לראשונה: הלוויה תיערך ליהודים שנרצחו בשואה

בריטניה תערוך בשבוע הבא את ההלוויה הראשונה אי פעם ליהודים שנהרגו בשואה, במסגרתה שרידיהם של 6 בני אדם יובאו לקבורה. השרידים נמצאו במקור לפני 22 שנה, ונשמרו עד כה במוזיאון להנצחת מלחמת העולם השנייה

לראשונה: הלוויה תיערך ליהודים שנרצחו בשואה
  (צילום: שאטרסטוק)

כבוד אחרון: הלוויה מיוחדת ליהודים שנהרגו בשואה תתקיים בשבוע הבא בבריטניה, במסגרתה שרידיהם של שישה יהודים שנמצאו על ידי ניצול שואה יובאו למנוחות בטקס מיוחד. זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה נערכת הלוויה לנרצחים בשואה.

ההלוויה תתקיים ב-20 בינואר בבית הקברות בעיירה בושי שבמזרח בריטניה. השרידים נמצאו במקור בשנת 1997 על ידי ניצול שואה אנונימי במחנה הריכוז אושווייץ, ונשמרו עד כה במוזיאון להנצחת מלחמת העולם השנייה. ב-22 השנים שעברו מאז הנהלת המוזיאון בחנה את שרידי העפר של הניצולים, וקבעה כי מדובר בשרידיהם של 5 מבוגרים וילד. לקראת שיפוץ מתוכנן של המוזיאון, ההנהלה החליטה כי "כבר לא ראוי שנציג את שרידי ההרוגים", ופנתה לרבנות הראשית בבריטניה- שהציעה להם לערוך את טקס ההלוויה ולהביא אותם לקבורה.

טקס ההלוויה ינוהל על ידי איגוד בתי הכנסת של בריטניה, שקראה לציבור להגיע להלוויה ולחלוק כבוד אחרון להרוגים. "מדובר בהזדמנות להשתתף בחסד של אמת, ולעשות את מה שנמנע ממיליוני יהודים אחרים במהלך השואה- להביא את הנספים לקבורה יהודית מכובדת וראויה" אמר ראש האיגוד מייקל גולדשטיין. "כל אחד מהנקברים היה אדם בפני עצמו, עם משפחה, זהות יהודית, חלומות ושאיפות לעתיד. גם אלו ששרדו איבדו את קרובי משפחתם, ולא קיבלו הזדמנות להיפרד, להשתתף בהלוויה לזכרם או לחלוק כבוד לבני משפחותיהם או למיליוני היהודים שנרצחו בדם קר ולא קיבלו את הקבורה שלה הם היו ראויים".

"הטקס הזה מהווה הזדמנות לחלוק כבוד אחרון להרוגים, וכן הזדמנות לכל היהודים בעולם להתאחד ולזכור" הוסיף. "אנחנו קוראים לכל מי שיכול להצטרף להלוויה ולעזור לנו להנציח את הקרבנות ולכבד את זכרם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יהודים לא נהרגו בשואה הם נרצחו
נורית | 10-01-2019 19:08
יהודים לא נהרגו בשואה הם נרצחו
ולא סתם נרצחו - אלא נרצחו בדם קר - מיותר
אוראור | 29-04-2019 18:55
לציין כמובן!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
לא מדויק
בת אל | 10-01-2019 23:15
בוודאי שהתקיימו הלווית של נספים במהלך המלחמה. אני מניחה שכוונת הכתב היא כי מדובר בהלוויה של נספים בשואה לאחר המלחמה ולא במהלכה.
3
נהרגו??
ישראל | 11-01-2019 6:54
טוב שלא כתבתם נפטרו בשואה. הם נרצחו !!
4
לא פעם הראשונה
יהודי | 11-01-2019 7:47
זו לא הלוויה הראשונה
5
מבחיל, הם שמרו את זה? בשביל מה?
יוחנן | 12-01-2019 20:10
רק מראה כמה לא נתפס ששה מיליון...