אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תרזה מיי מאיימת: "האחדות של בריטניה בסכנה"

הפרלמנט הבריטי יתכנס הערב להצבעה הגורלית על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, כשעל פי ההערכות ההצעה של ראש הממשלה לא צפויה לעבור. רגע לפני, תרזה מיי קראה לחברי מפלגתה לתמוך בהסכם: "האחדות של בריטניה בסכנה"

תרזה מיי מאיימת: "האחדות של בריטניה בסכנה"
  ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי (צילום: שאטרסטוק)

רגע האמת בבריטניה: הפרלמנט הבריטי יתכנס הערב (שלישי) להצבעה על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, ובכך תאשר או תדחה את העסקה שראש הממשלה תרזה מיי הצליחה להגיע אליו עם אירופה בנוגע לתנאי הפרישה. ההצבעה תיערך לאחר שכבר נדחתה פעם אחת בעקבות ההתנגדות הצפוייה בפרלמנט, אך מיי הבהירה כי לא תדחה את ההצבעה פעם נוספת.

על פי ההערכות, מרבית חברי הפרלמנט צפויים להצביע נגד ההסכם, כשאפילו חלק מחברי מפלגת השמרנים של מיי הביעו את התנגדותם לנוסח ההסכם. מאז האישור של טיוטת ההסכם על ידי האיחוד האירופי נשמעו ביקורות קשות ההצעה של מיי, כשלטענתם ההסכם הנוכחי משאיר את בריטניה תלויה באיחוד ולא מהווה פרישה מוחלטת. במקביל, חברי פרלמנט נוספים קראו לקיים משאל עם חדש על הנושא, לאחר שסקרים פרסמו כי רוב הבריטים מתנגדים כעת לפרישה אחרי שהבינו את ההשלכות של המהלך.

מנגד, אלו שתומכים בהסכם של מיי הזהירו כי פרישה מהאיחוד האירופי ללא הסכם שיגדיר את היחסים החדשים בינה לבין האיחוד- תוביל לכאוס כלכלי במדינה, שיכלול מחסור במוצרי יסוד ועליות מחירים. מיי עצמה אמרה אמש כי "העסקה לא מושלמת, אבל כשספרי ההיסטוריה יכתבו, אנשים יסתכלו על ההחלטה הזו של הפרלמנט וישאלו האם בזמן שאישרנו את הסכם היציאה מהאיחוד האירופי פעלנו כדי לשמור על הכלכלה שלנו, על הביטחון ועל האיחוד- או שאכזבנו את העם הבריטי".

רגע לפני ההצבעה, מיי קראה לחברי מפלגתה לתמוך בהסכם שהציעה, וטענה כי אם בריטניה לא תפרוש בסופו של דבר- זה יהיה אסון לדמוקרטיה. "המסר שלי לפרלמנט פשוט: הגיע הזמן להפסיק עם המשחקים ולעשות את מה שנכון לארצנו" טענה. "אם לא תעשו זאת- יהיה מדובר בהפרת אמון קטסטרופלית ובלתי נסלחת".

במידה וההסכם לא יעבוד, הדבר עלול להוביל להפלת הממשל הבריטי. בחודש האחרון מיי שרדה הצבעת אי אמון שנערכה בקרב חברי מפלגת השלטון, אך בתגובה מנהיג האופוזיציה ג'רמי קורבין הודיע כי אם מיי תפסיד בהצבעה- הוא יבקש לקיים הצבעת אי אמון נוספת בקרב כל חברי הפרלמנט. קורבין, שעלה לאחרונה לכותרות בארץ בעקבות סכסוכים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והתנגדותו למדיניות ישראל, מעוניין לערוך בחירות חדשות בהקדם, במטרה לנצל את ההתנגדות למיי ולזכות בראשות הממשלה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו