הוכרז זוכה פרס ספיר לשנת 2018

הספר "תקלה בקצה הגלקסיה" שכתב אתגר קרת בהוצאת כנרת זמורה ביתן- דביר, הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2018: מנימוקי השופטים: "ספר זה הוא גולת כותרת של דרך ארוכת שנים"

הוכרז זוכה פרס ספיר לשנת 2018
  (Photo by Miriam Alster/FLASH90)

הסופר אתגר קרת הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות לשנת 2018 על ספרו "תקלה בקצה הגלקסיה". הספר יצא בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר, מלבד התהילה יזכה קרת ב- 150 אלף שקלים וספרו יתורגם לשפה הערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירתו.

קרת גבר על ארבעת מועמדים שנבחרו: ניר ברעם, מירב נקר סדי, עלא חליחל ויעל נאמן. בפרס לספר הביכורים זכתה איה קניוק על ספרה"ממלכת האי-רצון".

בשנת 2003 היה אמור קרת להיכלל ברשימת המועמדים לפרס ספיר,אך לבסוף לא נכלל ברשימה, כיוון שספרו "אניהו" היה קצר בכמחצית מכמות המילים המינימלית הדרושה לפרס.

מנימוקי חבר השופטים לזכייתו: "בתרכובת עדינה וייחודית של אסופת סיפורים, שניתן לקרוא גם כרומן מפורק מבפנים, מצליח 'תקלה בקצה הגלקסיה' לגעת בנימי הנימים של ההוויה העכשווית ולמצוא לה שפה חדשה. ספר זה הוא גולת כותרת של דרך ארוכת שנים של סופר, אך אולי אף יותר מכך, מהווה נקודת מפנה. מבעד לטביעת האצבע המוכרת של אתגר קרת ניתן לחוש ביסוד אחר, חדש, המפוצל משפתו הקלילה לכאורה ורוחש תחתיה. זהו יסוד המציף עצב עמוק לאין שיעור, שקט ולא מרפה, והוא מספר סיפור של התפוררות, ארעיות ונזילות של קשרים אנושיים".

אתגר קרת הודה על הזכייה ואמר הערב (שני) במועדון רדינג 3 בנמל תל-אביב שם התקיים הטקס של פרס ספיר: "האמת שעד עכשיו לא התרגשתי ועכשיו אני מתרגש. אני רוצה להודות להילה בלום, העורכת שלי, ליורם וערן לכל האנשים בהוצאה.

וגם המשפחה הענקית שלי – לשירה וללב שנותנים לי דליים של השראה. הכי הכי אני רוצה להודות לאמא שלי אורנה. כל החיים אני מנסה לכתוב דמות שתהיה מורכבת וגדולה מהחיים כמו אמא שלי ועדיין לא הצלחתי. טוב שיש בינתיים אישה קטנה אמיתית כזו ברמת גן, שאני יכול לבקר אותה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שמאלן תומך הקרן החדשה יחד עם אשתו
שמאל | 22-01-2019 10:12
יותר שמאלן אפילו מהשמאלן הקיצוני בני גנץ
2
עד כמה נשפיל עצמנו בפני שמאלנים?
דוד | 22-01-2019 19:07
במדינה יהודית אמיתית, ספריו וכתביו היו אסורים להפצה והוא וכשכמותו היו מאחורי סורג ובריח