לא רק טראמפ: גם מנהיגת הדמוקרטים תמסור הצהרה

לאחר שנשיא ארה"ב הודיע כי ימסור הלילה "הצהרה דרמטית" לתושבי המדינה, מנהיגת הדמוקרטים ננסי פלוסי הודיעה כי תמסור גם כן הצהרה משלה. בדבריה פלוסי צפוייה להגיב לדבריו של טראמפ ולדרוש את סיום השבתת הממשל

לא רק טראמפ: גם מנהיגת הדמוקרטים תמסור הצהרה
  יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המפלגה הדמוקרטית צ'אק שומר (צילום: שאטרסטוק)

דרמה פוליטית בארה"ב: שעות ספורות לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי ימסור הלילה (שלישי) "הצהרה דרמטית" לאזרחי המדינה, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הודיעה כי תמסור גם כן הצהרה משלה יחד עם מנהיג המפלגה הדמוקרטית צ'אק שומר.

ההצהרה של הדמוקרטים תועבר הלילה בשעה 22:00 (שעון מקומי, 5 לפנות בוקר לפי שעון ישראל), מיד לאחר ההצהרה של טראמפ שיחל שעה לפני כן. פלוסי צפוייה להגיב לדבריו של טראמפ בנוגע למשבר ההגירה, שבגללו הממשל האמריקני נותר מושבת בשבועיים האחרונים, ולבקש מהרפובליקנים לפעול כדי להגיע לפתרון המחלוקות בין הצדדים.

על פי ההערכות בארה"ב, הדמוקרטים צפויים להביע את התנגדותם להקצאת משאבים לטובת בניית חומה בגבול בין ארה"ב ומקסיקו- דבר שלטענתו של טראמפ מהווה צעד הכרחי כדי לעצור את המהגרים הבלתי חוקיים ואת הברחת הסמים ממקסיקו לתוך המדינה. להערכתה של פלוסי, הממשל מושבת מכיוון ש"טראמפ חטף התקף זעם", והיא צפויה להבהיר כי הפסקת ההשבתה מהווה מבחינת הדמוקרטים תנאי מקדים לקיום דיונים בנוגע לסוגיית החומה.

ההחלטה על הצהרת הדמוקרטים מגיעה לאחר שפלוסי ושומר טענו היום כי ההצהרה של טראמפ מהווה תעמולה בלתי חוקית. "כל ערוצי הטלוויזיה במדינה הסכימו לשדר את נאומו של הנשיא בשידור חי. אם נסתמך על הדברים שאמר בהצהרותיו הקודמות, הנאום הערב יהיה מלא במידע שגוי, זדוני ומוטה" אמרו. "חייבים לתת לדמוקרטים זמן אוויר זהה מיד אחרי דבריו כדי להציג את הצד שלנו".

כזכור, הממשל האמריקני הושבת ב-18 הימים האחרונים לאחר שהקונגרס לא הצליח לאשר את תקציב המדינה לשנת 2019. במהלך הדיון טראמפ דרש להקצות 5.7 מיליארד דולר לבניית החומה בגבול, אך במפלגה הדמוקרטית סירבו וטענו כי נדרש פתרון חלופי. בהמשך טראמפ הסכים להוריד את הדרישה ל-4 מיליארד דולר, אך במפלגה הדמוקרטית הודיעו כי יסרבו לכל הצעה שכוללת מעל 1.3 מיליארד דולר לפעילות נגד הגירה.

בשבועיים האחרונים סגן הנשיא מייק פנס וגורמים בכירים משתי המפלגות ערכו דיונים רבים על המשבר בגבול והביאו הצעות כיצד ניתן להגיע להסכם ולהביא לסיום ההשבתה. במפלגה הרפובליקנית טענו היום כי טראמפ יציג את ההצעות הללו בנאומו, כשלדבריו של פנס "השגנו התקדמות בביסוס העובדה שאנחנו אכן עומדים בפני משבר הומניטרי וביטחוני בגבול הדרומי".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו