לא רק שמעבירים דלק לעזה גם מאשרים פטור ממע"מ

לבקשת הממשלה אושרו בוועדת הכספים תקנות המעניקות פטור ממע"מ למשך שנה על דלק לעזה. נציג המתפ"ש: "מערכת הביטחון בהנחיית רה"מ מעוניינת לייצב את המצב הביטחוני בעזה ע"י הוספת שעות חשמל"

לא רק שמעבירים דלק לעזה גם מאשרים פטור ממע"מ
  (Photo by Abed Rahim Khatib/Flash90)

במהלך דיון בסוגיה פירט נציג מערכת הביטחון כי הפטור מיועד עבור דיזל לתפעול תחנת הכוח בעזה, לצורך הספקת חשמל לתושבי הרצועה, במטרה להביא ליציבות ביטחונית בעזה. עוד צוין כי הספקת הדלק תבוצע ע"י האו"ם ובפיקוחו, כאשר המימון, בהיקף של 60 מיליון דולר לחצי שנה, מגיע מקטאר.

הספקת הדלק כבר מבוצעת מזה כ-3 חודשים. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "לא מדובר בעניין פשוט, אך אם כך אם כך תמנע פגיעה בחיילינו ואזרחנו, ותינתן תקופה של שקט לתושבי הדרום, אני בעד"

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (ב') תקנות מס ערך מוסף וצו הבלו על דלק. לבקשת שר האוצר נקבעה הוראת שעה בת שנה המעניקה פטור ממע"מ על דלקים לארגון בינלאומי לסיוע, המחזיק בפטור מבלו על דלק אשר נקבעת בידי מנכ"לי משרד הביטחון, משרד האוצר ומשרד הרווחה. ההצעה נועדה להסדיר את פעילות אירגוני הסיוע הבינ"ל בעזה וספציפית את הספקת החשמל לאזרחי הרצועה, נוכח כך שהרשות הפלסטינית מסרבת בתקופה האחרונה לקחת חלק בהסדרת הרצועה.

שרון ביטון, ראש מחלקה אזרחית לתאום הפעולות בשטחים, משרד הביטחון: "יש ניסיון של מערכת הביטחון בהנחיית רה"מ לייצב את המצב הביטחוני בעזה. אחד המהלכים שאנחנו עושים הוא הסדרה באמצעות האו"ם, שאחד הרכיבים שלה הוא הוספת שעות חשמל, בשביל זה צריך יותר דיזל לתחנת הכוח. יש תרומה של מדינה זרה של 60 מיליון ₪ ל-6 חודשים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מה שהופיע בחדשות שזו קטאר?"

ביטון: "חיובי. קטאר מממנת את הדלק הזה באמצעות האו"ם. האו"ם איתם יש לנו קשרי עבודה מצוינים עושים את באמצעות ארגון Human Hopes, הם רוכשים את הדלק דרך חברה ישראלית. התהליך הוא ש-10 מיליון דולרים עוברים מקטאר לאו"ם, האו"ם רוכש את הדלק מחברה ישראלית, מוביל אותה לתוך תחנת הכוח, שם לאורך כל התהליך הדלק מלווה ע"י פקחים של האו"ם, כדי לוודא שמה שנכנס נצרך ע"י תחנת הכוח ולא לצרכים אחרים. בימים כתיקונם היינו עושים זאת באמצעות הרשות הפלסטינית, הם לא היו מוכנים לזה, לכן נדרשנו לאו"ם. אנחנו מבקשים לאשר את אותו פטור שהבטחנו מלכתחילה. התהליך כבר קורה ובלי הפטור נוצר חוב".

ח"כ גפני: "קיבלנו את הצו ב-14 לינואר, התכנסנו למרות הפגרה".

שרון: אני מעריך את מה שקורה כאן היום. אנחנו רוצים להמשיך את הנפקת החשמל, היא מיועדת לאנשים בעזה ולא לשלטון בעזה. באמצעות ההספקה הזו יש הספקה של 8 שעות חשמל ו-8  שעות הפסקה. המצב לפני ההעברה היה של בין שעתיים ל-4 שעות חשמל בלבד והעברת מים חלקית. לא היינו רוצים ליצור מצב שהליך בירוקרטי יתפרש כאיזו משימה ציונית לעצור את הדלק והעברת מסר, אנחנו רוצים לעמוד בהתחייבויות שלנו ולאפשר אולי רגיעה ארוכת טווח שם".

ח"כ גפני: "אני באופן עקרוני תומך בזה, עד היום לא סיפקתם דלק ולא אפשרתם את הפטור?"

ביטון: " התהליך כולו מתנהל 3 חודשים".

לילי אור, רשות המיסים: "הייתה תקופה שהוועדה להחזרת מיסים החזירה את הכספים".

ח"כ עודד פורר: "3 חודשים הדלק עובר כבר ולא דרך הרשות. בתקופה הזו מעבר ל-500 הרקטות שנורו על יישובי הדרום, גם לאחר הפסקת האש נורו רקטות, תוך כדי שהועברו הדלקים האלה שאמורים לקנות את השקט. במקביל מעל 10 אלפים מפגינים על הגדר, מסתנן מעזה, יידויי אבנים על לוחמי צה"ל, יותר מ-35 מחבלים שנפצעו. הדלק הזה לא קונה שקט למערכת הביטחון כבר 3 חודשים זו עובדה, כי מבחינת החמאס המציאות ממשיכה, הם יעשו מה שהם רוצים ואנחנו נעביר להם. המחרטות של חמאס יוכלו לעבוד כעת 14 שעות ביממה כדי לייצר רקטות".

ח"כ מוסי רז: "אני חושב שזה דבר נכון, כל הסגר בעזה דרדר את המצב. יש אינטרס שלאנשים יהיה חשמל ומים כל הזמן".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "זה לא עניין פשוט, לא יהיה לכם פשוט להעביר את זה בממשלה. אם כתוצאה מזה נמנע התלהמות אני חושב שזה דבר נכון. אם כך תמנע פגיעה בחיילינו ואזרחנו, ותינתן תקופה של שקט לתושבי הדרום, אני בעד".

ההצבעה אושרה ברוב קולות של חה"כ משה גפני, מוסי רז ואיתן ברושי מול התנגדות של ח"כ עודד פורר. ח"כ ינון אזולאי נמנע.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עדר כבשים
עדי | 21-01-2019 13:40
ביבי חלש ונכנע כמו תמיד, קטאר יכולים להבין שאם הם משלמים את הדלק שיוסיפו מס, אבל הם יודעים עם מי יש להם עסק.
2
לא להאמין
גלעד | 21-01-2019 13:43
זה אותו נתניהו שנכנע בצוק איתן לכל גחמה שלהם, כבר כולם יודעים ששום הטבה לא תוסיף להם, אני ממליץ בחום לכל אלה מ'שוברים שתיקה' להצביע ליכוד, רק כך צהל יחלש.
3
מצביע נתניהו
מרצניק | 21-01-2019 13:44
למה להצביע לזנדברג אם נתניהו עושה לה את העבודה מצוין.