למה תומכים בביבי העבריין מדאורייתא? כי הכל בלוף.
4
תודה לאתר השפוי שמשמיע קול שפוי ולא רק
תודה לסרוגים | 24-01-2019 14:45
את הרב הגאון, ואת הבן של...
5
מה שופטי הבגץ לא אלוהים?
משה | 21-04-2019 18:17
זאת חבורה גזענית עלובה ומושחתת. ראו פסילת חוק מיסוי דירה שלישית. איך אלו שיש לכל אחד כמה בתים יכולים לדון בנושא? אבל לא . אין אצלם שיקולים זרים הכל עניני.
6
"לא יהיו יותר אנשים (שימותו) שלא חטאו" האמנם?
רבקה | 22-07-2021 15:47
צדיקים גמורים רבים, רבים מתו ולא כולם תינוקות שלא הספיקו לחטוא. יוצא מכך, שיש שמשלמים על עוונם של אחרים. וזה היה צל מובן גם קודם, שכן גם הארבעה הנל מתו בעטיו של נחש, לא משום שהם עצמם שחטאו!