החרדים זועמים: העבודות על גשר יהודית יחלו בשבת

עקבות עתירה של עיריית תל אביב-יפו לבג"צ, נקבע כי העבודות להקמת גשר יהודית יחלו בסוף השבוע הקרוב- למרות ההתנגדות לעבודות בשבת. לטענת ראש העיר רון חולדאי: "שר התחבורה נאלץ לרדת מהעץ"

החרדים זועמים: העבודות על גשר יהודית יחלו בשבת
  הדמיית גשר יהודית (קרדיט: חן אדריכלים)

למרות ההתנגדות: פרקליטות המדינה הודיעה היום (שלישי) לבית המשפט העליון כי העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביב ייחלו בסוף השבוע הקרוב, ויימשכו שישה סופי שבוע- כמו בתכנון המקורי ששר התחבורה ישראל כץ עצר בזמנו.

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שעיריית תל אביב-יפו הגישה לבג"צ בעקבות ההתנגדות של שר התחבורה לתכנון וההחלטה לבטל את עבודות בניית הגשר בנתיבי איילון בשבת. "כפי שחזרתי ואמרתי- גשר יהודית קום יקום. שר התחבורה נאלץ לרדת מהעץ, לחזור בו ולהורות על המשך העבודות" אמר ראש העירייה רון חולדאי. "חבל שפרויקט כה חשוב לציבור עוכב בגלל סיבות פוליטיות".

הקמת גשר יהודית-ביצרון הינה חלק ממדיניות עיריית תל אביב-יפו לחיזוק המארג העירוני בין חלקי העיר השונים ועידוד הליכה ברגל והשימוש באופניים ככלי רכיבה יום-יומי. הגשר, המתוכנן עבור הולכי רגל ורוכבי אופניים (ללא תחבורה ממונעת), יחבר את מזרח העיר למערבה, יעודד תחבורה ירוקה ובטוחה ברגל ובאופניים, יאפשר לתושבי רמת גן וגבעתיים להגיע ללא רכב למרכז תל אביב, ויסייע להפחתת מס' כלי הרכב בתוך גוש דן – לרווחת כלל תושבי המטרופולין.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "בניגוד להודעת עיריית תל אביב, בג"ץ קיבל את עמדת המשרד בכל הנוגע להקמת גשר יהודית וכל העקרונות שנקבעו על ידי השר כץ, ולפיהם העבודות יידחו בחצי שנה".

כזכור, באוגוסט האחרון שר התחבורה התנגד לביצוע העבודות בשבת, וותקף את עיריית תל אביב על כך שלטענתו ההודעה על קיום ההודעות בשבת היא מקוממת ומיותרת. בעקבות זאת, הורה כץ לחברת נתיבי איילון, המבצעת את הפרויקט עבור עיריית תל אביב – יפו, להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות להקמת הגשר ולהגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם.

ההחלטה על ביטול העבודות הביאה לסערה נרחבת בקרב הממשלה, כשחברי האופוזיציה תקפו את כ"ץ על ההחלטה. "החרדים, השליטים האמיתיים של הממשלה הזו, הורו לנתניהו להקפיא את העבודות בנתיבי איילון. אז נתניהו כמובן ציית והקפיא, ואנחנו נעמוד שוב בפקקים מטורפים" טען ח"כ יאיר לפיד. "הממשלה היחידה שלא נכנעה לכל גחמה שלהם, הייתה זו שאנחנו הקמנו. הממשלה היחידה שלא תיכנע להם בעתיד, היא זו שאנחנו נקים".

מנגד, בקואליציה בירכו את ההחלטה על הקפאת ביצוע העבודות. "זאת החלטה נכונה וראויה" טענה שרת התרבות והספורט מירי רגב בראיון ל-Ynet. "אני חושבת שמדובר פה בהבנה של צרכים של אנשים דתיים שגרים כאן במדינה הזאת. זו מדינה יהודית, שחיים פה גם חרדים, מגיע גם להתחשב בדעות שלהם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' תמך גם כן בהחלטה, ואמר כי מדובר ב"החלטה נכונה ומתבקשת מאופיה היהודי של מדינת ישראל. אפשר וצריך לבנות ולפתח, אבל בלי להפנות עורף לערכי היסוד הבסיסיים של המדינה". גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "לאורך כל הדורות שמירת שבת היא ערך עליון כיום המנוחה הלאומי. ביטול העבודות בשבת בגשר יהודית הוא צעד ערכי מבורך שמבטא שיקול דעת נכון, על פני התגרות ופגיעה כלפי האוכלוסייה הדתית והמסורתית, שהן רוב הציבור בישראל".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
למה רק החרדים נלחמים על השבת ?
אלי | 22-01-2019 19:11
את הבית היהודי זה לא מעניין ???
לא מחפשים עימות
אלי | 22-01-2019 23:20
אם החרדים יחפשו ימצאו מקומות נוספים, המשאבים הנכונים ליצירת יהדות בארץ ישראל היא בדרך קירוב ולמצוא הדברים הטובים שעושים החילונים למען היהדות ולתת לצמוח, אבל אם כבר יצא החרדים לקרב אז הדתי לאומי לא יטרפד המאמצים
2
לפחות אל תקראו למדינה הזו מדינת ישראל ומדינת
צבועים | 23-01-2019 12:42
לפחות אל תקראו למדינה הזו מדינת ישראל ומדינת היהודים כופרים!