ריבלין: "אם יהיה עלינו איום מלבנון- לא נעמוד מנגד"

נשיא המדינה נפגש עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, כשהשניים שוחחו על המתיחות הביטחונית מול לבנון. ריבלין הבהיר: "אם יהיה עלינו איום- לא נעמוד מנגד". עוד אמר על איראן: "אויב שלא מסתיר את כוונתו להשמדת ישראל"

ריבלין: "אם יהיה עלינו איום מלבנון- לא נעמוד מנגד"
  (צילום: חיים צח\לע"ם)

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש היום (רביעי) עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בפריז, זאת במסגרת ביקור מדיני שנערך לציון 70 שנות יחסים דיפלומטים בין ישראל וצרפת.

במרכז פגישתם של האישים עמד האיום האיראני על שלוחותיו בסוריה ובלבנון, והיא התקיימה בהשתתפות מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין. לקראת ביקורו הצפוי של הנשיא מקרון בלבנון בתחילת פברואר, ביקש הנשיא להדגיש בפניו כי מדינת לבנון מוחזקת כבת ערובה על חיזבאללה, שנתמכת על ידי איראן.

"אין לנו רצון למלחמה עם לבנון, ובעולם אידיאלי יכלה להתקיים בין המדינות מערכת יחסים נפלאה- אך ההפרות החוזרות ונשנות של החלטות האו״ם וההתחמשות המדויקת של חיזבאללה לא יאפשרו לנו להישאר אדישים" טען ריבלין. "חיזבאללה מקים מפעלי הסבה וייצור לרקטות מדויקות בלב ביירות, בחסות אזרחית ובתמיכה איראנית. פעילות זו מסכנת את ביטחון ישראל, ועלולה לאלץ אותנו להגיב, מה שיגרור את האזור כולו להסלמה ויפגע קשות בלבנון".

עוד הדגיש כי ממשלת לבנון כריבון היא האחראית הבלעדית על כל הנעשה בשטחה. לדבריו, "מדינת ישראל לא מפרידה ביו חיזבאללה ומדינת לבנון. אנו מצפים מצרפת להפעיל את הלחץ הנדרש על ממשלת לבנון לממש את ריבונותה ולדחוק כל מעורבות של איראן וחיזבאללה העשויים להוביל אותנו למלחמה".

באשר למצב בסוריה, אמר הנשיא כי ישראל לא תאפשר התבססות איראנית בסוריה, דבר המהווה איום ישיר על מדינת ישראל ועל ביטחון האזור כולו. ״כל עוד איראן ושלוחותיה ימשיכו להתבסס, ישראל תפעל כדי להגן על ביטחונה, בין היתר כנגד העברות אמצעי לחימה מתקדמים מאיראן דרך סוריה לחיזבאללה בלבנו" הבהיר.

עוד התייחס להסלמה בדרום, כשריבלין ציין כי ״ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך לא תקבל פגיעה בריבונותה, ביטחון אזרחיה ובתשתיות- ותפעל בנחישות מול כל איום". הנשיא ביקש את מעורבות צרפת בהשבת חללי צה״ל אורון שאול והדר גולדין הי"ד, ושני האזרחים הישראלים המוחזקים בעזה: ״מדובר בהפרה בוטה של החוק ההומניטארי הבינלאומי, וחמאס אף לא מאפשר לצלב האדום לבקרם".

"המשטר האיראני- אויב שאינו מסתיר את כוונתו"

בסיום הפגישה נשאו שני האישים הצהרות משותפות לתקשורת, במהלכם ריבלין הוסיף והבהיר את גודל האיום הנשקף מאיראן. "כיום מהווה המשטר האיראני ושלוחותיו את המקור המרכזי לחוסר יציבות והפצת טרור במזרח התיכון ובאירופה" טען. "עבורנו המשטר האיראני הוא אויב שאינו מסתיר את כוונתו ביחס להשמדת ישראל. זוהי לא זכותנו אלא חובתנו להתייחס לזה ברצינות. האיום האיראני לא מתמצה בגרעין, הוא ממשיך בתכנית הטילים האיראנית המהווה איום קיומי לא פחות, ובהרחבת ההשפעה של המשטר האיראני ברחבי המזרח התיכון, בפרט בסוריה ובלבנון באמצעות חיזבאללה ואחרים".

"אם יהיה עלינו איום מלבנון, לא נעמוד מנגד" הוסיף והבהיר. צרפת היא מעצמה בעלת השפעה מכרעת באזורנו והבנתה שהחיזבאללה הוא חלק מהמערכת הלבנונית הכוללת היא חיונית. אנחנו אומרים בצורה ברורה לממשלת לבנון ולבעלות בריתה בעולם- צריך לבלום את התוקפנות של חיזבאללה, לפני שנמצא את עצמנו נגררים למערכה שלא לבנון ולא ישראל מעוניינים בה".

מקרון הודה לנשיא על דבריו והדגיש את היחסים החמים בין המדינות- אך מיד הבהיר כי "לעיתים אנחנו לא מסכימים- וכך למשל באשר להסכם הגרעין האיראני. הסברתי פעמים רבות את עמדתה של צרפת בנושא, ואני רוצה לחזור ולומר שביטחון ישראל נותר עבורנו אחד העקרונות החשובים עבור יציבות האזור. אנחנו סבורים שעלינו להמשיך בדו שיח על מנת לשלוט בפעילות הגרעינית והבליסטית של איראן.

עם זאת, מקרון גם אמר כי "הבעתי בפני הנשיא את דאגתי לאור הירי האחרון מסוריה לעבר ישראל. נמשיך לשים לנגד עינינו את האינטרסים הישראלים הנוגעים לסוריה ונדאג שכך יעשו גם שותפינו. באשר ללבנון, הבעתי את דאגתי לאחר חשיפתן של המנהרות שנחפרו לעבר ישראל, והצדעתי לשיתוף הפעולה האינטנסיבי שלנו בתחום המאבק בטרור".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו