פומפאו: "לא נאפשר לאיראן לאיים על ביטחון העולם"

ארה"ב הזהירה את איראן להפסיק באופן מיידי את פיתוח תכנית הטילים הבליסטיים שלה- כך אמר מזכיר המדינה מייק פומפאו. לדבריו, "ארה"ב לא תעמוד מהצד בזמן שהמשטר האיראני מאיים על ביטחון העולם"

פומפאו: "לא נאפשר לאיראן לאיים על ביטחון העולם"
  מזכיר המדינה מייק פומפאו (צילום: שאטרסטוק)

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר היום (חמישי) כי ארה"ב הזהירה את איראן להפסיק באופן מיידי את פיתוח תכנית הטילים הבליסטיים שלה, זאת לאחר שאיראן אמרה כי תבצע ניסויי טילים נוספים במטרה לפתח תכנית חלל.

"ארה"ב לא תעמוד מהצד בזמן שהמדיניות ההרסנית של המשטר האיראני מאיימת על ביטחון העולם" הבהיר פומפאו. "אנחנו ממליצים לאיראנים לשקול מחדש את ביצוע השיגורים הפרובוקטיביים, ולהפסיק מיד את כל הפעילויות הקשורות לטילים בליסטיים על מנת להימנע מבידוד כלכלי ודיפלומטי גדול יותר".

כזכור, מאז פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, פומפאו הבהיר פעמים רבות כי ארה"ב תפעל במטרה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, והציג בעבר רשימה של דרישות מאיראן כתנאים להסרת הסנקציות הכלכליות שהוטלו על המדינה. מרבית מ-12 הדרישות של פומפאו מתקשרות לפרויקט הגרעין, כשארה"ב דרשה מאיראן לספק מידע על גודל הפרויקט, להפסיק את העשרת האורניום ולספק לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית גישה מלאה לכל אתרי הגרעין במדינה. כמו כן נדרש מאיראן להפסיק את ניסויי הטילים במדינה ואת פיתוח הטילים הבליסטיים.

רשימת התנאים של ארה"ב עוסקת גם בתמיכה של משטר האייתוללות בטרור. לדברי פומפאו, איראן נדרשת "להפסיק לתמוך בארגוני הטרור השונים במזרח התיכון, ביניהם חמאס, חיזבאללה והג'יהאד האיסלאמי, וכן להפסיק את פעילות הטרור של כוח קודס האיראני ולהוציא את הכוחות האיראניים מסוריה" לפני שהסנקציות יוסרו. עוד הובהר כי "על איראן להפסיק לאיים על שכנותיה. זה כולל את עצירת האיומים להשמדת ישראל, וכן את ירי טילים לעבר סעודיה והאמירויות".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע