אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המפץ החרדי: גם יהדות התורה הודיעה על פיצול

אחרי שבנט פרק את הבית היהודי, גבאי את המחנה הציוני וטיבי את הרשימה המשותפת, גם המפלגה החרדית-אשכנזית יהדות התורה הודיעה על פיצול למפלגות. עם זאת נראה כי מדובר במהלך לצורך מו"מ בין המפלגות

המפץ החרדי: גם יהדות התורה הודיעה על פיצול
  (צילום: פלאש90)

בחירות 2019. נראה כי המערכת הפוליטית מתפוררת. אחרי שבנט פרק את הבית היהודי, גבאי את המחנה הציוני וטיבי את הרשימה המשותפת, גם המפלגה החרדית-אשכנזית יהדות התורה הודיעה על פיצול.

במכתב ליו"ר ועדת הכנסת, כותב מזכיר הסיעה, ח"כ אליעזר מוזס, כי הסיעה מתבקשת להתפצל לשתי המפלגות שמרכיבות אותה: אגודת ישראל ויהדות התורה. נזכיר כי אגודת ישראל היא המפלגה החסידית בה מכהנים ליצמן, פרוש, מוזס ואייכלר , ודגל התורה היא המפלגה הליטאית בה מכהנים, גפני, מקלב ואשר.

ביהדות התורה מבהירים: הבקשה לפיצול הסיעות לוועדת הכנסת הינו הליך פרוצדורלי מוכר ומתואם מראש בין הסיעות, ללא כל משמעות לאופן הריצה בבחירות הקרובות.

קרב פנים חרדי על ההנהגה

למרות ההבהרה, נראה כי הרקע לפיצול הוא מאבקי הכוח בתוך העולם החרדי, בין אשכנזים לליטאים. עד היום היה יחס הכוחות בתוך הסיעה 60:40 לטובת החסידים, מה שעורר את קנאתם של הליטאים. אחרי שורה של נצחונות בזירה המקומית, כולל בירושלים שם זכתה דגל התורה ל-6 מנדטים במועצת העיר, לעומת 3 בלבד של אגודת ישראל, העלתה דרישה למהפך חרדי, בהובלת הליטאים או לכל הפחות שיבוץ שווה ברשימה.

על הפרק עומד גם איחוד חרדי בו ירוצו כל המפלגות החרדיות יחד (כולל ש"ס והפלג הירושלמי), או מפץ חרדי בו תרוץ דגל התורה יחד עם ש"ס ואגודת ישראל תרוץ עם יחד של אלי ישי והפלג הירושלמי. ריצה נפרדת של כל המפלגות, עלולה להוביל את כולן לצד הלא נכון של אחוז החסימה, ולכן ההערכה היא כי בסופו של דבר הסטטוס קוו החרדי יישמר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
בהצלחה רבה באיחוד הגדול.
אבי פלדמן | 09-01-2019 9:55
תפילה ובקשה לאיחוד גדול.
2
גדולה מעלתם של החפצים בשלום ואחדות.
אבי יצחק | 09-01-2019 10:11
כמה גדולה מעלתו של החפץ בשלום ואחדות שנמנה בן תלמידיו של אהרון הכהן: אוהב שלום רודף שלום..., האדם שמשכין שלום בין בניו של הקבה, הינו אהוב למעלה ואהוב למטה וזוכה להתברך מהשמים באריכות ימים. כך אמר להם הקבה לישראל : בני אהובי כלום חיסרתי לכם דבר, ומה אני מבקש מכם ? אלא שתהיו אוהבים זה את זה ומכבדים זה את זה, יהי רצון שנזכה לאחדות גדולה.
צודק אבי-יצחק.
שלום=ערך הגבוה ביותר | 09-01-2019 11:31
לו יהי. !!!! !!!!
3
סוף של החרדים והדתיים והמסורתים הליכוד והימין
חקי חיון | 09-01-2019 14:46
חקי חיון , זהו תחילת הסוף של ביבי נתניהו ושל הימין הישראלי ושל כל החרדים והדתיים והמסורתיים. 'אלוהים כבר הגיע אלוהים כבר כאן' עת הגאולה הגיעה ובראש כל מדינות העולם כולו יעמדו נביאות ונביאים שינווטו את העולם כולו לפי הנבואות שיקבלו ישירות למחשבותיהם מאת האלוהים ובראש כולם יעמוד כבר מלך המשיח שמתנהל כבר מס'שנים אולם עדיין לא הגיעה שעתו להתגלות בפרהסיה.
4
פילוג לשם שמים ?
קדוש | 10-01-2019 6:32
הרי כולנו רק חושבים על קידוש השם אם זה יהיה ראש או שני זה שאלה של קידוש השם הרי הכל הולך דרך רבני בני ברק בירושלים אין רבנים ובטח בכל מקום אחר תחשבו טוב ביום הבחירות
5
נבואה נביאות נביאים בסבבא
עידן הנבואה | 10-01-2019 22:23
צריך לשלוח הבייתה את אהרון ברק ביחד עם הגמרא ואז ניתחדש. שווה ועוד איך. ניתחבר לאדמתנו הפילאית ההזויה בסבבא וגם פלאות עליבבא. אדמה אדמתי כמה נבואה יקירתי. עורי הצמיחי את דבורה ומשה תעשי לנו קשרים ממש בלי קושה. אדמה אהובתי השיבי לי את זה מהתנך יפתי. אהוב הוא יקר ויפהפה נסיך מהחלומות שישחרר אותנו מהאפעה. אדמתי אהובתי כמה זרם בך יופי נהדר, אויה מתי לנו הוא יבוא עם מפצים אדירים של סרגל ישר.
6
אין שלא לשם שמים
נחום | 15-01-2019 6:35
כנוס לרשעים רע להם ורע לעולם רק כינוס לשם שמים טוב לעולם ופה מדובר בכינוס לשם כבוד מדומה חסידות גור הקימה את אגודה ביחד עם עסקני גרמניה והיא גם שתפרק את אגודה המזויפת