למרות הוואקף: החלה הנגשת מערת המכפלה - סרוגים

למרות הוואקף: החלה הנגשת מערת המכפלה

לאחר שפרסמנו כי השיח עם הוואקף עדיין מתנהל והנגשת מערת המכפלה מתעכבת, מגיב ח"כ מוטי יוגב: "מעלית ההנגשה לבעלי מוגבלויות תהיה מוכנה עד לראש השנה תש"פ. הוואקף לא יוכל לעכב יותר את תהליך הביצוע"

author-image
למרות הוואקף: החלה הנגשת מערת המכפלה
  צילום: Miriam Alster/Flash90

הנגשת מערת המכפלה. מעלית תותקן במערת המכפלה עד חגי תשרי גם בלי אישור הוואקף. ח"כ מוטי יוגב: "הוואקף לא יוכל לעכב יותר את תהליך הביצוע".

בשורות טובות בכל הקשור להנגשת מערת המכפלה, לאחר שהנושא עלה מספר פעמים בעבר: משרד הביטחון החל בתכנון הנגשת מערת המכפלה, וקבע לעצמו יעד להתקין את המעלית עד חגי תשרי. בשלב זה החל תכנון הביצוע.

כזכור, אתמול (רביעי) פרסמנו כי למרות הסיכומים בוועדת חוץ וביטחון שהתכנסה באוקטובר כי המו"מ מול עיריית חברון והוואקף יימשך עד סוף 2018 בלבד ולאחר מכן המדינה תפעל באופן עצמאי,  עדיין ממשיך שיח עם הוואקף על אישור להנגשת מערת המכפלה והקמת מעלית.

במכתב ששלח ביום שני השבוע קובי אלירז, עוזר שר הביטחון, לחבר הכנסת מיכאל מלכיאלי, עולה כי השיח עם הוואקף עדיין מתמשך וזאת נגד הסיכומים להחלת נגישות במערת המכפלה גם ללא אישורם החל מינואר 2019.

חבר הכנסת מוטי יוגב, יו"ר וועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת חוץ הביטחון, מעדכן כי עדיין מתנהלים מגעים עם הוואקף במקביל לקידום תכנון המעלית שתושלם עד לחגי תשרי.

לדבריו: "לאחרונה, נתבקשנו לדחוף דרך הוועדה סוגיות הקשורות להתיישבות היהודית בחברון: העברת האחריות לקו המים מקרית ארבע לחברון לידי 'מקורות', סיום מנדט כוח TIPH והנגשת מערת המכפלה לבעלי מוגבלויות".

"בוועדת המשנה דחפנו את הנגשת מערת המכפלה, והובטחנו כי מעלית ההנגשה לבעלי מוגבלויות תהיה מוכנה עד לראש השנה תש"פ. הוואקף לא יוכל לעכב יותר את תהליך הביצוע".

ח"כ מוטי יוגב. צילום: Hadas Parush/Flash90

ח"כ יוגב: בקרוב בעלי מוגבלויות יוכלו להתפלל על קברי אבות ללא הפרעה

כזכור, בסוף אוקטובר 2018 התקיים בוועדת חוץ וביטחון בכנסת דיון מהיר בנושא "חוסר נגישות לנכים וקירוי מערת המכפלה" שיזמו ח"כ יהודה גליק (ליכוד) וח"כ יעקב מרגי (ש"ס)

קובי אלירז, יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות אמר בוועדה: "אכן לא תעודת כבוד לנו, כמדינה, שהכניסה למערת המכפלה נראית כמו שהיא נראית. לאור הסכם חברון, מי שאמון על מתן ההיתר היא עיריית חברון, ואנו מנסים להגיע מולם לסיכום שנותן מענה לכל האוכלוסיות".

"אנו מנסים קודם למצות את הדיאלוג מול עיריית חברון והוואקף, והקצבנו לכך עד סוף השנה האזרחית (דגש שלי י.ל), אבל היו גם מקרים בעבר שפעלנו ללא הסכמת עיריית חברון, כמו למשל ברובע חזקיה, ואנו בוחנים גם את האפשרויות, במידה ונידרש לכך, מתוך מטרה שעד סוף התשע"ט המצב ייפתר".

במכתב שנשלח לחבר הכנסת מיכאל מלכיאלי ב-14 בינואר 2019, כותב קובי אלירז בסעיף 6: "במקביל, גורמי המנהל האזרחי מקיימים שיח עם הוואקף על מנת להגיע להסכמה, באשר לצרכי שתי האוכלוסיות בהנגשת המערה".

המשמעות: למרות שכמה משרדי ממשלה הסכימו לממן את העלויות לביצוע עבודות ההנגשה, ולמרות שאין מניעה משפטית – עדיין מחכים לאישור הוואקף נגד הסיכומים כי ינסו להגיע למצות את הדיאלוג עד סוף השנה האזרחית בלבד, ולאחר מכן יפעלו באופן עצמאי.

ח"כ יוגב הגיב, כאמור, שלמרות שעדיין מתנהל שיח הוואקף, קידום תכנון המעלית ממשיך והשלמת התקנתה תהיה עד סוף חגי תשרי, ומוסיף:

"בחמש השנים האחרונות קידמנו בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון נושאים רבים: דחפנו להגדלת תקציב מרכיבי הביטחון ליישובים, הבאנו תקציב של למעלה מ-240 מיליון ש"ח לצי האוטובוסים הממוגנים, אנו מטפלים בתכנית עבודה לשיפור הכיסוי הסלולרי וקידמנו תכנית אב לתחבורה לשנת 2040 – הכוללת רכבות ואף שדה תעופה ביו"ש. אני מקווה שבקרוב בעלי מוגבלויות יוכלו להתפלל על קברי אבות ללא הפרעה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו