אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם זה יהיה המצע של הימין החדש?

העקרונות שכתב נפתלי בנט ב- 2010 לתנועת 'ישראל שלי', ליוו אותו בעשייה הפוליטית שלו. "נפעל בכל כוחנו נגד כל סוג של שחיתות" למשל, נתון לוויכוח בפרשות הנוכחיות. ומה עם השאר?

האם זה יהיה המצע של הימין החדש?
  (Photo by Yossi Zeliger/Flash90)

במפלגת "הימין החדש", יושבים בימים אלה על המדוכה כדי לכתוב מצע למפלגה, דבר שנעדר כמעט בנוף הפוליטי הנוכחי. אבל נראה שלנפתלי בנט יש כבר מצע רעיוני איתו הוא מסתובב זמן רב.

בתחילת- 2010 הקימו יחד נפתלי בנט ואיילת שקד את תנועת ישראל שלי, הוא כמנכ"ל מועצת יש"ע גייס את שקד-  אותה הכיר כשעבדו יחד ופרשו מלשכת ראש האופוזיציה דאז בנימין נתניהו.

באותה תקופה התיישב בנט לכתוב מסמך עקרונות לישראל שלי, והוא מתגאה על כך שבפעילותו בבית היהודי הוא יישם ונגע בכל אותם נושאים.

"משימת על: אנו חותרים להחזיר את הרוח הציונית-לאומית למדינת ישראל". כותב נפתלי בנט במסמך שהתפרסם ב-2011

יש להימנע מחקיקה דתית כופה

והנה פסקה מעניינת בנושא דת ומדינה, אותם הנושאים איתם התנגש בנט פעם אחר פעם במרכז המפלגה ובגורמים החרד"לים בציונות הדתית. כזכור הדברים נכתבים עוד בטרם קפץ בנט אל עגלת הבית היהודי: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית, אך לא מדינת הלכה. צביונה צריך להיקבע בהידברות בין כלל הציבור.

יש להימנע מחקיקה דתית כופה. הרבנות חייבת לראות עצמה כנותנת שירות לציבור באהבה, ולצערנו לא כך הדבר היום במקרים רבים. מאידך, יש חשיבות למספר מרכיבים המגדירים את ישראל כיהודית. דוגמא טובה לחזוננו: יום הכיפורים. הציבור הכללי מכבד יום זה, ללא קשר לשום חקיקה" חותם בנט.

נפעל בכל כוחנו נגד שחיתות

בסעיף הכלכלי כותב בנט שהם תומכים בכלכלה חופשית עם רגישות חברתית ובסוף מוסיף פסקה מעניינת: "אנו נפעל בכל כוחנו נגד כל סוג של שחיתות במדינה", את זה רושם אותו בנט שגם בצל דברי היועמ"ש ופרקליט המדינה על כתב האישום המתקרב כנגד נתניהו, חוזר על כך שבימין החדש ימליצו עליו להרכיב את הממשלה:

עוד סעיף מעניין המדבר על הדוקטרינה המשפטית, "משפט מאוזן" הוא מכנה את הסעיף שיעיד לאחר מכן על הדרישה של הבית היהודי לקבל את תיק המשפטים, אותו קיבלה איילת שקד בתום המו"מ הקואליציוני המייגע לאחר בחירות 2015 : "אנו מתנגדים לעודף המשפטיזציה במדינה" הם כותבים ומוסיפים שם: "אנו גם סבורים שבית המשפט העליון נשלט זה שנות דור על ידי קבוצה בעלת צביון שמאל, שאינה משקפת כלל את הציבור הישראלי"

בסוגיית הגיוס כותב בנט: המטרה, בסופו של דבר, היא להגיע לשירות חובה כללית. עם זאת, בשלב הביניים עלינו לפעול בתבונה והדרגתיות לשילוב החרדים בחברה הישראלית

"חיילי צה"ל מגינים על עם ישראל. חובתנו להגן עליהם מפני המשפטיזציה העודפת והתביעות" כותב בנט שרק לאחרונה בנאום ההתקפלות מדרישת תיק הביטחון, דיבר על כך שהלוחמים פוחדים מהפצ"ר יותר מאשר מסינוואר.

התייחסות מעניינת יש למי שעוד לא שיער כנראה, שיישב על כס שר החינוך ויואשם בהדתה, במה שהוא מגדיר חינוך יהודי ציוני: "כל ילד במדינה חייב להכיר היטב את העבר שלנו ואת דמויות המופת של העם היהודי. אברהם, משה, דוד, הנביאים, אנשי בית שני, הרמב"ם, הרצל ואבות הציונות, דוד בן גוריון וראשי האומה, וגיבורי ישראל כמו יוני נתניהו, חנה סנש, יהודה המכבי ורועי קליין ז"ל".

בחזוננו הערבים ישרתו בצה"ל

"יחס למיעוט הערבי: כיום מדינת ישראל שוגה פעמיים",כותב בנט, "היא מבליגה אל מול הסתה של גורמים ערביים החותרים להשמדת ישראל, ואילו היא מפלה כנגד הערבים הרוצים להשתלב בחברה הישראלית. אנו נפעל בדיוק הפוך. נחישות אל מול גיס חמישי, וחיזוק של אזרחים ערבים הרוצים בטובת ישראל. בחזוננו הערבים ישרתו בצה"ל ממש כמו הדרוזים כיום.

בנט כמובן מתייחס גם לסוגיות נוספות, חזון מדיני אותו הוא הרחיב בתכנית המדינית, "תכנית ההרגעה" אותה הציג, הסברה בעולם ועוד.

ב09.03.2015 עקבו ב"דה מרקר" אחרי מסמך העקרונות של ישראל שלי והציגו זאת בשאלה האם זה המצע של הבית היהודי, בבית היהודי הגיבו אז: "אנחנו מבינים שמשעמם במערכת TheMarker. אנו מזמינים אתכם להפיג את השעמום במאקרמה או חוג דומה אחר. לבית היהודי אין ולא היה קשר ל"ישראל שלי" וכל רמיזה אחרת מקורה בדמיונו ושעמומו של הרומז".

בפועל כפי שמעיד הן בנט עצמו והן המציאות, זה אכן הקו המנחה אותו. האם עכשיו זה יהיה המצע של הימין החדש? בימים הקרובים יתפרסם המצע ונוכל להשוות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שיחזיר תיק1לפחות לב"י.
2ל3. ו3=0?! | 09-01-2019 0:59
א. תקומה 2 מנדטים שר חקלאות. ב. בנט/שקד/מועלם = 2 תיקים.חינוך ומשפטים. ג. יוגב/בן-דהן/ניסן. 3 =0 תיקים (סגן שר). זה חינוך ? זה משפט צדק. שתיקת (ג /3=0) 3 חכי הבי. של המנכל אורבך . של הרבנים , היא יותר מאשר תמוהה . למה לא לפחות מעלים את השאלה לרהמ?