אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ההפרדה המוגזמת נובעת מתסביך נחיתות מול החרדים

אני מתבוננת באלבום התמונות המשפחתי, תמונות של הורי ממסיבת שבע ברכות בה יושבים יחדיו גברים ונשים צדה את עיני, החוגגים הינם תלמידיו של הרב צבי יהודה, אז מה קרה לנו? איך הגענו למצב בו אבות אינם יכולים לצפות בבנותיהן בנות ה-12? מה מניע את ההקצנה?

ההפרדה המוגזמת נובעת מתסביך נחיתות מול החרדים
  צניעות מוגזמת. וידר כהן

הדיון אודות נוכחות אבות בטקס בת המצוה של בנותיהן מחזיר אותי לימי ילדותי בבית הספר נעם, אבות רבים של בנות כתתי היו בכירי הרבנים בישיבת מרכז הרב, מייסדי בית הספר.

כאשר חגגנו את מסיבת הסיום של בית הספר היסודי עלתה השאלה אודות נוכחות האבות והאחים במסיבה. עד היום אני זוכרת שהדיון היה מביך ומשפיל בעבורי, לא הבנתי את פשרו, לבסוף נכחו האבות במסיבה, צפו בנו מציגות, מברכות ודורשות ואף ברכו אותנו.

אני מתבוננת באלבום התמונות המשפחתי, תמונות של הורי ממסיבת שבע ברכות בה יושבים יחדיו גברים ונשים צדה את עיני, החוגגים הינם תלמידיו של הרב צבי יהודה, מבכירי הרבנים של הציונות הדתית.

מה קרה לנו? איך הגענו למצב בו אבות אינם יכולים לצפות בבנותיהן בנות ה12? מה מניע את ההקצנה?

הצורך להידמות לחברה החרדית, תסביך הנחיתות מולה, ההתמודדות עם עולם מתירני- כל אלה יוצרים עיוות שלא ניתן להשלים עמו. ההפרדה הקיצונית יוצרת הבניה של הבנות הצעירות כנשים מפתות והבניה של האבות כקלים להתפתות, זו הבניה מסוכנת שיוצרת עיוותים לטווח ארוך בבניית הזהות הנשית בקרב מתבגרות דתיות.

זו לא צניעות אמיתית

בת מצוה היא טקס מעבר, טקס שנחגג במסגרת משפחתית וקהילתית. בקהילות איטליה נהוג היה לקיים טקס קהילתי משותף לבנות המצוה בבית הכנסת בלוויית המשפחה, החברים וחברי הקהילה.

בנוסח התפילה לבת המצוה שמקורו בקהילות טורינו ומילאנו מופיעה התייחסות לקבלת המצוות בהקשר הקהילתי "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שגמלני כל טוב והחייני וקיימני לזמן הזה לבא באנשים ולקבל עול מצוותיך…", קבלת עול המצוות מתקיימת בהקשר קהילתי, הטקס מסמל את קבלתה של הבת כחברה בוגרת בקהילה "לבא באנשים", אבות בכלל אנשים הם.

שיח הצניעות החותר להפרדה מועצמת עושה עוול בראש וראשונה עם הצניעות עצמה, זהו שיח צניעות כוזב, זהו שיח שמעצים את מקומה של המיניות בחברה הרבה מעבר למקומה הטבעי, זהו שיח של צביעות יותר מאשר של צניעות.

זהו שיח שמתמקד בשאלה "מי מקפיד יותר?" מעין תחרות בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין החברה החרדית.

כל קשר בינו לבין צניעות אמיתית הינו מקרי בהחלט. צניעות במהותה מתייחסת ליכולתו של האדם לפנות מקום לזולתו, לצמצם את עצמו כדי לאפשר לזולת להתקיים. שיח הצניעות הכוזב מתנהל תוך השתלטות על המרחב וביטול ערכיו של הזולת, של מי שאינו אני.

הם לא הרוב

רק לפני כשבוע התפרסם סקר שנעשה באפרת המתייחס לאחוז המתנגדים להשתתפות אבות בהופעת בנותיהן בחוגי מחול. המתנגדים יצרו רושם שהם הרוב בעוד שבפועל הסתבר שהם מהווים רק שליש מכלל ההורים. זהו שיח כוזב משום שדובריו נוטים ליצור את הרושם שהם הרוב ושהם משמיעים את קול האמת, את הקול הערכי והדתי. זו לא אמת. האמת היא שמול ערך ההפרדה עומדת עגלה מלאה בערכים- ערך של צניעות, של כבוד לזולת, של משפחתיות, של קהילתיות, של שיח מכבד ושוויוני , של שיח נקי מהחפצה מינית של ילדות נערות ונשים.

באחד מבתי הספר הממ"דים התורניים אמרה המורה לבנות כתה ו' כי אסור להן לרקוד במסיבות בת מצוה פרטיות כאשר אין מחיצה בזמן הריקודים. זהו ביטוי למגמת ההשתלטות של החברה החרד"לית על סביבתה. החברה החרד"לית התחילה את דרכה כחברה מתבדלת בהקמת רשת בתי ספר תורניים ונבדלים ממערכת החינוך הממ"ד, בהמשך דובר על הצורך להתנחל בלבבות ולהשתלב בחברה הישראלית.

היום אנו עדים לנטישת מגמת ההשתלבות לטובת מגמת השתלטות. השתלטות וצניעות הם מושגים סותרים. מוטב לכולנו להשקיע אנרגיה בויסות ושליטה עצמית ולהימנע מהשתלטות על המרחב החינוכי והקהילתי באופן שרומס את בעלי העגלות הפוסעים לצדנו או מולנו על הגשר.

==

אילת וידר כהן, היא יו"ר הועד המנהל של ארגון 'קולך'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 29 דיונים מיין לפי
1
תסביך הנחיתות שורשו באמת, לעצרי הרב
חיים | 01-04-2012 12:49
לציבור החרדי יש הרבה מאד ללמוד מאיתנו ולהיפך, אבל בהקשר של שמירת ההלכות היומיומיות על כל פרטיהן ודקדוקיהן צר לי לומר שהחברה הדתית נמצאת בערך שנת אור מאחרי החברה החרדית. בכלל ברגע שמדברים על דקדוקי הלכה רוב הציבור הדתי לא מוכן להקשיב כי זה נשמע "פנטי" מדי.
2
לא קיבלתי שום תמונה אובייקטיבית מאחר ו"קולך" והרפורמה
אלף | 01-04-2012 13:18
לפעמים מזכירים לי אחד את השני........
3
הרב קוק זצ"ל כבר אמר
פלוני | 01-04-2012 13:21
שצריך להיות חרדי בהלכה ואנחנו בכיוון .. וחופשי (חילוני) בלאומיות.. כל הסיפורים לא מוכיחים שום דבר כי ככל שהגאולה מתקדמת צריך יותר קדושה בסוף כולם יהיו חרדים בהלכה ולאומיים בהשקפה ..
4
ההבדל הוא שפעם המחנכים לא היו חרד"לים
יאהוד | 01-04-2012 15:55
30 שנה לפחות, מי שהולך לחינוך זה בעיקר חרד"לים חדורי מוטיבציה ותחושת שליחות, ש"אורות" בגרונם והקפדה בהלכות צניעות בידם, לעשות חרדול בנערים, תוכחות בבני המזרוחניקים. אין לנו להלין אלא על עצמנו. הם המחנכים של ילדינו, הם המנהלים את בתי הספר, הם השולטים בתנועות הנוער. תשלבי את זה עם הנטייה הטבעית של נוער לקיצוניות ולראות דברים שחור/לבן, או במקרה שלנו חרד"ל/רפורמי וקיבלת את התוצאה. למה הציבור שלנו רץ לבתי הספר שהם מקימים? למה נטשנו את הממ"ד? התלוננתם על הרמה הדתית בממ"ד? עכשיו בית הספר מתלונן על הרמה הדתית שלכם! אל תחשבו שתגיעו איתם לאיזה שהוא סטטוס קוו - כל עוד לא תגיעו למטרה שהם סימנו, תשארו "מזרוחניקים", "חפיפניקים", או בשם המודרני - "ניאו רפורמים".
5
bat mizva
moris | 01-04-2012 17:54
beitalia osim minhag reformim habat ola latevà in biman tefila...
6
היחידים שיש להם תסביך נחיתות עם החרדים הם אנשים כמוך
| 01-04-2012 19:38
שבגלל שהם חצי דתיים הם חשים שיש פרדיגמה שהולכת עד הסוף עם האמת שאתם הולכים איתה רק חמישים אחוז, ולכן בעיניכם בחרדים יש משהו מאיים כי במובן מסויים את ושכמותך חבורת פשרנים, ולא רציניים בנושא הדתי כי להיות חצי דתי זה סוג של מוטציה, ואת רגשי הנחיתות האלה את משליכה על התורניים. לעומת זאת הדתיים התורניים דווקא הם אלה שאין להם שום צד של רגשי נחיתות מול החרדים כי הם מבררים את דרכם מבחינה דתית באופן חסר פשרות מתוך עומק התורה,ההלכה והאמונה. ומי שעושה את זה שלם עם עצמו ועם האמת שלו ולא מפחד מאף אחד- לא מהחרדים מצד אחד ולא מניאו רפורמים מצד שני. וזו למען האמת הסיבה שרוח הזו היא הכח העולה בעם ישראל, אפילו ביחס לחרדים. הייתי שמח אם היית שמה את הדברים על השולחן ואומרת שלמען האמת הגישה שלך לא מסתמכת על בירור הלכתי מתורת ישראל אלא מתוך זה שכך בא לך וזה מה שנראה לך "נורמלי". אלא האמת המרה היא שאין לכם אפילו משענת קנה רצוץ להשען עליה מבחינה הלכתית.
7
צביעות
א | 01-04-2012 21:19
ומה עם ההפרדה שלך מהחינוך הממלכתי? את ושכמתוך דרשת וקיבלת חינוך ממלכתי נפרד על חשבון המדינה, כיוון שלא מתאים לך לשלוח את ילדיך לחינוך ממלכתי רגיל. והנה פתאום כאשר קמה קבוצת אנשים ודורשת להקצין את החינוך הממלכתי הדתי, או להפרד ממך כפי שאת דורשת מהחילונים ולהקים חינוך נפרד, את פתאום צועקת על ההקצנה. עליך להבין ברגע שהמדינה מאפשרת לקיים חינוך ממלכתי נפרד על רגע של הבדל דתי, אין שום יכולת למנוע את ההקצנה. כי עם העיקרון הדת מהווה תירוץ לחינוך נפרד, הרי ברור שהוא צריך לדעת החרדלי"ם להשמר בטוהרתו. בקיצור הגיע הזמן לאחד את כל הזרמים בחינוך לחינוך ממלכתי אחד
8
שהיא הביאה את הנוסח מטורניו הבנתי עם מי יש לי עסק...
טוריטני מלידה | 01-04-2012 22:19
זה לא שיש סמך הלכתי, יש לה סברת כרס מה זה צניעות, והיא מנסה להלביש את זה על הרב צבי יהודה זצ"ל, ועל סידורים שלא שמענו עליהם בחיים. נו באמת... יש שולחן ערוך והוא מהווה את הנר לרגלינו, ולא "מה שהתרגלנו". וזה שהנוער עושה תשובה - צריך לשמוח בזה. אתם באמת חושבים שאפשר לחזור לימי בני עקיבא העליזים של הריקודים הסלונים? תנסו ותראו מה יקרה - אתם תחפשו עשירי למניין במורד הרחוב. לי יש את הרושם ש"קולך" שייך יותר ויותר לסידור ההוא מטוריניו - חלק מההיסטוריה הלא רלוונטית. אבל דווקא ההיסטריה של קולך משמחת אותי, זה רק מראה שהם מ-פ-ח-ד-י-ם
9
אני חושב שיש לארגון קולך טעות אחת בזווית הראייה
אלי | 01-04-2012 22:45
הן נשים ולכן הן רואות חצי תמונה ולא מבינות... הן לא קוראות על הנוער הדתי [ בנים צעירים ] שמסתבך עם הטכנולוגיה של התרבות המערבית ומגיע לא עלינו במקרים מסוימי למקומות שלא שערום אבותינו , כם דרך אייפון מחשב ביתי [ הייתי בעבר מדריך בישיבה תיכונית - ראיתי קצת ] , ודווקא ההיתממות של נשים אלו ממקום מאד טוב אבל לא נכון יכולה ליצור נזק .. עם תרבות מערבית שמגיעה עד סף הדלת בצורה מאד לא סימפטית ושאנו אגב לא ממש מנסים לסגור בעדה , אני לא בטוח לכמה יש רימון או חסימות אחרות , שגם את אלו אגב חלק קטן מהנוער לעיתים פורץ , והם לא ממש יודעים באילו קונפליקטים עומד ילד בין הגילאים 13-18 , נכון לצד הנשי זה אחר במידת מה ולכן אין הם מבינות את משמעות ההפרדה , שימת הגבולות . וזה עוד בקטנה - אינטרנט , פאבים , מסיבות , חופים - ב"ה יש לנו נוער מעולה , אבל אם לא נעזור להם זה לא יראה טוב , לכן צריך להיות חינוך מסיבי יותר לצניעות מתחילת הילדות . מי שלא מסכימה שתפתח חברים מקשיבים , שתשאל רבנים שמתעסקים.. לא כדאי להיות כאלו תמימים ... שנזכה לראות בפנים - באמת - יסוד הצניעות , אבל לפני כן צריך צניעות בחוץ.
10
גם כיסוי ראש מלא זה צניעות?
שי | 01-04-2012 23:15
או שזה הלכה? כי מה לעשות ואת דתיה בגלל ההלכה והאמונה, ולא בגלל חרדים., צאי ולמדי...
11
סתם דרך אגב
| 01-04-2012 23:54
כסוי ראש זה חיוב מדאורייתא אבל טוב שאת מראה שזה לא מזיז לסבתא שלך. ועוד דרך אגב, לא שכחנו את המאבק המכוער שניהלו קולך, במימון הקרן החדשה לישראל, נגד מכון פועה, שכולם יודעים כמה הוא עוזר לאנשים ללא שום כוונת רווח. אין לקולך מה לדאוג כי הם כבר לא באופנה והציבור מקיא אותם ועליהם, אבל טוב שתעשו כמה שיותר רעש כדי שתשרפו את עצמכם יותר מהר.
12
צריך להיות צמודים להלכה ולא להחמרות
יהודי-ישראלי | 02-04-2012 0:07
ההקצנה שהחלה אצל החרדים נובעת לדעתי ממנטליות רוסית ופולנית ופחות מאדיקות דתית או יראת שמים גדולה יותר נ.ב. אצל יהודי המזרח לא היו התסביכים הללו, וגם בשמחות משפחתיות היתה הפרדה נורמלית בין המינים השונים ללא מחיצות, והפרדה מלאכותית
13
עוד דוגמא קלאסית
אביתר | 02-04-2012 0:32
ישנם אנשים שהדת לדידם הינה כמי פילוסופיה, אפשר להביע דיעה בכל מה שנראה להם, או לא נראה. כל דבר שפיט לפי ראות עיניהם, לעולם לא למדו הלכה מהי, לעולם לא נשענו על מורי הוראה, מאמר מטורף זה הינו דוגמא קלאסית לעוד ניאו רפורמה טיפוסית. דוברת ללא כיסוי ראש מלא מטיפה לנו מדיעותיה האישיות, הלא מבוססות, וההזויות. הגיע הזמן שנפנים ההלכה הינה מדע מדויק, לא פילוסופיה שכל אחד או אחת יכולים להביע את סברות הכרס שלהם, גם אם לעולם לא נפגשו עם המושג הלכה.
14
כשצריך להזכיר שנשים יכולות לקרוא בקול רם מההגדה
נעמה | 02-04-2012 3:04
אני באמת מפחדת האם זה רע שיש גם מבט נשי? האם לא נאמר בינה יתרה ניתנה באישה ? האם יש להשתיק נשים ? מדוע זה קורה ?
15
נשים צריכות לשרת ולא להשמע ודי לחכימא.....
מאור | 02-04-2012 10:13
16
כרגיל, מלבד בלבולים,הרבה מלל מעט שכל
תראו מי שמדברת | 02-04-2012 10:34
-הפסקה על אלבום התמונות המשפחתי, כדי לה להסתכל על אלבום התמונות של הבת של הראי"ה קוק או שמא גם לו היה רגשי נחיתות? -"השתלטות על המרחב וביטול ערכיו של הזולת, של מי שאינו אני."בשני מילים מכון פוע"ה, וביותר אתם פשוט אלופים בזה,כל הפוסל... -תת רמה של מאמר, ללא שום מקרות, השתלחות ללא כבוד לאחר אין פה צניעות לא במובן ההלכתי ואל במובן של הכותבת.
17
אם כבר ללמוד ממקורותינו בארצות צפון אפריקה...
ח | 02-04-2012 14:16
הכותבת שכחה שבארצות צפון אפריקה, ההפרדה היתה קיצונית לגמרי, ואף בשמחת החתונה הכלה ישבה בבית אחד עם הנשים וחתן בבית אחד עם הגברים. בחופה הכלה היתה מגיעה לחופה (ללא נשים מסביב) ואחרי החופה היא היתה חוזרת לבית הנשים. ככה אבותינו נהגו. נכון, אצל האשכנזים ישבו ביחד בסעודת החתונה - וזו הסיבה שרבי יהודה החסיד והבית חדש פוסקים שלא אומרים בזימון שלפני ברכת המזון "שהשמחה במעונו", מכיוון שאין זה מקומה של השכינה מפני שיש כאן תערובת נשים וגברים ולכן השכינה איננה כאן.
18
לך הגברת וידר כהן יש תסביך מול החילוניים
yeshurun | 02-04-2012 19:16
את כחברה באתר קולך אם זכרוני לא מטעה אותי, קרובות לרפורמים כחוט השערה. הכיסוי שלך הוא דוגמא איך ללבוש כיסוי שיראה בנדנה חילונית וקולנועית. ללבוש שמלה על מכנסיים,כדי שללבוש מכנסיים כמו החילוניים,וזה רק מעבר ביניים עד למכנסיים,אבל שוב יאמרו שזה רחב,אבל זה רק במעבר ביניים עד לג'ינס הצמוד. לומדים תקשורת כדי לחיות כמו החילוני,לשבת בוויינט ולכתוב השמצות נגד החרדים,ותמיהות נגד חז"ל,ופרשניות מוזרות כדי לטשט את האמת ולרצות את החילוניים כדי למצוא חן בעינהם ולהיות בחברתם . אז במטוטא ממך גברת וידר כהן וחסר עוד שם משפחה נלווה שכפמימנסטית אתן דואגות שלא רק שם משפחת הבעל יתנוסס על תעודת הזהות אלא גם שם המשפחה של הדברת המכובדת. כל המושגים של פמיניזם,ושובינזם אינו חלק מהיהדות,זו רק חולה רעה שרוצים את וחברותייך המרגישות רגש נחיתות אל מול החילוניים,ומקנאות בחרדים ומרגישות בתוככן פנימה שאתן אכן נחותות אאבל זו בחירתכן ועליה חונכתן. אז סליחה לך יש רגש נחיתות עם הרבה מחשבות של כפירה.
19
קולך זה ארגון שמשתפ פעולה עם הקרן החדשה לישראל
| 02-04-2012 21:11
באופן מוצהר. סביר להניח שמשלמים לה כדי שתכתוב מאמרים עלובים כגון אלה, בדיוק כמו שהקרן שילמה להם כדי שיילחמו במכון פועה.
20
מספיק לראות תמונות של משפחת הרב קוק עצמו
בעל שם | 02-04-2012 22:07
21
כמה הקרן החדשה שלימה לך אילת?
| 02-04-2012 22:22
22
צניעות מוגזמת
כל לשון | 03-04-2012 1:02
הלכה מוגזמת זוהי כותרת המאמר שראוי לאנשים כמו וידר כהן שההלכה והדת מאיימים עליהם והיו רוצים בכל ליבם להתנתק ממנה. עוד מאמר מטופש סטייל קולך ושאר ירקות מעופשים
23
כתוב יפה ומלא טעם
ראובן ניסן | 03-04-2012 12:57
הצניעות המוקצנת הופכת את המיניות למודגשת, ועם הספר לא לו להידמות לאיסלאם הקיצוני.
24
על סיבוכים ותסביכים
ראובן מס | 03-04-2012 14:15
התסביך היחיד היחיד שבו נסתבכה הכותובת המלומדת הינו תסביך חילוני שמחלחל בקרבה ובקרב חברותיה. נטישת הדת, הרבנים, וההלכה.
25
הבאתי מקודם דעתי על התסביך [תגובה 9] , למה ?
אלי | 03-04-2012 14:52
למה לתקוף באופן אישי ולא ללמד זכות , עניינית וודאי כדאי לבדוק האם הדברים שלה נכונים והמציאות מראה אחרת , ההפרדה כמה שיש לה חסרונות היא מאסט בחברה ישראלית בה הרבה גבולות כבר לא ממש , ונראה כי הרבה מותר , כן מותר ברובד מסוים , הוראת ההיתר הגורסת " כולם ככה " אך אין זה נוגע לאותה אישה באופן אישי , כדי לכתוב דברים חריפים צריך לבדוק לגופו של עניין במה היא לא בסדר , אבל לא בטוח האם בגדרי הלכות לשון הרע מותר לכתוב פה כאלו דברים חריפים .. השמצות לא מקדמות נושאים הם רק מוליכות אותם אחורה .. ענייניות . היא אכן כותבת דברים לא נכונים , אך לכל דבר גרעין אמת ולי נראה כמו שכתבתי שזה פערי שיח בין גברים לנשים [ תראו את התגובות ] נשים מפרשות צניעות באופן שונה מגברים סנכרון נכון רק יקדם , השמצות רק יהרסו , ללמוד כל צד את הטוב - מה שהיא כתבה שצניעות זה לא טכני אלא אפיק חיים , מתחיל בחוץ אך יש לו עולם פנימי גדול , ניתן למצוא נשים צנועות באופי אך לא בלבוש , הסנכרון בין זוויות הראייה רק יעזור ...
26
ואני חשבתי שלפחות המגזר הדתי לאומי...
לי-לי | 04-04-2012 1:16
או הכיפות הסרוגות, או איך שלא תקראו לעצמכם, שפוי, יחסית לחרדים. מסתבר שטעיתי בגדול עכשיו יהיה לי קצת יותר קשה להגן עליכם בפני החברים שלי (כולנו חילוניים, כפי שכבר הבנתם לבטח). תמיד טענתי בפניהם שאתם לא קיצוניים. כנראה שיש לי עוד מה ללמוד עליכם.
27
קראתי בהזדהות, עד שראיתי שאת מארגון "קולך" וחשתי קבס.
מאיר | 04-04-2012 9:53
אם היינו עסקינן רק בנושא הזה מילא, אבל אתם מנסים לקעקע את היהדות האורתודוסקסית ולהכשיר את השרץ כי לכם יש נחיתות גדולה למול היהודים הליבראליים בארה"ב , למול הריפורמים, ולמול החילונים כמובן
28
כאשתו של רב בצהר את מוכיחה שאכן רבני צהר קרובים לרפורמי
חברה שלה | 04-04-2012 12:00
29
רבני צהר מעודדים חילוניות
אילת מוגזמידט | 04-04-2012 12:03
רבני צהר ובתוכם בעלך מעודדים חילוניים ודתיים להינשא ומתוך כך הרבה מהזוגות הופכים ברבות הימים למשפחה חילונית, כי לא קל לבעל לסמוך על אשה בענייני אישות כשהיא חילונית ולא קל לילד ללכת לבי"כ יום יום כשאביו אפילו לא חובש כיפה. הכל צביעות אחת גדולה!