אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מועמד חילוני באיחוד לאומי: "אין לי כיפה על הראש לטוב ולרע"

מה מביא אדם חילוני להתמודד במפלגה חרד"לית? יוסי כהן, המועמד לאיחוד הלאומי אומר בראיון בסרוגים: "אני יכול להוביל לחיבורים בעם". טרם הכריע למי יצביע בקרב על הראשות ומצהיר על הסכמה עם כל עמדות המפלגה בנושאי דת

מועמד חילוני באיחוד לאומי: "אין לי כיפה לטוב ולרע"
  כהן (קרדיט: יח"צ)

מה עושה אדם חילוני במפלגה דתית לאומית שנחשבת להכי חרד"לית? בשביל זה הגיע יוסי כהן לראיון בסרוגים. הוא מסביר למה הוא מתמודד דווקא לרשימת האיחוד לאומי בכנסת, טרם הכריע למי יצביע בקרב על הראשות בין אריאל לסמוטריץ' וטוען: "אני מסכים עם כל עמדות מהפלגה בנושאי דת ומדינה".

"קודם כל גדלתי במולדת של גנדי, הייתי בנוער מולדת, משם התחלתי וזו האידאולוגיה שאני מאמין בה ובתוכה התפתחתי וצמחתי, ארץ ישראל עם ישראל תורת ישראל", הוא פותח. "לי כספרדי זה מאוד ברור שיש המון קהל אצלנו בפריפריה מסורתיים שמתחברים לאידיאל הזה והאמונה הזאת".

הציונות הדתית צריכה להנהיג את המדינה

לדבריו, "הקבוצה הזאת של הציונות הדתית יכולה וצריכה להנהיג את המדינה. אנחנו לא צריכים לראות את מה שמפריד, זה שיש לי כיפת שמים, או כיפה שקופה זה לא מה שמפריע לי להאמין באידיאולוגיה ולהתחבר לערכים שלהם".

בכל זאת מתמודדים מולך ח"כים אחרים ומנכ"ל המפלגה לשעבר נחי איל, ח"כ לשעבר אורית סטרוק, הבן של הרב אליהו ועוד אחרים. הן דמויות דתיות, חזקות, חרד"ליות אתה לא מחזיק באותה השקפה כמו שלהם בסוגיות דת ומדינה.

"אני כן", הוא מפתיע. "בוודאי בסוגיות המדינה אבל גם בסוגיות הדת, זה שאין לי כיפה על הראש לא אומר שאני לא מתחבר לערכים הללו ולדת ולרבנים, זה שאין לי כיפה על הראש כי אולי מגיל קטן הלכתי ללא כיפה ובגיל שלושים וארבעים קשה לי פתאום ללכת עם כיפה", ניתן ההסבר.

עם זאת הוא מוסיף, "אני גם לא רוצה לבזות את הדת שאם שכחתי לברך, או פספסתי משהו אז יגידו הנה הדתיים הללו הם לא באמת דתיים, אבל הבנים שלי כן מתחנכים בחינוך הדתי, לומדים חמ"ד והולכים לתנועת הנוער עזרא. אני אישית לא חזק בציונות הדתית אבל אני כן מחובר ומכוון לערכים הללו גם בחינוך של הילדים וגם בערכים שאני מחזיק, אין לי כיפה על הראש לטוב ולרע".

כהן גם פונה לעשרות אלפי ספרדים ומסורתיים מהפריפריה ובמיוחד מהדרום "שמרגישים שהפקירו אותם", לטענתו. "גם אני כתושב אשקלון מרגיש שבפעולה האחרונה שחמאס תקף אותנו בטילים והממשלה לא הגיבה אז נתניהו כן הפקיר את תושבי הדרום, והתושבים כאן מחפשים מנהיגות הימנית אבל גם מחפשים שהיא תדע למשוך אותם ולדבר בשפה שלהם וכיום לצערי אין את זה באיחוד הלאומי".

הוא קרה לחברי מרכז: "ישכילו להבין את זה שיש ציבור שצמא להצטרף אלינו שרוצה להיות חלק ורוצה לראות שותפות אבל הם צריכים את האדם שידע לדבר אליהם ולפנות אליהם", מרמז כהן על עצמו.

אני רוצה לשאול אותך על נושאים כמו היחס ללהט"ב, עבודות בשבת ורחבת הכותל מה עמדתך בכל הדברים הללו?

"אני חד משמעית עם כל מה שהמפלגה אמרה בכל הסוגיות הללו, לא רוצה לומר שאני אפילו יותר קיצוני, אבל אני לגמרי מסכים עם עמדות המפלגה, זה מדינה יהודית והמשמעות של מדינה יהודית זה שמירת שבת במרחב הציבורי, בעיני זה פשוט".

לאנשים במפלגה קשה לבלוע אותי

אז למה לא לקרוא לך חילוני בתחפושת? 

"אני לא בתחפושת, זה החיים שלי, אני כן שומר שבת אבל לא מתפלל שלוש תפילות ביום, זה אני, זה אורך החיים שלי, אני לא מתחפש, אני מסורתי, אני מאמין באמונה שלמה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל על פי תורת ישראל, אבל אני גם שוב לא מקפיד על תפילות ולא מברך על כל דבר, אבל כן מניח תפילין ושומר שבת ומחנך את הילדים בחינוך דתי זה אני זה, זה לא תחפושת, זה אני ביומיום אני לא מתחפש כדי להיות חלק מהאיחוד הלאומי.

להיפך, יש כאלו שקשה להם לבלוע אותי גם אצלנו במרכז, אבל אני מקווה שרובם יבינו שיש כאן אפשרות ליצר תהליך וליצור קירוב בין הציבור המסורתי הספרדי הפריפריאלי לבין הציונות הדתית, בצניעות אני חושב שאני יכול להוביל את החיבור הזה, כי כי בסוף הציבור המסורתי מסכים על תשעים אחוז מהדברים האלו".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
לטוב? מה טוב ? ראינו כבר מה קורה עם חילונים
לך לימין החלש | 12-01-2019 19:08
כמו בנט ושקד.
כל מילה בסלע לגבי בנט ושקד. בוגדנים ונוכלים.
בעיקר בנט | 21-02-2019 0:51
בעיקר בנט, היא נגררת.
שתוק יחשבו שאתה חכם
שתוק יחשבו שאתה חכם | 15-01-2019 8:03
שתוק יחשבו שאתה חכם
2
איזה תותח.
דן | 12-01-2019 19:24
מעבר לדיון אם הוא אמור להיות במפלגה או לא בסוף יש כאן יהודי אותנטי, שמודה על האמת וזה מעלה חשובה מאוד!! בעזרת ה' גם הוא יתחזק בסוף, אבל עד אז הוא מייצג המון חילונים, רוב עמך בית ישראל..
3
לפי מה שהוא מספר, הוא שומר יותר מצוות מהרבה ב
צדוק | 13-01-2019 8:28
בעלי כיפה, ובכלל העיקר קיים אצלו: נאמנות לערכי התורה.
4
למה איילת שקד כן יכולה להיות בבית היהודי?
יהודה | 14-01-2019 22:09
אז יוסי כהן יכול להתאים באיחוד הלאומי. גילוי הראש לא מעיד על חילוניות. הוא הסביר את עצמו יפה מאוד.
5
אין עליך יוסי כהן...
יואל מזרחי | 15-01-2019 8:05
אין עליך יוסי כהן, תצליח בכל מעשך ותראה לכולם שהאמת והאמונה מעל כל כיפה וסגנון לבוש, אשריך אחי