עשתה את שלה: עידן הציונות הדתית הגיע לסיומו

התפיסה הרומנטית שלפיה אנו מהווים גשר בין חלקי העם מתוך עמדה פרגמטית מקרבת ומכילה כבר אינה תפיסה מקובלת בלשון המעטה. חלקי העם כבר אינם רואים, וספק אם אי פעם ראו בנו גשר של ממש

עשתה את שלה: עידן הציונות הדתית הגיע לסיומו
  (צילום: Yehuda Haim/Flash90)

מאמר זה נכתב ב'חדא מחתא' וב'משיכת קולמוס' אחת כדי לא לאפשר סידור הדברים ברצף הגיוני. הוא אינו עומד בסטנדרטים האקדמיים המחמירים אבל הוא מבטא השתפכות רגשית חסרת מעצורים ואפשר כי בכך נמצא כל הגיונו.

שנים רבות הזדעזעתי מן המשפט: "תפקידה של הזרוע הפוליטית של הציונות הדתית הגיע לסיומו. אין צורך יותר במפד"ל והיום 'בבית היהודי'". התגובה הייתה תמיד רפלקטיבית אוטומטית. היא נורתה 'מן המותן ו'בכינון ישיר'. כנגד אמירת מחללת קודש זו, עלו שאלות כבדות: מי ידאג לצביון 'הדתי' של המדינה לעת הזאת? מה יהיה על מערכת החינוך 'הדתית' המפוארת? מי ידאג להמשך קיומן ושגשוגן של המכינות, הישיבות התיכוניות, האולפנות, והישיבות הגבוהות? מה יהיה על מערכת הכשרות הממלכתית? מה יהיה על נושא השבת? הלאום? הגיור? מה יהיה עם תהליך הגאולה?

והנה הפתעה: איני מתרגש יותר. איני מזדעזע יותר. אני אפילו מכיל את המשפט בלי למצמץ. התפיסה הרומנטית שלפיה אנו מהווים גשר בין חלקי העם מתוך עמדה פרגמטית מקרבת ומכילה כבר אינה תפיסה מקובלת בלשון המעטה. חלקי העם כבר אינם רואים, וספק אם אי פעם ראו בנו גשר של ממש. משני צידי המתרס רואים בנו גשר רעוע או למצער גשר חד כיווני ומוטה.

אנו נוהגים להתהדר בחידודי לשון סיסמתיים מפורסמים שלפיהם הגירש בין ה'ציונות' ל'דתיות' הוא החלק החשוב. יותר מאוחר התגאינו בו"ו שבין ה'תורה' ל'עבודה' והיום אנו תולים יהבנו  בו"ו שבין ה'יהודית' ל'דמוקרטית'. הגשר הרעוע מחליף שמות וסיסמאות ו'סדנא דארעא חד הוא'. ומה בכך? האם כבר פתרנו את בעיית הגיור החמורה של 'זרע ישראל' המאיימת להרוס אותנו מכל היבט? הפרהסיה בשבת נהיית יותר יהודית או יותר דמוקרטית? מערך הכשרות של הרבנות או מערך רישום הנישואין של הרבנות הממלכתית יכולים להתגאות בהישגיהם? האם החשנו במו ידינו את מהלך הגאולה? שיפרנו את מעמד החלשים בחברה הישראלית? קידמנו את מעמד האשה? איך בדיוק הוכחנו הלכה למעשה את היותנו גשר בין חלקי העם? האם החכי"ם המכונים 'דתיים' המצויים בכל המפלגות הציוניות הם חלק מן הגשר?

ה'סטטוס-קוו' המפורסם הפסיק מזמן לשקף את ההסכמה ההיסטורית הזמנית. האם יש ביד מי מאיתנו האומץ להכריז כי זהו מצב זמני ולא אידיאלי? מתי אם כן נאזור אומץ לעשות את השינוי המיוחל? נדמה כי רבים מאיתנו סבורים שזהו המצב המיוחל, זהו המצב אידיאלי ועל כן יש לאחוז בו ולשמרו. האמנם? זו המדינה לה חלמנו?

כיצד קרה שלימודי תלמוד נעלמו מבתי ספר ממלכתיים? כיצד קרה שגננות חוששות לספר סיפורי אבות ומעשיות צדיקים שמה תואשמנה ב'הדתה'? האם הזרוע הביצועית של הציונות הדתית כילתה את מעשיה או בחרה להנהיג את העם בתחומים אחרים? כיצד מייעצים יועצינו לבחור בתיקי המשפטים, הכלכלה והחקלאות ולהותיר את שאלות 'הדת' בידי אחרים? התייאשנו? רפו ידינו? או שמא זה כבר לא מעניין? בדור קודם נציגי הציונות הדתית הפילו ממשלה בשל נחיתת מטוסי קרב בשבת. האם המדינה כבר עיקלה את היותה מדינה יהודית ברמ"ח אבריה ושס"ה גידיה ולכן אין צורך בגופים נבחרים שיזכירו לה זאת? האם הגענו אל המנוחה ואל הנחלה?

לעת הזאת היינו כבר אמורים להיות במצב אחר. חלקי העם היו אמורים להיות מאוחדים בשל הגשר הפתוח 24 שעות ביממה. שאלת ה'הדתה' לא הייתה אמורה לבא לעולם כלל . חוקי הכשרות היו אמורים להיות חלק מן החוקה הישראלית החדשה. מערכות החינוך הממלכתי והממלכתי דתי היו אמורות להיעלם ובמקומן היו אמורות להיות מערכות אחרות שאינן מאופיינות על בסיס הכינוי 'דתי'. מציאות שבה שני רבנים 'אשכנזי' ו'ספרדי' הייתה צריכה להעלות חיוך נוסטלגי. והרשימה ארוכה מיני ים.

במה היינו אמורים לעסוק היום? בהקמת בתי ספר לנבואה. בהכשרת עובדים וכהנים לבית המקדש. בבחינות קבלה לסנהדרין. בהשגה ובדעה את השם. ולא, יהודה ושומרון אינם הגורם המעכב, הם הסימפטום. הסכמה כללית ונכונות לתת את הנפש על כך הייתה פותרת את הבעיה בהינף יד אחד וביסודיות.

במקום זאת אנו ממשיכים להתפצל כמו אמבות מצויות, גוונים וגווני גוונים ומושגי ה'רצף' ו'ההכלה' אוכלים בנו בכל פה, משל היו פתרון קסם למצבנו. אם הדרך היא הקובעת מדוע מתרגשים ב'בית היהודי' מעזיבת קברניטיה? האם איבדו שם את הדרך? ממתי התחלנו להצביע לדמויות מושכות קולות במקום לדרך? האם נהיינו ככל המפלגות? אם כן למה כי נלין? האם מפלגה הנשמעת לרבניה אינה יכולה להגיע לפשרות בסוגיות 'דת' ומדינה? האם רק מנהיגים 'לא רבנים' מודעים לצורך באחדות העם מכל פלגיו? האם יסוד אחדות העם אינו חלק מעולם ההלכה? כיצד יתכן ש'דתי' לייט וגברת 'חילונית' גורפים קולות יותר ממפלגת האם של המחנה ממנו יצאו?

נראה כי המסגרת המפלגתית של הדמוקרטיה הישראלית אינה יכולה להיות יותר מסגרת להגשמת החזון של הציונות הדתית. חזון זה צריך להיות, והוא כנראה הגיע לכך בדורנו, מעל המסגרת הפוליטית. למעשה, כל המפלגות הציוניות ללא יוצא מן הכלל מגשימות את ערכי הצינות הדתית שהם ערכי היהדות בעת הגאולה. ה'אמת נעדרת' במובן זה שהיא מצויה כ'עדרים עדרים' בכל חלקי העם.

'יושב בשמים ישחק למו', אנו מתכננים, מתפצלים ומכריזים וביושב במרומים בונה את מדינת ישראל, מדינת ה 'על-נס'. אין להתרגש משבירת מסגרות ששמן (=מפלגות) לא לקוח מהררי קודש. זוהי רק מסגרת שרוב עיסוקה במתנה מענה לאגו של מנהליה.

הבוקה והמבולקה, שבירת המסגרות, החיבורים המעושים והדמיוניים של הפוליטיקה הישראלית אינם אלא סימפטום לזרמי עומק בחברה הישראלית. האגו של רוב מנהיגנו אינו מאפשר להם חיבור אמיתי והגשמתם החזון בו הם עצמם מאמינים. לעת הזאת הקב"ה אומר- 'ישחקו הנערים לפנינו'. בסופו של דבר עם ישראל ועתידו אינו מונח בכיסם וחזון הגאולה של הנביאים מתממש איתם או בלעדיהם.

הציונות הדתית עשתה את שלה. רעיונותיה הראשוניים הבשילו והתממשו. מאמיניה ומוביליה מצויים בכל עמדות המפתח במדינה. ברם, היא לא השכילה לאמץ במלואו את חזונו של הרב קוק זצ"ל. היא הסתפקה בסטטוס- קוו ועתה אחרים מגשימים את יתר ערכיה או למצער מנסים לבטלם. היהדות הישראלית החדשה הולכת ונוצרת לנגד עינינו המשתאות והיא 'אינה סופרת' מסגרות פוליטיות קיימות. לצעירי ישראל נמאס מתורת הגלות וממאבקי האגו. המסגרות הפוליטיות של הציונות הדתית הם רק הקרבן הראשון, ירידתן הוא המצע לתחיית האומה העברית במודל ובמסגרות חדשות.

=======

ד"ר גבריאל חזות הוא מנהל חברת הייטק ואיש אקדמיה בנושאי תקשוב ומידות הדרש. הקים יחד עם הרב ד"ר מיכאל אברהם את 'מידה טובה' לחקר ההגיון היהודי

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
30 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
ומי שהדת במדינה חשובה לו (בניגוד לכותב המאמר)
מסקנה | 22-01-2019 11:24
יצביע למפלגה חרדית ?
החרדיות היא לצערינו זיוף היהדות האמיתית
טא | 23-01-2019 18:31
הנקודה העיקרית היא - שיש להבחין בין ציונים דתיים לייטים כמו כותב מאמר לבין ציונים דתיים תורניים - שהם ברמה הדתית הכי גבוהה היום בדור, והאמת איתם, בעזר ה'.
בלי חוכמות - חסר לציונות שלנו קצת אידישקייט
עמוס | 23-01-2019 9:04
הלכנו מידי רחוק. התקרבנו קירבה יתרה לחילונים שונאי הדת. במלים אחרות. רקדנו ''ריקוד מה יפית'' באקסטזה. עלינו להתקרב יותר לחרדים, ואז נמצא את האיזון הנכון. ונוכל לבנות ''ציונות דתית חרדית''. [בטח כמה קיצונים יגיבו כאן]
עדיף יהדות שיש בה ממש. מחרדיות.
קרית ספרי | 22-01-2019 13:18
ל
2
רק אוויל לא מבין את השפעת הפוליטיקה על חיינו
רמי | 22-01-2019 11:25
מטרתה של מפלגה פוליטית הוא לא להגשים את חזון הנביאים או חזון הרב קוק אלא לאפשר לחיות עפי תפיסת העולם של המפלגה שינסה הכותב לראות את הציבור החרדי (למשל) ללא מפלגותיו למרות שלא ברור בכלל מה החזון שלהם לגאולת ישראל והעולם בלי מפלגה ציונית דתית יהיה קשה מאוד לקיים מסלול הסדר שמאפשר לבני ישיבות לשרת ואפילו השירות בכלל צהל ולא ביחידות החרדיות יהיה כמעט בלתי אפשרי לשומרי תומ הוא הדין לשוק העבודה והוא הדין לכשרות ולשאר אלפי נושאים
3
הנה עוד אחד
מישהו | 22-01-2019 11:26
אם הציונות הדתית לא משרתת את אחרון הרפורמים והדרישות החילוניות למחוק את הזהות היהודית אז היא סיימה את תפקידה. ליצור גשר זה לא אומר לדאוג שהדתיים יוותרו על כל העקרונות שלהם.
4
את החותמת הסופית קיבלנו בגבעת האולפנה
המרצע | 22-01-2019 11:27
כשהרב דיבר על למסור את הנפש אך לקח את הכסף
5
עקבות לנבואותיה של סימונה
צדוק | 22-01-2019 11:30
...
6
מאמר שלמעשה אומר שדרך המזרחי פשטה את הרגל?
ירושלמי | 22-01-2019 11:30
אם הציונות הדתית איננה יכולה להשפיע של מיטב בניה הנוטשים אותה, איך תוכל להשפיע על הסובבים אותה? צריך לבדוק איפה טעינו, לחשב מסלול מחדש...
7
"מעמד האישה" נו שויין...
אבא | 22-01-2019 11:44
כל מה שכתבת אפשר לומר על הציונות כתנועה בכלל. לא רלוונטית יותר.
8
מי יממן את הגרעינים התורניים האולפנות ישיבות?
אריק | 22-01-2019 13:21
אם לא יהיו נציגים בכנסת שידאגו לנו שכר הלימוד למשפחה יאמיר ל-מעל 30 אלף בשנה . מי ידאג לבתי כנסת לאחזקה ושיפוץ? מי ילחץ לקבל תקציב עבור שיפוץ מקוואות? מי ידאג למועצות הדתיות שתושביהם סרוגים ולא חרדים? ויש עוד מאות פסקאות שאני יכול לציין. בלי נציגות מכובדת למגזר בכנסת במפלגה אחת נחזור להיות קבצנים עבור חינוך ילדנו ולדאוג לעתידנו
9
עוד קשקוש מטעם בנט,ש"סרוגים" העלה כבר 15 פעם
ד | 22-01-2019 13:24
האג'נדה לחלן את הציבור בשירות בנט-שקד ככ שקופה ואובססיבית... אתם מפרסמים אותה כתבה כל יומיים תחת שם אחר. הציונות הדתית לא תעלם לצערכם, חלשי האופי שמתפתים להבלי העולם החילוני הלכו ומוזמנים ללכת, אף אחד לא משאיר אתכם בכח (וכן אין ספק שאנחנו משלמים מחיר על ההתערבבות בעולם החילוני, ויש צורך בבדיקה עצמית של החינוך), אבל הגרעין האמוני שומר המצוות היה וישאר ויתחזק (ולראיה גלי החוזרים בתשובה) לא משנה כמה תתאמצו, בפרט עם התגברות אבדן הערכים מערב.
10
לא סיומה ולא נעלים, בנט הנחית מכה, אך נתאושש
יעקב | 22-01-2019 13:33
תמשיכו לפרסם את השטויות האלה, אבל הציונות הדתיים ,ולא הלייטים הרפורמים למיניהם- כן ירבו וכן יפרצו, על אפכם ועל חמתכם.
בנט ושקד הרסו והם אלה שבגללם הבית היהודי ימחק
יוסי | 22-01-2019 16:24
לא להצביע להם שתי שקרנים שרק רוצים את טובתם האישית.
11
הכותבים היחידים שמזמינים כאן הם מיני דלתשים?
אביחי | 22-01-2019 13:44
כל המפלגות הציוניות ללא יוצא מן הכלל מגשימות את ערכי הצינות הדתית שהם ערכי היהדות בעת הגאולה. יש לך את זה ביותר הזוי, אדוני?? באיזה יקום אתה חי? ועוד נקודה - בלי הציונות הדתית, לא יהיה סמן ימני ודתי שינווט את ספינת המרכז לכיוון הנכון. אם הסדום שקורה בליכוד הוא מה שנישאר איתו, המדינה על כל גווניה תיעלם מהעולם. במקום להלחם על הדרך אדוני מציע שפשוט נתפנה? אולי פחות זמן בחברות הייטק ויותר בבית המדרש היה עוזר.
12
אז הבעיה ב"מעמד האשה" היא בציונות הדתית?!?
נמאסתם | 22-01-2019 13:47
אתה בטוח? לא אצל החילונים? קשקוש פמיניסטי-ליברלי אופייני.
13
ד"ר חזות תועה ומטעה.להצמד לעיקר.
לרדת לשורש. קליטה+++ | 22-01-2019 14:12
מטעה לא בכוונה חלילה. בואו נחשוב לו לא היו מוסדות שהקימו ראשי הציונות ש1מראשיה היה איש החזון הראיה קוק זצוקל. רבים מבוגרי מוסדות הציוהד לא היו שותפים לכל העשייה בכל התחומים :צבא/בטחון. יישוב אי/קליטה. אקדמיה/הוראה/חינוך. וכל מה שניגזר מהנל. רפואה.חקלאות.משפטים. וכו'. ציבור גדול של עולים שומרי מצוות לא היו מוצאים את עצמם. זה היה גורם לקיטוב עמוק בעם. אז נאמר שעם עבר זה יש הסכמה. ומה העתיד ? מדינת עם ישראל עדיין קולטת וצריכה עוד לקלוט עליות מכל רחבי תבל. עם תפיסות עולם שונות. זה לא רק המפלגה. שהיא אמצעי חשוב. המאבק על כל חלקי אי טרם הסתיים. ובהזדמנות זו קריאה לרב דרוקמן שיבדלא , ממשיך דרכו של הרב קוק זצוקל. לפעול למען חיבור/איחוד שייבטיח כח בכנסת. בי/מפדל + יחד/ישי + תקומה+עוצמה. לשמירה על כל הנל. אפשר חיבור טכני ולהתפצל ואשר גם אחכ לשתף פעולה. בברכה.
תגובה
חזות גבריאל | 22-01-2019 16:49
ולמה לא עשו זאת עד עתה? כי לא רצו או כי לא יכלו?
14
כתבה תבוסתנית
ג'ורג'-מרדכי | 22-01-2019 14:18
כתבה תבוסתנית, שכתובה עמ לעודד בוחרים של הציונות הדתית לעבור למפלגת של שקד ובנט. ממש ככה ולא יותר מזה.
15
ממש ככה!!!! סוף סוף דברי חכמה!, כנסו....
שלומי רוזנטל | 22-01-2019 15:13
הרבנים של הציונות הדתית הפכו את הציבור ואת עצמם ללא רלוונטים אם רב שכל פעם היה מורה לכולם להתנגד לפינויים וגם הוא עצמו קרא לתלמידיו להתנגד לפינוי עד מסירות נפש בסוף תמורת כסף למוסדות שלו בניית בתים לאברכים ובניית ישיבה חדשה הורה לכולם להתפנות ללא כל התנגדות ופתאום כל האמונה שלו נעלמה כלא הייתה תמורת כסף אזי הציבור הבין מה שווה ההדרכה שלו ומכאן היה ברור לכולם שהעסק הסתיים
כל מילה בסלע, אפילו נוער בית אל לא מאמין להם
קומבינת האולפנה | 22-01-2019 19:38
סיפורה של הציונות הדתית ...
בגבעת האולפנה נגמר עידן הציונות הדתית
רבינשטיין הפודל | 22-01-2019 18:18
מעניין מה הרב צבי יהודה היה אומר עליהם שמכרו את דתם תמורת כסף למוסדות
16
עם חוזה עתידות אי אפשר לדון באופן רציונלי
ש.ש | 22-01-2019 15:48
חן חן לכותב שברור לו כיוון ההיסטוריה. ומה יקרה גם עם לא נעשה שום דבר. אבל אנחנו רוצים לדעת מה לעשות. האם להתמיד בפלטפורמה המפלגתית של הציונות הדתית עד היום או לנסות פלטפורמה חדשה. תשובה מושכלת לדילמה הזאת לא קיבלנו.
תגובה
חזות | 22-01-2019 16:53
איני חוזה ואיני הוזה. אני כואב את המצב. זו אינה כתבה פוליטית זו כתבה לעידוד
17
ברגע שקראו לזה הבית היהודי היא סימה את תפקידה
יוסי | 22-01-2019 16:20
ואת תפקיד הרבנים הציונים , היום אין לבית היהודי שום השפעה וכך גם לרבנים אין שום השפעה בבית היהודי ובכלל , מקווה שימחקו מהמפה הפוליטית .
18
ניר אורבך עוף לביתך
יקי | 22-01-2019 18:19
לא משנה מי ינהיג גבר או אישה חשוב שניר אורבך אדריכל הכישלון. מי שהרחיק את החברים יילך הבית ( סליחה יעוף). אין לו מה לחפש בבית היהודי. כל זמן שהוא בבית היהודי בנט ימשיך לחבל במפלגה
19
חצי נכון
לא מדוייק | 22-01-2019 19:07
הציונות הדתית אכן סיימה את דרכה, אבל בדרך עשתה מעט מאד. את המדינה הקימו החילונים של מפלגת העבודה בזמן שהפועל המזרחי והמפדל היו סרח עודף שלא אעלה ולא אוריד.
20
החרדים נצחו-כנסו לתגובה
דויד | 23-01-2019 10:09
הגאון מבריסק זצ''ל אמר כי מטרת הציונות היא עקירת היהדות קודם להקמת המדינה. המזרחי התמימים חשבו לבנות גשר ועל גשר זה ראינו רק הולכים ולא חוזרים שחמישים אחוז מבניה עוזבים את התורה. הציבור החרדי התכנס לתוכו ולא שיתף פעולה עם הציוניים ובנה את עצמו לתפארת כששליש מילדיו היום הם בכיתות א' מוסדות וערים חרדיות קמים , ארגוני תשובה למכביר פועלים בכל הארץ וכל זה כי רבותנו לא היו תמימים מטופשים והתקרב לציונות החילונית ולשמור בגאוה על תורתנו שהיא הלאומיות האמיתית של כלל ישראל. מאמר זה הוא הספד מר למזרחי ובית יהודי ומפדל וכל אלה שהפשרנות היא לחם חוקם והפכה להם לרועץ
21
סעו לחול ואל תחזרו
עידן הנבואה | 23-01-2019 20:57
עידן הגמרא צריך להיסתיים ביחד עם אהרון ברק ביחד עם ביבי ליכוד וכל המתוכנתים שבגדו בנו. יסגרו ארגוני פשע אלה ויוחלפו בנבואה כי כהונה הם שעושה בהיתלהבות עגל מיזהב אלילי אפל נוסח המאה 21 שסוגד לשטן וחולה קשות. הם כולם מכרו ובגדו בנו .חייבים לעלות לעילית לא הכהונה האלילית הזו אלא הנבןאה. אותם צריך לשלוח לחול סעו ואל תחזרו. העם נישדד נחנק נאכל נישרף נעלם נירדף בגללם וביגלל פשעיהם.
22
אין צורך במפלגה שמחללת שם ה"
אלי יוסף | 23-05-2019 22:42
למרות שיש לה רק חמישה מנדטים. לבית היהודי היה הזדמנות להשיב את כל עם ישראל בתשובה ולקדש שם שמיים. הם סירבו. במה מדובר : להעמיד תנאי סף. -לא נכנסים לממשלה שמחמשת ומאמנת כוחות רצחניים בדרום סודן קמרון מיאנמר פיליפינים קונגו ועוד. - 382,000 נרצחו בדרום סודן גם עם נשק שלנו. יותר מ170 כפרים נשרפו בחודשים האחרונים בקמרון ואלפים נרצחו עם נשק שלנו. להשיב את ישראל בתשובה - בעניין פעוט - קדושת החיים. איילת שקד בכנסת הקודמת חסמה הצעת חוק של יהודה גליק בועדת שרים לענייני חקיקה שכל עניינה לאסור בעדנו לחמש רבי מרצחים. ועכשיו הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ העריכו שזה לא חשוב מספיק . למה יחנכו במשרד החינוך שמותר לחייל בסיום השרות לנסוע לקמרו ן לאחר השחרור כדי לאמן כוחות רצחניים תמורת 25,000 ש'ח בחודש. לא צריך מפלגה שיושב שמותר להנות מכספים מרבי מרצחים - מחשבה חולנית